despre bone

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

despre bone

Mesajde dem » Mie Iul 05, 2006 7:11 am

Pentru mgm: pentru bona noastra a fost un serviciu temporar, pana isi ia examenul de rezidentiat (e medic, cu drept de libera practica dar fara resurse sa uzeze de el); vine la noi de un an jumate, urmatorul examen va fi in noiembrie, nu stiu ce va face, daca isi ia examenul e clar, daca nu, nu stiu. Daca va dori sa mai lucreze ca bona o voi scoate \"pe piata\". Zilele astea oricum nu vine pe la noi, ca i s-a imbolnavit copilul (are o fetita de gradinita).
Din cate am mai aflat si de pe la altii, se pare ca am avut un noroc urias cu ea, am angajat-o printr-o agentie, nu avea recomandari ca era la prima tentativa, practic nu stiam nimic despre ea. Cum am ales-o pe ea dintre doamnele venite la interviu (unele cu recomandari si experienta) ? A fost singura persoana pe care a bagat-o in seama fetita noastra (avea un an jumate atunci), care era cu noi, ca nu aveam cu cine s-o lasam. Dintre doamnele acelea, numai la ea s-a dus, spontan, sa-i arate nu stiu ce. Am zis o.k., o fi simtind copilul ceva, ea sa fie aleasa. Nu am regretat nici un moment.
Dar atentie la perioada de adaptare, poate fi destul de rea, dar daca toate sunt bune trece. La noi a fost asa: doua saptamani am plecat la serviciu lasand in urma mea copilul urland ca din gura de sarpe; o luna de zile, pe calendar, a durat pana cand a mancat ceva cu bona, facea greva foamei pana venea unul dintre noi acasa. Hm ! Apoi au devenit cele mai bune prietene, diminetata cand o auzea sunand la interfon deschidea usa si o zbughea pe scari sa-i iasa in cale.
Nu i-am cerut sa faca nici o treaba prin casa, numai sa vada de copil; din proprie initativa punea in ordine jucariile, cartile etc. dupa ce adormea copilul (fapt pentru care i-am fost intens recunoscatori, aceasta fiind o chestiune care de multe ori scapa de sub control, hi! hi!). Timpul petrecut in mod placut si creativ, nu doar suprvegherea copilului (se vedea dupa ce gaseam \"lucrat\").
Repet, noi nu prea mai avem nevoie de serviciile ei (ar mai fi acum cam o luna), din septembrie mergem la gradinita la program lung.
Nu stiu ce sfaturi sa dau pentru alegerea bonei perfecte, la noi reactia copilului a fost elementul hotarator.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:despre bone

Mesajde mgm » Mie Iul 05, 2006 8:53 pm

Dem,merci de informatii.Chiar ca ati fost norocosi.Noi am avut o bona,cand eram gravida cu cel mic si am fost tare dezamagita.Eu eram acasa cu ea si copilul cel mare,ca altfel nu l-as fi lasat singur cu ea,nu mi se parea capabila sa faca fata unor situatii-mers in parc,topogane,hinti,lovituri,traversat strada,etc,nu simteam ca baiatul meu ar fi in siguranta cu ea. Dezamagirea si mai mare a venit atunci cand ea ne-a lasat balta,dupa ce l-am nascut pe cel mic,pt. ca vroia sa-si lucreze ceva teren,de care nu mi-a zis la inceput.M-am asteptat ca macar un pic sa se ataseze de baietelul meu,care nu ca e al meu,dar e un dragut,toata lumea zice.M-am purtat frumos cu ea,desi uneori poate nu imi conveneau anumite lucruri.Pe ea am gasit-o printr-o mamica,care mi-a recomandat-o.Inainte de a o gasi,am fost si la agentie si mi-au adus o tipa care era fumatoare inraita,se vedea de la o posta,desi ea zicea ca doar ocazional fumeaza.N-am nimic cu cei care fumeaza,dar noi nu fumam si nu mi se pare normal ca ai mei copii sa stea in fumul altuia.Mai stiu cazuri de la alte mamici(-povestite direct de mamicile in cauza,deci nu din auzite) la care bona isi aducea copiii ei si manca din mancarea copiiilor de care trebuia sa aibe grija,sau alta fura din frigifer mancarea,iar o alta,pensionara,se uita la telenovele cand trebuia sa stea cu copilul,sau il cara la cozi sa isi plateasca facturile.Decat sa trec prin asa ceva,mai bine stau acasa toata viata cu ei.E oare atat de greu sa gasesti pe cineva care sa se poarte omeneste??Mai mult ca sigur ca bona ta va reusi la examen,ceea ce ii si dorim.Eu am intrebat pt. ca am inceput sa ma interesez,desi voi avea nevoie abia din primavara anului viitor.Vom vedea ce va fi...:unsure:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:despre bone

Mesajde myx » Joi Iul 06, 2006 7:54 am

Mi s-a parut interesanta ideea ce-am gasit-o pe forum-ul desprecopii.ro. S-a facut o \"lista neagra\" cu bonele \"hraparete\" care ar trebui evitate...(lista e pentru Bucuresti). Ar fi interesant sa facem si noi una pe Cluj sa evitam si noi pe cat posibil sa dam peste astfel de persoane. Si eu sunt direct interesata sa gasesc o bona... Agentiile de plasare din Cluj sunt sau nu sunt serioase?
myx
 
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 31, 2006 4:21 pm

Re:despre bone

Mesajde mgm » Joi Iul 06, 2006 8:18 am

Depinde foarte mult de cat e fiecare dispus sa ofere,eu m-am convins.De ex.,in parc unde mergem noi au inceput sa se vehiculeze sume de 6-7 mil salar la o bona care are grija doar de un copil.Ceea ce mie mi se pare ingrozitor.Cum sa-i dai atatia bani la o bona???Am auzit si sume mai modice,cum ar fi 2 mil la 6 ore(atata ii dadeam si eu bonei mele).Deci eu cred ca e cam asa,cu bani multi poti gasi exact ce cauti si sa ai ce pretentii vrei,ca se vor realiza,inclusiv agentia face anunt special in ziar pt cautarea cuiva care sa intruneasca toate cerintele si care va vrea mai mult ca sigur si carte de munca.Cele care accepta pe bani mai putini,sunt in general pensionare sau studente,care vor o completare a veniturilor-e destul de riscant cu oricare din ele,studentele nu prea au experienta dar mai multa putere,iar pensionarele invers.E foarte greu sa gasesti pe cineva care sa fie undeva la mijloc si care mai presus de toate sa nu aibe vicii si sa nu fie violenta.Eu,de ex. clar n-as putea sa dau 7 mil pe o bona,dar sper sa gasesc una cu 3-4 mil care sa se poarte frumos cu baietelul cel mic si sa fie in siguranta cu ea.Inca nu m-am apucat sa caut serios,dupa cum spuneam,doar tatonez \"terenul\" ,sa vad lumea cum mai procedeaza,unde le gaseste,etc.Astept pareri.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:despre bone

Mesajde dem » Joi Iul 06, 2006 3:06 pm

Preturile astea vehiculate sunt pe bune ?! Noi am inceput in ianuarie 2005 cu 2,5 mil. pentru 6 ore (fara menaj sau altele asemenea), pret despre care cei de la agentie au zis ca e foarte bun, i-am intrebat pe ei, ca nu doream nici sa ne zgarcim, nici sa spargem piata. Ulterior am marit noi de buna voie la 3 mil., fiind foarte multumiti de ea. O cunostinta de-a mea cu copil de doi ani jumate, cu vaste posibilitati financiare (deci nu se pune problema ca da numai cat poate) isi plateste bona cu 3,5 mil., pentru opt ore de stat cu copilul plus gatit pentru ei toti, nu doar pentru copil (in plus o apreciaza foarte mult, doreste sa o pastreze si la un al doilea copil, deci are tot interesul sa n-o plateasca sub pretul pietei). De aici la 6-7 milioane mi se pare cam mare diferenta. Nu se mai si lauda lumea prin parcurile astea ?
Despre seriozitatea agentiilor nu stiu ce sa zic, cea la care am apelat noi, strict dupa criteriul apropierii fata de casa, a fost in regula: vineri dupa amiaza i-am sunat, ne-au intrebat ce fel de bona dorim, ce pretentii avem, am discutat despre plata etc., iar luni la pranz deja ne-au organizat interviu. In rest... ma gandesc ca si posibilitatile unei asemenea agentii de a verifica oamenii sunt destul de limitate, asa ca garantia lor pentru o persoana sau alta mi se pare relativa.
Calitatea omului mi se pare mai importanta decat marimea sumei platite, cred eu. Stiu de un caz real de bona in Bucuresti, la familie cu mari pretentii si posibilitati financiare, care cerea (si primea) o remuneratie absolut nesimtita (200 EUR, abonament pe transport, abonament la telefon mobil) si care efectiv neglija bebelusul - \"obiect al muncii\".
Si eu stiu de lista neagra a bonelor de pe desprecopii.com, da, cred ca ar trebui sa facem asa ceva si pentru Cluj, si nu doar pentru bone, ci si pentru gradinite, scoli si medici. Stiu ca de multe ori parerile sunt subiective si contradictorii, ca ce deranjeaza pe unul, altuia poate sa nu i se para asa grav, dar macar se formeaza o \"baza de date\".
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:despre bone

Mesajde mgm » Joi Iul 06, 2006 5:30 pm

Eu n-am cum sa verific daca persoanele spun adevarul sau nu,asa au raspuns cand au fost intrebate cat primesc.Nu vad ce interes ar avea sa spuna mai mult daca nu e asa...Dem,mi se pare de bun simt cat i-ai dat tu bonei tale,cam asa ma gandesc si eu.Cum spuneai si tu de prietena ta cu 3,5 mil pe luna,daca dai peste cineva de incredere,clar ca faci totul ca sa se simta bine si sa ramana.Noi am fost la agentia Surion de pe Horea.E adevarat ca numai o data am fost,si cand am vazut ce mi-au adus m-a apucat groaza si am renuntat.Cum spuneai,agentia nu poate garanta 100% un comportament bun al persoanei...eu zic ca tine un pic si de ...noroc...sa dai peste cineva ca lumea...Ceea ce imi doresc si eu...:P
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:despre bone

Mesajde gabi77 » Joi Iul 06, 2006 8:34 pm

mgm, stii, ma gandeam ca tantile alea de le zicem \"bone\" de la tine din zona, au lansat sumele alea exorbitante, asa ca sa stie lumea ca ele atat primesc si daca le mai solicita cineva sa se stie din start pretul lor. isi incearca si ele norocul:angry: . nici daca ar fi facut studii postuniversitare la fac de bone, n-au dreptul sa ceara atat. un 3 mil e suficient. si daca mai da Domnul sa si ai parte de o bona serioasa, te-ai scos. noi avem niste prieteni care au bona tare competenta si desi copilul va merge la gradi, nu vor sa renunte la ea si sa ne-o transmita noua:( . inca e prea devreme la noi pt bona, dar daca nu vom gasi pe cineva bun, ma gandesc sa apelez la vecina noastra care e in pensie si mai are grija de un baietel din bloc, si e si curata si-l si iubeste de acum tare pe Patrick si si avem incredere in ea.
voua tuturor care cautati bone, sa aveti bafta si sa gasiti super bona:)
:kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:despre bone

Mesajde mgm » Joi Iul 06, 2006 8:44 pm

Gabi,probabil ca asa e,cum spui,vor sa-si creasca \"cota\" singure:angry: Ce mi se pare interesant e ca cei care mai au bone de pe forum sau pe cine am mai intrebat,au bone de treaba.Oare s-au \"luat\" toate bonele dragute si iubitoare?:laugh:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:despre bone

Mesajde gabi77 » Vin Iul 07, 2006 8:09 am

nu vreau sa cred ca s-au \"terminat\" bonele cu bun simt si serioase. dar ai sa vezi, ca o sa ne gasim bona perfecta ca suntem oameni buni si avem cei mai dragalasi copilutzi.:kiss: :kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:despre bone

Mesajde Arin » Vin Iul 07, 2006 9:48 pm

6-7 milioane e cam ... mult, dar si 3,5 milioane, pentru cineva \"cu vaste posibilitati financiare\" , pt. opt ore cu tot cu gatit pare totusi putin. Daca vrei sa fii multumit cred ca intai de toate trebuie sa ai o bona ... multumita. Ori pentru asta, daca munceste si e OK, trebuie platita. Nu poti sa dai cu praf in ochii cuiva si sa ai si pretentii. Oare cum ne-am simti noi , daca dupa 8 ore de lucru pe zi (si e vorba de cea mai consumptiva dintre munci), cand cineva ne-ar plati cu ... 2 sau 2,5 milioane. Totusi ...Noi spre exemplu nici nu ne-am pus inca problema, ca daca am fost plecati, spre exemplu, vreo 5 zile, sa-i retinem din plata. Si bine am facut , intrucat, acum, daca avem nevoie sa stea intr-o zi mai mult, sta , fara sa aiba pretentii in plus. Dai tu, primesti pe masura. Cat priveste partea cu \"mancatul din frigider\" noi i-am spus bonei din start sa nu stea nemancata (Doamne iarta-ma, dar daca vine la 8 si pleaca la 16, ar fi culmea sa stea nemancata), deci daca ii e foame sa manance. Sau daca vede un fruct pe masa, normal ca i-o fi pofta, deci sa-si ia.Rezultatul: poate ca \"imbuca\" ea cate ceva, dar in 4 luni inca nu \"mi-a golit frigiderul\" niciodata. Stiu pe cineva care si-a concediat bona (o bona cum rar gasesti) pentru ca a vazut-o ... gustand din ceva salata de vinete din frigider. Dupa nici doua saptamani ... a rechemat-o cu complimente si sa zica \"multam\" ca femeia a acceptat sa vina inapoi. Am impresia ca acolo unde \"restrictiile\" sunt prea mari de la inceput, normal ca apare si tentatia \"fructului oprit\". Eu cred ca daca , in primul rand, relatia dintre parinti si bona e una de respect, nu doar una de \"patron-femeie de serviciu\" cum considera unii, atunci sunt mari sanse sa mearga totul OK. Sigur , atunci cand ai de-a face cu un om de cuvant si serios.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:despre bone

Mesajde mgm » Vin Iul 07, 2006 10:24 pm

Acuma una e sa vrea ceva din frigider,ca ii e foame sau pofta,ca nimeni nu e absurd,dar cu totul alta sa-si aduca si copiii sa se infrupte sau sa plece cu ruda de salam,cum au patit mamicile in cauza,care mi-au spus despre aceste lucruri.Eu,cel putin nu am privit niciodata bona ca pe \"femeia de serviciu\",din contra,cred ca trebuie sa fie cineva care sa se apropie incet,incet de familie,sufleteste,bineinteles,si in timp sa ajunga ca un membru al familiei pe care te poti baza...doar ii lasi in grija ce ai mai scump,nu?Nici noi nu eram cu plata \"la zi\",ne intelegeam in functie de ce aparea,si de ex, eu ii mai cumparam bonei mele unele chestii-cum ar fi vitamine,ca zicea mereu ca e obosita...si cu toate astea ne-a \"fentat\"...Deci depinde de ce om dai pana la urma.Si vorba lu\' Dem,cea mai importanta e relatia bona-copil,ca daca ei se inteleg,parintii o sa faca orice ca sa fie bine:whistle:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:despre bone

Mesajde dem » Dum Iul 09, 2006 3:51 pm

Noi tot prin agentia Surion ne-am gasit bona; deci factorul \"noroc\" a fost hotarator, ca tocmai in acel moment bona noastra se afla in \"stocul\" lor. Sau mai bine zis \"fosta noastra bona\", ca nu mai poate veni, trebuie sa-si vada de copilul convalescent, iar pentru cat timp a mai ramas pana la 1 septembrie ne descurcam cumva.
Nici noi nu i-am scazut din plata zilele in care nu trebuia sa vina, si au fost destule, dar mi s-ar fi parut o aritmetica meschina, am considerat ca plateam in primul rand calitatea prestatiei, abia in al doilea rand timpul efectiv.
Din punctul nostru de vedere i-am fi dat si mai mult daca am fi avut de unde. Oricum, prin faptul ca nu-i ceream munci aditionale, dupa ce adormea copilul era \"libera\", in general isi aducea de citit. Cat despre frigider, am poftit-o ca regula generala sa se serveasca daca i se parea ceva tentat, dar isi aducea de mancare, nu am avut probleme.
I-am acordat intregul nostru respect, ca unei persoane careia ii lasam in grija ceea ce avem mai scump pe lume. In plus ne-am inteles fosrte bine, chiar ne-am imprietenit atat cat ne-a permis timpul; si eu (nu doar copilul) resimt ca pe o pierdere faptul ca nu mai face parte din viata noastra.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:despre bone

Mesajde myx » Lun Iul 10, 2006 12:37 pm

Intr-o alta ordine de idei, ce parere aveti de crese? Ma gandesc ca mai mult mi-ar surade ideea sa o dau la o cresa, fie ea chiar si particulara, decat sa fac experiente cu ea plasand-o pe mana unei bone total necunoscute. De ex., am vazut ca la gradinita Kinderland iau copii de la 1 an jumate... Oare la tariful de 6-7 mil. care se vehiculeaza ca ar fi \"onorariul\" unei bone cu studii medii, care in fond si la urma urmei nu face decat sa fie \"paznicul\" copilului tau, nu ar fi mai rentabil sa-l dai sa se \"socializeze\" in prezenta unui personal calificat care poate fi tras la raspundere in mod legal daca i se intampla ceva copilului tau. Implicit apelezi la un personal calificat in a face treaba asta si mi se pare ca as avea mai mult de castigat decat de pierdut. Ce nu stiu eu sunt preturile pe care le percepe gradinita pentru serviciile prestate. Ma interesez intre timp si revin... Sau poate are deja cineva copilul ca aceasta cresa si le stie deja???
myx
 
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 31, 2006 4:21 pm

Re:despre bone

Mesajde mgm » Lun Iul 10, 2006 8:02 pm

Eu am citit despre Kinderland ca ar fi ceva probleme ca au facut un fel de contract prin care obliga parintii sa plateasca un an intreg,chiar daca retrag copiii si ca nu ar fi conditii asa grozave,si unii parinti si-au retras copiii si sunt acuma in proces cu gradinita,ca nu stiau ca au de platit tot anul.Nu am fost eu acolo deci nu stiu daca e adevarat sau nu.Iar in rest,eu nu stiu sa fie crese particulare,decat gradinite particulare,care iau de la 2 ani.Problema cea mare e ca odata intrat in colectivitate,clar copilul va raci,poate va face si febra etc.Asta iti pot spune de la baietelul cel mare,care a fost racit aproape tot timpul.Si la gradinitele astea particulare,nu sunt de acord sa lase copilul sa vina daca e bolnav,si trebuie sa platesti pe toata luna,indiferent cate zile merge.La stat ti se scad zilele cand nu a fost.Eu nu as avea ce face cu copiii nici in zilele alea de boala,de-aia m-am gandit totusi la bona.Nu stiu ce va fi,o sa cantaresc toate optiunile cand va fi cazul si vom vedea.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:despre bone

Mesajde myx » Lun Iul 10, 2006 11:00 pm

Exista o singura problema... daca optezi pentru cresa am inteles ca trebuie sa-ti faci rezervare inca de pe acum ca sa ti-l primeasca... anul viitor. Si eu va trebui sa lucrez din ianuarie si de aceea sunt si eu direct interesata sa gasesc ceva pe masura. Dar de Happy Kids ce parere ai? Au si cresa si ti-l ia de la 1.5 ani. Cat despre bone nu stiu daca merita sa-i dai... chiar si 4 mil... ca nu invata nimic copilul cu ea. Ori e foarte important (cred eu) sa-si dezvolte inca de pe acum abilitatile (oricare ar fi acelea)... Eu una vreau o cresa cu predare in gemana matern ori nu stiu unde as putea gasi o bona care sa stie si germana si sa vrea si salar de 4 mil.. Pe de alta parte e adevarat ca la cresa exista risc mai mare de a raci sau a contacta boli, dar ma gandesc ca n-ai cum sa-l protejezi de astea... mai devreme sau mai tarziu tot la gradi ajunge. Ceea ce gasesc eu un dezavantaj in toata povestea cu cresa e ... VACANTA:)... ce fac cu copilul cand intra in vacanta?... iar la capitolul asta bona capata un punct in plus.
myx
 
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 31, 2006 4:21 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron