Alaptarea in public

Re:Alaptarea in public

Mesajde gabi77 » Joi Sep 21, 2006 1:56 pm

Apoi nu mai stiu nici eu. ca noua ne-a zis dr. sa nici n-auda ca-i dau alt fel de lapte decat praf.
noi o asculatm ca suntem cuminti:P . ce va fi mai incolo, vom vedea.
Felicitari lui Vlad ca si-a gasit in sfarsit un lapte pe care sa-l bea, ca tare a mai necajit-o pe mami;)
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Alaptarea in public

Mesajde tzush » Sâm Oct 07, 2006 12:50 pm

dragele mele mamici,
sfatul meu prietenesc este sa il alaptati atat timp cat aveti. e cel mai sanatos si mai bun lapte din lume, iar bbii il iubesc. de ce sa trecem pe surogate? eu cred ca bb o sa ne anunte personal cand devine constient de momentul ca tre\' sa renunte. e la fel ca si cu olita. de ce sa iei ca alternativa biberonul? mai ales daca bb nu vrea. stie el ce stie? incet si cu rabdare renunti la cate o masa de lapte si il lasi doar pe mancare. noi papa titi inca, dar numai dimi, seara si ... de cate ori mami e pe-acas\'. cred ca si lui david ii va fi greu sa renunte, dar cand sunt la serviciu mama spune ca il pune pur si simplu intins langa ea in pat si ii spune povesti. in nici un caz suzeta sau biberon. si e ff bine asa. cand ajung acasa sare pe mine de dor de tzitzi, dar ne place la amandoi situatia, asa ca ... o sa tin la ea cat mai mult. e cea mai mare satisfactie si multumire sufleteasca sa il alaptez si sa ne giugiulim amandoi la tzitzi de drag. privirea lui face cat o mie de cuvinte. e absolut minunat. si ... recomand asta tuturor mamicilor.

Daaaaaaaaaaar ... daca nu mai e lapte ... probabil ca eu una i-as da \"de la Dumana\" :D, ca snoopy are deja peste un an. Daca ar fi fost cazul inainte as fi optat poate ptr nan, ca am auzit doar de bine. din fericire .. are mami lapte din belsug inca si cand vine de la serviciu cu bidonelele pline si grele are si cine sa profite fericit :blush:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Alaptarea in public

Mesajde cristinuta » Mar Oct 10, 2006 5:02 pm

a fi mama e minunat si nu e nimic anormal in a alapta in public . cred ca e frustrant sa nu fii capabila sa o faci pt o perioada mai lunga de timp avand in vedere avantajele sale .
cristinuta
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Oct 10, 2006 11:59 am

Re:Alaptarea in public

Mesajde Arin » Mar Oct 10, 2006 8:21 pm

[b:]tzush a scris:[/b:]
[quote:]dragele mele mamici,
:D, ca snoopy are deja peste un an. Daca ar fi fost cazul inainte as fi optat poate ptr nan, ca am auzit doar de bine. din fericire .. are mami lapte din belsug inca si cand vine de la serviciu cu bidonelele pline si grele are si cine sa profite fericit :blush:[/quote:]
Nu cred ca mai are vreo \"valoare\" bidonasul la care te referi, dupa 1 an! Citeste la \"Sfatul medicului\" si ai sa vezi un raspuns care confirma asta: dupa un an, deja e cam ... \"aqua chiora\" pentru bebe! Deci , niici nu strica, dar nici nu face bine! In rest ai zis bine.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Alaptarea in public

Mesajde gabi77 » Mar Oct 10, 2006 9:06 pm

am citit si eu unde dr recomanda alaptarea pana la 1 an.
am adresat si eu o intrebare, dar au trecut mult peste cele 48 de ore in care se zice ca ti se raspunde:( :
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Alaptarea in public

Mesajde gabi77 » Mar Oct 10, 2006 9:06 pm

am citit si eu unde dr recomanda alaptarea pana la 1 an.
am adresat si eu o intrebare, dar au trecut mult peste cele 48 de ore in care se zice ca ti se raspunde:( :( :( . e a doua oara cand patesc asta. la prima intrebare nu mi s-a raspuns nici in ziua de azi si problema noastra s-a rez de la sine.
acum cer parerea voastra, sigur de la voi primesc raspuns mai repede.
Patrick are 1 an si dr ne-a recomandat in continuare nan junior. pana la 1 an a baut bebelac apoi treptat am trecut pe junior. chestia este ca nu e ff incantat de el. (in zilele f proaste a baut 60 ml.:( ) n-as vrea sa renunt la el pt ca are cele necesare, stiti voi, fe, ca, vitamine etc., dar m-am gandit sa incerc sa-l amestec cu ...zuzu, de ex., poate sa-l bea asa mai bine. voi ce spuneti? e bine sa le amestec?
si inca ceva, de la bunatatea de nan nu sunt sanse mari ca pruncu sa ia proportii? (are 1 an si imed 1 luna, 83 cm si 12,5kg. )
astept cu sufletul la gura parerile voaste:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Alaptarea in public

Mesajde Daniela » Mar Oct 10, 2006 11:22 pm

Gabi,eu as zice sa-i dai in continuare Nan,ca e foarte bun,iar daca vezi ca se ingrasa atunci sa treci pe Zuzu ,dar nu sa le amesteci,parerea mea,acum tu faci cum crezi tu ca-i mai bine pentru pui.Eu i-am dat lui Alex Milumil pana la 1an si 3 luni,apoi am trecut pe Cedra la cutie,ii mai dau si Zuzu cateodata.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Alaptarea in public

Mesajde Arin » Joi Oct 12, 2006 7:52 pm

[b:]gabi77 a scris:[/b:]
[quote:]am citit si eu unde dr recomanda alaptarea pana la 1 an.
am adresat si eu o intrebare, dar au trecut mult peste cele 48 de ore in care se zice ca ti se raspunde:( :( :( . e a doua oara cand patesc asta. la prima intrebare nu mi s-a raspuns nici in ziua de azi si problema noastra s-a rez de la sine.
acum cer parerea voastra, sigur de la voi primesc raspuns mai repede.
Patrick are 1 an si dr ne-a recomandat in continuare nan junior. pana la 1 an a baut bebelac apoi treptat am trecut pe junior. chestia este ca nu e ff incantat de el. (in zilele f proaste a baut 60 ml.:( ) n-as vrea sa renunt la el pt ca are cele necesare, stiti voi, fe, ca, vitamine etc., dar m-am gandit sa incerc sa-l amestec cu ...zuzu, de ex., poate sa-l bea asa mai bine. voi ce spuneti? e bine sa le amestec?
si inca ceva, de la bunatatea de nan nu sunt sanse mari ca pruncu sa ia proportii? (are 1 an si imed 1 luna, 83 cm si 12,5kg. )
astept cu sufletul la gura parerile voaste:kiss:[/quote:]
draga gabi77, faptul ca in unele zile \"proaste\" bea mai putin lapte , nu cred ca inseamna automat ca nu-i place laptele. S-ar putea sa aiba si el alte ... pofte. Si noi am mai patit-o. Noi , pentru ca am vrut sa introducem treptat laptele \"lapte\", am adus de la tara lapte (se spune ca e important sa fie aceeasi sursa, acum pana se obisnuieste) , l-am portionat cate 30-60 ml in pungute si l-am congelat. Am amestecat la o masa intai , apoi la doua, apoi la trei, etc. cu lapte Nan junior. A fost OK. Asa ca am crescut doza si nu a avut nimic. Baiu-i ca vaca e tare ..departe si ni s-a terminat laptele, dar urmeaza sa ne aprovizionam din nou.
Cat priveste \"luatul de proportii\" nu te impacienta: noi avem azi fix un an si doua luni, avem vreo 84 cm si vreo 12,5 kg. Insa am fost de la bun inceput ... peste medie. Si noi ne-am pus problema la un moment dat, si s-a intamplat ca din cauza dintilor sa nu manance NIMIC vreo saptamana. Cand l-am vazut cum \"se topeste\" ne-am promis ca nu o sa ne mai \"plangem\" niciodata ca are prea multe ... grame. Sa fie sanatos! Dealtfel de cand alergam (da, da, alergam), nu prea am mai crescut in greutate ci stagnam!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Alaptarea in public

Mesajde gabi77 » Joi Oct 12, 2006 8:55 pm

multumim de sfaturi
Arin, sa creasca mare si sanatos Arin! si noi azi fix facem 1 an si o luna:) . dupa cum vad avem 2 feciori zdraveni. inca nu alergam suntem la faza de primii pasi, ca nu ne-am grabit si luam totul incet si cu calm;) . a inceput Patrick sa bea binisor nanu neamestecat cu lapte-lapte. la o masa bea 260-270 ml. parca m-am mai linistit. cred ca vine si zana maselutza ca de 2 zile mancare adevarata(gen supa, ciorba si felul 2) nu si nu si nu:(
salutam flacaul si sa va tineti numai dupa el acum ca tot s-a pus pe alergat;)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Alaptarea in public

Mesajde Arin » Vin Oct 13, 2006 9:15 pm

Multumim de urari! Si voua la fel!
Apoi daca \"se prepara\" pt. iesitul de dinti .... nici nu va asteptati sa manance! Dar si dupa ce ies ...... sa te tii!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Alaptarea in public

Mesajde olsimona » Vin Noi 03, 2006 12:36 am

Eu am trecut de mult de faza de alaptat in public.Copilul meu are deja 3 anisori dar...cand avea vreo 3 luni am mers in oras si i-a fost foame.Eu, dupa educatia primita, l-am lasat sa rabde bietul copil de foame in loc sa-l pun la san.Cand am ajuns acasa era asa de lihnit ca nici nu a mai putut suge.Abia dupa vreo 4 ore am reusit sa-i dau cateva lingurite de lapte(pe care l-am muls eu).Mi-a fost atat de mila de el incat am hotarat ca e mai important copilul meu decat parerea unor babe plictisite sau a unor tineri sau tinere frustrate.Si l-am alaptat oriunde i-a fost foame si oridecate ori a vrut, chiar si pe terasa chiar si la un restaurant.In plus o femeie care alapteaza un copil mi se pare de 100 de ori mai femeie decat o cindy crawford machiata pana in varful urechilor si cu o fusta care e asa de scurta incat i se vede ceafa.Alaptatul este ceva natural si NATURALIA NON TURBIA.
olsimona
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 27, 2006 9:28 pm

Re:Alaptarea in public

Mesajde mgm » Mie Iun 13, 2007 9:33 pm

mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Alaptarea in public

Mesajde Arin » Joi Iun 14, 2007 11:29 pm

[b:]olsimona a scris:[/b:]
[quote:]Eu am trecut de mult de faza de alaptat in public.Copilul meu are deja 3 anisori dar...cand avea vreo 3 luni am mers in oras si i-a fost foame.Eu, dupa educatia primita, l-am lasat sa rabde bietul copil de foame in loc sa-l pun la san.Cand am ajuns acasa era asa de lihnit ca nici nu a mai putut suge.Abia dupa vreo 4 ore am reusit sa-i dau cateva lingurite de lapte(pe care l-am muls eu).Mi-a fost atat de mila de el incat am hotarat ca e mai important copilul meu decat parerea unor babe plictisite sau a unor tineri sau tinere frustrate.Si l-am alaptat oriunde i-a fost foame si oridecate ori a vrut, chiar si pe terasa chiar si la un restaurant.In plus o femeie care alapteaza un copil mi se pare de 100 de ori mai femeie decat o cindy crawford machiata pana in varful urechilor si cu o fusta care e asa de scurta incat i se vede ceafa.Alaptatul este ceva natural si NATURALIA NON TURBIA.[/quote:]

Desteapta postare! Sper sa ne cunoastem la un moment dat. Jos palaria!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Alaptarea in public

Mesajde mihamatei » Sâm Iun 16, 2007 8:47 am

a alapta este o mandrie! (parerea mea, si vad ca si a majoritatii). cate mame ar vrea sa alapteze si nu pot, sau nu au lapte? asa ca, cine poate, sa o faca! la fel, faptul ca alaptez in public nu cred ca e o rusine! cine comenteaza sau nu-i convine...sa nu se uite! adica sa faci pisu sau sex sau mai stiu eu ce in public, cred ca e rusine! si eu l-am alaptat pana la 8 luni, cand s-a intarcat, si am mai tras vreo 2 luni cu lapte dupa mine. daca n-a mai vrut...asta e, deja e baiat mare si papam nan deocamdata. sa fie bebeii sanatosi, ca ce zice lumea...chiar nu ma intereseaza! :P
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:Alaptarea in public

Mesajde rodi78 » Sâm Iun 16, 2007 11:15 pm

Si eu mi-am alaptat copilasii in publc,in parc sau la plaja,nu trebuie sa va fie rusine,cui nu-i place sa nu se uite,copilul trebuie hranit cind ii este foame indiferent de ce maninca,altele cum vin afara cu borcanasul cu mincare;) Anult trecut in vara ii dadeam la Catalin sa suga si eram in parc,o colega de-a lui Larisa m-a vazut si i-a spus repede lui Lari ce a vazut,cind am plecat in casa Larisa m-a intrebat daca este adevarat,atunci i-am explicat ca-i ceva normal,ca la Cata ii era foame si nu aveam altceva ce sa-i dau sa manince,nu a mai zis nimic si a plecat sa se joace,cind vede mamici in parc care alapteza se uita si zice ca asa papa si Cata titi cind era mai mititel :) Eu nu cred ca-i o rusine sa-ti cresti copilul sanatos,caci laptele de mama este cel mai sanatos lapte pentru copilasi.Multi pupici la bebelasi :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: si mult laptic la toate mamicile;)
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron