[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde ahodos » Joi Mai 18, 2006 1:08 pm

Este cineva care a nascut recent la Stanca?
Cum sunt conditiile de acolo,te lasa cu insotitor in sala de travaliu?
ahodos
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 16, 2006 1:33 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde gabi77 » Joi Mai 18, 2006 4:15 pm

eu !!! recent la mine inseamna 8 luni. nu prea cred ca mare lucru s-a schimbat. insotitor, nu. toti ai tai vor sta pe hol, la intrare. daca vrei si poti stai tu cu ei, nu ei cu tine. nici dupa ce nasti nu-i lasa pe tatici la tine in salon sa-si vada bebelusul. imediat dupa nastere, tu stai inca pe masa unde ai nascut, cineva il cheama pe tati sa-si vada pruncul si atat.
al nostru tati, cu nesimtire a intrat a doua zi in salon sa-l vada pe copil, asa mai curat si mai asezat la fata, ca imediat dupa nastere bebeii nu arata perfect.
daca ai vizite cineva din stanca vine la tine in salon si-ti spune ca esti cautata la poarta si tu tot faci traseul salon-poarta pana-ti vine acru. flori sa nu-ti aduca pt ca nu e voie cu ele in spital. dar in sala de nasteri moasa si lumea de acolo se poarta tare frumos cu tine. daca o prinzi pe moasa iulia e super, dar si cealalta e o scumpa.
si mie mi s-a facut o anestezie, ceva in coloana. despre asta e vorba? ca eu le cam incurc. am avut un travaliu fff lung si anestezia a fost mana cereasca. imediat dupa ce am primit-o, 2 ore am dormit ca lemnul in sala de nasteri. dr. mea nu a vrut sa fiu anesteziata can incepe nasterea, asa ca am mai primit o perfuzie ca sa anuleze anestezia. si de sus din rai am ajuns in fundul iadului de durere. poate e mai bine asa, pt ca stii exact cand sa impingi si nu o sa fie probleme.
cand nasti? si cu cine? sa ne tii la curent
sper ca nu te-am inspaimant! ca n-ai de ce sa-ti faci griji
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde lore6884 » Joi Mai 18, 2006 5:34 pm

Buna tuturor,

Si eu voi naste la stanca in iulie cu Dr. Todea Cezarin , cel mai probabil cu cezariana, sipoate ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri ...la spital il pot imbraca pe bebe in hainute de acasa sau nu ? Tb sa duc pampars ? Ce mai are nevoie bebe in spital de acasa ? paturica sau altele ?
Scuze ca pun atatea intrebari dar sunt ft stresata si ingrijorata
Va multumesc
lore6884
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 9:26 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde gabi77 » Joi Mai 18, 2006 8:24 pm

fetelor, sa aveti o nastere usoara! din cate stiu, cezarin todea e un super om, sa fii linistita, ca totul va fi ok.
pentru bebe nu-ti trebuie haine in spital ca nu-l imbraca decat cu ce au ei, sa ai hainute pentru bebe numai cand iesiti din spital. pt. bebe iti trebuie pampers, servetele umede,eu am dus si pasta petrini, pentru fundul lui bebe(iti da si in spital) iar pt. tine camasi de noapte cu deschidere sus, la piept, 3-4 pachete de vata mari, un tricou mai mare si larg pentru nastere, crema pt sani(garmastan sau bephanten), poti sa-ti iei si pompa pt tzitzi, apa plata(ca nu ai voie gazos) si orice vrei tu daca tu crezi ca te ajuta. daca imi mai amintesc va mai scriu. poate si alte mami ne sar in ajutor, in cazul in care am uitat ceva.
sa fiti sanatoase si voi si bebelusii
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde visualVenus » Joi Mai 18, 2006 11:38 pm

O oarescare lista cu lucruri necesare am scris si eu la \"Gravidute in trimestrul 2\".

La Gine1 l-a lasat pe sot cu mine in sala de travaliu insa a avut nevoie de halat si saboti albi. In sala de nastere nu l-a lasat, l-a chemat doar in doua randuri. (Putea sa-l lase, ca mai asistase si la primele doua nasteri ale mele, dar ma rog...). Tot aici e voie sa intre vizitatorii zilnic dupa ce ai nascut intre anumite ore. Intrau mai tot timpul de fapt, ceea ce era cam stresant, caci acolo fetele sunt nevoite sa alapteze mai mereu, si multi vizitatori erau barbati. In fine. E voie si cu flori, sau cel putin n-a comentat nimeni. Pe prunci ii imbraci acolo cu haine de acasa daca doresti.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde ahodos » Vin Mai 19, 2006 6:10 am

Voi naste in august cu dr.Zolog.
In ultimul timp aud ca e mai bine la Gine 1 decat la Stanca.....
Cat timp are efect peridurala?Trusa de anestezie ai cumparat-o tu?La ce dilatatie a pus-o?este medic anestezist care \"se taxeaza\" separat,nu?De ce i-a anulat efectul inainte de expulzie,cu cine ai nascut?
Cum a fost cu epiziotomia?Ai simtit?Te-a anesteziat?Cum a fost cu vindecarea,nu de alta dar am auzit ca se reface greu si dupa ce am vazut la cursuri caseta despre nastere,parca as opta pt.cezariana.
E adevarat ca in sala de nasteri sunt mai multe locuri despartite de un paravan?Dar in sala de travaliu?Cum e?
Mersi de raspuns si sper sa fie bine.
Cum se procedeaza cu banii,inainte sau dupa nastere ?
ahodos
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 16, 2006 1:33 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde gabi77 » Vin Mai 19, 2006 8:24 am

din cate au spus fetele pana acum, e drept ca pare mai ok la gine 1, dar daca dr mea e la stanca, ce puteam face? la gine 1 se vede ca ai mai multa libertate si mai multa parte de cei care vor sa stea cu tine. sotul meu a stat in sala de asteptare 16 ore si a intrat o data, sa vada copilul dupa ce am nascut.dar cum si dr tau e de la stanca, trebuie sa nasti acolo.dar lasa, sa vezi ca va fi bine.
peridurala are efect atat cat vrea medicul, ca in spate mi-a lasat branula(cred)ca sa mai poata sa-mi puna daca e nevoie. trusa n-am cumparat-o eu, am vorbit cu dr mea si ea a chemat anestezistul. se taxeaza separat. am nascut cu Dana Mihut si cu Dan Mihu. la mine a anulat efectul anesteziei pt a avea control deplin la contractii, ca sa pot sa imping la mom. potrivit. poate la tine n-o sa fie nevoie sa o anuleze, dar la mine bebe nu a vrut sa coboare si am stat pe minge si pe galeata in ideea ca va cobori. si pana la urma a iesit tot impins cu cotul de catre Mihu. probabil d-aia a ales dr mea sa anuleze anestezia. anestezia a facut-o cand aveam vreo 6 cm, si cand eram sfarsita de dureri. destul de mult am insistat pe langa dr mea sa-mi faca anestezia. mi-a dat impresia ca nu prea o accepta, dar a cedat cand a vazut ca eu eram franta si stia ca fara ea, nu o sa fac fata travaliului. zic ca ar fi tare bine sa pove cu dr tau si sa-i spui dinainte ca vrei anestezie.
la epiziotomie simti o piscatura mica si atat, e floare la ureche. n-ai voie sa stai pe fund cam 1 luna dupa nastere, dar nu doare f tare, e suportabil si te refaci dupa nasterea naturala muuuuuuuult mai repede decat la cezariana. de frica ce mi-a fost as fi vrut si eu cezariana, dar acum tare ma bucur ca n-am ales-o.
da, in sala de nasteri sunt vreo 3 mese despartite de paravan, dar nimanui nu-i pasa de ce e in jur. si nici tie n-are sa-ti pese.sala de travaliu e ..un salon(nr.1;) ), cu 4 paturi, o baie si multe fete care asteapta sa nasca. nici ele n-o sa te deranjeze, ca ai tu gandurile si treburile tale si o sa te bucuri ca ai cu cine schimba o vorba(eu acolo mi-am facut o prietena buna, care a nascut in aceeiasi zi cu mine si ne-am nimerit si cu bebelusii in acelasi salon si cu care tin legatura si acum, ea are fetitza, eu baiat....;) . )
la nimeni n-am dat nimic inainte, totul dupa, dar sa stii ca s-au comportat fff bine si frumos. nimeni nu tipa si nu vorbeste urat cu tine. asta o sa-ti dea oarece liniste.
daca mai e ceva, oricand, cu placere.
visualVenus, mare noroc ai avut ca l-a lasat pe sotul tau cu tine. in comparatie cu mine, parca tu ai nascut in tari straine:)
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde visualVenus » Vin Mai 19, 2006 10:01 pm

Ma simt datoare sa mai adaug cate ceva...

La Gine1 sala de travaliu e de fapt o rezerva cu un singur pat. Asta m-a mirat si pe mine. Probabil mai exista si alte astfel de rezerve, sau sali, nu stiu. Monitorizarea se face destul de des, la o ora sau mai putin, n-as putea spune exact, moasa stia mai precis. In sala de nastere e o singura masa.

Dupa epiziotomie eu n-am putut sedea pe fund o saptamana, asta la primele doua nasteri. La a treia nastere a fost mai mica plaga si m-am refacut mai repede. E drept insa ca m-am pregatit cu o luna inainte de nastere luand Arnica (remediu homeopat) pentru refacerea rapida a cicatricilor. Eu am luat la sfatul medicului asa: de luni pana sambata dimineata pe nemancate 10 granule Arnica CH 5 iar duminica un flacon intreg de Arnica CH 30 impartit in trei prize (de 3 ori pe zi). Nu se mananca si bea cu o ora inainte de administrare si jumatate de ora dupa. Mi-a mai recomandat si Actea Racemosa insa nu am gasit in farmacie si n-am luat de data asta si probabil din aceasta cauza travaliul a fost mai lung si mai chinuitor decat la primele doua nasteri (cand luasem Actea Racemosa). Remediile homeopate sunt produse de UMF (important!).

Si... n-am nascut in alta tara, ci doar in alt oras ;-) Cum spuneam si cu alta ocazie aici pe forum, participarea sotului la nastere il marcheaza afectiv pe viata fata de sotie si prunci, asa ca e recomandabil...
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde lianadari » Vin Mai 19, 2006 10:06 pm

Eu am nascut la Stanca in 22.12.2004 cu Fulga Florescu cu cezariana de urgenta dupa 8 ore de travaliu, pt. ca dupa ce am ajuns la 10 cm dilatare puiutului meu nu i-a mai batut bine inimioara. Mie mi-a spus doctorita ca pana pe la 4 cm dilatare se face anestezia epidurala, mai tarziu nu....cand am ajuns la spital aveam chiar 4 cm si anestezista mi-a facut 1 data o doza test ( dar nu am simtit nici o ameliorare a durerilor ) si cam dupa 1 ora ( timp in care mi-am vazut de respiatii - am fost la Scoala mamei de la Fundatia Providence ca graviduta ) am chemat-o sa-mi mai faca o doza, dar la fel nu am simtit mai nimic ( dar in schimb respiratiile m-au ajutat f mult ). Eu spun ca daca va faceti anestezie mai bine sa fie in doze mici ( nu chiar asa de mici ca la mine ) decat sa nu simtiti durerile de loc cateva ore si apoi cand ii trece efectul sa nu le mai faceti fata. Pe de alta parte dupa ce am nascut eu, am auzit ca totusi neonatologii nu recomanda aceasta anestezie ( inainte e drept ca am intrebat ginecologi doar, iar ei spuneau ca nu e nici o problema pt bebe).
Dupa cezariana refacerea mi s-a parut f grea- mai grea decat a mamicilor care nascusera normal cu care am stat in salon ( pt ca in cel cu lauze cu cezariana nu mai erau locuri ), spitalizarea e de 6-7 zile, iar cel mai rau e ca iti aduc copilul doar 1 data la terapie intensiva si asta cu rugaminti , unde se sta 2 sau 3 zile si e ingrozitor sa nu -ti poti tine bebelasul in brate decat dupa 3 zile. Mie mi s-a parut mai grea refacerea dupa cezariana decat travaliul ( e drept ca la expulzie am impins doar la 3 contractii, dupa care m-au dus la operatie ). Iar respiratiile m-au ajutat f mult si in timpul pregatirilor pt operatie cand nevoia de impins era f mare si nu mai era voie sa imping.
Va doresc multa sanatate voua si bebeilor !
lianadari
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 06, 2006 10:56 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde mgm » Vin Mai 19, 2006 10:20 pm

Sa va zic si eu cate ceva,dupa cum a fost la noi.Chestia cu sala de travaliu sau de nastere sunt strict administrative,in sens ca la Gine 1 este si sala de travaliu cu mai multe paturi,depinde unde nimeresti.Intr-adevar sunt lasati vizitatori,dar nu multa vreme si nu prea cand sunt doctori prin preajma.Ce mi-a placut mie,e ca au mingile acelea mari,pe care eu le-am folosit si ajuta mult la dilatatie,si parca si la suportat durerile.Eu am nascut fara anestezie,dar din cate stiu,e bine ca in momentul expulziei sa nu fii anesteziata,ca sa poti simti contractiile si sa impingi,altfel dureaza mult nasterea in sine.
Ahodos,epiziotomia,la ce dureri sunt atunci,nici nu mai conteaza,nu e ceva dureros.Dupa aceea depinde de fiecare in cat timp se reface,si cel mai important e ca cusatura sa fie bine facuta.La prima nastere eu nu am stat vreo 3 luni dupa,pt. ca era dureros.La a doua nastere m-am vindecat mai repede,dar am folosit si crema de galbenele,pe care o recomand,e foarte buna cicatrizanta.In ceea ce priveste cezariana,am vazut cat s-a chinuit o colega de salon si ce dureri avea dupa,asa ca nu as recomanda-o,decat daca sunt motive medicale.
Iar cu hainutele bebelui,asta iar depinde de clinica,eu la Gine 1 am dus de toate pt. bebe si dupa ce mi l-au adus in salon,l-am si schimbat.
Si in final,pt.toate viitoarele mamici:fiti increzatoare in voi,veti fi mai puternice decat vi se pare acum,iar dupa ce veti tine pt. prima data bebele in brate,o sa uitati de tot chinul prin care ati trecut!Nastere usoara si numai bine!!:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde gabi77 » Sâm Mai 20, 2006 9:52 pm

si eu sunt PRO nastere naturala, in aczul in care se poate. eu am nascut la 21:40, m-au dus in salon pe la ora 1.30 iar la ora 5 mi l-au adus pe pui. l-au mai luat de langa mine doar pt vaccin si in ultima noapte ca a facut icter si l-au pus la lampa. la cezariana nu-l vezi decat dupa vreo 3 zile. si clar, te refaci muuult mai repede. eu la 2 ore de la nastere am putut sa umblu.
se pare ca e alta viata la gine 1, dar au si la stanca 1 minge. n-ar fi avut-o daca nu o aducea o pacienta si n-o lasa acolo. stiu de minge ca slava domnului tare am mai folosit-o. bebe meu n-a vrut sa coboare si am sta vreo 4 -5 ore ba pe minge, ba pe galeata, si pana la urma tot ajutat cu cotul si-a facut aparitia in lumea asta.
inca eu sunt in dubii daca, ar fi fost posibil sa stea tati cu noi pe acolo, l-as fi lasat. la cat de greu a fost si de lung travaliul, tati nostru ar fi necesitat asistenta medicala. o fi el barbatul casei, dar acolo...n-ar fi facut fata.visualvenus, sigur ai un sot tare tare, daca a facut fata. a fost si la prima nastere asa de voinic?
numai bine la mamici cu burtici si la mamici cu pitici:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde visualVenus » Mar Mai 23, 2006 12:06 am

Da, a fost cam transfigurat dupa... :-) caci nasterea s-a terminat seara pe la 8 dupa ce de dimineata am fost in travaliu, iar el saracul a trebuit sa plece in delegatie la ora aia (trebuia de dimineata dar si-o amanase) . Noroc ca n-a condus el masina, ci un coleg. Oricum, n-a lesinat, asta-i important. ;-)
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde gabi77 » Mar Mai 23, 2006 8:06 am

visualVenus, oricum e tare la psihic sotul tau. si al meu a stat pe holurile spitalelor vreo 16 ore si s-a consumat si a avut si el un \"travaliu\"lung si greu, dar nici nu se poate pune problema sa fi asistat la nastere. a fost stresul asistentelor si al doctoritei. ar fi trebuit sa angajez un om din spital sa-l tina la curent cu activitatea mea din sala de nasteri:P
cel mai greu a fost pentru el cand eu am primit anestezia, si am adormit in sala de nasteri, stiind ca am intrat in sala si nestiind ce se petrece acolo.
ce delegatii al meu? concediu direct, fara discutii.
mamici care asteptati bebelusii, ce faceti? cum sunteti?
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:cine a nascut recent la Stanca cu peridurala?

Mesajde Rozica » Joi Iun 15, 2006 11:47 am

Eu am nascut la stanca cu dr Todea Cezarin de care am fost super incantata. Am avut probleme pe parcursul sarcinii si s-a ocupat super bine de mine, il sunam si in weekend si in timpul saptamaii si la 11-12 noaptea si imi raspundea la telefon si vorbea super frumos. Mi-a facut anestezie epidurala la cerere, a stat langa mine la travaliu si pe toata durata nasterii, m-a lasat sa vb la telefonul mobil pana si in momentul expuziei(vb cu mama), l-a lasat pe sotul meu in usa salii de nastere iar mai apoi inauntru.L-a lasat sa pozeze copilul din momentul in care l-a scos, sa ii inregistreze primul sunet pe care l-a scos. A fost extraordinar.
Nu am simtit contractiile decat ca veneau si treceau dar absolut nici o durere timp de 5-6 ore, iar apoi in 25 de minute am nascut. recunosc ca m-a durut foarte tare expulzia pentru ca aia nu are cum sa o anestezieze. Dar a fost super ok sa nu simti nici o durere.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator