[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - dintii

dintii

Re:dintii

Mesajde anca27 » Vin Ian 12, 2007 1:47 pm

Va rog sa-mi spuneti si mie ce inseamna ca le sigileaza maselele la copii. Am tot auzit de chestia asta dar nu stiu ce este. :blink:
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:dintii

Mesajde GabiMaier » Vin Ian 12, 2007 11:27 pm

botagianina ne spui si noua unde atu fost la dentist?
ne intereseaza pe viitor undentist bun si care se pricepe la copii! multumim anticipat
GabiMaier
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Dec 09, 2006 2:19 pm

Re:dintii

Mesajde mgm » Sâm Ian 13, 2007 12:05 am

Cel mai bine iti poate raspunde Arin,ca el are \"surse\";) dar din ce stiu eu,se pune o substanta pe masea pt.a nu se caria.Se practica in general pt.dintii definitivi.
Uite,anca 27,am gasit un raspuns \"ca la carte\":pentru sigilarile dentare se folosesc sigilantii,niste materiale plastice sterilizate,care se aplica pe suprafetele de masticatie ale dintilor posteriori\"<br><br>Post editat de: mgm, la: 2007/01/13 00:09
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:dintii

Mesajde botagianina » Sâm Ian 13, 2007 12:38 pm

scuze de intirziere!doctorita noastra are cab la intersectia cimpului cu calea floresti.se numeste dr ordean ioana (s-a casatorit dar nu stiu numele nou)nr de tel e0726226828.
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:dintii

Mesajde Arin » Sâm Ian 13, 2007 11:49 pm

[b:]mgm a scris:[/b:]
[quote:]Cel mai bine iti poate raspunde Arin,ca el are \"surse\";) dar din ce stiu eu,se pune o substanta pe masea pt.a nu se caria.Se practica in general pt.dintii definitivi.
Uite,anca 27,am gasit un raspuns \"ca la carte\":pentru sigilarile dentare se folosesc sigilantii,niste materiale plastice sterilizate,care se aplica pe suprafetele de masticatie ale dintilor posteriori\"<br><br>Post editat de: mgm, la: 2007/01/13 00:09[/quote:]

Esti draguta, Mgm si intrucat nu vreau sa te dezamagesc, am sa incerc scriu informatii , asa cum le-am \"inteles\" eu de la \"sursa\". In primul rand , referitor la carii: prin definitie ea inseamna in principiu o demineralizare urmata de o infectie e tesutului dur dentar. Ceea ce inseamna ca tesutul distrus, ramolit, trebuie indepartat, deci nu poti pune nu stiu ce substante pe un proces carios, fara sa cureti, intrucat procesul va continua. In plus, expresia \"carie mica\" e relativa, intrucat poti sa ai surpriza ca, in cazul unei carii cat un varf de ac, atunci cand deschizi ( cureti cu freza), sa gasesti de fapt .... o \"vagauna\" la interior. Eventual, in cazul unor simple \"pete\" de demineralizare, de suprafatai ale smaltului, se pot face fluorizari care sa previna aparitia cariei si favorizezi remineralizarea.
Cat priveste sigilarea, ea se practica dupa eruptia dintelui (teoretic ar trebui facuta deja dupa doi ani, insa in rare cazuri poti avea \"colaborare\" din partea pacientului la aceasta varsta), deci se face si pe temporari si pe definitivi. Consta in aplicarea unor substante (geluri fotopolimerizabile, subst. autopolimerizabile, etc) in santurile si fosetele dintilor (adica acolo unde se produce acumularea de resturi alimentare si implicit se vor produce carii). Sigilarea se face cam o data pe an (sau la doi ani) depinzand si de sigilant, regimul alimentar al copilului, etc. De fapt prin sigilare (dupa cum ii spune si numele) protejezi smaltul de actiunea directa a bacteriilor si de mediul acid din cavitatea bucala. Atentie insa, toate sigilarile si fluorizarile si altele asemenea, nu reduc importanta modului sanatos de alimentatie al copilului (ex. negativ: caramele si alte chestiuni ce se \"lipesc\" de dinti, bauturile carbogazoase, carentele de vitamine, ioni, si altele) si, bineinteles ....a igienei bucale riguroase.

Alte intrebari?:P :P :P :P :P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:dintii

Mesajde gabi77 » Dum Ian 14, 2007 9:51 am

:) :) :) Arin, promt si la subiect ca-totdeauna.
1.de la ce varsta se poate folosi pasta de dinti? am luat o pasta de dinti pt. Patrick(1 an si 4 luni), nu prea e incantat de ea si in plus nu stie sa clateasca guritza, asa ca stropul de pasta il inghite. pana acum periem dintii doar cu apa plata
2. am mai scris la \"dureri de gingii\" (ca n-am gasit topicuil asta :whistle: ) si am intrebat acolo. e drept ca daca nu ies dintii ca la carte, e lipsa de ceva vitamine in organism? asa am auzit vorbind pe la colturile parcului:P . (ioly, multumesc ca mi-ai raspuns dincolo:kiss: )
Arin, daca aveti timp si de noi....astept raspuns
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:dintii

Mesajde mgm » Dum Ian 14, 2007 11:13 am

Arin,multumim de informatii.M-ai cam pus pe ganduri..nu stiam ca se pot sigila si dintii temporari si acum Sebi are cateva mici cariute.E adevarat ca nu am de unde sa stiu ce e in spatele unor puncte,dar pana acum nu s-a plans de durere.Eu in rest am facut tot ce am stiut,il spal pe dinti de 2 ori pe zi,mananca lactate zilnic,caramele nu i-am cumparat niciodata(doar ciocolata),i-am mai dat si vitamine...o sa vedem in functie de ce mai apare.L-am dus odata la dentist,sa vada ce e pe acolo,si dr. a zis ca are vreo 3 cariute mici,care ar trebui rezolvate,dar sa mai astept pana face 5 ani,sa fie mai mare.Mie sincer mi-e groaza sa ii lucreze,m-as duce si maine cu el sa i le rezolve,dar nu cred ca o sa stea...:(
Si noi folosim paste de dinti la Cristi,care are 1 an si 9 luni acum,si deja il spal de vreo 4-5 luni,ca pana atunci nu prea aveam ce spala.Eu din ce stiam,e voie sa se puna pasta cat un bob de mazare,pt.ca atunci cand o inghite sa nu fie multa.E corect asa?Si ce pasta ar fi cea mai buna?Eu le-am luat de la Colgate si Vademecum pt. copii.A,si inca ceva,cu ce frecventa e bine sa se schimbe peria?Eu stiam ca de vreo 3-4 ori pe an.Multumesc.:kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:dintii

Mesajde Arin » Dum Ian 14, 2007 12:09 pm

Cat il priveste pe Patrick, la 1 an si 4 luni, cred ca e normal sa \"nu-i prea placa\" (le place ceea ce reprezinta o joaca pentru ei, deci trebuie ca spalatul pe dinti sa devina ... o joaca). Cat priveste inghititul pastei, e normal la varste mici, intrucat chiar nu au cum sa stie sa clateasca. Tocmai de aceea exista pastele pentru copii, pe varste, cu continut redus de fluor, ca sa poata .... inghiti, fara riscuri.
Referitor la programul de eruptie dentara, am mai spus-o, cartea e carte, iar organismul fiecaruia e particular. Eruptia dentara tine de \"programul\" genetic al fiecaruia si de factorii de mediu. Asadar, faptul ca dintii nu erup \"ca la carte\" nu trebuie sa reprezinte motiv major de ingrijorare, cat timp ..... erup.:P :P (cat priveste \"colturile parcului\": .......)
Mgm, problema cariilor e comuna, chiar si la varste mici, oricat ne-am stradui (spun asta intrucat, din ceea ce cunosc eu si din ceea ce scrii, e clar ca nu faci parte din categoria \"lasa-ma sa te las\"). Dealtfel, inca nu stim cu certitudine (cu toate studiile) ce si in ce masura determina aparitia acestora. In mod normal o carie odata diagnosticata trebuie tratata (asta vis-a-vis de \"o lasam pana la 5 ani\"). Insa, caci exista un \"insa\", asta depinde de posibilitatea \"colaborarii\" cu micul pacient. In situatia in care la 3 ani (spre ex.) copilul accepta \"colaborarea\" si vrea sa \"deschida gura\", caria poate fi tratata. Daca , in schimb are .... 6 ani si o tine pe a lui cu \"Nu si nu\", ce poti face? Desigur , aici rolul medicului e extrem de important. Si aici, tratamentul trebuie transformat in \"joaca\" cu \"albinutza\", sondele, oglinjoara si celelalte. Pacaleli de genul \"hai sa scoatem afara viermisorul din maseluta si sa ne uitam la el\" sau povestile cu \"zana maseluta\" care aduce cine stie ce (dupa tratament) pot avea efecte miraculoase (e drept, nu intotdeauna).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:dintii

Mesajde gabi77 » Dum Ian 14, 2007 1:43 pm

Arin, inca o data multumim





































:)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:dintii

Mesajde laura33 » Dum Ian 14, 2007 2:18 pm

Nu stiu daca s-a mai discutat ca eu nu am gasit;) . as vrea sa va intreb da este bine sau nu sa le dam copiilor zimaflor?
Sper ca nu-s off-topic ca doar tot despre dinti discutam.:blush: :kiss: :kiss:
laura33
 
Mesaje: 81
Membru din: Joi Ian 04, 2007 8:28 am

Re:dintii

Mesajde anca27 » Dum Ian 14, 2007 2:21 pm

MULTUMIM MULT DE TOT pentru informatii. :) :) Nu stiu ce \"scrie la carte\" dar deocamdata al meu copil se incadreaza in ceea ce a scris Arin. Are 8 dinti iesiti, cativa in asteptare ca roade tot ce prinde, il spalam de 2 ori pe zi cu pasta si uite asa.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:dintii

Mesajde Arin » Dum Ian 14, 2007 2:52 pm

[b:]laura33 a scris:[/b:]
[quote:]Nu stiu daca s-a mai discutat ca eu nu am gasit;) . as vrea sa va intreb da este bine sau nu sa le dam copiilor zimaflor?
Sper ca nu-s off-topic ca doar tot despre dinti discutam.:blush: :kiss: :kiss:[/quote:]

Draga Laura33, intra pe vechile topic-uri, apoi la rubrica (sus in dreapta) \"cauta pe forum\", vei scrie \"Apar dintisorii\". Ti se va deschide o lista cu \"Re: Apar dintisorii .....\" . Da click pe unul din raspunsurile in jurul datei de 20/02/2006 si ti se deschid discutiile de acolo, unde poti citi multe chestiuni legate de subiectul \"administrare de fluor\".
Succes si spune-ne daca te-ai descurcat!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:dintii

Mesajde laura33 » Dum Ian 14, 2007 8:00 pm

Arin multumesc, am gasit. Studiez studiez:P :P



M-am lamirit!:kiss: :kiss: :kiss:<br><br>Post editat de: laura33, la: 2007/01/14 21:30
laura33
 
Mesaje: 81
Membru din: Joi Ian 04, 2007 8:28 am

Re:dintii

Mesajde Arin » Lun Feb 26, 2007 10:51 pm

Victorieeeeee! Cu exceptia celui de al doilea molar, \"am erupt\" in intregime! Acu\' sa vina \"gagicutele\" la ..... pupat/muscat!!!:P :P :P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:dintii

Mesajde gabi77 » Mar Feb 27, 2007 9:38 am

felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;) :laugh:


gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vaccinari, probleme curente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron