proceduri reincepere serviciu

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

proceduri reincepere serviciu

Mesajde tzush » Joi Apr 06, 2006 9:00 am

Pls ajutati-ma cu ceva informatii, ca nu reusesc sa dau de nimeni pe la telefoanele insitutiilor. tot la voi mi-e speranta ... :D
- cum se procedeaza in mom reinceperii activitatii la un alt angajator, in concediul de ingrijire copil? (am decizia de la fostul angajator si, in curand,o sa am si contractul de la cel actual) - a inteles ca trebuie informate autoritatile, pentru a nu-mi mai furniza indemnizatia (sic!), da\' nu stiu nimic concret (unde, cand si cum)
- si, daca tre\' facut alta cerere si alt dosar ptr cei 2 mil

HELP!!!
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:proceduri reincepere serviciu

Mesajde tzupi » Joi Apr 06, 2006 10:47 am

draga tzush,sunt 3 milioane nu 2:) si pe hartia aceea pe care ai semnat cand ai primit prima oara (cu postasu ) banii scria unde trebuie sa anunti in cazul n care vrei sa reincepi serviciu.Eu hartia nu o mai am dar parca scria ca la primarie trebuie anuntat.Daca mai aflu ceva in timp util iti scriu
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:proceduri reincepere serviciu

Mesajde tzush » Joi Apr 06, 2006 2:23 pm

da tu tzupi ... 3 era, da\' am scris gresit din cauza vitezei. cat priveste hartiuta ... o mai am, asa ca m-ai uita :)
multam
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:proceduri reincepere serviciu

Mesajde ionela77 » Joi Apr 06, 2006 5:25 pm

Luna aceasta mi se termina concediul de maternitate si imi voi schimba angajatorul. Ce trebuie sa fac? Am vorbit cu angajatorul la care am acum cartea de munca si contabila mi-a spus ca trebuie sa fac o cerere de transfer si in 2, 3 saptamani se va realiza transferul la firma la care ma voi angaja. Problema mea este alta: pe cartea mea de munca nu s-a scris nimic de aproape 4 ani de cind sunt angajata acolo. Abia de o luna mi-au cumparat-o. Am cerut o copie de pe cartea de munca si mi-au spus ca nu pot sa-mi dea pentru ca e goala. Am cerut o adeverinta din care sa reiese ca au platit CAS, inclusiv stampila de la CAS, si inca nu am primit-o(am nevoie de aceste acte pentru medicul de familie care mi-a spus ca ma scoate de pe lista daca nu primeste aceste data, pentru ca pe lista primita de la CAS Cluj eu nu apar ca si angajata). precizez ca angajatorul este la Bucuresti.
Am dubii in ceea ce priveste platile facute de firma catre stat si de aceea vreau sa stiu daca fac cererea d transfer mai repede (in 21 aprilie implineste copilul 2 ani) atunci angajatorul oare nu va pasa eventualele probleme catre noul angajator?

Sper ca m-am facut inteleasa
Daca nu, imi cer scuze.
ionela77
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 16, 2005 2:26 pm

Re:proceduri reincepere serviciu

Mesajde admin » Joi Apr 06, 2006 6:03 pm

Miroase a firma de tzepari - din ce povestesti tu pare ca n-au platit nimic si nu ti-au completat cartea de munca. Concret: ameninta-i ca daca nu-ti trimit cartea de munca completata conform legii vei merge la Inspectoratul Teritorial de Munca - amenzile sunt enorme iar sanctiunile sunt de natura penala pentru administratorii firmelor. Alta curiozitate: ai un exemplar din contractul de munca inregistrat la Inspectoratul Teritorial Bucuresti?:ohmy:
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:proceduri reincepere serviciu

Mesajde admin » Joi Apr 06, 2006 6:06 pm

[b:]Nicole a scris:[/b:]
[quote:]Din cite stiu eu trebuie sa faci o cerere de reangajare daca te intorci la acelasi job, daca te duci in alta parte e clar ca se incheie un nou contract de munca deci ar fi inutila cererea dupa mintea mea. Si parca erau trei milioane daca te intorci mai repede de 2 ani. Cred ca daca ai reusi sa fugi pina pe Cosbuc la camera 17B la et1, tipele de acolo te-ar lamuri mai repede ce si cum cu banii de indemnizatie. Bafta![/quote:]
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:proceduri reincepere serviciu

Mesajde Arin » Vin Apr 07, 2006 1:38 pm

Pentru reinceperea serviciului, noi am depus un alt dosar (oarecum asemanator cu cel de incepere a concediului), la primarie. cat priveste partea cu cei trei milioane promisi, dac mami se intoarce la lucru mai repede de doi ani, habar nu avem nici noi. Nimeni nu a cerut un alt dosar. Banuiesc ca ar trebui sa vina banii pe baza legii si a dosarului deja depus din care reiese clar ca respectiva mamica a reinceput serviciul, deci se incadreaza in conditiile pentru a primi acesti bani.
Oricum de primit pe martie nu am primit nimic, de unde concluzias ca dosarul de reincepere a lucrului si-a facut efectul si a ajuns la Directia de Munca. O
Daca afla careva despre cei trei lei, dati va rugam frumos un mesaj pe site sa stim si noi.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:proceduri reincepere serviciu

Mesajde Arin » Lun Apr 10, 2006 5:31 pm

Revin la subiect pentru ca noua azi ne-a adus nenea ala de-i zice postas, cei trei milioane , adica \"stimulentu\' \" ca asa-i zice. Deci e suficient daca depui la primarie declaratia ca te intorci la serviciu, nemaifiind nevoie sa ceri inca o data si cele trei milioane (in lei vechi), prin depunerea vreunui alt dosar.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron