ce putem face cand bebe nu .... adoarme?

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

ce putem face cand bebe nu .... adoarme?

Mesajde Arin » Joi Dec 22, 2005 8:09 pm

Poate exista printre parinti unii care pot da idei in legatura cu acest subiect. Bebe -ul nostru are acum 4 luni si jumatate si problema noastra este ca , desi noaptea nu avem probleme deloc, peste zi copilul \"refuza\" sa adoarma. Bineinteles ca asta inseamna nazuri si maraieli pentru ca defapt este obosit, dar adoarme extrem de greu. Daca stiti ceva ce noi nu stim, va multumim anticipat pentru sugestii. Promitem sa incercam orice sfat util.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:ce putem face cand bebe nu .... adoarme?

Mesajde admin » Joi Dec 22, 2005 9:14 pm

Am avut aceeasi problema si in final am ajuns la o doamna psiholog, specializata pe psihologia copiilor - care ne-a spus asa:
- regulile sunt bune, iar una din reguli este somnul de amiaza; in consecinta, nerespectarea regulii poate atrage pedepse (il privezi de o activitate care-i place de ex.)
- program cu repere fixe, repetabile zilnic, in care sa apara un \"ritual\" pt. perioada de inainte de somnul de amiaza, ceva neaparat relaxant si abia dupa ce s-au terminat toate lucrurile \"obligatorii\", cum ar fi imbracarea pijamalei. Ar putea fi un joc, sau citirea unei povesti, totdeauna in acelasi spatiu, perceput ca spatiu care confera siguranta si liniste.
Totusi, iti recomand cu incredere sa te adresezi prin Sfatul medicului pe site d-nei dr. Camelia Bakri care iti poate da un sfat pertinent.:)
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:ce putem face cand bebe nu .... adoarme?

Mesajde admin » Vin Dec 23, 2005 11:27 am

Scuze pemtru Arin, evident ca ce am spus ieri se referea la copii mai mari si n-are cum sa te ajute. Intra in legatura cu d-na dr.Camelia Bakri prin site (sfatul medicului) pentru ca dansa are expertiza si in domeniul asta.
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:ce putem face cand bebe nu .... adoarme?

Mesajde camelia » Mar Dec 27, 2005 6:17 pm

Exista copii care au bioritmul inversat, nu e o gluma.La copii atit de mici de obicei regulile nu tin pentru ca ei fac regulile, nu noi ca parinti.Ne place noua sa credem ca stabilim regulile insa nu e asa.Chiar si dupa ce cresc lucrurile nu par a se schimba ci doar expectantele noastre vizavi de copii nostrii.
camelia
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Dec 16, 2005 1:09 pm

Re:ce putem face cand bebe nu .... adoarme?

Mesajde Arin » Mar Dec 27, 2005 8:02 pm

Multumesc pentru ajutor, acum incercam respectarea aceluiasi ritual de somnic pe care il avem si seara, poate ca va merge. Va voi tine la curent intrucat poate va fi util si altora.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron