bagajul pt. mare

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:bagajul pt. mare

Mesajde dem » Joi Iun 29, 2006 1:40 am

Salutare, noi tocmai ne-am intors de la mare, am fost la Eforie Nord. Nu stiu cum sta treaba prin alte statiuni, dar acolo erau din belsug costume de baie pentru toate varstele, jucarii pentru nisip, jucarii gonflabile inclusiv barcute si piscinute, la preturi mult mai bune ca in Cluj.
Umbrela de plaja (nu prea mare) ne-a incaput in masina, la baza lunetei. Merita carata, sau daca nu, cumparata la fata locului, nu costa o avere.
Cat despre costumul de baie al copilului, are un slip roz tare dragut in care am imbracat-o in prima zi, slip pe care si l-a dat urgent jos dupa exemplul copiilor celorlalte doua familii cu care am mers, asa ca am lasat-o si noi in funduletul gol. In Romania inca se poarta.
Am mai dus olita, ca avem imediat trei ani.
Si bineinteles tricourile cu \"Parinti clujeni\", pe care le-am afisat cu mandrie.
Am avut si solutie impotriva tantarilor (Autan) dar n-am avut nevoie de ea.
Daca-mi mai vine in minte ceva util mai scriu.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:bagajul pt. mare

Mesajde Arin » Joi Iun 29, 2006 12:59 pm

Apropos de bagaje si jumate casa care trebuie sa incapa in masina: stie careva (mamici sau poate mai degraba tatici), unde putem gasi (un pic mai ieftin ca la preturi de-alea piperate am gasit) , un portbagaj dintr-ala inchis de pus pe masina? Doamne ce bine ar prinde! Merge si de second-hand, cat timp e in stare buna si, cum spuneam are un pret ... omenesc. Daca \"aude\" careva, ceva, poate \"da un beep\" pe site la topicul asta. Mii de multumiri anticipate.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:bagajul pt. mare

Mesajde mgm » Joi Iun 29, 2006 2:12 pm

Dem,spune-mi,te rog,cum a fost la Eforie?Unde ati stat si unde ati mancat?Ati avut mancarea inclusa in bilet?Stii vreo terasa buna unde se poate manca?Si plaja cum e?Te intreb,ca nu suntem hotarati in ce statiune sa mergem,si am auzit ca la Eforie sunt preturi bune.Ce parere ai?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:bagajul pt. mare

Mesajde anca27 » Joi Iun 29, 2006 2:29 pm

[b:]Arin a scris:[/b:]
[quote:]Apropos de bagaje si jumate casa care trebuie sa incapa in masina: stie careva (mamici sau poate mai degraba tatici), unde putem gasi (un pic mai ieftin ca la preturi de-alea piperate am gasit) , un portbagaj dintr-ala inchis de pus pe masina? Doamne ce bine ar prinde! Merge si de second-hand, cat timp e in stare buna si, cum spuneam are un pret ... omenesc. Daca \"aude\" careva, ceva, poate \"da un beep\" pe site la topicul asta. Mii de multumiri anticipate.[/quote:]
Depinde ce model ai nevoie. Si intre ce sume ai dori?
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:bagajul pt. mare

Mesajde Arin » Joi Iun 29, 2006 10:05 pm

Ca model: habar n-am ce sa zic;sunt portagajele inchise , care se pot monta pe masina (au cheie, sunt aerodinamice, etc). Volimul nu trebuie sa fie mare, de sute de litri. Firma chiar nu ma intereseaza. Iar ca pret, ceea ce am vazut era pe la 8,10,12 milioane. sa fim seriosi. Or fi ele bune si sigure, dar nici chiar asa. Cred ca undeva pe la 4-5 milioane ar fi OK.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:bagajul pt. mare

Mesajde anca27 » Joi Iun 29, 2006 10:51 pm

Iti las un numar de telefon unde poti suna si iti dau baietii mai multe detalii: 411635, intre orele 9 - 18. Am inteles ca ei au preturi rezonabile.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:bagajul pt. mare

Mesajde dem » Vin Iun 30, 2006 9:30 am

Pentru mgm: la Eforie nu a fost prea grozav anul acesta, plajele nu prea erau curatate. Am stat la o vila, Selena, a fost binisor dar nu super, asa ca nu o recomand (ce-i drept ca avea o terasa cu o minunata vedere spre mare). Am optat pentru vila tocmai pentru a putea gati pentru copii (am fost cu prieteni cu copil de doi ani, a noastra are trei), asa ca nu prea am mancat la terase. Totusi, din cate am vazut pe meniuri, erau preturi de genul: cartofi prajiti 30000/150-200 gr., snitel 50000, ciorbe intre 40000-50000, pizza 100-130000 rezonabil de mare. Nu-mi vin in minte nume de terase, dar eu intotdeauna ma ghidez (in orice oras as fi) dupa numarul de clienti aflati acolo la ora mesei. Daca in jur de orele 13-14 o terasa e goala, e clar ca ceva nu e in regula.
La hoteluri vom incerca anul urmator, ca vor fi copiii mai mari (nu am murit de fericire ca a trebuit sa gatim si in concediu, dar a fost cel mai bine pentru copii, sa avem controlul asupra a ceea ce le dam si cand le dam sa manance).
Micile neplaceri de care ne-am lovit nu ne-au afectat serios vacanta, mai ales ca am prins o vreme excelenta, mult peste asteptari, inclusiv apa marii a fost superba pentru baie. Copiii s-au simtit foarte bine si le-a priit vizibil.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:bagajul pt. mare

Mesajde dem » Vin Iun 30, 2006 9:41 am

Referitor la bagaje: de luat neaparat mica trusa farmaceutica pentru orice situatie, fiecare ce si cum crede, in functie de nevoile specifice. Teoretic sunt putine sanse sa se intample ceva neplacut, nici anul acesta nici anul trecut nu am avut nevoie de medicamente la mare, desi am carat o mica farmacie ambulanta.
O singura data am plecat de acasa fara trusa completa, ca am zis ca acolo unde merg sunt farmacii destule in caz de ceva, si a facut copilul infectie urinara exact in week-end, de umblam duminica seara in tara straina dupa un medic; acesta ne-a dat reteta pentru banalul biseptol, pe care de regula il am la mine, atunci a fost singura data cand nu am avut.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:bagajul pt. mare

Mesajde mgm » Vin Iun 30, 2006 10:15 am

Merci,dem,conteaza foarte mult parerea cuiva care a fost.Noi tot am zis ca mergem la Saturn,dar am zis sa ma mai interesez si de restul.Si Neptunul ne-ar surade,nu suntem hotarati inca.O sa vedem.Merci de informatii.:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:bagajul pt. mare

Mesajde Arin » Vin Iun 30, 2006 4:23 pm

Multumesc mult pentru informatii. O sa sun sa vedem ce si cum.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron