prea putine crese

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

prea putine crese

Mesajde ralu » Joi Feb 23, 2006 3:01 pm

Sunt o mama la inceput de drum in cautarea unei crese potrivite, -sau cat mai potrivite- pentru copilul meu, o fetita de un an si cinci luni. Locuim in Manastur, iar azi am colindat cartierul in cautarea lor. La cresa nr. 3 de pe str. Gr. Alex. ni s-a spus ca au prea putin personal, iar acum vor sa o desfiinteze, deci ca nu pot sa o insriu pe Stefania acolo. Si la fel am patit la inca doua crese, adica sunt prea putine cadre- ingrijitoare dar ff multi copii. Haideti sa ne mobilizam oarecum, mamici cu aceleasi probleme, poate reusim sa ajutam la mentinerea lor (a creselor) in viata, ca avem mare nevoie de ele. Nu toate ne permitem o bona acasa la copil, nu toate avem bunici disponibili sau timp suficient de flexibil ca sa nu fim nevoite sa ne dam copiii la cresa.
Daca mai sunt mamici dornice de discutii pe aceasta tema, poate aici e locul potrivit;)
Multumesc si va astept:) [img:]http://www.parinticlujeni.ro/components/com_simpleboard/uploaded/images/3405.jpg[/img:]
ralu
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:16 am

Re:prea putine crese

Mesajde Arin » Joi Feb 23, 2006 5:03 pm

Mai discutasem undeva problema legata de \'vointa\" primariei (oare?) de a inchide crese. Si spuneam acolo ca ar trebui vazut daca intr-adevar e asa. In acel caz trebuie luata atitudine. Eu as fi primul dispus sa ma \"postez\" in fata primariei, poate cuiva ii pasa . Noi nu intentionam (de-om putea \"rezista\" ) sa-l dam la cresa, dar exista parinti care nu au pe nimeni , care nu-si permit sa plateasca o bona si care au nevoie de crese. Haideti in prima faza sa scriem cu totii (cei care vor) pe site-ul primariei si sa intrebam politicos ce si cum (ar fi ideal sa scriem in aceeasi zi). Deci daca \"ne hotaram\", scrieti, stabilim momentul si ... scriem. Apoi vedem ce raspuns primim.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:prea putine crese

Mesajde Arin » Joi Feb 23, 2006 5:04 pm

Am uitat sa intreb: primiti si tatici?:P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:prea putine crese

Mesajde ralu » Joi Feb 23, 2006 5:10 pm

DAAAA!!! cum sa nu primim??? mai ales daca ne e de un real ajutor;)

:) :P :)
ralu
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:16 am

Re:prea putine crese

Mesajde Arin » Joi Feb 23, 2006 7:04 pm

Astept adeziuni la \"bombardamentul\" cu intrebari pentru primarie!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:prea putine crese

Mesajde Daniela » Joi Feb 23, 2006 8:53 pm

Si eu sunt o mamica stresata din cauza ca nu am reusit sa-mi inscriu copilul la o cresa in Manastur, am incercat la cresa nr. 3 si am avut surpriza neplacuta sa mi se spuna ca s-ar putea inchide:( , pai nu inteleg de ce , mai ales ca sunt asa putine in cartier !
ar trebui sa luam atitudine pentru ca mi se pare aberant sa se inchida o cresa din lipsa de personal cand sunt atatia copii.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:prea putine crese

Mesajde ralu » Joi Feb 23, 2006 9:25 pm

[b:]Arin[/b:]... spune unde, cand si ce trebuie sa facem!!! ca noi... Eu am deschis subiectul pt. ca ma doare, dar nu am spirit organizatoric, nu stiu unde si ce trebuie sa fac... dar daca stii tu cum, te rog sa ne strangi si pe noi, femeile, mai \"nepricepute\"... (nu aruncati cu pietre... va rooog);)

[b:]Daniela[/b:], bine ai venit cu forte proaspete:P ...

Va pup... noapte buna
Mama de Stefania, copil cuminte:)
ralu
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:16 am

Re:prea putine crese

Mesajde Arin » Joi Feb 23, 2006 10:32 pm

Nu-i chestiune de nepricepere sau organizare. Eu ziceam ca ne hotaram mai multi, si pe site-ul primariei, la rubrica pentru sesizari, scriem off-ul asta toti, (fiecare cum stie mai bine), sub forma unui semnal de alarma pentru cei care conduc Clujul. Eu zic sa vedem cati sunt dispusi (deci mai asteptam vreo doua zile) si apoi scriem. Poate ca nu tin de primarie cele care se inchid, nu stiu. Sa vedem ce ni se raspunde (sper ca ni se raspunde). Apoi vedem pe mai departe. Maine revin cu partea \"tehnica\" (adresa de site, rubrica exacta, etc.). Poate pana maine subscriu si altii (chiar daca nu vor sa-si dea copiii la cresa. Asa pt. binele comun).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:prea putine crese

Mesajde Arin » Joi Feb 23, 2006 10:34 pm

A! Si daca stit exact numarul creselor de cartier \"in pericol\" scrieti-l pe site sa stim si noi . Cat de multe stiti in situatia asta (cresa nr....., din...).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:prea putine crese

Mesajde admin » Joi Feb 23, 2006 11:00 pm

Din cate stiu, cresele apartin de Ministerul Sanatatii, deci ar trebui sa va adresati Directiei Sanitare Cluj. Informatia nu e verificata.
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:prea putine crese

Mesajde ralu » Vin Feb 24, 2006 8:03 am

Buna dimineata!!
Si eu am auzit ca cresele ar apartine de Min. Sanatatii (neoficiala sursa), dar la cresa nr.3 (??) de pe Gr. Alex. ni s-a spus ca primaria \"ar vrea sa le inchida\"-citat... deci ar trebui sa ne interesam... (o sa am in vedere aspectul asta).

Asteptam mai multi si mai multe doritoare de ajutor pentru comunitate:)

Ce mai voiam sa zic... La gradinita -cresa la care nu ni s-a zis ca se inchide (e undeva pe Parang- foarte frumos renovata si dotata) este o singura grupa, dar din cauza lipsei de personal, nu ca nu ar fi copii suficienti pt. cel putin doua grupe... si din cauza aceasta nu pot primi copiii nostri acolo.... (parca ma depaseste situatzia...)

O zi buna si spor la scris...
Mama de Stefania-copil cuminte...
[img:]http://www.parinticlujeni.ro/components/com_simpleboard/uploaded/images/8fecb7af936d8666e0eb8995de89018e.jpg[/img:]
ralu
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:16 am

Re:prea putine crese

Mesajde tzush » Vin Feb 24, 2006 9:58 am

mai si io ma inscriu la scandal ... da\' nu stiti cumva crese private? intreb ca tat omu\' ...:ohmy:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:prea putine crese

Mesajde ralu » Vin Feb 24, 2006 10:01 am

Intra pe acest site la \"gradinite private\"... acolo gasesti tot ce vrei...

daca mai aflu ceva, iti mai spun.
:)
ralu
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:16 am

Re:prea putine crese

Mesajde tzush » Vin Feb 24, 2006 11:25 am

da\' nu sunt crese. doar happy kidsu\' ia parca de la 2 ani ... dar daca am nevoie mai repede de 2 ani?
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:prea putine crese

Mesajde mgm » Vin Feb 24, 2006 1:42 pm

Sincer si eu as vrea ceva particular...nu ca as fi contra creselor de stat,nu mi se pare ca e bine sa se inchida,dar aici la noi in cartier nu am prea auzit chestii bune despre cresa de stat.Si bona am avut si ...m-am convins...Mie cel mai bine mi-ar prinde o cresa particulara,care sa ia si inainte de 2 ani.Si eu stiu numai de gradinite particulare care iau de la 2 ani.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron