Hopa ... si-n gurita!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Hopa ... si-n gurita!

Mesajde Arin » Lun Iul 03, 2006 3:37 pm

1. Tare as vrea sa ma lamuresc pe tema asta si cum stiu ca intotdeauna aici se gaseste cineva care vine cu o idee, va intreb: ati avut probleme MARI, da MARI de tot, cu bagatul in gurita al diverselor porcarioare? Incepand de la jucarii si terminand cu ... orice al nostru hopa si baga-n gurita! Avem aproape 11 luni si , daca la inceput am zis ca e o chestiune de \"explorare\" a obiectelor cu care vine in contact si n-am reactionat, acum deja devine problematic. Stiti cumva cum poti interveni? ce metode ati aplicat, daca sunteti dintre voi unii care ati avut acelasi gen de problema? Noi incercam in felurite moduri, dar se pare ca nu pricepe \"mesajul\".

2. O alta problema este ca al nostru \"Bin Laden\", de o vreme incoace, face figuri la mancare (de unde , pana atunci era fomistul secolului). De cand a dat de figura cu tinutul in manuta a unor chestiuni comestibile, gen biscuiti, painica si altele, nu mai vrea sa pape din lingurita si mai ales nu mai vrea terciuri si alte astfel de mancaruri facute \"ferfenita\". Vrea numai chestii care se pot mesteca. Numai ca , la varsta lui, optiunile sunt inca limitate si nu mai stim ce sa-i dam de papa, sa nu fie facut piure si terci. Ba colac peste pupaza, a invatat sa si scuipe , daca ceva nu-i place. HORROR! N-ati vrea sa ne vedeti casa dupa ce termina de mancat (vorba vine, mancat). Am zis initial ca o fi caldura, ca o fi o chestiune de mancare si am schimbat-o, etc, dar nimic. Lui ii e foame defapt, dar tine gura inclestata, daca vrei sa-i dai cu lingurita. Vrea numai din mana lui (ori piureurile nu se pot tine in mana, cum bine va imaginati), sau accepta si din mana noastra, cu circul de rigoare. Pana si iaurtul, care era pana nu demult o delicatesa pentru el, acum il refuza (ca doar nu-i solid, nu-i asa?). Voi ati avut astfel de probleme? Poate ne \"consiliati\" si pe noi.

Multumim.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Hopa ... si-n gurita!

Mesajde gabi77 » Lun Iul 03, 2006 4:29 pm

Arin, la problema nr. 1, zic sa nu te astepti prea curand sa se lase de sportul asta. din cate stiu, pana colo dupa 1 an si ceva, nu scapati. la noi se mai intampla nici sa nu \"sdudieze\" bine chestia si hop in guritza. de la pietre, pamant, iarba, papuci, ciorapi, tot, da tot ce primde in mana. si stau cu ochii pe el ca pe butelie.
2. si eu am acasa un papa-tot si sa stii ca avem perioade in care nimic din masa de pranz nu-i bun. se poate sa fie si de la dintzi si de la caldura. si noi de la 8 luni nu mai mancam terci si pasta. ii dau bucatele sa le mestece si e tare incantat. si intre mese, evit sa-i dau de rontait.
linistiti-va ca o avea si al vostru o perioada de rebel:P . o sa-i treaca, dar aveti si voi rabdarica muuulta.
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Hopa ... si-n gurita!

Mesajde Codruta » Lun Iul 03, 2006 8:36 pm

La problema 1 suntem la fel. Eu zic ca in curand vor intelege, dar acum trebuie sa ii supraveghem ce baga in gurita si sa nu ii lasam cu toate prostiile. Azi de ex. noi lingeam papucul cu care am pasit afara, l-am scos la timp...
La problema 2: si piureul se poate da din mana ;) . Deci, la fel suntem. cred ca toti copiii trec prin astfel de perioade.

Rabdare, rabdare....asta trebuie sa avem...
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Re:Hopa ... si-n gurita!

Mesajde mgm » Lun Iul 03, 2006 9:56 pm

Este o faza...ca multe alte faze in evolutia lor...va trece pe masura ce creste si nu prea ai ce face,decat sa ai mare grija sa nu inghita ceva.Ceea ce ma uimeste mereu este insa inventivitatea lor de a gasi chestii de bagat in gura,te miri unde.De ex. Cristi al nostru are la dispozitie si masinile lu\' frate-sau mai mare,si a gasit ca e interesant sa dea jos de pe ele niste abtibilduri si sa le pape.:P Noroc ca am vazut la timp.Iar la partea cu mancarea...fac in fiecare zi piureuri la greu si incerc sa fie cat mai apetisante(in masura in care piureurile pot fi atractive:laugh: si degeaba,mancaciosul meu,care altadata ar fi mancat si castronelul,nu mai vrea.Mananca in schimb cu placere fructe ,iaurturi.Si asta e o faza,cine stie,vor gusturi noi,sau e cald,sau dintii,indiferent ce e,va reveni la \"sentimente\" mai bune:silly: Sau cel putin asa \"zice\" experienta de la cel mare:woohoo: care si acuma are perioade si perioade,uneori mananca mai bine,alteori trebuie sa ma rog de el.Acuma daca suntem sinceri,nici noua nu ne trebuie mereu aceleasi chestii...Am vazut o replica a unui copil intr-un film,si zicea asa:\"cand suntem mici toata lumea iti zice\"mananca\",iar cand crestem zice\"nu mai manca\",noi ce sa mai intelegem?\":laugh: :laugh:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Hopa ... si-n gurita!

Mesajde Rozica » Lun Iul 03, 2006 9:58 pm

La problema 1. si vlad face exact la fel, baga orice in gurita pana si papucii cu carea inainte a calcat pe jos.
SI la problema 2 , eu pana la 7 luni jumate nu i-am putu da nimik de papa cum trebuie. Nu vroia sa pape nimic, i-am facut un tratament de vitamine si stimulare a poftei de mancare si a inceput sa manance superrr bine, dar de o vreme incoace iar face nazuri si nu tine gura mare. La ce deschide gurita sunt ciorbele care ii plac la nebunie putin acrisdoare si la care nu ne murdarim deloc, si ii fac pireu de fructe cu biscuiti, caisa, mar cirese si eventual visine. In rest ii dau in mana diverse chestii ca sa ii atrag atnetia, cum ar fi linguri, polonice, chei de masina, tot felu.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

[off topic]

Mesajde visualVenus » Lun Iul 03, 2006 10:31 pm

Si care a fost tratamentul care l-a facut sa manance, Rozica?[color=#A7A7A7:][/color:]
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:[off topic]

Mesajde Rozica » Mar Iul 04, 2006 2:45 pm

Vlad manca doar borcanase numai. Deageaba ma chinuiam eu sa fac mancare sa aiba gust ca si din borcan ca tot degeaba. Am mers pe la multi medici din cluj si toti imi spuneau ca sunt nazuri si ca si-a reveni el candva. De Pasti am mers la parinti la Gherla si am mers la medicul care ma ingrijea cand am fost eu mica, are vreo 70 de ani si mi-a dat tratament cu Vitam, pentru vitamine si Peritol pentru pofta de mancare si mi-a zis ca intr-o luna copilul manca orice. Vreau sa zic ca Vlad intr-o saptamana manca orice si deschidea gurita mare mare.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:[off topic]

Mesajde Codruta » Mar Iul 04, 2006 3:01 pm

[b:]Rozica[/b:], dar dupa ce termini cu tratamentul....cum e? Tot asa pofta de mancare are? Sau trebuie sa reiei periodic tratamentul?
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Re:[off topic]

Mesajde dem » Mar Iul 04, 2006 3:02 pm

Cu bagatul in gura lumea are dreptate, e o faza prin care trec toti si care tine in functie de fiecare. Fetita noastra manca efectiv carti, servetele sau pliante publicitare, si culegea scamele de pe jos cu o precizie formidabila, si le baga in gura, evident...
Cat despre apetit, ce sa zic... Si pediatra noastra ne-a recomandat Peritol, l-am cumparat de la farmacie, dar cand am citit prospectul am renuntat sa i-l dau. Nu pare deloc ceva inofensiv, e in primul rand un antihistaminic, iar stimularea apetitului mi s-a parut un fel de efect secundar. In fine, am considerat ca mai bine nu. Acum mananca bine, dar numai ce vrea ea. Schimbarea s-a produs datorita bonei, pe care copilul o iubeste, e prietena ei, si prin urmare nu-i face figurile pe care le serveste lui mami si lui tati. Si la mare mananca bine, mai ales la mesele luate in comun, la gramada, plus ca tzopaiala toata ziua pe afara face minuni la pofta de mancare.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:[off topic]

Mesajde Rozica » Mar Iul 04, 2006 3:10 pm

Am facut tratamentul exact o luna, acum 2 luni si de atunci manaca copilul. Si eu am intrabat pediatru din cluj si am un prieten medic la pedi 2 si mi-a zis ca e ok peritol atata timp cat nu fac abuz. S-a calculat doza in functie de greutatea copilului si i-am dat exact cat mi s-a spus. nU a avut nici un efect secundar doar ca a inceput sa mananced.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:[off topic]

Mesajde mgm » Mar Iul 04, 2006 5:01 pm

Dem,tot am vrut sa te intreb,ai mai povestit de bona copilului tau si ziceai ca de cand incepe gradi o sa renuntati la bona,sau cel putin asa am inteles eu.Ce vreau sa te intreb este de cand se va intampla chestia cu gradi,daca bona ta are alt angajament dupa si mai multe detalii despre ea si daca poti si cam cat ii dai pe luna.Desi eu am avut o experienta nu tocmai grozava cu o alta bona,mai demult,ma gandesc totusi ca e cea mai buna solutie pt. cand voi merge la lucru,care ar fi probabil in primavara urmatoare.Pt. ca cel mic e inca prea mic sa-l port pe drumuri,l-as mai tine acasa pana la 3 ani si mai e si chestia ca ei se pot imbolnavi si nu as avea cu cine sa-i las.Povesteste-mi,te rog,ce poti.Merci.:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Hopa ... si-n gurita!

Mesajde Elia » Mar Iul 04, 2006 8:45 pm

si stefan al meu baga orice in gurita, dar de fiecare data tine sa-mi arate ce \"smecherie \" a facut. singurul lucru de care ne-am dezvatat sunt pietrele. nu ma intreba cum. i-am repetat de fiecare data pe acelasi ton, nu ridicat, dar raspicat \" nu in gurita\". in rest nu functioneaza, stati linistiti. ma dispera!! dsi daca nu baga obiecte, sta cu mina in gura pina la cot, dupa ce a scotocit pe te miri unde. am tot dat vina pe \"explorare\" , pe dinti, nu stiu ce sa zic. tot sper ca o sa 8inteleaga intr-o buna zi
2. despre subiectul asta nu ma simt in stare sa vorbesc. am trecut printr-o perioda grea cu mincatul, nu a vrut absolut nimic. totul era cu un circ monstru. dar...a trecut., insa mi-e frica sa ma bucur.
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:Hopa ... si-n gurita!

Mesajde dem » Mie Iul 05, 2006 6:45 am

Pentru mgm: imediat iti scriu despre bona noastra, doar ca voi deschide un topic separat, ca nu se potriveste aici.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron