Copilul meu merge in clasa I

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde Arin » Lun Mar 20, 2006 8:26 pm

Din multe puncte de vedere aveti perfecta dreptate, toate cele care ati scris. E adevarat ca admiterea se bazeaza pe note de 9 si 9,50 si chiar mai mari. Din pacate va pot spune ca ele nu reflecta intotdeauna si cunostintele . De ce? Intrebare : de unde vin cutare elevi? De la liceul X. Aaaa! Astia sunt grozavi. Si hop s-a dus obiectivitatea. Asta e un aspect. Apoi cine face parte din comisii? In general multi din cei care sunt la \"scolile grozave\". Asta va spune ceva? Exista o batalie in a arata ca ai elevi grozavi in scoala ta, iar batalia asta nu tine cont de nimic. Ma uitam zilele trecute la un reportaj efectuat in contextul \"mirabolantei\" zile de 15 Martie, la un liceu din Secuime unde TOTI elevii au luat Bac-ul la limba romana cu note bune si f. bune anul trecut (Ha!!!). Cand au fost chestionati elevii de clasa a XII-a de catre reporter , au raspuns \"Eu nu \"intelege\" ce intreaba!\". N-am nimic cu nimeni indiferent carei comunitati apartine, insa acest reportaj mi-a dat masura exacta a felului in care in ziua de azi se obtin niste note fie ele si la Bacalaureat. Trist dar adevarat. Apoi vad de multe ori absolventii care au terminat la tot felul de licee (unele cu mari pretentii si de diverse profiluri care mai de care mai pompoase): majoritatea stiu ... cat stie si bebe al meu.
Apropos de vremurile noastre: cu 9,85 cat am avut eu la finele liceului, riscai sa nu obtii repartitia mult visata 4 ani de liceu. Deci se invata pe rupte si nu te menaja nimeni. Si eram \"la gramada\" in scoli de stat. Insa educatia facuta in scoala era CONVERGENTA cu educatia facuta acasa si in societate (chiar daca era in spiritul acelor vremuri pe care la uram atat de mult acum). Acum educatia si cerintele scolii sunt ... rupte de ceea ce ofera societatea si familia. Rezultatul: generatii de copii si adolescenti debusolati , care vad inca de mici ca e necesar sa apelezi la \"colaterale\" ca sa ii inscrii la \"d-na cea grozava\". Apropos de experienta scrisa de cineva: un cadru didactic care procedeaza asa nu merita sa ne educe copiii. Din punctul meu de vedere ar fi fost un motiv sa ma gandesc de trei ori inainte sa-mi dau copilul pe mana unei astfel de invatatoare cu astfel de \"apucaturi\" (il scot de pe lista pe X si-l pun pe Y. Mie mi se pare evident cu ce fel de \"cadavru didactic\" avem de-a face.Poate o fi grozava in a invata copiii aritmetica si citit, dar moral .... ).
Oricum ma bucur ca se discuta pe astfel de teme, chiar daca unii din noi spera ca pana le vine randul sa se schimbe ceva. SPERA !
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde mgm » Lun Mar 20, 2006 9:09 pm

Cred ca trebuie luat in considerare si alt aspect,legat de invatatori si profesori.Nu incerc sa le iau apararea,dar ganditi-va ce salarii au unii si cat trebuie totusi sa munceasca pentru asta.Parca si Tzush zicea ca a lucrat in invatamant,si nu cred ca de drag a plecat.Nu incerc sa justific ideea de \"cadou\",dar pe langa faptul ca ne invata copiii tot felul,sunt si ei oameni,au familii,copii,probleme.Si mai cred ca nu exista \"padure fara uscaciuni\" ,la orice scoala,ori cu pretentii ori fara,sunt si profesori buni si mai putin buni..Si in final,oricat de grozavi ar fi si profesorii,nu pot baga in capul copilului cunostiintele cu palnia,depinde mult de ceea ce face el singur,atmosfera din familie,posibilitatile de a urma si alte cursuri,etc.e greu de luat o decizie,dar sunt sigura ca in final fiecare parinte va face ce e mai bine pt. copilul sau.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde visualVenus » Mar Mar 21, 2006 1:37 am

Alegerea era intre \"d-na cea grozava\" cum zice Arin si o alta, despre care aveam povesti si mai urate. Dintre doua rele, alegi ce e mai putin rau... Nu toti isi permit o scoala particulara si nici macar in alta parte decat cartierul.

Despre salariile lor... invatatoarele au gasit cum sa si le completeze, consistent: prin semiinternat. In clasa fiului meu, inv. castiga net 12 mil. pe luna din asta. Fara factura, deci neimpozabil, deci... ilegal. Parintii inchid ochii ca au nevoie de acest serviciu, iar scolile... nu stiu, de buna seama sunt mana in mana cu inv. din moment ce le permit sa-si desfasoare activitatea in sali dupa-amiaza. Poate primesc chiar cota-parte din acesti bani negri.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde izaroman » Mar Mar 21, 2006 10:22 am

Haideti sa nu fim rai! Multi parinti care nu pot fi dupa amiaza langa copiii lor platesc bani grei unor doamne pensionare din invatamant ca sa se ocupe de scolari. Cati parinti nu ar fi fericiti ca scolile unde invata copilasii lor sa aiba astfel de servicii.
Dar cum traim in Romania... Nu mai mira rautatea semenilor mei!
Stiti ceva, cei care in viata lor nu au castigat nici un ban la negru in tara asta ar avea dreptul sa \"ridice primii piatra\". Dar nu prea cred ca exista asa ceva, din pacate, inca in Romania.
Va rog, haideti sa nu fim rai, tocmai noi care ar trebui sa fim un exemplu pentru copiii nostri!
Sau asta e una din primele lectii de viata pe care le-o servim: \"Cum sa devii carcotas!\"
Este foarte adevarat ca daca toata lumea tace si se face ca ploua banii la negru vor curge, spaga va inflori, coruptia se va extinde.
DAR! Acest forum nu este locul nimerit unde poti lua atitudine! Exista pentru asta alte institutii care se ocupa de evazionistii fiscali! Iar daca noi avem nemultumiri si ni le exprimam la modul acesta, fara sa luam atitudine, nu suntem altceva decat carcotasi si asta nu este demnitate, este lasitate.
Cu scuzele de rigoare, pentru toti cei atinsi...:(
izaroman
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 18, 2006 3:01 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde Arin » Mar Mar 21, 2006 8:06 pm

Sunt absolut de acord ca atunci cand vine vorba de salarii, in invatamant sunt salarii de mizerie (comparativ cu alte domenii). Comparativ cu alte categorii sociale insa, se mai poate discuta. Sigur, nici nu cred ca intentiona cineva sa deschida \"un proces\" al modului in care unii din cei care predau incearca sa ... traiasca. In legatura cu povestea cu semiinternatul, mi-e greu sa cred ca sunt bani negri. Intr-adevar castiga niste bani, insa stau pana seara pentru asta, si totusi cred ca , din moment ce fac asta in incinta scolii si la vedere e totusi o chestie legala dupa care platesc impozite.
Oricum discutia era legata de calitatea actului de invatamant si de mdul in care poti alege o scoala sau alta. Cat priveste castigurile fiecaruia ... treaba lui. Daca ati citit la Stirile de pe site, exista acolo o stire care confirma in buna masura ceea ce spuneam eu la un moment dat: una e imaginea prezentata si mentinuta cu destul ajutor din partea unor \"comisii de evaluare\" si alta e , uneori, ... realitatea.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde mgm » Mar Mar 21, 2006 8:36 pm

Chiar azi a fost o stire la tv,daca ati vazut,despre inscrierile copiiilor,in Bucuresti ce-i drept.Si ziceau ca inca din otombrie au fost epuizate locurile la unele scoli mai bune.Deci trebuie practic sa inscrii copilul cu un an inainte,ca sa te asiguri ca \"prinzi \" un loc?Am vorbit si cu o mamica la gradi,care a vrut sa-si inscrie copilul la Balcescu,dar nu a mai gasit loc,asa ca s-a \"multumit\" cu Ghibu.Apropo,cei care ati mai zis de scoli,de care vorbiti?Ca sa stim si noi incotro sa ne indreptam sau nu.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde spiridus » Vin Apr 07, 2006 11:08 pm

Baietelul meu are 6 ani si va merge din septembrie la Scoala Elf din Gheorgheni, unde lucrez si eu ca profesoara de limba engleza. Poate ca parerea mea va fi considerata subiectiva din aceasta cauza, dar ca mama si cadru didactic (care a lucrat si in sistemul de stat si in ambele scoli particulare din Cluj) trebuie sa spun ca sunt fericita ca exista Scoala Elf si foarte linistita in privinta educatiei pe care o va primi copilul meu acolo. Profesorii sunt selectati pe criterii de profesionalism, iar copiii provin din diverse medii sociale, caci taxa scolara destul de mica (250/luna) nu pune bariere de acest ordin. Pentru cei care sunt interesati sa afle mai multe, va trimit atasat Ghidul Scolii Elf, si va stau la dispozitie daca aveti intrebari.
Carmen Costina

Post editat de: spiridus, la: 2006/04/08 00:12<br><br>Post editat de: admin, la: 2006/04/08 09:49
spiridus
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 07, 2006 9:53 pm

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron