Pitici intre 0-2 ani

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Pitici intre 0-2 ani

Mesajde dora » Lun Ian 09, 2006 9:28 pm

Subiectul e deschis parintilor care au copii pana la 2 ani , dar nu numai .
Am facut intre 0-2 ani , ca sa mai ramana etapa de 2-4 ani , apoi 4-6 ani pt cine e interesat .
Cine mai are un pitic de 1-2 anisori ?
Putem sa discutamfoarte multe despre picii nostrii.
Sa-i dam bataie .......;)
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde dora » Mar Ian 10, 2006 12:48 pm

Chiar nimeni nu are un bebe asa mic? Nu pot sa cred ......
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde Arin » Mar Ian 10, 2006 3:08 pm

Ba da, este cineva care are bebe sub un an (5 luni acum). As fi chiar curios cum se descurca (sau se descurcau) altii. Noua ni se pare tot timpul ca nu reusim sa facem mai nimic (in afara activitatilor ce-l includ pe bebe). (E adevarat ca eu am fost -tocmai acum- o perioada plecat). Ni se intampla numai noua, sau e normal?
Apoi e problema dorintei mamicii de a se intoarce la lucru (eu personal inteleg perfect asta, caci probabil incepi sa o iei razna cand stai acasa si numai acasa). Numai ca vine intrebarea: cu cine las un copil atat de mic? Cum pot fi sigur (DACA gasesc pe cineva) ca totul va fi OK? Care sunt \"tarifele\" pentru, sa zicem opt ore, de stat cu bebe-ul? Ce parere aveti de crese? In plus sunt chestiuni legate de alimentatie (diversificare) pe care ni le punem acum, iar ceea ce stim (si stim destule) precum si ceea ce citim este ..... relativ.
Daca aveti chef si experienta mai multa putem discuta.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde dora » Mar Ian 10, 2006 9:49 pm

Adevar graiesti ,[b:] Arin [/b:], si eu tot vreau sa lucrez , pt ca intr-adevar daca stai numai acasa si faci zilnic aceleasi lucruri risti s-o iei razna.
Totusi , parerea mea este s-o incurajezi pe sotia ta sa stea macar 1 an , pt ca este cel mai important an din viata bebeului.
Au loc f multe modificari in viata micutului : alimentatia , cresterea , mersul etc , si are nevoie de mamica lui .
Nu sunteti singurii care trec sau au trecut prin asta , e normal ca in primele luni ( 1 an ) sa se invarta totul in jurul piticului. Treptat veti vedea ca puteti face mai multe lucruri la care sa fie si el partas .
Nu e deloc usor sa cresti un copil , din contra trebuie facute eforturi fff mari .....cum ii crestem asa ii avem;)
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde ionela77 » Mie Ian 11, 2006 8:37 pm

Apropo de cresa, noi l-am dus pe Robert al nostru la un an si jumatate si nu a avut nici un fel de probleme de adaptare. La inceput a plans putin, insa s-a obisnuit in cateva zile. Mai mult, daca inainte se ascundea cand intra cineva nou in casa, acum nu mai are asa teama. Este la fel de adevarat ca a racit de doua ori in primele saptamani, insa este necesar ca organismul lor sa se fortifice luptand cu bolile! Cu el la cresa cateva ore pe zi, am si eu timp de mine, ba chiar mi-am luat un job cu jumatate de norma.
ionela77
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 16, 2005 2:26 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde dora » Mie Ian 11, 2006 8:44 pm

[b:]Ionela77[/b:] , piticul tau stie manca singurel ? Dar la olita face ? Cere olita ? Din cate stiu eu nu prea ii primesc pe micutii care nu stiu cele 2 lucruri.
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde ionela77 » Joi Ian 12, 2006 8:01 pm

Dora draga Robi al meu nu face la olita nu maninca singur si nu este nici o problema. La cresa la care il duc pe Robi aveau o fetita de 9 luni care nu umbla inca. Asa ca nu-i nici o problema.

Singura problema ar fi sa gasesti o cresa cit de cit aproapede casa si care sa mai primeasca copii, deoarece aici unde il duc eu sunt deja multi si din cite am auzit si alte crese sunt pline.

Pretul este rezonabil\" 34 000 de lei pe zi si se calculeaza cite zite zile il duci atitea platesti.
ionela77
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 16, 2005 2:26 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde Arin » Vin Ian 13, 2006 10:48 am

Dar cand are ... 5 luni. Asta-i problema? Si inca ceva? Cred ca ne cam ies dintii . Aveti ceva sfaturi, cei care sunteti mai experimentati ca noi? Ca azi-noapte a fost ... revelion si banuim ca din cauza dintilor, intrucat in rest totul pare OK.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde dora » Vin Ian 13, 2006 11:18 am

Pt dinti sunt mai multe , dar difera de la copil la copil , ce isi faca efectul.
Noi am incercat multe : Calgel ( se pune chiar pe gingie ) , dar mai sunt Nurofen , Calpol , Panadol baby , sau puteti incerca si un supozitor noaptea daca nu aveti liniste .
Cel mai tare trebuie sa va inarmati cu rabdare.
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde tzupi » Vin Ian 13, 2006 12:46 pm

Fetitza mea are 6 luni acum in 20 ianuarie. Avem aceeasi problema ca si tine Arin cu dintisorii care se vad destul de bine dar inca sunt incapatanati si nu vor sa iasa la lumina.

Eu lucrez deja si atunci cand sunt la servici am o doamna draguta si tare de treaba care sta cu fetitza acasa.Mara mananca ca la carte. De la 6 sapt am inceput cu suc de fructe iar acum mananca dimineatza piure de fructe cu branzica de vaci sau biscuite , la pranz supica de morcoviori iar seara piure de cartofiuri cu carnita de pui.

Ce trebuie sa stii e ca fetitza mea a fost alimentata de a inceput mixt si poate de aceea mi=a fost mai usor sa plec la serviciu pentru ca putea bea lapte praf cand nu eram eu acasa.Am mare invredere in dadaca si ele doua se inteleg perfect:).Norocul nostru e ca Mara e o fetita foarte vesela, doarme toata noapte si foarte rar plange.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde Arin » Vin Ian 13, 2006 6:30 pm

Tzupi , sa-ti traiasca printesa. Se pare ca va descurcati excelent. Si la noi alimentatia a fost mixta, dar noi am diversificat de pe la 4 luni doar, asa ca inca nu ne putem lauda prea mult.
Unde ai gasit \"dadaca\"? Sunt mult prea indiscret daca intreb cat sta cu bebe-ul pe zi si ..... cat ... \"solicita\"? Ne-ar ajuta sa ne ... orientam la acest capitol.
La noi dintisorii inca nu se vad, insa \"scuipam\" de mama focului de vreo luna, iar acum suntem agitati, aparent fara motiv, deci credem ca apar dintii. Cu medicamentele e mai complicat, intrucat nu se prea poate da mare lucru pana la 6 luni (iar noi avem 5, chiar daca aratam ca de ..... 7).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde dora » Vin Ian 13, 2006 9:23 pm

[b:]Arin , [/b:]exista Panadol baby , care se poate da de la 3 luni .
Piticului meu i-au iesit primii 2 dintisori la 4 luni si am folosit si Calgel .
Voi stiti ce e mai bine pt puiul vostru.
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde tzupi » Mar Ian 31, 2006 6:35 pm

Arin,
Dadaca noastra sta cu fetita trei zile pe saptamana cate 6 ore si de cate ori este nevoie vine si in afara programului.In zilele cand sunt eu acasa nu o chem pentru ca nu are rost sa fim amandoua :). Primeste 150 RON. Dar are grija de micuta, ii spala hainitele si i le calca, ii da sa manance, sta foarte mult de \"povesti\" cu ea.Avem mare noroc ca e la noi:). Este mama unor prieteni buni si am dewscoperit din intamplare tocmai cand eram in cautarea unei persoane de incredere care sa stea cu fetita ca ei i-ar placea sa aiba grija de un bebe mic. Asa ca o avem de cand avea Mara 3 luni.
De o saptamana avem si 2 dintisori frumosi.
[url]www.noraz.ro/mara-iulia[url]<br><br>Post editat de: tzupi, la: 2006/01/31 18:36
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde dora » Mar Ian 31, 2006 6:47 pm

Tzupi , ce bine de voi , ca ati gasit o persoana de incredere . Asa ceva se gaseste foarte greu la noi .........si noi cautam , cu toate ca avem nevoie abia peste 6 luni . Asta e ...
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde Arin » Mar Ian 31, 2006 10:35 pm

Multumesc de raspunsuri. Acum \"incercam\" si noi pe cineva, sa ne facem o parere. Deocamdata se pare ca e OK, copilul o acccepta iar tanti iubeste copiii. Speram sa mearga, intrucat incercarile mele de a \"o convinge\" sa stea pana la un an, sunt sortite din start esecului, si inteleg asta. Om vedea. Va tin la curent.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori