contraceptia dupa nastere

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

contraceptia dupa nastere

Mesajde raluca06 » Lun Aug 28, 2006 3:30 pm

salut mamicilor! am si eu o intrebare: am nascut deja de 7 saptamini si am avut prima menstruatie (avind in vedere ca nu alaptez), am fost la controlul de 6 sapt. totul este in regula dar am o nedumerire: eu i-am spus dr-ului ca intentionez sa revin la anticonceptionalele pe care le luam inainte de sarcina (lucru cu care a fost de acord) dar zicea sa nu le iau chiar acum ci sa astept sa-mi vina si al doilea ciclu iar intre timp pot sa fac linistita dragoste fara nici un mijloc de contraceptie :ohmy: Mie mi se pare foarte riscant avind in vedere ca am citit ca poti ramine foarte usor dupa.Ce ziceti si mai ales ce ma sfatuiti? Cele care ati nascut deja, cum ati procedat? Please help!!!
raluca06
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 13, 2006 12:05 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde mgm » Lun Aug 28, 2006 4:27 pm

Raluca,eu zic ca tu iti cunosti cel mai bine corpul si stii cat de usor sau de greu ai ramas insarcinata.Asta ar trebui sa fie un indiciu in a te hotari daca ii urmezi indicatia medicului sau ai mai multa grija.Din ce am citit si am folosit pana acuma in domeniu,eu am ajuns la concluzia ca nu exista un contraceptiv perfect,care sa protejeze 100% si sa nu aibe efecte secundare.Depinde de tine ce te deranjeaza mai putin.Iarasi,din ce am citit,dupa nastere,nu toti medicii recomanda sa se mai foloseasca anticonceptionalele,pt. ca mai au loc ceva schimbari hormonale.Dar fiecare stie ce e mai bine pt. ea(cuplu).
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde giagirl » Mar Aug 29, 2006 6:56 pm

TRAIASCA PREZERVATIVUL!
asta daca e si partenerul de acord.
mie mi se pare cea mai comoda metoda
eu de la anticonceptionale am dat in depresie :woohoo: (nu glumesc)
am folosit si spermicide, dar sunt incomode dupa-cremele(ce intra trebuie sa si iasa)
a doua zi te simti ca la ciclu, numai ca iese crema alba:sick:
noi acum ne jucam cu tot felul de prezervative noi, sa vedem care-s mai bune
am fost f multumita de Kamasutra (20.000/3buc)-cu striatii-binenteles:blush:
acum am luat Sportex-punctate, si astea-s bune(36.000/3buc)-au punctatia mai proeminenta
shi te \"gadila\":blush:
mie mi se par cele mai sigure
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde admin » Mar Aug 29, 2006 7:06 pm

Problema cu prezervativele e ca gasesti unul bun (adica marca si marimea potrivita) iar apoi, cand vrei sa-l cumperi din nou, umbli prin tot orasul si poate tot nu-l gasesti. Deci nu-i ca la laptele Zuzu sau Milli sau Dorna, ca le gasesti peste tot. Iar de stifturi suntem satui.
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde giagirl » Mar Aug 29, 2006 8:19 pm

eu le-am gasit la Billa, la casa, si iau cate 5 cutii:laugh:
daca nu gasesc la o casa, ma uit la cele care nu sunt tot timpul deschise,
ca acolo raman pe stoc
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Ank » Mie Aug 30, 2006 10:17 am

Hm...noua nu ne plac prea mult prezervativele si chiar intentionam sa deschid si eu subiectul pe forum: ce alte metode contraceptive ati folosit dupa nastere? Mie dr mi-a spus la controlul de 6 sapt ca numai prezervativul pana la 6 luni:( ...Din cauza ca alaptez? Am citit pe ici pe colo ca ar fi si unele pilule anticonceptionale care se pot lua si pe perioada alaptarii fara sa diminueze cantitatea de lapte. Si despre sterilet am citit ca e ok de montat dupa nastere...Pe voi ce v-au sfatuit medicii?
Raluca, mie mi se pare tare ciudat ce ti-a recomandat medicul. Dr mea mi-a zis ca si daca nu am avut prima menstruatie dupa nastere si si alaptez, exista riscul sa raman insarcinata, deoarece ovulatia are loc inainte de menstruatie. Daca deja ai avut prima menstruatie...nu mai e nici o indoiala ca ovulatia a avut loc si deci poti ramane insarcinata. Eu asa inteleg.
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Ank » Mie Aug 30, 2006 10:17 am

Hm...noua nu ne plac prea mult prezervativele si chiar intentionam sa deschid si eu subiectul pe forum: ce alte metode contraceptive ati folosit dupa nastere? Mie dr mi-a spus la controlul de 6 sapt ca numai prezervativul pana la 6 luni:( ...Din cauza ca alaptez? Am citit pe ici pe colo ca ar fi si unele pilule anticonceptionale care se pot lua si pe perioada alaptarii fara sa diminueze cantitatea de lapte. Si despre sterilet am citit ca e ok de montat dupa nastere...Pe voi ce v-au sfatuit medicii?
Raluca, mie mi se pare tare ciudat ce ti-a recomandat medicul. Dr mea mi-a zis ca si daca nu am avut prima menstruatie dupa nastere si si alaptez, exista riscul sa raman insarcinata, deoarece ovulatia are loc inainte de menstruatie. Daca deja ai avut prima menstruatie...nu mai e nici o indoiala ca ovulatia a avut loc si deci poti ramane insarcinata. Eu asa inteleg.
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde claualex » Mie Aug 30, 2006 3:26 pm

cu prezervativele nici noi nu ne prea impacameu cat am alaptat 7 luni,am fost fff precauta,dar am folosit prezervativul,dupa aceea am trecut din nou la anticonceptionalele pe care le luam inainte,si eu am auzit de anticoncept care se iau in timpul alaptarii,dar medicul meu a spus NU caci parerea lui ca atunci cand alaptezi nu iei nimic nici un medicament(desi aveam prietene care alaptau si luau anticonc)eu cu steriletul nu am fost de acord,cunosc cazuri cutremuratoare de incarnare a steriletului,(:( nu stiu cum sa ajuns la performanta asta nu ma intrebati)si cunosc 2 cazuri care cu sterilet au mai facut cate un bebe.asa ca eu am ramas fidela medicamentelor.(pana cand... voi vedea)
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Tatiana » Joi Aug 31, 2006 12:30 am

Eu am ales steriletul. Am avut si inainte de a doua sarcina si n-am avut nici o problema de la el (am ramas gravida in luna urmatoare dupa ce l-am scos). Pe pilule nu ma pot baza caci as uita sa le iau :silly: .
Tatiana
 
Mesaje: 186
Membru din: Mar Ian 24, 2006 2:13 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Ioanab » Joi Aug 31, 2006 7:41 am

Si mie mi-a spus dr ca nici o pilula cat timp alaptez...
Tot cu prezervativul...
Mai exista si ceva injectie ....dar noi nu am apelat la intepat ci am ramas la \"caciula\"
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Ank » Joi Aug 31, 2006 10:08 am

Tatiana, cand ti-ai pus steriletul - dupa nastere, inainte de 6 luni. Alaptai? Daca da - la care doctor ai fost?
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Arin » Joi Aug 31, 2006 10:28 am

Parerea mea este ca orice metoda contraceptiva e buna, daca iti convine. In plus fiecare are avantaje si dezavantaje: prezervativul e OK (daca il suporti si nu te iriti ca naiba atunci cand il pui, plus ca limiteaza contactul \"direct\" intre parteneri, si in unele cazuri asta duce inevitabil la un fiasco); pilulele sunt o varianta comoda, daca nu ai o anumita varsta, daca nu fumezi si daca nu ai alte contraindicatii; steriletul e de asemenea comod daca nu esti deranjata (nici tu si nici partenerul) de \"sarmulite\" si daca esti atenta sa faci examenul Papanicolau periodic (mai ales dupa 35 de ani); spermicidele sunt cam incomode, mai ales daca nu le porti cu tine si te apuca ... in lift, in plus iti limiteaza unele \"giumbuslucuri\". Asadar, fiecare cu \"placerile\" lui. Cat priveste eficienta, se stie clar ca nici o metoda nu are eficienta de 100%, deci \"accidente\" se mai intampla (ceea ce nu inseamna automat ca metoda aleasa nu e buna). Ideea de baza este ca daca metoda utilizata inainte de nastere ti-a convenit si te-a protejat, nu vad motive (in afara de cele enumerate), sa nu o folosesti si dupa nastere.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde giagirl » Joi Aug 31, 2006 10:46 am

injectia mie mi s-a parut super naspa
aveam sangerari cand mi-era lumea mai draga
i-am facut iubitului de atunci o surpriza erotica, l-am invitat la
un motel, si la sfarsit cand sa plec la dus, imi venea sa trec prin perete, sa ies mai repede-
tot cearceaful rosu.
:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :blush:
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Ank » Joi Aug 31, 2006 12:07 pm

Arin, pilulele contraceptive diminueaza cantitatea de lapte, deci nu sunt adecvate pt mamele care alapteaza, eu asta foloseam inainte. Deci acu caut altceva, alta metoda. Despre injectii am citit ca e aiurea ca dupa ce le intrerupi poate dura chiar mai mult de un an pana sa devii din nou fertila, deci nu ma prea incanta. Mai exista niste pilule care nu contin estrogen, deci nu diminueaza cantitatea de lapte, dar nu sunt atat de sigure (adica in loc de 99,...% sunt sigure doar 97%). Asta din ce am citit pe net. Oricum as vorbi cu un dr inainte sa iau orice, numai ca dr mea ... mi-a zis numai de prezervativ. Asa ca va rog sa imi spuneti dc stiti doctori care discuta si despre alte alternative de contraceptie pentru proaspetele mame care alapteaza!
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Ank » Joi Aug 31, 2006 12:07 pm

Arin, pilulele contraceptive diminueaza cantitatea de lapte, deci nu sunt adecvate pt mamele care alapteaza, eu asta foloseam inainte. Deci acu caut altceva, alta metoda. Despre injectii am citit ca e aiurea ca dupa ce le intrerupi poate dura chiar mai mult de un an pana sa devii din nou fertila, deci nu ma prea incanta. Mai exista niste pilule care nu contin estrogen, deci nu diminueaza cantitatea de lapte, dar nu sunt atat de sigure (adica in loc de 99,...% sunt sigure doar 97%). Asta din ce am citit pe net. Oricum as vorbi cu un dr inainte sa iau orice, numai ca dr mea ... mi-a zis numai de prezervativ. Asa ca va rog sa imi spuneti dc stiti doctori care discuta si despre alte alternative de contraceptie pentru proaspetele mame care alapteaza!
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron