Asociatie!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Asociatie!

Mesajde Arin » Joi Feb 16, 2006 8:16 pm

Vis-a-vis de omenie, ma intrebam (ca tot nestiutorul), oare cat de greu se face o asociatie (sau fundatie?) NON-PROFIT, dar realmente non-profit , cu ajutorul careia sa poti strange fonduri pt. parintii cu probleme (care au copii cu probleme de sanatate)? Si in plus cu ajutorul careia sa poti consilia parintii (sau viitorii parinti) , cu ajutorul unor voluntari, in ceea ce priveste diferite ... necazuri. Nu de alta dar asociatii sunt destule, insa multe nu stiu si nu fac nimic. Ma uitam azi la un caz al unor bieti parinti care au un copil ce are nevoie de interventie chirurgicala in strainatate, si cu toate fundatiile, banii s-au strans direct de la binevoitori, cu eforturi imense. Ar fi mult mai usor daca cineva ar strange in permanenta fonduri, iar la nevoie omul poate apela direct sa obtina banii.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Asociatie!

Mesajde tzush » Vin Feb 17, 2006 10:55 am

mai arin, esti un idealist ... si eu m-am confruntat cu intrebari de genul asta si, cand am aflat ca multe astfel de societati de fapt iau nastere ptr a deturna fondurile primite de la stat si ... de la alte state, mi s-a facut rau. eu una nu ma pot pronunta, mai ales ca trebuie sa fii cu adevarat implicat, adica sa te ocupi numai de asta si nimic altceva ca sa reuseasca ... cred eu. am virat cei 1% unei astfel de asociatii la care e voluntar o prietena, dar nu cred ca as avea acum timp de asta. sincer. si o spun eu, care stiu din experienta ce inseamna a fi voluntar cu adevarat (am participat si eu, studenta fiind, la cateva campanii dedicate diferitelor categorii de copii). mi-a placut mult, dar sunt realista si pot spune cu mana pe inima ca n-as mai putea face acum asa ceva (datorita familie, in primul rand) fara sa obtin nici un venit.
ideea ta e grozava si ... am avut-o si eu la un mom dat :S, dar, din pacate, doar idee a ramas. eu una stiu ca asociatia femeilor ortodoxe face o o gramada de chestii faine si utile, mai ales ca se conteaza in mod special pe ajutorul maicutelor (care au timp berechet :huh: ). dar pot sa jur ca in orice astfel de asociatie exista si multi multi profitori - din pacate.

cu aceasta ocazie constat cu tristete ca mi-am cam pierdut din idealism ... :(
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Asociatie!

Mesajde Arin » Vin Feb 17, 2006 1:07 pm

Nu zic ca nu-i asa. Insa ... (ca de obicei eu vin cu un \"insa\", dupa ce-ti dau dreptate), tocmai aici e \"buba\". Eu nu ma refer la genul de asociatii care au vrut sa-si aduca masini de afara pt. ei si toti ai lor si sa faca avere cu asta. Ma refer la o chestie onesta si dedicata celor care au nevoie. Eu priveam lucrurile asa: tu gasesti binevoitorii, banii merg intr-un cont, de unde nu-i folosesc decat cei care au necazuri. Nimic altceva. Mda, chestia cu timpul este o problema, dar poti s-o faci (iacata cum timp avem destul sa stam la calculator, d ce nu si pt. altceva). Chestia este ca defapt eu am pus intrebarea, habar n-am cum merg lucrurile dpdv \"birocratic\". De-aia am si intrebat.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Asociatie!

Mesajde BCCCluj » Vin Feb 17, 2006 3:02 pm

dragi colegi,

nu-i greu deloc. pasii sunt urmatorii

____________________________________________________________________

INFIINTAREA UNEI ORGANIZAŢII NON PROFIT
1. Aveţi nevoie de următoarele acte:

Act constitutiv redactat conform legislaţiei specifice
Statut redactat conform legislaţiei specifice
Dovadă de disponibilitate a denumirii obţinută de la Ministerul Justiţiei
Dovadă patrimoniu
Dovadă spaţiu

2. Cu aceste documente vă prezentaţi la:
Judecătoria Cluj
Calea Dorobanţilor nr. 2
Program cu publicul: L-V între 8 şi 12.

3. Încheierea judecătorească de înfiinţare va fi eliberată în termen de 3 zile.
Se ridică de la aceeaşi adresă în zilele de Marţi între orele 10 şi 12.

4. Legislaţia care reglementează înfiinţarea de ONG:

Ordonanta nr. 26 / 2000 cu privire la asociatii si fundatii
Legea 246 / 2005 pentru completarea si modificarea O 26/ 2000
Anexă: Constituire ASOCIAŢIE vs. FUNDAŢIE

Asociaţia este constituită la initiaţiva a minimum 3 persoane care, pe baza unei înţelegeri, pun în comun şi fără drept de
restituire contribuţia materială, cunoştinţele sau aportul lor în muncă pentru realizarea unor activităţi în interes general, comunitar sau, după caz, în interesul lor personal dar nepatrimonial. Patrimoniul necesar pentru infiintarea unei asociatii este cel putin dublul salariului minim brut pe economie la data infiintarii, si poate fi costituti atat in bani cat si in natura
Fundaţia este constituită de una sau mai multe persoane care, pe baza unui act juridic constituie un patrimoniu afectat, în mod permanent şi irevocabil, realizării unui scop de interes general sau, după caz, comunitar. Patrimoniul iniţial pentru infiinţarea fundaţiei trebuie să includă bunuri în natură sau în numerar, a căror valoare totală să fie de cel puţin 100 de ori salariul minim brut pe economie, la data constituirii fundaţiei, cu exceptia cazului fundaţiilor al căror scop exclusiv este efectuarea operaţiunilor de colectare de fonduri care să fie puse la dispoziţia altor asociaţii sau fundaţii, în vederea realizării de programe de către acestea din urmă, caz in care patrimoniul initial poate avea o valoare totală de cel puţin 20 de ori salariul minim brut pe economie.


Paşi :

1. Redactarea actului constitutiv. Actul de constituire cuprinde :

Asociaţie
datele de identificare ale asociaţilor : nume sau denumirea (dacă sunt persoane juridice),
domiciliul sau sediul asociaţilor
exprimarea voinţei de asociere şi a scopului propus
denumirea asociaţiei
sediul asociaţiei
durata de funcţionare a asociaţiei (pe termen determinat, cu indicarea expresă a termenului
sau pe termen nedeterminat)
patrimoniul initial – în bani sau în natură, în valoare de cel puţin dublul salariului minim brut
pe economie, la data constituirii (actualmente cca. 6 milioane jumatate, se poate si in natura)
componenţa nominală a organelor de conducere, administrare şi control ale asociaţiei
persoana sau persoanele împuternicite să desfăşoare procedura de dobândire a personalităţii juridice
semnăturile asociaţilor

Fundaţie
datele de identificare ale fondatorului/ fondatorilor: nume/ denumire şi domiciliul/ sediul fondatorilor
scopul fundaţiei
denumirea fundaţiei
durata de funcţionare
patrimoniul iniţial - în natură sau în numerar, în valoare totală de cel puţin 100 de ori salariul minim brut
pe economie, la data constituirii
componenţa nominală a celor dintâi organe de conducere, administrare si control ale fundaţiei
persoana/persoanele împuternicite să desfaşoare procedura de dobândire a personalităţii juridice
semnăturile fondatorului/ fondatorilor


2. Redactarea statutului asociatiei. Statutul dv. va trebui să includă :

Asociaţie
toate informaţiile cuprinse în actul de constituire
explicitarea scopului şi obiectivelor asociaţiei
modul de dobândire şi pierdere a calităţii de membru
drepturile şi obligaţiile asociaţilor
categoriile de resurse patrimoniale ale asociaţiei (adică proveninenţa resurselor pe care le va folosi asociaţia
pentru a îşi desfăşura activităţile)
atribuţiile organelor de administrare şi control ale asociaţiei
destinaţia bunurilor în cazul dizolvării asociaţiei

Fundaţie
toate informaţiile cuprinse în actul de constituire
explicitarea scopului şi obiectivelor asociaţiei
categoriile de resurse patrimoniale ale fundaţiei (adica proveninenţa resurselor pe care le va folosi fundaţia
pentru a îşi desfăşura activităţile)
atribuţiile organelor de conducere, administrare, control
procedura de desemnare şi de modificare a componentei organelor de conducere, administrare şi control
pe parcursul existenţei fundaţiei
destinaţia bunurilor în cazul dizolvării


3. Obţinerea dovezii de disponibilitate a denumirii. Aveţi nevoie de :

un formular specific (disponibil la Biroul de consiliere pentru cetateni, Calea Dorobantilor nr. 21, mansarda,
tel 590 884, email info@bcccluj.ro)
dovada achitării unei taxe de 50.000 lei (se achită la trezorerie, Piaţa A. Iancu nr. 19, la casierie)
Trimiteţi sau depuneţi formularul si chitanta (dupa ce aţi facut o copie) la
Ministerul justitiei, Directia de relatii cu publicul si cooperare cu ONG
Str. Apollodor nr. 17, Sectorul 5, Bucuresti

Dacă alegeţi să trimiteţi formularul prin poştă, vă recomandăm să trimiteţi cu confirmare de primire şi
să specificaţi pe formular că doriţi răspunsul prin poştă.

4. Autentificarea actului constitutiv şi a statutului la notar public. In această etapă veţi avea nevoie de :

actul de constituire
statutul
dovada sediului
o taxă - variabila de la notar la notar
dovada de disponibilitate a denumirii
Vă recomandăm să autentificaţi 9 copii, pentru că Judecătoria va reţine o mare parte (6) şi e bine să aveţi mai multe originale.

5. Inscrierea in Registrul asociaţiilor si fundaţiilor, la Judecatoria in a carei circumscripţie îşi are asociaţia / fundaţia
sediul. In aceasta etapa vei avea nevoie de :

actul de constituire autentificat
statutul autentificat
actele doveditoare ale sediului
actele doveditoare ale patrimoniului inţial
Termen de solutionare – în general 3 zile de la depunerea documentelor, dar programul
de eliberări este doar Marţi între 8 şi 12.

pentru detalii suplimentare, sau pentru sprijin in constituirea asociatiei ne puteti contacta la

[b:]Biroul de consiliere pentru cetateni Cluj Napoca (organizatie non profit)
Calea Dorobantilor nr. 21 mansarda
tel 590 884
email: info@bcccluj.ro
(informatii disponibile: raporturi de munca, somaj, maternitate, regimul proprietatii, impozite si taxe, sanatate, educatie, protectia consumatorului, protectia copilului etc..
servicii : confidentiale, independente si GRATUITE!)[/b:]


______________________________________________________________

un zambet
Ioana

Ioana Muresan
manager BCC<br><br>Post editat de: bcccluj, la: 2006/02/17 15:03
BCCCluj
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 17, 2006 2:56 pm

Re:Asociatie!

Mesajde tzush » Lun Feb 20, 2006 10:26 am

oau!!!!!!!!!!!! mai vrei alt raspuns, atin? daca purcezi la actiune, iti stau alaturi. in ceea ce priveste statul la calc ... e o bucatica din pauza de somn a lui david, intre 2 spalari de vase si haine sau un calcat si un aspirat. ma indoiesc ca in timpul asta as putea sa ma echipez rapoid si sa ajung la sediu unde sa coordonez o chestie sau alta. e mult si ... ai nevoie de bani, de sponsori buni. tre\' sa te faci cunoscut mai intai, ca lumea sa aiba incredere in tine si in ceea ce faci. apoi ... trebuie sa ai mare grija cum alegi sa folosesti banii, ca sunt oameni si oameni ... etc. nu e greu de infiintat, mai greu e de facut sa functioneze cu adevarat. cred eu una ...
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Asociatie!

Mesajde Arin » Lun Feb 20, 2006 4:13 pm

Prima ctiune la care ar trebui sa purced , ar fi sa \"printez\" ceea ce scrie acolo si sa .... citesc. Mi-a \"rupt gura\". Din cate am apucat sa vad .....
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Asociatie!

Mesajde tzush » Mar Feb 21, 2006 9:36 am

si mie ... am citit doar printre randuri :D
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron