Ziua de nastere a piticulul tau

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde mgm » Vin Feb 03, 2006 6:12 pm

Ce faceti cand sunt zilele de nastere ale copiiilor?Trebuie sa ne incadram in moda si sa apelam la firma de party sau copilul e fericit si acasa cu copii si cu familia?Voi cum procedati?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde dora » Vin Feb 03, 2006 7:46 pm

La 1 an am petrecut acasa , iar invitatii au fost majoritatea adulti , fiind prea pitic sa stie ce se intampla deocamdata , asa ca am petrecut noi adultii .
Eu una nu voi apela ( cel putin deocamdata ) la fime de organizare a petrecerilor ,nu din cauza banilor , dar eu stiu cel mai bine cum vreau sa iasa , si atunci fac dupa bunul meu plac .
Pana acum am avut ceva petreceri acasa ( zile de nastere , logodna , botez , 1 anisor ) , m-am descurcat foarte bine , si am fost mandra cand am primit laudele celor din jur .
De obicei fac si tortul acasa , doar cand nu am suficient timp atunci apelez la o cunostinta sa mi-l faca .
Nu ma prea dau in vant dupa cumpararea preparatelor gata facute ( nu se stie niciodata ce contin);)
Dar asta nu inseamna ca nu sunt deschisa si spre altceva.......eu stiu ce-o vrea fiul meu paste cativa ani ;)
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde tzupi » Vin Feb 03, 2006 9:31 pm

Si noi ne gandim ca la un an sa facem tot acasa petrecerea ca e prea mica sa inteleaga ce se intampla.Cand mai creste nu stim ce va fi....mai e timp:)<br><br>Post editat de: tzupi, la: 2006/02/03 21:52
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde Arin » Sâm Feb 04, 2006 4:31 pm

Din experienta, organizarea unei zile de nastere pt. un copil (noi am organizat asta pt. un nepotel de 11 ani), este stresanta si daca nu ai vreme, e super cu o firma specializata. Noi am folosit o firma din Gheorgheni, Bomboom Party. Ei l-au intrebat pe copil ce \"tema \" doreste, el si-a ales Harry Potter si uite as tot decorul, personajele, atmosfera au fost de ..... Harry Potter . E drept ai impresia ca te costa, dar nici acasa nu-i mai ieftin, unde mai pui pregatirea casei, curatenia de dupa (noi am avut vreo 15 copii cu parintii lui fiecare din ei), deci parerea mea este ca merita.[size=12:][/size:]
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde sotieadmin » Lun Feb 06, 2006 3:57 pm

Eu zic ca pana e mic copilul, nu merita sa- i organizezi petreceri in alte parti decat acasa, pentru ca in primul rand nici nu-si da seama ce se petrece in jurul lul (si poate ca agitatia prea mare il deranjeaza) si in al 2-lea rand nici nu-si va aduce aminte. Cred ca dupa 6-7 ani cand isi formeaza un grup de prieteni se poate apela la firme specializate.
Zorilor
sotieadmin
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 03, 2005 7:26 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde mdamsa » Lun Feb 27, 2006 12:08 pm

cat a fost mica am facut ziua de nastere acasa .in momentul cand a inceput gradinita toti copii au facut la mc donald`s asa ca desigur si ea a vrut acolo.anul asta insa si ea vrea la boom boom party in gheorgheni.stie cineva cu cat timp inainte trebuie facuta rezervarea?si cam care sunt preturile?si ce intra in pachetul lor?
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde Arin » Lun Feb 27, 2006 3:11 pm

Depinde de perioada. Noi cand am avut nevoie am fost nevoiti sa facem programarea cu 2 luni inainte si deja erau si altii pe lista. Ca si pret, daca bine imi amintesc era pe la 3.000.000 (sper ca nu gresesc, desi e un an de atunci, asa ca oricum ...), in care intra spatiul, animatia, niste mici cadouri pt. invitati si un mic cadou pt. sarbatorit.In rest tu duci totul (tort, prajiturele, sucuri si eventual daca vrei cate ceva pt. ceilalti parinti. Copiii sunt cu ale lor , iar parintii ... cu ale lor). Insa atmosfera nu reusesti sa o asiguri asa acasa (mai ales daca copilul e mai marisor si are ... pretentii).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde mdamsa » Lun Feb 27, 2006 3:28 pm

mai era in gheorgheni un loc se numea clubul lui piticot,stie cineva ceva despre el?a auzit cineva ceva. au venit si au impartit pliante la gradintita si cica si acolo ar organiza zile de naster dar cand i-am cautat,nici cel putin nu i-am gasit
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde anca27 » Vin Iul 21, 2006 3:11 pm

Cand ati serbat acasa ziua micutilor ce mancare ati servit copiilor invitati? Avand in vedere cat e de cald vara, ce le place sa consume (in afara de sucuri si inghetata ;) )?
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde mgm » Vin Iul 21, 2006 3:20 pm

La noi nu s-au prea inghesuit copiii la mancare(anul trecut),Sebi al nostru a mancat cel mai bine dintre toti:laugh: Eu am facut un tort avind la baza o prajitura cu fructe si am pus crema si frisca si a iesit super,ala a fost papat imediat.Nu prea ai ce sa faci cand e asa cald,noi chiar am prins anul trecut o zi atat de calduroasa incat copiii erau uzi in cap,dar tot a fost fain.Sebi a fost atat de fericit,de atunci tot mi-a spus ca au fost copiii la el si a avut tort:)Anul asta am zis ca nu mai facem acasa,ca e prea mare deranj si lor le trebuie loc mai mult sa se desfasoare.:P
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde Daniela » Vin Iul 21, 2006 5:09 pm

Noi sambata viitoare ii tinem ziua lui Alex la munte la cabana noastra,e un peisaj de vis si cred ca o sa se simta bine si copilasii in are liber.Am vrut si noi sa-i tinem ziua la un club care organizeaza petreceri pentru copii ,dar ne-am razgandit pentru ca nu avem mai multi de 6 copii si atunci nu se merita.Si oricum inca e prea mic sa-i organizez o petrecere cu mai multi copii.Ma gandesc doar cum sa transport tortul pana acolo,pe caldura asta, dar ne vom descurca noi cumva.Vrem sa stam 2 zile la munte,si sper sa fie vreme buna si copiii sa se distreze.
La anul,cand o sa aiba 3 ani,probabil ca o sa apelam si noi la o firma specializata in petreceri pentru copii sau la MCDonald\'s.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde Daniela » Vin Iul 21, 2006 5:17 pm

MgM,tu ce le-ai dat de mancare la copilasi ,in afara de tort ,suc si fructe?Ca eu ma tot gandesc cu ce sa-i servesc ,mai ales ca trebuie sa le car toate din Cluj la munte.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde anca27 » Vin Iul 21, 2006 7:32 pm

Asta-i si dilema mea: in afara de fructe si suc ce mai mananca piticotii astia? Nu am fost la nici o zi de nastere a unui copil pana acum si m-am trezit ca organizez eu una si habar nu am ce trebuie sa fac. :blink:
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde mgm » Vin Iul 21, 2006 8:27 pm

Eu am facut ceva simplu-ca aperitiv,clatite cu ciuperci si dup-aia friptura de pui,ca copiii au fost si cu parintii si am pus masa.Am avut si tot felul de chestii de rontait,suc,fructe si tort.Cam asta a fost,eu zic sa nu va stresati,va si adaptati la locul in care se tine ziua,de ex. Daniela,daca tii la munte,eu zic ca copiii o sa manance indiferent ce faci,ca aerul le va face foame.Oricum,pt. ei,la varstele astea,cel mai important e tortul,cantatul La multi ani,etc.Si inca ceva-se plictisesc destul de repede,sa va ganditi ce ati putea face cu ei,sau cum sa le distrageti atentia daca incep sa se certe de la aceeasi jucarie:P La noi,dupa ce au mancat(copiii numai cu insistente de la parinti) si am servit tortul,am pus muzica si au dansat si s-au fugarit prin toata casa :laugh: Dupa care am iesit cu toata gasca si in parc si s-au dat pe toate cele.Noi anul asta vrem sa mergem la McDonald\'s,dar nu ii fac petrecere,ci vin prietenii lui cei mai buni si le cumpar tot ce vor si sa se joace pe acolo.Nu stiu alti copii cum sunt,poate au si verisori mai multi,sau prieteni,dar Sebi are 2 prieteni buni si cu ei ne vom vedea.Pe la noi pe la bloc se practica petrecerile la cluburi,dar eu n-am de gand sa ma agit mai mult de atat,daca Sebi nu se joaca cu ei,nici nu ii cunoaste pe toti.Si vazindu-l pe el ce fericit a fost anul trecut,mi-am dat seama ca nu o tona de cadouri sau o groaza de copii,fac diferenta,ci faptul ca el stie ca e ziua lui,ca are tort si ca noi facem ceva special pt. el,indiferent ce forma ia acest \"ceva special\".:kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ziua de nastere a piticulul tau

Mesajde visualVenus » Vin Iul 21, 2006 10:42 pm

La copii trece ceva care se poate lua \"la purtator\" si rontai prin toata casa. Cel mai bun exemplu e pizza. Mai merg si niste snitele mici din piept de pui, bilute de branza Focsani, chiftelute. Covrigei, sticks-uri si alune, evident. Si nu uitati prajiturile, taiate mici - cele cu fructe merg bine pe vremea asta si nici nu se manjesc din cap pana-n picioare :)

De altfel, la cluburi asta le si servesc: pizza, covrigei, sticks-uri si tort.

Oricum, ce e de mancare, e ultima lor grija. Important e cat se pot distra.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron