Constructie casa

Constructie casa

Mesajde muresan » Joi Iul 12, 2007 1:31 pm

Anul viitor vrem sa ne construim o casa si am avea nevoie de o firma de constructii serioasa si cu preturi rezonabile. Poate sa-mi recomande cineva? Si-a mai construit cineva recent casa? Daca da, puteti sa-mi spuneti cam la ce sa ma astept?:kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:Constructie casa

Mesajde Arin » Joi Iul 12, 2007 2:29 pm

Sugestie: nu lucra musai cu firma din Cluj. Ia-ti una din alta parte (MM, BN, etc). Lucreaza mai ieftin.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Constructie casa

Mesajde giagirl » Joi Iul 12, 2007 4:39 pm

preturi incepand de pe la 370 euro/mp pana pe la 500 euro /mp mai sus de atat e superlux(parerea mea)Depinde cum vrei, in regie proprie sau la cheie.
La cheie- de catre firma e un picut mai scump dar nu iti bati capul.
In regie proprie- respectiv iti angajezi muncitor, la negru sau echipa de la o firma, si tu cumperi materialele. Aici poti sa ai \"placuta\"surpriza sa te fure, ca tu si asa nu-ti dai seama ca a pus 4 saci sau 5 saci in amestecul respectiv, doar peste vreo 10 ani cand iti crapa casa. Sunt multe firme.Am auzit de Elite Construct din Floresti. Nu stiu exact strada, dar cum mergi spre Oradea faci la dreapta unde e biserica greco-catolica (sunt indicatoare) si este firma mare pe o casa ELITE CONSTRUCT. Depinde si de proiect, cat de bun e proiectantul, daca a avut in vedere sa nu fie pierderi de materiale.In rest spor!Unde construiesti?
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Constructie casa

Mesajde claualex » Joi Iul 12, 2007 4:46 pm

Si noi vrem sa ne facem casa,dar new-am hoatarat sa facem fundatia si restul sa o luam gata facuta la cheie.din ce am vazut pe internet casele incep de la 10.000 de euro in sus,
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Constructie casa

Mesajde muresan » Vin Iul 13, 2007 9:21 am

Giagirl, preturile date de tine ce cuprind? :kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:Constructie casa

Mesajde giagirl » Vin Iul 13, 2007 10:49 am

370 de euro/mp e pretul minim pt \"la cheie\" adica a doua zi te poti muta. Dar cu scaderea euro-ului din zilele astea nu cred ca mai face cineva la pretul asta, fiindca materialele le ia in lei si muncitorii ii plateste la fel in lei.Daca vrei sa socotesti in450 euro/mp e un pret rezonabil, si cu siguranta gasesti la pretul asta. asta inseamna ca la o casa de 120mp=54.000 constructia+pamant+proiect+autorizatii (depind de zona in cj se pot ridica si pana in 5.000de euro)-tragerea utilitatilor+++ -se aduna binisor.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Constructie casa

Mesajde muresan » Vin Iul 13, 2007 1:11 pm

Mersi Giagirl:kiss: :kiss: :kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:Constructie casa

Mesajde sidonia » Mar Iul 17, 2007 1:03 pm

[b:]muresan a scris:[/b:]
[quote:]Anul viitor vrem sa ne construim o casa si am avea nevoie de o firma de constructii serioasa si cu preturi rezonabile. Poate sa-mi recomande cineva?[...][/quote:]

Build&Go ne-au facut ceva finisaje anul trecut. Stiu ca fac si case de la 0... Am si un nr de tel.: 0740135657 - dl Muntean
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Constructie casa

Mesajde Ioly » Mar Iul 17, 2007 1:41 pm

pot sa vb cu sotul meu si sa va intalniti sa discutati, el stie si preturi si firme, va poate recomanda si materiale ca oara asta face toata ziua... In domeniu lucreaza de ceva ani...
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:Constructie casa

Mesajde muresan » Mie Iul 18, 2007 1:15 pm

[b:]Ioly a scris:[/b:]
[quote:]pot sa vb cu sotul meu si sa va intalniti sa discutati, el stie si preturi si firme, va poate recomanda si materiale ca oara asta face toata ziua... In domeniu lucreaza de ceva ani...[/quote:]

:kiss: :kiss: :kiss: Mersi Ioly, draguta ca intotdeauna:kiss: Deocamdata avem niste pb cu un vecin de lot care e Gica Contra si nu e de acord cu nimic:angry: :angry: :angry: :evil: , dar dupa ce se rezolva si ne facem un proiect, te claxonez pe forum sa-mi aranjezi o intalnire cu sotul tau;) Cred ca pe proiect putem discuta concret ce si cum.Sotul tau e constructor, sau in ce domeniu lucreaza?:kiss: :kiss: :kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:Constructie casa

Mesajde Ioly » Mie Iul 18, 2007 9:53 pm

Da! este constructor si in afara de izolatii face orice. (Ma refer la izolatiile la cladirile deja existente, nu la izolatiile standard care se fac la fundatii).
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:Constructie casa

Mesajde giagirl » Joi Iul 19, 2007 10:08 am

noi avem deja proiectul facut, poate sa fac un estimat de cost?
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Constructie casa

Mesajde muresan » Joi Iul 19, 2007 10:32 am

[b:]giagirl a scris:[/b:]
[quote:]noi avem deja proiectul facut, poate sa fac un estimat de cost?[/quote:]


Unde construiti Giagirl? Cati euro/mp te-a costat proiectul? Daca nu e confidential cumva;) :kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:Constructie casa

Mesajde giagirl » Joi Iul 19, 2007 10:58 am

nu e confidential.;) de fapt socrii construisc, un atelier auto pt sotul si cumnatul meu, la cumnatul meu in curte.proiectul a costat 25 de milioane. Eu voi construi probabil peste 2 ani.Am cumparat teren in Floresti in dreapta blocurilor ANL, IN PADURE.Terenul a fost ieftin 36 de euro/mp deoarece acum nu este nici o utilitate, dar anul acesta se face drumul si se baga apa. In rest mai ieftin de 60 de euro nu prea stiu.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron