[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - experiente de la nastere

experiente de la nastere

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:experiente de la nastere

Mesajde gama » Joi Feb 23, 2006 9:54 am

Si eu am avut probleme cu asistentele de la neonatologie, in sensul ca mi l-au adus o data sa-l vad si dupa aceea au zis sa ma duc sa-l iau daca vreau sa-l alaptez
Precizez ca am nascut prin cezariana, am avut o taietura mai mare, fiind de urgenta si de abia ma dadeam jos din pat, ce sa mai umblu pe coridoare sa-mi aduc copilul, nici nu-l puteam tine in brate in primele zile asa rau ma durea.Atunci sotul meu s-a enervat rau de tot, a cotizat la fiecare tura de asistente si mi l-au adus la alaptat la 3-4 ore.
Copilul nu a stat cu mine in salon decit a 6-a zi pentru ca a facut un icter foarte pronuntat si a stat la fototerapie 6 zile, a fost o incompatibilitate de grupa sanguina, de aceea am avut nevoie sa-mi aduca copilul in salon. Bineinteles ca dupa vreo 3 zile am fost eu sa-l iau ca deh.......prea mult s-au plimbat doamnele asistente. Au mai fost mullte dar ma opresc aici.
gama
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Ian 04, 2006 6:45 pm

Re:experiente de la nastere

Mesajde Arin » Joi Feb 23, 2006 7:35 pm

Fara sa folosesc un limbaj dur: \"Naspa\". Eu zic sa nu te opresti aici, pentru ca e bine de stiut. Zau!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:experiente de la nastere

Mesajde tzupi » Vin Feb 24, 2006 9:50 am

Tocmai pentru a scapa de asistentele bosumflate care daca nu prmesc nimic se fac ca uita de tine si de bebele tau am nascut la clinica dr.-lui NANU. Am si stiut de la inceput cat ne costa, pentru ca trebuie sa fim realisti ca peste tot trebuie sa dai si oare ce se intampla daca nu dai destul? Asa ca am preferat sa platim si sa ni se dea chitanta:).

Moasa a venit dinainte sa nasti cu cateva saptamani sa iti faca un instructaj despre ce se intamla la o nastere pe cale naturala: ce trebuie sa faci tu si unde intervina ea sau doctorul, ne=a raspuns la toate interbarile noastre fara sa se gandeasca ca poate unele interbari erau de=a dreptul stupide:).

Din acest punct de vedere a fost excelent: asistente dragute care te nvata cum sa alaptezi corect copilul tau, ti=l schimba, ti=l spala, ti=l aduc in salon sa stea langa tine. Tot respectul pentru personalul de la Clinica de pe Decebal 55.

Daca nu ar fi fost problema de la nastere care in cele din urma s=a rezolvat excelent ar fi fost si mai bine. Si la al doilea bebe cand va fi sa vina:) tot acolo vom merge.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:experiente de la nastere

Mesajde Arin » Vin Feb 24, 2006 2:01 pm

?????????????????

Pentru gravidute: exista ceea ce spunea Tzupi, adica scoala gravidei unde te invata de toate, undeva pe 21 Decembrie, o fundatie \"Provita\" daca nu ma insel. Foarte util.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:experiente de la nastere

Mesajde tzush » Sâm Feb 25, 2006 11:12 pm

dada arin, ai dreptate. e f utila. ioanab avea mai multe detalii pe tema asta.
tu tzpi, asa bine a fost acolo? eu am auzit numa\' de rau aproape despre nanu - profesional vb - si nici nu mi-a facut o impresie prea buna cand l-am cunoscut. nici el nici sotia lui. si stiu ca isi cam trimite toate pacientele care au pb la stanca ... cica nu se baga, ca nu e in stare de prea multe daca nu e totul normal si in ordine. am auzit si eu, de aia ma mir ca esti asa incantata.
in ceea ce priveste \"cotizarea\" mi se pare perfect noprmal. io imi doresc sa-mi permita ca data viit sa pot naste la victoria ... stiti si voi poate de clinica aia super de acolo cu nasterea subacvatica. numa\' ca te costa serviciile complete cu absolut tot ce tre\' cam 1500 euroi. asa am citi undeva.
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:experiente de la nastere

Mesajde mgm » Dum Feb 26, 2006 10:34 am

Nici eu nu am auzit prea bune despre Nanu.De fapt doctorita mea de fam. a nascut cu putin inaintea mea si am intrebat-o,ca si eu ma gandeam sa merg acolo.Si ea a zis ca nu s-ar duce pt. nimic in lume.Si ea a nascut la Gine 1 ca si mine.Si mai stiu,de la cineva care a nascut acolo,ca daca e ceva,vreo problema,mama si bebe sunt dusi tot la maternitate.Acuma chiar am o prietena care vrea sa nasca acolo,sunt curioasa cum o sa fie.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:experiente de la nastere

Mesajde Arin » Dum Feb 26, 2006 11:56 am

In ceea ce ma priveste, am pus niste semne de punctuatie referitor la \"subect\", si cred ca am spus totul. Tzupi, fara suparare, mai mult nu pot spune.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:experiente de la nastere

Mesajde tzush » Dum Feb 26, 2006 2:30 pm

hai tzupi, ca asteptam raspuns ... :D
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:experiente de la nastere

Mesajde tzupi » Dum Feb 26, 2006 3:40 pm

La noi chiar a fost bine.Medicul a fost ok pe tot parcursul sarcinii.Fina mea a mers tot acolo si a nascut anul tecut in noiembrie un baietel (a nascut normal) de 3900. Si lor le-a placut acolo.Acum am o colega de serviciu care culmea s-a nascut la Gherla tot cu dr.NANU acum 29 de ani , ea e graviduta si tot aici merge.Ea a avut pb cu sarcina, a trebuit sa mearga zilnic timp de 3 saptamani sa ii puna perfuzii, acum totul e ok si trebuie sa nasca la inceputul lui iunie.

Pana la urma fiecare are parerea lui in legatura cu medicii, am auzit tot felul de chestii negative legate si de gine1(acolo am o fosta colega de liceu medic rezident) si de Stanca.

Noi am stat multa vreme pe ganduri ce sa facem , unde sa mergem, intai am fost sa vedem cum e dr aici, cum arata spitalul, saloanele, personalul din spital si asa ne=am convis ca e alegerea corecta.

[b:]Tzush[/b:], sa stii ca pe mine m-a trimis sa vada un neurolog daca pot sa nasc normal sau prin cezariana pentru ca am avut in adolescenta ceva pb de sanatate, si a vrut sa fie sigur, ca e totul ok, dar am auzit de mamici care desi aveau sau au avut pb de sanatate nu le-au declarat cand au venit la controale si normal ca asa se pot intampla lucruri nedorite atat de mamica cat si de medic.

Mentionez ca am avut si RH- si a sotului e + si a trebuit sa fac si vaccinul ala tare ieftin (250 RON)

Si eu auzisem lucruri si pozitive si negative la adresa doctorului, dar stiti si voi cum e cu barfele astea.Pentru noi a fost bine, si pentu finuta mea la fel.Concluzia este: fiecare face cum crede, dar noi cand va fi sa vina fratiorul lu Mara:) tot aici vom merge.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:experiente de la nastere

Mesajde Ioanab » Dum Feb 26, 2006 4:12 pm

Da, daca doreste cineva informatii despre \"scoala mamelor\" le transmit cu drag!
Si eu am auzit lucruri nasoale despre dr.N si despre spital si asta din surse medicale. Dar la urma urmei daca tie ti-a inspirat incredere si ai fost multumita asta conteaza!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:experiente de la nastere

Mesajde Arin » Dum Feb 26, 2006 7:58 pm

Atunci cand am scris despre experienta noastra, afirmam motivele pentru care cel in mainile caruia iti incredintezi ... viata copilului tau, in fond, ca sa nu mai vorbim ca in cazul nasterii e vorba despre doua (sau mai multe:P vieti), deci ginecologul, trebuie sa se descurce excelent in orice situatie (si cand vorbim despre nastere, desi multi nu se gandesc la asta, fiind ceva atat de .. natural si des intalnit, pot interveni o gramada de neprevazute). Asta presupune ca intr-o situatie limita, sa nu te trimita nu stiu unde, dupa cum scria cineva. Deci ....
Si mai e ceva: nici o nastere nu seamana cu alta, desi aparent ...
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:experiente de la nastere

Mesajde mdamsa » Lun Feb 27, 2006 10:00 am

eu am nascut inainte cu aproape 6 ani tot la gine 1 si pot spune ca chiar daca asistentele sunt asa cum sunt ,depinzand de cat ai cotizat la fiecare pot spune ca cel mai mult depinzi de medic.cu o seara inainte de a ma interna am fost la control si dr a descoperit ca de la ultimul control care a fost cu o sapt inainte am pierdut pe undeva prin corp apa si fetita nu mai avea decat un pumn de apa la cap spre norocul ei. dupa ce m-a internat am trecut printr-o cezariana foarte usoara, in 20 de minute fetita a fost afara, chiar daca a fost ceva nou pentru ca ma asteptam la o nastere pe cale naturala .pentru ca am nascut inainte de termenul fixat chiar daca doar cu o saptamana,fetita a stat la prematuri o zi.doctorita de acolo a fost foarte draguta si s-a ocupat foarte mult de ea chiar daca fetita avuse apgar 10 si nu avea nici o problema.in plus dr meu a venit in vizita ori de cate ori putea atat la mine cat si la fetita si la alte mamici cu care am fost in salon. cand vedeam alte mamici care nascusera si la care dr lor nu venea sa le vada ma gandeam ce noroc am avut.chiar si dupa ce am ajuns acasa ma suna sa vada cum sunt si daca l-am sunat ptr vreo problema intotdeauna a fost binevoitor.iar la urmatorul bebe sunt sigura ca tot la el voi merge .adevarul este ca doresc tuturor mamicilor sa aiba asa un dr cum avut eu si un asa noroc. de aceea aveti grija cum va alegeti dr cu care veti naste.ptr ca totul sa fie bine trebuie sa fie o pers in care sa aveti foarte foarte mare incredere si cu care sa puteti vb deschis ptr ca altfel cine stie ce probleme puteti avea.bafta tuturor!!!
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:experiente de la nastere

Mesajde Ioanab » Lun Feb 27, 2006 10:11 am

mdamsa: Cine este acest doctor?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:experiente de la nastere

Mesajde mdamsa » Lun Feb 27, 2006 10:15 am

dl dr halmagean.are si cabinet particular in centru.de regula despre un dr se aud si lucruri bune si lucruri rele.de aceea e bine sa nu pleci urechea la ce spun altii ci sa te convingi tu si sa fi multumita de dr.nu cred ca exista un dr depsre care sa se spuna numai lucruri bune.
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:experiente de la nastere

Mesajde Nicole » Lun Feb 27, 2006 11:12 am

si eu sint de parere ca poti sta mai linistit intr-un spital unde sint mai multi medici. Eu am nascut la Gine1 cu dna dr Puscas - super profesionista dupa parerea mea.Toata sarcina a fost floare la ureche, nici o problema nici o stare de rau, toate bine si frumoase. La nastere totul a inceput pe la 1 la amiaza si am nascut la 8 seara. Pe la 7 desi eram dilatata complet de o ora, copilul nu vroia sa iasa, si nici nu putea saracul ca era mare (55 cm si 3.9000 gr) si era in prezentatie faciala. Ideea e ca tot timpul s-a consultat cu ceilalti 2 doctori ginecologi care erau pe acolo si cu anestezistul. Adica acolo se face echipa ceea este de apreciat! lasind orgoliile la o parte. Asa ca am nascut prin cezariana, fara probleme, cu apgar 10. A doua zi anestezistul mi-a zis\"acolo sus cineva te iubeste!\" pentru ca doar in timpul operatiei au descoperit ca pe cordonul ombilical era un nod si daca as fi nascut pe cale naturala ar fi fost toate sansele ca bebe sa se sufoce...
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron