Limbi straine

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Limbi straine

Mesajde mgm » Mie Iun 07, 2006 8:03 am

Voi mamici si tatici,dupa ce va ghidati cand dati copilul sa invete o limba straina sau alta?De ex. am vazut ca Voichita opteaza pt. germana.al meu cel mare face engleze la gradi,nu vorbesc toata ziua in engleza,dar fac ore.Eu de ex. nu am o preferinta sa faca o limba anume,ci sa studieze macar una,ca acuma toata lumea stie si clar va fi necesar si de acum incolo.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Limbi straine

Mesajde voichita » Mie Iun 07, 2006 8:21 am

Iti raspund tot eu de ce germana!!!! E o limba destul de folosita in Europa germanica , e o limba grea dar care atrage dupa sine invatarea foarte usor a limbii engleze ( din punctul meu de vedera va fi cunoscuta de toti copiii in cativa anidatorita jocurilor si internetului), exista un liceu de traditie in predarea germanei materne cu profi f. buni si cu traditie de ani de zile \"Cosbucul\" care mai nou are si o cladire proaspat construita cu sala de sport destinata claselor primare si superdotata din punct de vedere tehnic.
As mai putea gasi cateva argumente ,, dar ma opresc sa nu va obosesc !!!!!!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Limbi straine

Mesajde mgm » Mie Iun 07, 2006 11:48 am

Voichita,sper ca nu te-ai suparat..:ohmy: Am vazut ca esti foarte vehementa,e doar o intrebare,pt. ca eu nu am un criteriu anume pt. a alege o limba sau alta,mi se pare ca toate sunt utile,fiecare in felul ei.Si eu am facut mai multe limbi,in special engleza,si stiu ca la asta il pot ajuta.Ceea ce spui tu e adevarat,toata lumea va stii engleza,dar totusi parca e prea exclusiv sa faci totul intr-o limba,parerea mea.Mai degraba mi-as dori sa fie bun la matematica;)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Limbi straine

Mesajde voichita » Mie Iun 07, 2006 12:22 pm

Nici vorba de suparare! Rationamentul meu viza doar limba straina utila pt micutii nostri in perspectiva.....Altfel si eu as vrea sa fie cei mai destepti copii din lume si sa-si aleaga singuri alternativele in viata. Eu vreau sa le ofer cat mai multe alternative de ales!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Limbi straine

Mesajde dem » Mie Iun 07, 2006 3:11 pm

Din punct de vedere practic, cele mai utile sunt, in acest moment, engleza si germana (dar stiute bine, nu dupa ureche). De exemplu, intr-o vreme ramaneau nesolicitate, la Universitate, multe burse in Germania fiindca trebuiau cat de cat cunostinte de limba, pe care studentii nu le aveau. La vreo nevoie, italiana sau franceza se invata mai usor.
Desigur, ca exercitiu intelectual e utila cunoasterea oricarei limbi.
In ultimii ani sporesc din ce in ce mai mult posibilitatile (mai ales in invatamantul superior, dar am inteles ca si la liceu) de a face stagii in strainatate, deci nu cred ca se mai poate vorbi despre o adevarata educatie fara a fi stiuta macar o limba straina.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Limbi straine

Mesajde blueflower » Vin Iun 09, 2006 11:41 pm

Eu am ales engleza pt. gradi. Sotul meu dorea sa fie la germana, pt. aceleasi argumente scrise de voichita, dar eu i-am explicat ca nu-l voi putea ajuta deloc ( la inceput copilul va trebui corectat si acasa daca pronuntza gresit si daca eu nu stiu...).
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Limbi straine

Mesajde voichita » Dum Iun 11, 2006 10:55 am

N-am sa mai argumentez de ce eu am ales germana, dar am sa va povestesc din cand in cand ce activitati realizeaza scolarul meu in clasa V le germana matern ( subliniez faptul ca noi nu suntem vorbitori de germana). Sambata aceasta au realizat picturi , fotografii, colaje la Centrul Cultural German ce reprezinta imaginea Clujului in viziunea lor si pe care le trimit in Koln-oras infratit cu clujul- la copii de varsta lor. S-au distrat minunat si au si realizat ceva interesant!!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Limbi straine

Mesajde blueflower » Dum Iun 11, 2006 1:42 pm

N-a fost mai greu pt. el ca nu l-ati putut ajuta, sa-l corectatzi cand pronuntza gresit, sa-l ajutatzi la lectii? Mie mi-e teama ca daca va avea nevoie de ajutor, ce-o sa ma fac?
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Limbi straine

Mesajde voichita » Dum Iun 11, 2006 6:30 pm

Invatarea unei limbi straine ca si limba materna e diferita pentru ca din clasa intai invata direct alfabetul in germana , notiunile sunt cele din limba germna (de multe ori nici nu stiu care este corespondentul lor in romana) si este chiar contraindicat sa incerci sa-l ajuti explicandu-i in romaneste. De aceea in clasele primare au avut program de semiinternat cu efectuarea temelor in clasa cu invatatoarea si in masura posibilitatilor completezi cu ore particulare acasa. Eu personal am invatat germana alaturi de el in primele clase si sa zicem ca am ajuns la un nivel mediu, insa din clasa 3,4 ma depasit total si nici nu se mai pune problema de ajutor.
Situatia e generala in sensul ca doar 1-2 elevi sunt vorbitori nativi de germana , restul sunt romani cu parinti nevorbitori de germana
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Limbi straine

Mesajde dora » Mar Iun 13, 2006 2:26 pm

Mie cea mai folosita limba straina m-i se pare a fi engleza . Este destul de usoara , comparativ cu germana , care este greu de invatat , dar care in ultima perioada se cere din ce in ce mai mult .
Important pt cei mici sa aiba tragere sa o invete pe care o plac mai mult si care li se pare mai accesibila .
Parerea mea .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Limbi straine

Mesajde blueflower » Mie Iun 14, 2006 4:32 pm

Voichita, al tau a fost si la gradi la o grupa de germana? La scoala fac si engleza, pe langa germana?
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Limbi straine

Mesajde voichita » Joi Iun 15, 2006 1:39 pm

Blueflower, Serbanul meu a mers de la inceput la gradinita de stat cu predare in germana , gradi de langa regionala CFR - care din pacate a pierdut cladirea respectiva si inca nu stiu unde s-a mutat ... dar pana la toamna o sa aflu !-. A invatat cuvintele uzuale si cele mai des folosite si a maii existat un avantaj faptul ca in clasa I si-a regasit colegii de la gradi si trecerea a fost mai usoara.La intrare in clasa I a avut un examen de limba destul de lejer la o concurenta de 1,3 pe 1 loc si sunt doua clasa de germana materna pe un nivel de studiu.
Engleza a facut din clasa I cam trei ore pe saptamana fiind aleasa ca si materie optionala si incepand cu clasa IV face si ore particulare de engleza de 2 ori pe saptamana. Rezultatele sunt f. bune :invata f. usor engleza si nivelul de cunostinte e f. bun. Si nu e numai situatia lui, toti copiii din clasa sunt deosebiti (acum ca a terminat clasa pot sa fiu mandra si sa ma laud ca a terminat cu media 9.34 in situatia in care cea mai mica media din clasa a fost de 8-)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Limbi straine

Mesajde blueflower » Vin Iun 23, 2006 11:55 pm

voichita, ne-am inscris si noi la germana...pana la urma argumentele lui tati ne-au facut sa-l mutam la germana materna si optional engleza. Cred ca am sa fac si eu un curs sa stiu si eu ceva, sa dibuiesc ce-o vrea sa-mi zica puiul cand va veni acasa de la gradi:silly:
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Limbi straine

Mesajde voichita » Sâm Iun 24, 2006 11:43 am

Felicitari pt alegere! sper sa ne intalnim peste cativa ani ca si parinti de \"vorbitori \" de germana! Tudor are 3ani si 10 luni si Radu 1an si 4 luni si imi doresc si pt ei tot germana! Iti trimit adresa mea de e-mail si daca o sa ai nevoie de ajutor sau mai ai intrebari cu mare drag iti raspund: voichitabondor@yahoo.com
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Limbi straine

Mesajde blueflower » Dum Iun 25, 2006 10:50 pm

mersi voichita... cred ca vorbesti de gradi Kinderland...din cate am inteles de la directoarea gradinitei, ea ar fi pierdut o cladire din zona pe care ai pomenit-o...
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron