Carnea in alimentatia copilului

Carnea in alimentatia copilului

Mesajde blueflower » Mie Noi 22, 2006 9:59 pm

mamicilor cata carne mananca copiii vostri...le dati zilnic? Stiu ca difera de la o varsta la alta, de la copil la copil dar ma intereseaza si cum le-o dati, mai ales la copiii mai mofturosi...:whistle: :kiss:
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde claualex » Mie Noi 22, 2006 10:27 pm

noi mancam in general carne de pui.alexandra mananca si nu prea mananca,are zile cand cere inca o portie de carne,dar are momente cand efectiv o refuza.mai mancam si peste din cand in cand,iar despre porc fff rar.


eu gatesc in general cu carne=pt tati carnea este \"cea mai buna leguma\"asa ca ....
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde gabi77 » Mie Noi 22, 2006 11:23 pm

eu incerc sa-i dau lui Patrick, cam de 4 ori pe saptamana, asta cand imi si iese:P ca nu intotdeauna efortul meu in bucatarie este rasplatit:blink: . meniul contine carnitza de pui-piept in principal si mai rar pulpa, manzat, peste, ficat. ii fac cu garnituri diferite - cartof-morcov-orez (am observat ca are mai mare trecere cartoful ori copt in cuptor ori fiert in coaja), snitel din piept de pui o data la multa vreme, ii fac tocanitza de vitel sau pui, ciulama de pui(cu smantana), iar zilele trecute ca sa pape felul 2 cu carnitza, pe langa cartof si morcov i-am mai pus si o linguritza de almete. si asa a fost taaare bun:lol: , cu ficatul nu prea suntem noi buni prieteni, dar daca il vede pe tati ca mananca, atunci linistita ii pot da si lui ca papa orice;)
asa ca, la mofturosi, pe langa papa bun se mai recomanda si un tati in zona:laugh:
:kiss: si pofta mare!
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde dem » Mie Noi 22, 2006 11:53 pm

Fiica mea este mare carnivora, pe lactate nu pune gura (doar laptele de seara din biberon), asa ca mananca zilnic carne. Si la noi tot puiul e la putere, facut la cuptor sau inabusit; mare trecere au si pastele cu sos de carne.
Din cate vad eu, daca nu ai noroc de un copil mancacios fara discriminare, bunele principii de nutritie palesc in contact cu gusturile copiilor. Astept sa mai creasca, sa mai negociem.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde blueflower » Joi Noi 23, 2006 1:53 pm

dar teoretic de cate ori trebuie sa manance un copil carne pe sapt( de ex. al meu la 3 ani si un pic?)...noi mancam carne dar nu multa...si amestecata prin mancare...
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde voichita » Joi Noi 23, 2006 1:58 pm

Eu ma \"laud\" cu doi baieti mofturosi la capitolul carne, de aceea trebuie sa-i fentez putin :supa e de baza la noi ca si mancare de pranz si atunci tai f. marunt carnea fiarta din ea( de obicei de pui) si o adaug si la supa si la felul doi si pot sa zic ca-si iau portia de carne zilnica.La fel fac cu spanacul :P il ascund in mancarea de mazare sau in pireu! Nu stiu daca e cea mai buna solutie, dar in cazul puilor mei mofturosi care nici nu vor sa guste , e o solutie!
Pe termen lung insa lucrurile se schimba: Serban a evoluat acum la 12 ani la varianta in care umbla dupa mine si ma intreaba :\"mama ne faci snitele, sau chiftelute sau peste!|\"Mai ales dupa ce vine de la antrenamentele de baschet sau de la scoala, mananca tot ce gaseste si mai vrea si extra:P :P si creste si tot creste! Am ajuns sa avem acelasi numar la picior (imi confisca sosetele dimineata cand se grabeste la scoala),iar la inaltime mai are putin si ma ajunge!:laugh: :laugh: :laugh:
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde mgm » Joi Noi 23, 2006 2:05 pm

Si ai mei baieti sunt niste mancaciosi!Sebi a mai avut variatii,dar acum mananca bine,mai ales de cand face gimnastica la gradi.Cristi nu vrea carne deloc in perioada asta,pt.ca nu mai vrea nici mancare pasirata,nici asa cum mancam noi,decat unele feluri.Il las cum vrea el deocamdata,cred ca e doar o faza(in rest mananca orice),si cand va mai creste un pic se vor remedia lucrurile.Sau cel putin asa sper.:P
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde blueflower » Joi Noi 23, 2006 10:37 pm

de abia astept ziua cand Marc va spune mami vreau snitele, gratar, peste sau un pui la cuptor...sper sa nu fie prea departe...:laugh:
...acuma practicam ascunderea carnii...dar macar o mananca...era o perioada cand o simtea si o scotea afara din gura:angry:
da de a semana cu tati care e mare amator de carne...ca si la Claulex;)
...voi le dati zilnic carne la copii?
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde claualex » Joi Noi 23, 2006 10:44 pm

:laugh: :laugh: :laugh: blueflower,daca marc mananca poti sa ii dai linistita zilnic carne.
alexandra mananca la gradinita zilnic carne,deci ma scuteste pe mine de gatit,in wek-end mai imi storc creierii cu ce sa mai gatesc:woohoo: :woohoo:


asa a fost marc din totdeauna,a facut figuri cu carnea,sau are acuma o perioada mai proasta??
nu ii place chiar nimic,snitel,chiftelute,gratar??????
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde sidonia » Vin Noi 24, 2006 8:44 am

Si eu am probleme cu Victor si cu carnea. O refuza categoric. Mai putin in snitzele, chiftele si carnati :huh:. Cu ficatul de pui e de asemenea prieten. Ascunsul carnii prin mancare nu prea da rezultate. De obicei o gaseste si o scuipa afara :P, mai ales din supica. Situatia dureaza cam de un an :( dar parca in ultima vreme se intrezareste o oarecare imbunatatire.
Per ansamblu, fiul meu a devenit foooarte mofturos la mancare dupa varsta de 2 ani. Multe feluri de mancare pe care le agrea inainte le respinge acum categoric (carne, spanac, rosii, anumite fructe, etc) Si incercarile mele de a-l hrani cu alimente sanatoase se soldeaza mai mult cu nervi din partea mea. Am convenit sa nu il cert si sa nu insist, in speranta ca e o perioada trecatoare... Sa vedem ce va mai fi....
Oricum, ma simt mai bine acum, dupa ce am citit ca si baietii vostri au mofturi asemanatoare :laugh:
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde mgm » Vin Noi 24, 2006 9:56 am

mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde Arin » Vin Noi 24, 2006 3:00 pm

[b:]mgm a scris:[/b:]
[quote:]www.evenimentulzilei.ro/article.php?artid=281669[/quote:]

O sa fiu rau: va mai amintiti de unul care incerca sa ne convinga cat de buna e \"alimentatia rationala\"? Si ne spunea ca nu-i sanatos sa mancam mai mult de ... o lingura de ulei pe an, 100g de carne pe .... cincinal, etc. Cam asa e si cu tot felul de \"studii\". Sa ma sufle de praf toate \"studiile\" paneuropene si americane. Alimentatie fara carne sa aiba cine .... vrea! Auzi, cica faci cancer de san daca mananci mai mult de 100 de grame de carne. Asta-i pentru a-i speria pe americani care nu mai vad nici semaforul din cauza tesutului adipos (mai exact burta). Deja la ei nu mai stiu cu ce sa-i sperie ca sa nu mai manance carne (plina de hormoni, cum altfel, ca doar asta inseamna \"agricultura ecologica\" la unii)! Singura care trebuie consumata cu moderatie e carnea de porc, mai ales cea care e mai grasa. Cand spui \"carne\", insa, spui si vita, pasare, peste. Una e sa mananci carne via fast-food (stiti voi la ce ma referB) B) B) ) si alta e sa mananci carne sanatoasa de la \"mama ei\". Bineinteles ca asta nu inseamna sa mananci doar carne , trei mese pe zi.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde mgm » Vin Noi 24, 2006 5:11 pm

Eu nu am zis ca sustin articolul,l-am postat ca sa-si dea lumea cu parerea.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde blueflower » Dum Noi 26, 2006 3:34 pm

Marc nu a fost adeptul carnii..dar cand a fost mai mic, pana pe la 2 ani ii pasiram carnea( vitel, pui, peste ) in mancare..asa o manca aproape zilnic si o puteam alterna..acuma de cand cu crescutu ( s-a facut mare baiatu si are preferinte...:laugh: ) cantitatea de carne si varietatea a scazut ...:(
...mai este un pic, sper si va deveni carnivor ca tati...
...voi cum dati pestele ( cum il preparati) la copii si ce fel de peste e mai indicat?
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde mgm » Dum Noi 26, 2006 3:55 pm

Eu le dau merluciu,pt. ca imi e cel mai usor apropo de oase.Il fac ori pane,ori la cuptor cu ulei de masline,ceapa fideluta,morcovi felii,rosii felii si un sos cu pasta de rosii,sare,apa si cimbru.Chiar azi am vazut la emisiunea lui Jamie Oliver-a facut peste la cuptor,in punga de staniol si acolo a pus toate legumele(pe care le-a preparat anterior un pic),alaturi de peste.
Voi de care ulei folositi si in ce cantitati?Am citit ca uleiul de floarea soarelui,cand e gatit la temperaturi inalte,se descompune,si devine cancerigen,mai ales la prajit.Noi folosim si ulei de masline,dar mai ales la salate,sau la chestii facute la cuptor.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Următorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron