Exemplul....personal!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Exemplul....personal!

Mesajde mgm » Sâm Feb 25, 2006 10:09 pm

Tzush si Arin,o intrebare-de ce nu va faceti un \"canal\" propriu de comunicare,ca vad ca numai unul cu altul vorbiti.:evil: Restul suntem numai de \"umplutura\":P
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Exemplul....personal!

Mesajde tzush » Sâm Feb 25, 2006 10:48 pm

nu fi dracoasa !!! :huh: nu e chiar asa si ... nu va opreste nimeni sa va dati cu parearea, nu? mie una imi place sa comentez, asa ca ... go ahead!!! :woohoo:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Exemplul....personal!

Mesajde mgm » Dum Feb 26, 2006 10:39 am

din partea mea...mi-e totuna cine cu cine vorbeste,numai ca am constatat ca Dora avea dreptate cand zicea ca o sa inceapa sa se faca bisericute...in rest discutii placute!!:whistle:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Exemplul....personal!

Mesajde Arin » Dum Feb 26, 2006 12:55 pm

Intuitia mea (care desigur nu o poate intrece pe cea feminina), imi spune ca-i mai bine sa ma abtin! Ceea ce si fac.:dry:
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Exemplul....personal!

Mesajde mgm » Dum Feb 26, 2006 12:57 pm

:laugh:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Exemplul....personal!

Mesajde tzush » Dum Feb 26, 2006 2:03 pm

bisericute? chiar ca e funny.ma abtin de la comentarii, desi nu ma rabd sa remarc faptul ca nu s-a intamplat vreodata sa nu schimb impresii cu cineva. asta sunt eu, mai \"vorbareata\" B) . cui nu convine ... ata ete, baby :lol:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Exemplul....personal!

Mesajde msimona » Lun Feb 27, 2006 12:05 pm

Este extrem de greu sa te abtii de la multe manifestari in fata copilui.
Sigura modalitate este autocotrolul.
Comportamentul nostru influenteaza comportamentul copilului datorita faptului ca ei ne imita.
Ei vor face ceea ce vad in casa si in mediul in care isi petrec cel mai mult timp- nu numai la parinti.
Si da, societatea este rezultatul educatiei. Sa ma justific:
1. ca parinti incercam sa ne ocupam de copii cat mai bine si sa le oferim tot ceea ce este mai bun - dar acest
lucru presupune mai multe cheltuieli, serviciul ne solicita mai mult - ne ocupam mai putin de educarea propriu-zisa;
2. copii imita mai ales comportamentul nou intalnit - in parc, la gradinita si in alte locuri - Ariana a vazut-o pe prietena
ei Ada aruncand mancarea pe jos - nu conteaza motivul - si a inceput si ea;
3. televizorul este plin de exemple negative - nu pot interzice bunicilor sa se uite la televizor si Ariana mai ajunge la
scene pe care noi incercam sa le evitam;
4. dupa cate am vazut pe la televizor si am auzit la diversi - aproape ca nu mai imi vine sa o mai duc la gradinita si la scoala,
dar stiu ca nu este bine.
msimona
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2006 10:12 am

Re:Exemplul....personal!

Mesajde tzush » Lun Feb 27, 2006 1:31 pm

cred ca ai mare dreptate si e adev ca, mai ales la varsta asta, copiii sunt f tentati sa copieze tot ce vad si, evident, mai ales ce e negativ. ne ramane doar sa facem tot posibilul sa-i crestem cum se cuvine.
stiti? vb de curand cu soacra-mea si spunea ca, vazand cum ne ocupam noi de david, putrea sa se ocupe mai mult de baieti (sotzu\' si cumnatu\'). dar mi-am dat seama si i-am spus si ei ca nu trebuie sa gandeasca asa. ea a facut tot posibilul ptr TIMPUL caruia apartinea (a stat doar 3 luni cu copiii si lumea nu avea conceptiile de astazi etc). acum e altfel fata de atunci si, poate si noi vom avea impresia ca ai nostri copii fac mai mult ptr ai lor decat noi ptr ei. cred ca e important insa sa treim cu certituinea ca am facut tot ce am puut si, evident, sa evitam macar noi sa expunem fata rea a lumii in fata copiilor nostri. si atunci cred ca va fi bine.
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron