[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - Incalzirea globala

Incalzirea globala

Incalzirea globala

Mesajde mgm » Vin Ian 19, 2007 1:01 pm

Daca ne uitam atenti in jurul nostru observam ca peste tot in lume sunt probleme-in Australia incendii,in California zapada,in Europa vijelie,care a ajuns si la noi,in Indonezia inundatii...aproape ca nu exista stiri fara sa arate ceva legat de vreme si de efectele incalzirii globale.Pe mine ma cam sperie aceasta situatie,pt. ca ma gandesc-daca acuma e asa,ce va fi peste 20 de ani?Cu ce se vor confrunta copiii nostri?Unii ar zice poate,ca nu e asa de grav.eu zic ca e ceva ireversibil,care ne va afecta vietile mai mult decat rezlizam acum.Voi ce parere aveti?Vor mai avea copiii nostri si copiii copiilor nostri zapada sa schieze,sa se joace?Vor deveni virusii tot mai agresivi?Ce putem face sa ne protejam?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Incalzirea globala

Mesajde gabi77 » Vin Ian 19, 2007 1:29 pm

e f. ingrijorator ceea ce se intampla. chiar nu stiu unde va ajunge lumea asta in acest ritm. Romania, tara cu 4 anotimpuri pana nu demult a ajuns cu 2:( din ghete sarim direct in sandale. si mi-e groaza de vara care vine. meteorologii spun ca va fi cea mai calduroasa vara de cand se fac masuratori meteo:( asta inseamna peste 40 de grade zilnic. Doamne, greu ne va fi. si ma tem ca vom mai vedea zapada numai in poze si in varful celui mai inalt munte. eu de cand is n-am vazut iarna mai blanda ca asta. si chiar nu stiu ce am putea face:(
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Incalzirea globala

Mesajde claualex » Vin Ian 19, 2007 1:33 pm

Intradevar e nasol,chestia asta cu vremea,cu incalzirea globala e :sick: am vazut si eu la tv ce vremuri sunt in alte tari.nu imi place nici mie la ce sa ajuns vorba aia din 4 anotimpuri la 2
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Incalzirea globala

Mesajde visualVenus » Vin Ian 19, 2007 2:10 pm

Eu nu-s convinsa de ipoteza incalzirii globale. Cred ca vremea se mai... gandeste :)

Amintiti-va numai cum au fost iarna si vara trecute. Eh?

Bine nu e. Asta-i clar, dar nu pun pariu ca se va incalzi clima permanent.

Nu stiu peste 20 de ani, dar peste mai putin de 50 nu va mai exista petrol pe planeta... si nici apa potabila (nu mai tin minte daca tot 50 de ani era termenul). Incerc sa caut link-ul care explica treaba.

Daca ne gandim la ziua de maine, pai... ne punem streangul de gat AZI... Eu am incetat demult sa-mi mai bat capul ce va fi maine. Vreau sa zic global, in ce priveste lucrurile pe care eu una nu le pot schimba cu puterile mele. Ca mai sunt si altele unde, iata, reusim ;-) [Ministrul Hardau a dat termen de 10 zile Inspectoratului sa cerceteze amanuntit situatia cu McD si sa raporteze ce masuri va lua.]
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Incalzirea globala

Mesajde visualVenus » Sâm Ian 20, 2007 12:14 am

\"Planeta a fost vanduta marilor corporatii\" :

Am gasit si cate ceva despre criza apei, iata, pare mai roz decat imi aminteam eu:

[i:]Raportul UNESCO despre dezvoltarea apei (WWDR, 2003) din cadrul Programului de Evaluare a Apei pe Plan Mondial arată că,[b:] în următorii 20 de ani[/b:], cantitatea de apă potabilă disponibilă va scădea cu[b:] 30%[/b:]. 40% dintre locuitorii lumii nu au apă curată suficientă pentru o igienă minimală. Peste 2,2 milioane de oameni au murit în 2000 de boli legate de consumul de apă contaminată sau din cauza secetei. În 2004, o organizaţie engleză, WaterAid, a raportat că un copil moare la fiecare 15 secunde din cauza bolilor legate de apă ce ar putea fi uşor prevenite.

Se prevede că apa ar putea deveni preţioasă precum petrolul, lucru care ar face din Canada, ce are această resursă din abundenţă, cea mai bogată ţară din lume.

În 2005 în SUA pre&#355;urile mari ale benzinei au provocat îngrijorare &#351;i au existat temeri pentru o criz&#259; global&#259;, îns&#259; consumatorii [color=#000080:]nu ezitau s&#259; pl&#259;teasc&#259; pre&#355;uri duble pentru aceea&#351;i cantitate, dar de ap&#259; îmbuteliat&#259;[/color:].[/i:]<br><br>Post editat de: admin, la: 2007/11/07 12:37
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Incalzirea globala

Mesajde Ioanab » Sâm Ian 20, 2007 10:00 am

Mai dragilor pai ma duc in baie si iau lama si imi tai venele :P
Pe ce lume am adus copiii astia? Ce ii asteapta pe ei si pe nepotii nostri?
Sa te iei de cap nu alta daca incepi sa te gandesti la ce va fi.....
Hai ca daca gandim asa chiar ca nu ne mai pica bine la suflet viata!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Incalzirea globala

Mesajde mgm » Sâm Ian 20, 2007 12:11 pm

Pai clar ca nu e cazul sa fim prapastiosi,dar nici sa fim indiferenti.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Incalzirea globala

Mesajde botagianina » Sâm Ian 20, 2007 1:13 pm

bineinteles ca nu dar pobleme e ce putem face noi,cum putem incetini acest proces?pai sint citeva chesti:sa nu folosim deodorante cu freon sa folosim benzina care polueaza mai putin sa luam atitudine fata de combinatele superpoluante:huh: ;) s.a.
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:Incalzirea globala

Mesajde dem » Sâm Ian 20, 2007 1:54 pm

Ce mai putem face... sa nu mergem cu masina atunci cand putem merge pe jos, sa inchidem apa la robinet in timp ce ne frecam dintii cu periuta,sa nu avem robinete care \"picura\", sa nu distrugem si sa nu murdarim natura atunci cand iesim la picnic (cam stiti ce ramane in zonele verzi din jurul Clujului dupa un week-end de vara). Lucruri marunte. Si un lucru mare: sa ne educam copiii sa respecte natura, sa-i crestem ca pe o generatie care nu va mai permite, de exemplu, despaduririle criminale la care tot asistam.
Din pacate s-ar parea ca si din punct de vedere geologic traversam o perioada calda.
Sigur ca nu are sens sa ne gandim prea mult daca aceasta e sau nu e o lume in care sa nasti copii. Nu putem sti ce va aduce viitorul, si fiecare om e cu soarta lui. Sa ne gandim, de exemplu, la o tanara mama care-si legana copilul pe la 1912, de exemplu. Avea de unde sa stie ea ca lumea in care urma sa creasca micutul ei avea sa fie zguduita de doua razboaie mondiale ?
In varianta pesimista (si asa cum tot proclama corul prezicatorilor de vreo mie si ceva de ani), lumea in care traim se va sfarsi cat de curand.
In varianta optimista, umanitatea va reusi inca o data sa-si rezolve problemele, asa cum a facut-o de nenumarate ori pana acum.<br><br>Post editat de: dem, la: 2007/01/20 14:10
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Incalzirea globala

Mesajde Arin » Dum Ian 21, 2007 9:37 pm

[b:]dem a scris:[/b:]
[quote:]Ce mai putem face... sa nu mergem cu masina atunci cand putem merge pe jos, sa inchidem apa la robinet in timp ce ne frecam dintii cu periuta,sa nu avem robinete care \"picura\", sa nu distrugem si sa nu murdarim natura atunci cand iesim la picnic (cam stiti ce ramane in zonele verzi din jurul Clujului dupa un week-end de vara). Lucruri marunte. Si un lucru mare: sa ne educam copiii sa respecte natura, sa-i crestem ca pe o generatie care nu va mai permite, de exemplu, despaduririle criminale la care tot asistam.
[/quote:]

Foarte adevarat.Si, sunt convins, cei mai multi, ne vom educa astfel copiii.
Numai ca , extrem de important, trebuie sa intelegem ca ni se \"inoculeaza\" mereu o \"vina\" pe care de cele mai multe ori, noi , \"amaratii\" de rand NU O AVEM. Pot sa inchid eu robinetul \"cand imi frec dintii\" atata timp cat apa curge in valuri in jacuzzi sau piscine, pot sa merg eu pe jos, in timp ce marile parking-uri, unele, guvernamentale (vezi inclusiv \"unele\"sedii de care suntem acum \"legati\") \"mustesc\" de masini 4x4 de tz-spe mii de cm cubi, pot sa nu murdaresc eu natura, in timp ce marile companii legate de interese politice sau financiare, polueaza zilnic cat as polua eu in ...... 20 de milioane de vieti! Pana aceste lucruri nu vor fi CU ADEVARAT corectate de cei care detin puterea de a o face, NU MA SIMT VINOVAT CU NIMIC!

Am sa citez ceva extrem de relevant (aici, \"tari de Nord\" se refera la cele mai bogate tari ale lumii):

\"(...)tarile de Nord , adica a sasea parte a omenirii, consuma la sfarsitul secolului al XX-lea 60% din energie, 75% din metale, 85% din lemn si 60% din marfurile alimentare produse pe glob, adaposteste trei sferturi din numarul de vehicule automobile aflate in circulatie, produce trei patrimi din deseurile solide si arunca in atmosfera 54% din dioxidul de carbon emis pe glob.Un american polua atmosfera cu aproximativ douazeci de tone din acest gaz, in 1995, adica de aproape zece ori mai mult decat un chinez si de douazeci de ori mai mult decat un indian. Consumul mediu ZILNIC de apa pe cap de locuitor este de 600 de litri in Satele Unite, el nedepasind 10 litri in Ciad. Un indian consuma , in 1995, echivalentul a 260 de kg de petrol, un francez 4,2 TONE si un locuitor al Satelor Unite aproape 8 TONE.\" (scrierea cu majuscule a unor cuvinte imi apartine)

Citat din Sophie Bessis, \"Occidentul si ceilalti. Istoria unei suprematii\", Ed. Runa, Bucuresti, 2004. (autoarea ofera date bibliografice pentru aceste cifre, din documente ONU, Banca mondiala, OECD si altele).

Asadar, .........

Iar in legatura cu faptul ca ar putea fi doar \"povesti\" cu modificarea climei, hai sa ne amintim (cei mai \"in varsta\") ca in anii \'80, s-a pus abia problema aceasta, cat de cat serios si ni se parea o perspectiva ...... extrem de indepartata. Dupa ..... 20 de ani ...... traim deja toate acestea, asa ca in urmatorii 10 ani (tinand cont de cresterea in progresie a unor consumuri , precum si distrugerilor de care o parte a omenirii e capabila) .............

Si mai e un aspect, asa cum spuneam la inceput: i se \"reproseaza\" omului de rand ca si cum el ar fi principalul vinovat (aratand cu degetul mai ales tari precum a noastra, adica \"in curs de dezvoltare\" lasandu-ne impresia ca noi suntem , vezi Doamne, \"marii distrugatori ai mediului si climei\") cand in realitate, noi suntem in situatia in care putem \"vinde\" aer curat altora, care sunt \"mari protectori\" ai aceluiasi mediu (si care nu mai au nici paduri si nici animale salbatice). Cautati pe net si vedeti pentru inceput, cine nu a ratificat (desi, la nivel pur declarativ a fost de acord cu el) protocolul de la Kyoto, privind reducerea emisiilor de gaze poluante in atmosfera (ghici???!!!) si apoi, cate tari il respecta (de-a binelea, nu doar la nivel declarativ)!!!!

Asta e lumea in care ne-am nascut si traim, iar despre lumea in care vor trai urmasii nostri ...... nu putem decat .... spera!!!!<br><br>Post editat de: arin, la: 2007/01/21 22:54
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Incalzirea globala

Mesajde Arin » Dum Ian 21, 2007 10:49 pm

Revin, intrucat am mai gasit ceva referitor la subiect:

Below is a list of the change in GHG emissions from 1990 to 2004 for some countries that are part of the Climate Change Convention as reported by the United Nations [69].

Country Change in GHG
Emissions (1990-2004) Assigned Objective
for 2012

Germany -17% -21%
Canada +27% -6%
Spain +49% +15%
United States +16% N/A
France -0.8% 0%
Greece +27% +25%
Ireland +23% +13%
Japan +6.5% -6%
United Kingdom -14% -12.5%
Portugal +41% +27%



Asadar, \"unii\", care altfel \"bat din gura\", nu-si propun prea multe in acest sens, nici macar pentru 2012. Ba chiar ... din contra!
Sau altfel spus \" Sa-si reduca altii emisiile poluante, ca sa putem noi .... polua in locul lor!\"
Ceea ce inseamna, cel putin la o analiza sumara, ca poluarea va continua , iar sansele ca cei carora le pasa intr-adevar sa poata sa faca ceva sunt destul de mici. Pana cand? Pana intr-o zi . Care zi? Poate cea despre care scrie intr-o anumita carte?:( :( Poate!<br><br>Post editat de: admin, la: 2007/11/07 12:38
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Incalzirea globala

Mesajde Arin » Lun Ian 29, 2007 10:42 pm

Suuuper!

<br><br>Post editat de: admin, la: 2007/11/07 12:40
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Incalzirea globala

Mesajde gabi77 » Lun Ian 29, 2007 10:50 pm

:blink: :( suuper tare. oare cand ne procopsim p-aci si cu kfc?:(
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Incalzirea globala

Mesajde mgm » Vin Feb 02, 2007 10:27 pm

<br><br>Post editat de: admin, la: 2007/11/07 12:41
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Incalzirea globala

Mesajde muresan » Vin Feb 02, 2007 10:35 pm

[b:]mgm a scris:[/b:]
[quote:]www.gandul.info/articol_29026/incalzirea_globala_va_ravasi_planeta.html[/quote:]


sumbru...:( :( :( :angry:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron