copilul tau se catzara?

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

copilul tau se catzara?

Mesajde Nicole » Mar Mar 14, 2006 9:53 pm

Pe mine ma omoara baietelul meu cit se poate catara oriunde, la orice ora, la nesfirsit.... Ati intimpinat problema asta? Chiar nu mai stiu ce sa ma fac cu el. O clipa daca nu ma uit la el il gasesc deja cocotat pe undeva foarte mindru de realizarea lui. Am incercat cu explicatii, cu frumosul, cu pedeapsa, cu o palma la fund, dar nimic nu are efect si mi-e frica sa nu pateasca ceva. I-am demonstrat de mai multe ori ce poate pati ca l-am prins in ultimul moment, adica in \"picaj\", s-a speriat si l-a tinut 5 minute cind o ia de la inceput. Orice parere e binevenita.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:copilul tau se catzara?

Mesajde mgm » Mar Mar 14, 2006 10:33 pm

Baietii mei nu au avut preocupari din astea,dar cel mare are un prieten care tot asa e fan catarat.Mama lui nu l-a oprit sa se catere,pt. ca e destul de stapan pe el,l-am vazut si eu si in parc si acasa,si mereu se tine bine.Dar stiu si o fetita care de la catarat a ajuns pe topoganul cel mai mare din parc si au luat-o cu salvarea de acolo ca a cazut de sus de tot.Daca-ti e frica sa-l lasi,cred ca cea mai buna solutie e sa incerci ca de fiecare data cand vrea sa se catere sa-i distragi atentia cu altceva,ce-i place,un joc,muzica sau desene,sau sa gasesti o alta modalitate-iesit afara,plimbari,gimnastica in casa,care sa-l oboseasca.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:copilul tau se catzara?

Mesajde Arin » Mar Mar 14, 2006 11:31 pm

Al nostru se catara deja la ... 7 luni. E drept asa cum poate si el. In legatura cu ce scrii tu, parerea mea este ca ai doua optiuni: ori ii distragi atentia spre altceva, cum scria altcineva aici, ori transformi dorinta lui de catarare anarhica, in ceva ordonat, unde sa faca catarare intr-un cadru organizat si astfel scapi de cataratul ... pe dulap.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:copilul tau se catzara?

Mesajde Nicole » Mie Mar 15, 2006 10:59 pm

De azi am aplicat o alta metoda, dar e devreme sa ma pronunt daca tine sau nu... Intr-adevar e mai activ atunci cind sta in casa fara sa iasa afara, dar e racit cobza si trebuie sa stea in casa numai ca asta nu-l impiedica sa nu se \"antreneze\". Incerc sa fiu cit se poate de calma si de ferma iar in momentul in care se da jos sa-l si laud de fiecare data sau daca il dau eu jos cu forta sa-l laud dupa ce i-au trecut istericalele. Mi se pare ca da ceva roade dar trebuie foarte multa perseverenta si nervi de otel, si sa zici toata ziua \"bravo\" cind e cuminte ca sa nu mai fie tentat sa atraga atenita asupra lui facind boacane. Si desigur sa-i distrag atentia. Azi a cam reusit sa-mi distraga el mie toata atentia ca nu am reusit sa mai fac nimic in casa de el.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:copilul tau se catzara?

Mesajde Daniela » Vin Mar 17, 2006 7:34 pm

Alex al meu e pericol public in ce priveste cataratul:P .el a mers singur de la 11 luni si de atunci se catara peste tot pe unde ajunge:pe scaune, apoi pe masa, pe biblioteca(odata s-a desprins un raft si era sa cada peste el pentru ca se catarase si se agatase de el:blink: , se urca pe usita de la aragaz si apoi daca nu sunt atenta vrea sa dea drumul la gaz:ohmy: ,afara il atrag toate gardurile si tot ce poate fi escaladat:laugh: .
am incercat sa-l fac sa inteleaga ca poate sa cada si sa se loveasca(a si cazut de pe un scaun), dar nu prea-l sperie nimic, asa ca-l urmaresc tot timpul si ii distrag atentia cu altceva(cand imi reuseste):P , ei sunt foarte curiosi la aceasta varsta si exploreaza mediul din jur.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron