bebe care nu doarme noaptea

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

bebe care nu doarme noaptea

Mesajde Rozica » Dum Iul 23, 2006 12:24 pm

Ajutor fetelor.
Nu mai stiu ce sa ma fac cu Vlad. Il pun la somn seara pe la 9-9,30 si imi doarme super bine pana la 2-2,30 noaptea dupa care se trezeste si bea ceai si nu mai vrea sa adoarma. Nu vrea nici in brate, nici in patut, nici cu noi in pat, nici cum. Daca il pun in carucior si il leagan adoarme, dar cum iau mana de pe carucior cum se mataie, si iaca de la 2 noaptea leagan caruciorul pana spre dimineata. De durut nu il doare nimic, ca daca il leagan nu plange, dintii care trebuiau sa iasa au iesit si nu are gingie inflamata. Si ziua sunt rupta de oboseala. Voi ati avut asa perioade? Ce sa fac?
Rozica

Re:bebe care nu doarme noaptea

Mesajde mgm » Dum Iul 23, 2006 3:17 pm

El clar te exploateaza,s-a obisnuit ca-l legeni,ii place si nu vrea sa renunte.Desi e o ora tarzie si poate aud vecinii,eu zic sa faci asa-in prima seara il lasi singur 5 min,indiferent ce face,dup-aia mergi in fiecare seara cu un minut mai mult decat seara precedenta la elEl nu poate aprecia timpul,dar tu poti ajunge incet,incet ca sa doarma toata noaptea.Daca nu doarme in camera lui,incearca sa il pui,ca altfel nu te vei odihni.Nu stiu daca o sa mearga,mi-a zis si mie cineva de metoda asta.Daca nu,s-ar putea sa fie o faza si sa ii treaca,dar eu zic ca de bunavoie nu o sa renunte la leganat,pt. ca ii place:P
mgm

Mesajde gabi77 » Dum Iul 23, 2006 8:31 pm

Rozica, sunt in totalitate de acord cu cele spuse de MGM. va face circ o vreme, dar se va invata. noua ni se mai schimba programul dupa ce venim de la parintii mei, unde nu-l lasa bine unul, ca-l ia altul. stau la rand la rasfatat:P si cand vin acasa imi trage cate un concert, il las sa-si faca numarul si-si revine.asta pe incercate. nici patutzul lui cel drag nu-l mai vrea, nici nimic, numai brate si la mama. dar eu sunt mai tare decat el si nu ma las, ca daca ma lasam acum eram \"sclava \" lui si el conducea casa si facea regulile.
iti doresc din suflet sa treaca faza repede si \"micul terorist\" sa revina la sentimente mai bune:kiss:
gabi77

Mesajde Rozica » Dum Iul 23, 2006 10:09 pm

Si sa il las sa planga 5 minute, si apoi tot cate un minut mai mult? El cand se trezeste se ridica direct in picioare. nU cred ca s-ar pune el jos sa adoarma la loc, mai ales daca si-a scapat suzeta. Oare? Sa nu il mai culc cu noi in camera oare?
Rozica

Mesajde gabi77 » Lun Iul 24, 2006 9:54 pm

eu zic sa nu-l mai luati cu voi in camera, ca nu v-a mai dormi la el in camera pana la 6 ani. va fi greu, dar daca esti hotarata, vei reusi. sa nu te impresioneze lacrimile de crocodil, ca va plange si numai asa ca sa te faca pe tine sa cedezi. sunt asa de smecheri... si niste santajisti sentimentali.sa te asiguri ca-i este bine, ca nu plange ca-l doare ceva si sa ai muulta rabdare cu el. si daca plange noaptea, asta e, sa stie si vecinii ca e in zona un flacau;) . sa nu-ti pese de ei, sa faci cum voua va este bine.
va pupam si sa ne tii la curent cu evolutia nazdravanului rebel:laugh:
gabi77

Mesajde tartateodora » Joi Iul 27, 2006 9:05 pm

fetita mea are acum 2 ani si 9luni si de la doua saptamani am culcat-o in camera ei si ma trezea de 8-10 ori pe nopte. Chinul asta a tinut pana la un an si 10 luni cand n-am mai putut si am luat-o cu mine in pat. De atunci fata mea doarme toata noaptea asa ca nu stiu ce sa zic poate mai au si ei nevoie sa-si simta mama aproape. Daca la inceput nu eram de acord sa cu culcarea copilului in pat cu parintii acum nu mai sunt asa de impotriva. Noi mai vrem un copil si acum daca nu dorme singur il pun direct cu mine in pat n-o sa ma mai chinui cat m-am chinuit cu asta mica a mea
tartateodora

Mesajde Codruta » Vin Iul 28, 2006 8:18 am

Si Petra, daca e cu noi in pat si ne simte aproape doarme mult mai linistita decat in patutul ei, unde atata se foieste si se ridica, incat eu nu ma pot odihni si cred ca nici ea. O sa vina si vremea cand vor dormi singuri in camera, dar acum eu vreau sa o tin inca langa mine (nu imi afecteaza viata conjugala, ca o iau la noi in pat doar cand se trezeste prima data-pe la 12-02, pana atunci avem timp destul de povesti ;) , eu si sotul meu)
Codruta

Mesajde Codruta » Dum Iul 30, 2006 8:45 pm

Rozica, am vazut ca ai adresat intrebare d-nei dr. psiholog.
Pot sa iti spun ce fac eu de vreo 4-5 zile. O pun la ea in patut (inainte dormea dor in carucior peste zi si leganata), daca nu vrea sa stea, vorbesc cu ea frumos si ies din camera. Normal ca incep tipetele. O las un pic sa planga si apoi intru, ii spun ca o iubesc si trebuie sa faca nani. Si tot asa. A trebuit sa fac treaba asta cam 30-40 minute pana sa doarma. Acum doarme in 5-10 minute. Sper sa o si tina.
Acum incerc si seara tot asa. Azi m-am chinuit 45 minute.
pup
Codruta

Mesajde Rozica » Lun Iul 31, 2006 2:20 pm

Mersi Codruta pentru sfat. O sa incerc si asa sa vad ce iese, sper sa doarma ca daca nu innebunesc. :)) Doamna psiholog mi-a recomandat sa continui cu leganatul...nu stiu daca e cel mai bun sfat...dar in fine.
Rozica

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.