Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Sâm Dec 09, 2006 9:34 pm

[b:]nestle a scris:[/b:]
[quote:]Arin, as vrea sa te rog daca ai salvat articolul respectiv ( din 12 sept )sa mi l trimiti si mie , pentru ca nu il gasesc.Multumesc.[/quote:]

Care articol? Despre ce? Ca nu ma \"dumiresc\".:) :)
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde nestle » Dum Dec 10, 2006 2:04 am

Am ajuns sa deschid acest topic in urma \"vizitei\" pe care am facut-o pe site-ul www.anpc.ro, unde la capitolul \"Presa\"/2006/\"comunicat produse ecologice-12 sept.\" am descoperit o gramada de \"surprize.
ASTA ERA MESAJUL CU CARE AI DESCHIS ACEST TOPIC.EU SUNT CURIOS CE SCRIE IN ACEL COMUNICAT PE CARE NU IL MAI GASESC PE SITE UL ANPC.DACA L AI SALVAT CUMVA DIN GRESEALA? TE ROG SA MI L TRIMITI SI MIE.MULTUMESC
nestle
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Dec 09, 2006 9:06 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Dum Dec 10, 2006 7:36 pm

Draga Nestle, am gasit ceea ce vroiai (sper ca asta e, nu de alta, dar e mult de atunci)..

http://www.anpc.ro/anpcro/index.php?opt ... &Itemid=64
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Mar Dec 12, 2006 10:52 pm

<br><br>Post editat de: arin, la: 2007/01/11 23:17
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Joi Ian 11, 2007 11:24 pm

Dragi prieteni si prietene, nu-mi place deloc uneori, cand am dreptate!
Cititi, iar maine mergeti la piata si poate mai apucati sa va faceti niste provizii cu mancare \"non-euro\" dar sanatoasa (ca sa va ajunga amintirile pentru cat mai aveti de trait, pentru ca numai in amintiri, poate, veti mai regasi branza si lapte ca cele vandute de tarani astazi)!!!

http://www.ziua.net/display.php?data=20 ... &id=213966

Citind, am stat si m-am gandit: probabil ca IPOTETICELE .... \"30 de miliarde\" au ajuns deja la taranul roman, care deja, si-a luat .... masini de impachetat in vid (acelasi vid din capul unora) si de \"etichetat\" branza si carnea.

Si mai imi vine ceva in minte: vremurile cand , cu teama, pe ascuns, cumparai cate un picior de vitel sau porc, de la cate un taran care indraznea sa mai taie cate un animal (asta cand nu era parat la \"Secu\"), animal pe care nu il \"declarase\" la \"recensamant\"! Iata, ne-a luat .... 17 ani ......

Maine ma duc in piata sa caut pe cineva dispus sa-mi aduca de acum acasa, lapte si branzica si oua ..... \"nesanatoase\" si \"neconforme\". Grabiti-va! \"Vanzarea se va face in limita stocului disponibil\"!
Iar din 18 Ianuarie ..... la supermarket dragelor, la supermarket!
Incep sa \"intre\" produsele ... ieftine si ..... (musai) \"bune\" de import! ..... Pofta buna si .... amintiri placute!
:evil: :evil: :evil:

PS: Ma gandesc sa emigrez undeva cat mai depaaaarte de Europa! :P :P :P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Ioly » Vin Ian 12, 2007 10:12 am

Arine! ai dreptate, ca intotdeauna... Eu am un avantaj ca stau in Dezmir si iau laptele peste gard de la \"tanti\" (vecina), banuiesc ca acolo n-o sa vina nimeni sa ne controleze... Eu iau lapticul direct in oala in care il fierb, iar ouale direct din fan... lui Tibi (cel mare) chiar ii place sa mearga la \"tanti\" sa \"adune\" ouale...

Din cate stiu eu sunt oameni care vin acasa, cu \"abonament\", si-ti aduc tot ceea ce se \"produce\" prin curtea lor si le platesti o data pe luna. Cand stateam in Manastur venea si la noi cineva, nu promit, dar am sa-i caut nr. de telefon si daca-l gasesc am sa ti-l scriu.
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde admin » Dum Ian 14, 2007 11:59 am

Am descoperit un magazin naturist in capat la Grigorescu: CoralPlant, langa Profi, baraca din mijloc, al treilea magazin pe dreapta. Are chestii tare bune, de ex. cereale neprelucrate, tincturi, siropuri presate la rece, ceaiuri, fructe uscate, cicoare, uleiuri volatile etc.
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde mgm » Dum Ian 14, 2007 2:39 pm

Noi de acolo cumparam tot felu\'(Echinaceea,siropuri pt.copii-de brad,anti-gripale,produse pt. diabet),e foarte aproape de casa si proprietara e o fosta farmacista si stie o multime de chestii.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde dem » Sâm Ian 20, 2007 3:26 pm

Am gasit pe un forum niste materiale foarte interesante despre compozitita unor produse alimentare pe care toata ziua le vedem in jurul nostru:

http://www.parinti.com/Viata_sanatoasa_ ... 17972.html
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde gabi77 » Sâm Ian 20, 2007 10:23 pm

dupa ce citesti din acestea nu-ti mai vine sa mananci veci nimic. si vai de noi cate mancam fara sa stim:( . cel mai tare mi-i ciuda de branzica topita:angry: :( :(
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Vin Feb 02, 2007 11:05 pm

http://www.gandul.info/articol_24255/un ... irate.html

Nu-i tocmai de azi informatia, insa daca tot am gasit-o ........

Cu alte cuvinte: \"interzisa vanzarea laptelui si a branzeturilor in piete cand sunt prea naturale si proaspete\", \"puneti mulgatori electrice la oi, cai, magari, gaini si tot ce aveti prin casa, (daca nu aveti la ce .... puneti-le pe unde puteti (inclusiv papagalului)\", \"plimbati oile cu camionul (dar aveti grija la drumurile de munte pe care le duceti sa nu se \"bata\" laptele in ele)\", \"puneti gresie in stana (daca nu aveti stana, puneti in dormitor sau unde tineti animalele, nu conteaza unde, numai puneti odata gresie)\", \"dati porcilor o ocupatie, oferindu-le jucarii (daca se poate cuplate la 220V, ca sa nu-i chinuiti)\", etc. In final, nu mai faceti nimic (nu de alta, dar nu veti mai avea nimic) ca ..... venim si va oferim .... tot ce e mai \"bun, proaspat si sigur\" la cele mai inalte \"standarde\"!

Nu va speriati: era o gluma! Gluma, gluma, dar ......<br><br>Post editat de: arin, la: 2007/02/02 23:27
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde dem » Sâm Feb 03, 2007 2:00 pm

Eu cumpar de ani de zile branza foarte buna de la o femeie din piata Marasti. Dupa sarbatori am intrebat-o: acum ce facem, mai poate sau nu sa vanda in piata ? Initial mai aveau termen pana la 1 februarie; dupa ce a trecut aceasta data, mi-a spus ca nu va fi nici o problema, ca le-au mai venit niste norme privind igiena pe care ei oricum le respectau, si ca nu-i opreste nimeni sa vanda in continuare lapte si branza. Nu au ferma, sunt producatori obisnuiti.
Deci poate situatia nu este asa de neagra cum o prezinta presa.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Sâm Feb 03, 2007 6:05 pm

Sa dea Domnul sa nu fie asa, insa mi-e teama ca \"agricultorii\" cu cravata din spatele birorurilor (care nu prea stiu daca gaina da lapte sau nu) s-ar putea sa aiba alta parere!!!:blink: :blink: :blink:
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

soia modificata genetic

Mesajde visualVenus » Mar Feb 06, 2007 2:21 pm

Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

soia modificata genetic

Mesajde visualVenus » Mar Feb 06, 2007 2:21 pm

Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron