[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - Violenta in gradinite si scoli

Violenta in gradinite si scoli

Violenta in gradinite si scoli

Mesajde mgm » Mar Noi 14, 2006 1:42 pm

Stiu ca am mai abordat acest subiect,dar ma confrunt co o situatie dificila si nu mai stiu ce sa fac!!!O sa incep cu inceputul-l-am dus pe Sebi la o gradi de aici de langa noi,si a fost batut de educatoare.L-am mutat la alta gradi,tot din cartier,si anul trecut a avut 2 educatoare tinere si dragute,dar care nu erau definitive pe posturi,asa ca,desi au sperat sa ramana,au plecat amandoua.La grupa lui Sebi este acum directoarea gradinitei si o tanara,care parca a aterizat din spatiu acolo,e total aeriana.Sebi are o fata in grupa,care e extrem de violenta,dintotdeauna a avut probleme cu toti copiii,mi-a spus o ingrijitoare ca au plecat copii din gradi din cauza ei.Acuma se pare ca a facut o fixatie pe Sebi-i-a dat cu pumnul in cap si in burta,il necajeste aproape zilnic,iar azi l-am gasit zgariat rau pe fata.Cand am intrebat ce s-a intamplat,directoarea a zis ca s-a scarpinat,ceea ce clar e o minciuna,pt. ca nu se scarpina nimeni pana ii da sangele.Am stat de vorba cu mama fetei,dar nu ii pasa,chiar ii ia apararea.A ajuns fata asta sa o bata si pe educatoarea tanara.Directoarea nu zice nimic,si recent am si aflat de ce:mama fetei sponsorizeaza gradinita cu diverse chestii!!Am incercat sa mut copilul la alte gradinite,dar nu au vrut sa-l ia nicaieri,pe motiv ca toate locurile sunt ocupate,ca deja a inceput anul.Doar la anul in toamna l-as putea duce in alta parte.Si efectiv sunt disperata,nu stiu ce sa mai fac,m-am saturat sa-l vad pe copil batut.Nici nu as vrea sa ii mai caut pana in toamna alta gradi,pt.si-a facut prieteni aici,si nu vreau sa il afecteze atatea schimbari.Voi ce-ati face???
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde sidonia » Mar Noi 14, 2006 2:12 pm

MGM, nu am avut de-a face cu asa ceva, din fericire. Insa uite ce cred ca as face eu: As adresa o solicitare [u:]scrisa[/u:] conducerii gradinitei, in care as detalia problema ce ma preocupa si as cere adoptarea unor masuri pentru indreptarea situatiei. As insista pentu un [u:]raspuns scris[/u:] la solicitarea respectiva si neaparat pentru un numar de inregistrare! Daca raspunsul primit va fi de natura \"luam masurile cutare si cutare\" as astepta sa vad ce se intampla. Daca nu as primi raspuns sau nu as fi multumita de acesta, as face o sesizare la Inspectoratul Scolar Judetean. In respectiva sesizare as avea grija sa spun cate ceva despre drepturile copilului si legislatia in vigoare. ISJ va fi obligat sa ia masuri.
Cred ca totul ar avea impact mai mare daca ar fi mai multi parinti semnatari ai respectivelor documente.
La nivel de scoala de obicei in astfel de situatii se trece la scaderea notei la purtare si chiar la exmatriculare daca conduita elevului nu se indreapta dupa avertismente. Nu stiu care sunt regulile in gradinite. Dar si aici ar trebui sa fie existe ceva regulament similar...

Bafta multa in rezolvarea problemei si sa ne tii la curent!<br><br>Post editat de: sidonia, la: 2006/11/14 14:12
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde voichita » Mar Noi 14, 2006 2:12 pm

Greu de ales, mgm! Avand in vedere ca una dintre directoare este chiar educatoare la grupa si nu se schimba nimic , cred ca trebuie sa te gandesti la schimbari: de grupa sau daca nu mai sunt, de gradinita!:( Nu stiu sugur daca e valabil si la gradinite ,dar la scoala se poate obtine transfer si in decursul anului scolar ). Fa mai intai un tur al gradinitelor din zona si vezi ce afli !:)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde dem » Mar Noi 14, 2006 2:12 pm

Imipare rau de aceasta situatie. Nu am nici un sfat valoros sa-ti dau, doar sa presupun ce as face eu intr-o asemenea situatie.
Intr-adevar e delicata treaba, in primul rand fiindca nu ai sprijinul directoarei. Nu il poti muta in alta grupa, la aceeasi gradinita?
Poti discuta si cu alti parinti ai caror copii sunt batuti si eventual sa intreprindeti o actiune comuna, o plangere semnata adresata directoarei, cu numar de inregistrare si tot tacamul. In ultima instanta poti face si o plagere la inspectorat. Dar nu stiu ce vei rezolva, in sensul ca relatiile tale si ale copilului cu directoarea vor fi compromise, chiar daca in aparenta veti ramane in termeni civilizati. Deci actiunea in forta trebuie lasata ca ultima solutie, cred eu.
N-ar functiona sa discuti serios cu directoarea, ceva de genul \"asa nu se mai poate\", cu sugestii voalate ca daca nu e in stare ea sa rezolve problema vei apela la foruri mai inalte ? Oricat ar sponsoriza gradinita mama respectiva, tot nu i-ar pica bine directoarei o reclamatie la inspectorat, nu ? Doar sunt si ele evaluate periodic.
Pe alt forum era discutata o chestiune asemanatoare, in sensul ca o mama a obtinut, prin inspectorat, sa-i fie mutat copilul la alta cresa dupa ce a depus plangere (soldata cu o ancheta) ca personalul de acolo batea copiii.
Dar, oricum ai lua-o, asemenea actiuni presupun mutarea copilului din gradinita.
Urata treaba !
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde mgm » Mar Noi 14, 2006 2:31 pm

Sidonia,merci de idee.O sa incerc sa abordez si alti parinti,sa vad daca reusesc ceva.Dar sper sa nu aibe el de suferit prin actiunea mea.Ceva totusi trebuie sa fac,ca asa nu se mai poate.
Voichita,sunt doar 3 grupe-mica,mijlocie si mare,deci nu am la ce grupa sa-l mut.Cat despre gradinite,am fost cam acum o luna prin tot cartierul,chiar si in centru am fost la una,sa incerc sa-l mut,dar nu vrea nimeni sa-l ia,pt. ca cica nu ar fi locuri,si practic,in timpul anului nu sunt obligate sa ia pe nimeni.Un alt copil care a fost coleg cu Sebi s-a mutat la alta gradi in cartier,si cand am vorbit cu directoarea,mi-a recunoscut in fata,ca l-au luat pt. ca era nepotul unei foste angajate de-a lor.Deci cu alta cuvinte,mi-a lipsit pila!!
Cand am vorbit cu mama fetei,era toata lumea de fata,in afara de directoare ce-i drept,dar am avut grija sa fac suficient \"scandal\" incat sa auda toata lumea,inclusiv parinti.I-am spus apoi si directoarei in aceeasi zi,ca nu se mai poate asa ceva,si nu a zis ca va lua masuri,doar i-a zis fetei respective,ca o s-o iau eu de urechi!!!Deci trebuie sa fac eu educatie cu copilul altuia???
Am intrebat si alti parinti ai caror copii au fost anul trecut cu fata in grupa,si mi-a zis o mamica sa o iau pe fata deoparte si s-o amenint cu ceva!!!Pai ce,suntem in jungla?Plus ca mi se pare ingrozitor sa merg sa sperii un alt copil,chiar si unul violent.Nu cred ca asta e metoda cea mai potrivita.I-am sugerat si mamei ei sa o duca la un psiholog,pt. ca e clar ca are probleme si a zis ca fata ei nu are nimic.
Cat despre plangeri la inspectorat,as face 1000,dar nu vreau sa aibe Sebi de suferit apoi.Nu in ultimul rand,nu mi se pare corect ca eu sa umblu prin tot orasul pt. a muta copilul si a-i da peste cap obiceiurile,numai pt.ca nimeni nu ia nici o masura!!
O sa ma mai gandesc la ce se poate face.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde sidonia » Mar Noi 14, 2006 2:53 pm

In ceea ce priveste compromiterea relatiei cu directoarea dupa \"scandal\":
Ma gandesc ca ar fi bine sa reiasa din ceea ce vei spune sau scrie ca tu [i:]esti suparata pe copilul respectiv si in nici un caz pe educatoare/directoare. Ba mai mult, te adresezi cu toata increderea conducerii gradinitei, fiind convinsa ca ea are puterea si experienta necesara rezolvarii unor astfel de situatii.[/i:] Suna un pic umilitor, stiu, dar daca modul asta de exprimare poate sa il fereasca pe Sebi de eventualele reactii nedorite din partea educatoarei, eu zic ca merita incercat.

In ceea ce priveste mutatul la alta gradinita eu zic ca se poate. Cu o pila sau un pachetel bine plasat se poate orice la noi.( Din pacate....:( ) Totul e sa insisti putin si sa incerci sa afli unde trebuie plasat pachetelul.
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde voichita » Mar Noi 14, 2006 5:14 pm

Mgm, gradinita nr. 68 e aproape de voi? (cea din capat de Grogorescu de pe Donath cred)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde mgm » Mar Noi 14, 2006 6:32 pm

Voichita,la aia a fost prima data,cand avea 2 ani si 8 luni si l-a batut educatoarea.I-a fost foarte rau acolo,a si slabit,plangea tot timpul...Acuma e la 12,si am incercat sa-l mut la 64 si la inca una cu program scurt,in 14 iulie,si la gradinita Universitatii.Asta din urma mi-a placut cel mai mult,si cum arata,si directoarea,si copiii.Directoarea mi-a zis ca ii ia pe amandoi baietii mei,unul la mica si celalalt la pregatitoare,dar numai din toamna.Trebuie sa merg sa ii inscriu prin februarie,daca vreau.Nici nu am vrut sa ma dau peste cap anul asta ca sa-l mut cu orice pret,am incercat,daca nu s-a putut,am zis ca mai rezistam pana la anul,pt. ca sa nu schimbe atatea colective si sa fie afectat de atatea schimbari.Practic,lui ii place aici,daca nu ar fi problema cu fata ...
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde voichita » Mar Noi 14, 2006 9:36 pm

Imi pare rau! Stiam pe cineva la gradi 68, dar in situatia voastra nu se mai pune problema sa va intoarceti acolo.Am sa ma mai interesez si eu si o sa te anunt daca gasesc ceva. :)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde mgm » Mie Noi 15, 2006 9:21 am

Merci:kiss:
Sa va zic ce am facut azi-am intrebat vreo 5 parinti,daca au avut probleme cu fata,si cum toti au zis ca au avut si ca ar trebui sa stau de vorba cu ea,pt. a-l lasa pe Sebi in pace,mi-am facut o \"strategie\".Prima data sa incerc sa vorbesc cu ea,si daca nu da rezultate,sa fac cererea de care spunea Sidonia.Asa ca,i-am spus fetei ca m-am saturat sa-l vad batut si ca vreau sa-l lase in pace,atata vreme cat el nu ii face nimic.Pe de alta parte i-am zis si lui Sebi sa o evite cat poate.O sa astept sa vad are vreun efect,daca nu,o sa iau masuri \"administrative\".
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde voichita » Vin Noi 17, 2006 1:42 pm

Mgm, cum mai merg lucrurile la gradinita? S-au mai linistit ostilitatile?
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Violenta in gradinite si scoli

Mesajde mgm » Vin Noi 17, 2006 2:15 pm

Deocamdata se pare ca da.De cand am stat de vorba cu fata,nu il mai necajeste pe Sebi,in schimb si-a redirectionat rautatile spre alti copii.Sper sa tina varianta asta,ca e cea mai buna pt. Sebi,si imi e mai usor sa-i readuc aminte fetei sa il lase in pace,decat sa ma cert cu toata gradinita.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron