Trucuri culinare

Re:Trucuri culinare

Mesajde visualVenus » Vin Noi 24, 2006 12:48 am

[b:]ancakkk a scris:[/b:]
[quote:]La galustele de gris pentru supa care ies prea tari ce le faceti? Ca daca se imprastie mai pun gris dar invers???:huh:[/quote:]

Pai dupa ce s-au fiert, nu poti decat sa-ti pui dintii de otel :laugh:

Daca observi ca e prea tare compozitia inainte de a forma galustile, mai las-o cateva minute sa se \"odihneasca\". Mie mi-au iesit galusti moi si din astfel de aluat, insa bine \"odihnit\" :P<br><br>Post editat de: visualVenus, la: 2006/11/24 00:49
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Trucuri culinare

Mesajde Arin » Vin Noi 24, 2006 3:09 pm

[b:]danasalo a scris:[/b:]
[quote:]Pentru maioneza eu aplic urmatoarea schema: fierb un cartof , sau 2, depinde cit de multa vreau sa fac....si dupa ce am inceput sa frec galbenusul cu o lingurita de mustar si putin ulei, pun catoful dat pe razatoarea fina...sau pasat.
Nu iese gretoasa. Daca se taie la fel, intr-un coltisor al castronului incep \"dresul\",cu cartof..si dupa ce am dress cel putin juma de cantitate...frec cu totul.

Pasta de peste din conserva: ca tot vine postul. Acuma eu sunt romano-catolica si la noi e voie oua si lapte. Dar si in alte ocazii se poate.

Asa: 2 oua tari fierte, 2 morcovi potriviti( deci nu prea mari;) )o juma de ceapa alba, o conserva de peste de 200 gr in ulei sau ulei vegetal.Se poate pune si peste proaspat dar fiert, ca sa fie moale.
Se face maioneza dintr-un ou, cu cartof fiert dreasa, se razalesc:) : morcovii cruzi, ceapa, ouale fierte tari, si se adauga pestisorul. Daca e din conserva nu va fie teama sa puneti si uleiul, mai immoaie pasta. Daca nu vreti sa puenti si sucul atunci puteti pune putina smantana sau iaurt. Se adauga sare, suc de lamaie, piper, patrunjel dupa gustul fiecaruia.

Noi in familie facem cite o pasta din asta de vreo 2 ori pe luna, mai ai ce unge pe paine si e si ff buna la gust.

Apropo de peste, noi suntem fun peste la cuptor...foarte simplu facut: pui in tava pestele( cod alb, pastrav, macrou) si razalesti peste el si prin tava 2 morcovi, 1 patrunje, o ceapa - asta poate fi si felii- putina telina, 3sau 4 cartofitaiati in 4, sare, ulei si 4, 5 felii de portocale si lamaie la final peste toate.
Eu mai pun si o cana de apa peste tot, sa lase putin suc si o dai la cuptor. Noua de place.Poate si voua.

Va pup:kiss:[/quote:]

Apropos de placerea de a manca peste: ati incercat stiuca la cuptor? Intr-o stiuca intreaga, puneti bucati de mar (pe langa mai puteti pune tot ce va trece prin cap si va place), impachetati-o in folie de staniol si dati-o la cuptor. De unde reteta? Pai din experienta. Stiuca e buna, dar iese in general cam .... uscata. Si atunci ca sa elimini impedimentul, pui marul, a carui zeama patrunde carnea. Plus ca ii da si un gust aparte. Si nu uitati: se spune ca cei mai buni bucatari sunt ..... ;) ;) :P :P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Trucuri culinare

Mesajde gabi77 » Sâm Noi 25, 2006 4:23 pm

snitelele din piept de pui se bat f usor daca peste ele pui o punga si apoi utilizezi batatorul de carne. punga nu permite carnitza sa se imprastie ;)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Trucuri culinare

Mesajde giagirl » Sâm Noi 25, 2006 5:35 pm

tocmai azi mi-ai \"esuat\" niste galuste. Am ales varianta taietei.Maine incerc cu noua varianta galescute. Mersi!!:kiss: :kiss:
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Trucuri culinare

Mesajde claualex » Dum Noi 26, 2006 12:22 am

ceva retete de peste la cuptor???

am facut azi o reteta la cuptor cu legume,a iesit ok,dar mai vreau sa incerc si altceva.
cum alexandra nu a mancat peste a trebuit sa ii fac o tochitura de pui cu mamaliguta binenteles:laugh: :laugh: :laugh:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Trucuri culinare

Mesajde muresan » Dum Noi 26, 2006 10:20 pm

La supa de gaina (supa de carne), ca sa nu se tulbure o fierb la foc ff mic, la fel fac si cu piftia, care o fierb cca 15-16 ore:huh: si-mi iese super clara. La maioneza nu am dat niciodata gres, ca le pun toate in mixer si iese super, iar in 5 minute este gata:P .
Ca sa nu se branzeasca smantana in ciorba,o bat putina apa rece si adaug odata cu ea si cateva picaturi de otet.Nu am avut niciodata surprize neplacute.
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:Trucuri culinare

Mesajde Ioly » Lun Noi 27, 2006 12:08 pm

Yo am avut o singura data ghinionul sa mi se taie maioneza (pe care de obicei o fac fara mixer) shi atunci am \"dreso\" cu un galbenush de ou fiert. K sa nu fie gretzoasa pun zeama de lamaie, dar intotdeauna inainte sa incep sa pun uleiul.
Galushtile le pun in supa de gaina dupa ce am stins focul shi las oala acoperita 20-30 min.
Peshtele... Tzinand cont k am copilarit la Bucureshti unde se foloseshte peshte foarte des... Il fac shi la cuptor shi la tigaie, fac shi ciorba, shi borsh... salate de peshte sau pasta de peshte, oricum numai sa fie peshte ... shi ne place la totzi oricum...
Dar sa va dau o retzeta de carne la cuptor: catziva cartofi taiatzi rondele se asheaza in tava de friptura data cu putzin ulei sau unt peste care se pune ceapa taiat solzi, morcov ras, ardei gras, gogoshari shi pulpa de roshie (atentzie! sa nu fie samburi k amarasc) dupa care se asheaza carnea taiata felii astfel incat sa acopere tot se presara cu condimentele care va plac shi neaparat maghiran se unge cu ulei shi se baga la cuptor... Pofta mare!
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Anterior

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron