ginecologi buni

Re:ginecologi buni

Mesajde anculina » Joi Ian 25, 2007 4:53 pm

buna mamicilor sau viitoare mamici.......sunt insarcinata in 23 de saptamani si o sa nasc cu doamna doctor svetlana chetrar....e a doua nastere si sunt extrem de multumita doamna dr.
am o intrebare ....daca ati nascut careva cu epidurala, eu ma gandesc serios la solutia asta....si va rog sa-mi dati cateva amanunte
multumiriB)
anculina
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 24, 2007 5:40 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde Ioly » Joi Ian 25, 2007 5:02 pm

Am o prietena (la Bucuresti) care a trecut prin experienta asta si a fost foarte rau pentru ca nu i-a facut-o la timp si pana la urma a trebuit sa-i faca cezariana...

Nu stiu ce sa-ti spun eu am doi copii si i-am nascut pe amandoi normal si fara nici un fel de anestezie si sunt sanatosi, iar eu am uitat durerile acelea. Oricum tu faci cum crezi ca este mai bine pentru tine...
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde Ioanab » Joi Ian 25, 2007 9:36 pm

Bun venit pe forum Anculina!
Sa ai on sarcina usoara in continuare
Mie mi s-a pus anestezia cand aveam dilatatie cam de 4 cm (mai repede nu se poate pune)
La inceput a venit anestezistul mi-a explicat ce si cum si apoi mi-a facut o injectie pe care nici nu am simtit-o
Senzatia este ceva de genul intepaturii cand iti ia sange...dar mai usoara ...deci practic nu se simte..... a fost mai greu
mi-o faca intre contractii pentru ca practic nu prea era pauza intre ele hehehe
Apoi mi-a introdus un cateter pe care s-a administrat anestezicul....
Practic nici nu se simte nimic, poti sa te misti, poti sa stai pe spate sau cum iti pica bine....
Adevarul e ca poti sa dansezi asa de bine e dupa ce isi face efectul ...cca 5 minute!!!
Am avut la dispozitie o chestie cu buton de unde imi administram cate o doza cand simteam ca trece efectul ...doza prestabilita de doctor bineinteles!

Nu te ingrijora daca ti se va face aceasta anestezie pentru ca nu e dureros..cel putin la mine nu a fost si a mers brici!

Nastere usoara sa ai si daca mai ai intrebari .......
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:ginecologi buni

Mesajde mihamatei » Vin Ian 26, 2007 10:30 am

fetelor, cu dr.Sbarciu a nascut cineva? activeaza la Stanca. eu am nascut cu el si parerea mea e una buna. e un om si un profesionist adevarat.voi ce parere aveti?
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde mihamatei » Vin Ian 26, 2007 10:38 am

fetelor, cu dr.Sbarciu a nascut cineva? activeaza la Stanca. eu am nascut cu el si parerea mea e una buna. e un om si un profesionist adevarat.voi ce parere aveti?
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde Daniela » Vin Ian 26, 2007 11:34 am

Eu nu am nascut cu dr. Sbarciu,dar am o prietena care a nascut cu el 2 gemeni si a fost foarte multumita de el,i-a facut cezariana si dupa cateva zile era pe picioare,nu a avut nici o complicatie si dupa putin timp a zis ca nici nu i se mai vede incizia.Am o fosta colega de facultate care lucreaza cu el si a zis ca-i un medic foarte bun dpdv profesional.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde ana68 » Vin Ian 26, 2007 12:01 pm

Si eu am auzit numai bine de dr Sbirciu :) ca este un medic foarte bun si un tip tare de treaba. Ma lasa perplexa insa Stanca. Prima mea fetita am nascut-o la Gine 1 in \'93 dar nu a fost foarte ok spitalul, pe vremea aceea era totusi mai bine decit la Stanca. Sper din suflet ca lucrurile s-au schimbat intre timp, atit spitalele cit asistentele sinu numai :S ca erau tare scorbutice
ana68
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 24, 2007 11:57 am

Re:ginecologi buni

Mesajde Ioly » Lun Ian 29, 2007 9:46 am

Ana, din 93 s-au schimbat foarte multe la Stanca, chiar se zice ca are una dintre cele mai moderne sali de nastere din Transilvania. Eu am nascut amandoi baietii acolo si am fost foarte multumita, mai putin o asistenta de la copii careia i-am facut scandal pentru ca puiutul meu era la ultraviolete (pt. icter) si m-am muls si i-am dus lapte de la mine, iar ea nu i l-a dat... In rest numai de bine ! Cred ca mai conteaza si medicul cu care ai nascut, caci saloanele si asistentele sunt impartite in functie de medici.
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde laurici » Lun Ian 29, 2007 10:16 am

si eu am nascut cu epidurala la stanca cu d-r florescu. in situatia asta e f important ca medicul anestezist sa vina cat mai repede pt ca din cate stiu daca dilatatia depaseste limita ( nu stiu exact despre cati cm este vorba) nu mai poate sa o faca.
contractiile le vei simti si vei putea sa participi activ dar nu vei simti durerea expulziei si mi se pare super.
daca as mai face un bebe as aplela din nou la epidurala .
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde gabi77 » Lun Ian 29, 2007 10:49 am

Si eu am apelat la epidurala. asa de bine a fost, incat am adormit in sala de nasteri si am tras un pui de somn de 2 ore si tati facea 13-14 pe hol ca nu stia ce tot fac in sala de nasteri:P . spune-i din timp medicului tau ca vrei sa-ti faci epidurala si va fi super bine.mie mi-a anulat efectul anesteziei in mom. in care m-a urcat pe masa, ca sa fiu constienta de dureri si sa pot impinge.
in rest toate cele bune, o sarcina usoara si sanatate la amandoi
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde ana68 » Lun Ian 29, 2007 11:08 am

Eu nu am avut noroc de epidurala ca atunci cind au inceput durerule si am fugit la spital, la control rezulta ca deja sint dilatata la 8 cm :laugh: Va dati seama medicul cit a fost de surptins ...sar eu si mai mult. Practic in 4 ore s-a nascut Federica noastra fara nici o problema. :)
ana68
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 24, 2007 11:57 am

Re:ginecologi buni

Mesajde Rozica » Mie Ian 31, 2007 11:13 am

Si eu am nascut cu epidurala la Stanca cu Todea Cezarin si a fost super, mai ales ca eu la durere devin isterica.
Eu stiu ca se face fix la 4 cm dedilatare, nici mai devreme nici mai tarziu. Mie mi-a facut anestezia si 4 ore cat a fost travaliu nu m-a durut deloc, vorbeam la telefon, ma miscam, nici o treaba nu aveam. Mie mi-a fgost mai greu la expulzie, pt ca eu ma asteptam sa nu ma doara nici aia:)) si medicul mi-a zis ca daca nu imi faceam epidurala nu faceam fata expulziei si nu ma puteam concentra sa imping cum trebuie(din 4-5 impinsaturi a iesit), si sigur nu faceam fata si trebuia sa ma bage la cezariana.
Deci a fost superrrrrrrrrrrrrrrrr, as mai naste 10 copii tot asa.:)
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde Ioanab » Mie Ian 31, 2007 1:50 pm

Niste prieteni ma intreaba de un medic bun pe fertilitate!
Voi ce ati auzit? Pe cine ati recomanda?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:ginecologi buni

Mesajde Ioanab » Mie Ian 31, 2007 1:50 pm

Adica pardon ma corectez...INfertilitate!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:ginecologi buni

Mesajde gabi77 » Mie Ian 31, 2007 2:19 pm

eu am auzit ca-i buna si da tratamente la fix. Florescu Fulga. daca vrei, pot cauta nr. ei si ti-l dau.
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Clinici GINECOLOGIE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron