Este posibil asa ceva?????

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Este posibil asa ceva?????

Mesajde dora » Mar Mar 14, 2006 3:45 pm

Cred ca majoritatea dintre noi , am fost socati aseara cu reportajul difuzat de antena1 , despre fetitza crescuta in cusca .
Ce este mai socant , este faptul ca Protectia copilului a ajuns la concluzia ca fetitza nu este in pericol.
Cum este oare posibil sa se intample asa ceva in tara asta ?????????Si inca mai avem pretentia sa intram in Europa , iar unele zone din tara asta sunt uitate de lume .
Intr-un fel e bine ca am avut ocazia sa vedem in ce conditii este crescut acest copil , si sincer as vrea sa vada intreaga Europa , si sa nu ne primeasca decat peste 50 ani .
Cu ce a gresit acel suflet nevinovat sa fie crescut in asa conditii mizere , iar autoritatile sa nu ia nici o masura in privinta asta .Nici un caine n-ar putea creste in acele conditii , d-apoi un copil .Ma doare sufletul cand imi aduc aminte cum statea fetita inchisa in cusca aceea . Si era atat de frumoasa si cu niste ochi superbi..........
Este strigator la cer .............

:( :( :( :(
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Este posibil asa ceva?????

Mesajde Nicole » Mar Mar 14, 2006 5:30 pm

ce este si mai grav e ca mai exista multe alte cazuri doar ca nu sint mediatizate. Am auzit de un caz intr-un sat de linga Huedin de o fam care are 15 pers si stau toti intr-o sg camera claie peste gramada cu copil mic de la 2 luni la batrin de 80 de ani, care nu au nici un venit si pe deasupra mai sint si suspecti de TBC (cazul e in derulare). Chiar daca nu ne place ce vedem nu inseamna ca aceste cazuri nu exista, mai rau, vecinii nu reactioneaza aproape niciodata, ca nu e problema lor.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Este posibil asa ceva?????

Mesajde Arin » Mar Mar 14, 2006 11:50 pm

Toti cei care am vazut reportajul am fost socati. In legatura cu Protectia copilului (nu vreau sa-i apar , Doamne fereste), mare lucru nu pot face . Conform legii intrate in vigoare la 1 Ianuarie 2004, exista niste restrictii acolo, caci in anumite situatii NU POT FACE NIMIC. \"Traiasca\" cei care au facut legea (una din cele mai stupide legi probabil).
Ceea ce m-a enervat insa chiar mai rau decat faptul in sine, este ca italianul ala a ajuns acolo \"tintit\" (ca doar nu e vreun medium care sa stie ca in Romania, in satul X, exista doi bunici amarati si saraci cu duhul care isi tin nepotul in cusca). Iar vor prezenta lucrurile cum vor vrea ei. Parerea ea este ca exista presiuni enorme din afara tarii pentru a repermite adoptiile internationale (in Occident astepti ani de zile pentru a adopta un copil si faci SCOALA PARINTILOR ca sa ai dreptul sa adopti). Si atunci vin aici \"cauta\" astfel de cazuri, le mediatizeaza pentru a justifica cererile internationale pentru adoptia copiilor astora. Sa fim seriosi. Poate ma credeti, poate nu, dar am vazut cazuri oarecum similare si IN OCCIDENT, insa acolo au grija sa nu le mediatizeze nimeni (minora tinuta ca sclava sexuala timp de nu stiu cati ani, pana au aflat autoritatile de ea). E drept si noi suntem ca vai de capul nostru, insa italienii sa filmeze la ei , in cuibarul lor.
Cat despre sufletul ala mic si amarat, te si intrebi care vor fi amintirile acelui copil despre copilarie , bunici , etc. Doamne fereste! Dar parintii unde erau oare? La capsuni? Cati astfel de copii or mai fi, fara sa stie nimeni? Culmea este ca daca vrei sa adopti un copil ti se fac un milion de teste psihiatrice si psihologice. Acestor parinti cine le face niste teste? Nimeni, e dreptul lor sa aiba copii. Din pacate.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Este posibil asa ceva?????

Mesajde dora » Mie Mar 15, 2006 7:39 pm

Am vazut-o pe mama fetitzei la tv azi , a amenintat ca se taie toata daca ii ia cineva fetitza . A fost foarte usor sa-mi dau seama ca acea femeie \" lucreaza \" pe strada. O nenorocita , dar nu singura , pt ca nu e singurul caz de acest gen .............cu totii stim ca mai exista multe astfel de situatii , dar se para ca ne sunt facute cunoscute de straini , care normal ca vor cauta si in gaura de sarpe sa ne prinda cu cat mai multe \" lipsuri\" .........normal ca toate sunt cusute cu ata.
In Romania intotdeauna a fost facut public tot ce a fost mai rau , in schimb restul lumii stiu foarte bine sa-si ascunda defectele .......ca urmare avem o imagine foarte buna pt restul lumii.
Sunt foarte multe de reparat in tara asta .............
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron