Ingrijorare. Bebe creste si.....

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 10:25 pm

Ma gandesc deja cu groaza (justificata cred eu ) la momentul in care vom incepe sa .... umblam. Asta inseamna lucruri care, trase vin in cap (Doamne fereste!), florile lui tati (are vreo 30) facute zob, cablurile trase si prizele smulse din perete, etc. Sper ca cei care au trecut deja prin asta vor putea sa ne scrie un pic din experienta lor. La unele chestiuni ne gandim la solutii (nu stim cat vor fi d eficiente in fata micului \"taifun\"), dar pentru altele (mobile si colturi de mobile, tot mataraiul din casa, de la telefon, cabluTV, etc.), chiar si \"catelul\" (Schnauzer urias), care nu stiu cat va ... suporta sa fie alergat si jumulit, greu pot sa spun cum vom reusi sa le ..... mutam din fata , spatele, lateralele \"aluia micu\' \". Voi, cei mai \"vechi\" cum ati procedat? Ati scapat cu bine?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde tzupi » Sâm Feb 18, 2006 10:30 pm

Prietenii nostri au un baietel care in 11 mai implineste 2 anisori.Cu el a fost mai greu pentru ca ii plac sertarele si cablurile . A fost nebvoie sa se ascunda cat ma mult cablurile, sertarele sa aiba protectie la deschidere sa uchiar cheie, dar incet incet incepe sa priceapa ca nu e voie, in sensul ca daca vede ceva bagat in priza atunci nu umbla de loc la priza respectiva.E..cu Tv-ul e alta poveste pentru ca ii place butonul de on/of si baiatul face economie:D ca il tot stinge.Calculatorul e prietenul lui bun pentru ca ii place la nebunie sa umble la tastatura si mai sunt multe de povestit dar vb aia....cu rabdarea trecem marea:)
Si noi suntem curiosi ce o sa facem cu catelul (pekinez) pe care deja il jumuleste:) si cu florile lui mami de data asta care sunt foarte multe.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde mgm » Sâm Feb 18, 2006 11:38 pm

Din nou spun ceva despre care am citit si mie mi-a folosit-cand intri intr-o camera,privesti prin ochii celui mic-ce te-ar tenta sa te joci,sa tragi,sa strici,ce locuri ar fi interesante de explorat.Dup-aia iei din calea lui,tot ce se poate baga in gurita-foi,pungi,nasturi.In sertarele sau dulapurile unde poate umbla,iei orice ar putea periculos si le muti mai sus,deci practic,redristibui obiectele.La fel se intampla si cu medicamentele si substantele de curatenie,ori le incui,ori le gasesti loc pe un raft mai inalt.Pentru prize exista aparatori din plastic si mai exista si niste chestii care blocheaza usile de la dulap(noi nu am avut din astea de dulap,doar am citit de ele).
Privind chestiile care il ajuta pe cel mic sa umble,la noi a fost asa-am avut tarc la cel mare,dar din cauza ca sunt facute din plastic si cam scunde,el s-a rasturnat si din momentul ala am renuntat ,pentru ca se putea lovi rau.Asa ca am trecut la \"sport\"-il tineam noi sa umble prin casa,si dup-aia am imprumutat un ham(asa stiu eu ca ii zice-sunt niste cureluse,care se pun pe burtica si spate si il poti duce sa umble,fara sa il tii de maini).
Acuma ma \"lupt\" cu Cristi ca are 10 luni si facem ture prin casa.Tarc nu i-am luat(dupa experienta cu Sebi),dar i-am luat ham(e 40 ron).El in schimb pare mai energic ,mai hotarat sa umble peste tot,si noi de cand cu Sebi ne-am mutat in alta casa,asa ca trebuie sa regandesc si eu asezarea lucrurilor,mai ales ca e foarte atras de tv.Dar un lucru e clar,eu mereu am fost ochii si copiii,adica nu prea ii las singuri,si daca o fac,mereu ma duc la ei,sa vad ce fac.Inca ceva.Sebi,de cand a inceput sa mearga,nu mai vroia sa stea deloc in patut,si mereu vroia sa sara.Deci si asta e o problema.Si inca ceva-nu poti fii sigur 100% ca copilul nu o sa se loveasca,cu toata grija,mai cade,sau se mai intampla mici accidente.Mult succes!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde Arin » Dum Feb 19, 2006 12:34 pm

Sunteti amabile pentru informatiile oferite. Multumim. Cred ca imi va fi foarte greu sa ma pun in locul lui bebica. Cu ce \"mi-ar placea mie sa ma joc\", nu cred ca reprezinta vreo atractie pentru el. In schimb, chestia cu \"amanuntele\" gen nasturi, pungi si altele aveti dreptate. Mai greu va fi cu asezatul tuturor lucrurilor \"pe sus\" (le-oi atarna de tavan) si cu cablurile. Zau ca sunt atatea incat nu-mi inchipui cum as putea sa le \"camuflez\" pe toate, iar configuratia mobilierului nu a tinut cont la vremea respectiva de ... viitoarea aparitie pe scena familiei (destul de rau ca n-am facut-o). In plus cand ai adunat \"de-o viata\" diverse, nu prea mai ai unde le ascunde. N-am prea priceput chestia cu sertarele. Si acolo umbla? Si apoi florile (care sunt de-alea gigante: ficusi, cholocazii, etc.) nu le arunc si nici nu voi putea sa le pun mai sus decat ..... pe parchet. Si nici sa-l tii intr-o camera nu merge. Deci din cate inteleg pana la ... 18 ani ..... trebuie sa fii cu ochii pe el. Asteptam si alte experiente si \"inovatii\" in materie oricat de traznite sunt. Prefer sa-mi transform apartamentul intr-un \"circ\" decat sa pateasca ala mic ceva.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde dem » Dum Feb 19, 2006 6:36 pm

Modul in care reactioneaza copilul in faza asta tine foarte mult de noroc. Fata de alti parinti nefericiti care au fost siliti sa ridice tot ce aveau prin casa la un metru fata de nivelul podelei, noi am avut noroc. Nu a atentat la cartile noastre, prefera sa le roada pe ale ei; nu au interesat-o cablurile si prizele (ce-i drept ca am tras fotolii si canapele in dreptul lor); sertarele in schimb i se pareau foarte apetisante, si, dupa ce si-a prins degetele de vreo doua ori, le-am lipit cu scotch ca sa nu se mai deschida (ce sport mai faceam la lipit si dezlipit cand vroiam ceva de acolo ! aveam cumparate si niste opritori, dar nu stiu ce tip erau, ca ar fi trebuit sa ne gaurim mobila ca sa le montam). In bucatarie am pus cat mai sus cutitele si furculitele si i-am lasat la indemana numai lingurile; intr-un dulapior din bucatarie, unde putea ea ajunge, am pus numai vase din plastic (cani, farfurii, biberoane scoase din uz etc.) pe care ea le scotea afara cu pasiune inepuizabila (cred ca faptul ca avea voie sa cotrobaie acolo a facut-o indiferenta fata de alte dulapuri). Am renuntat la fetele de masa care puteau fi trase usor; am ridicat mai sus telefonul fix, iar pe cele mobile le tineam cu tastatura blocata; cand aveam musafiri, ii avertizam sa stea cu ochii pe paharele lor.
Oricum, cand prindea nesupravegheate servetelele umede sau vreun tub cu crema, mama-mama ce facea !
I-am descurajat tendintele agresive fata de animale (cand a luat la scarmanat o pisica, am tras-o si pe ea putin de par si i-am zis \"ei, vezi ca doare ? Si pe pisica o doare\". Si tot asa.)
Din cate am mai discutat si cu alti parinti, unii copii fac intr-adevar dezastru, dar cei mai multi se comporta in limite rezonabile.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde Arin » Dum Feb 19, 2006 8:17 pm

Excelenta ideea cu dulapul \"in care poate face ce vrea\". Cand o fi timpul o sa incercam sa o aplicam si noi (sper sa \"tina\"). Metoda de a \"face copilul s asimta pe propria piele\" pare de asemenea aplicabila si merita retinuta. Multumim de sfaturi.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde mgm » Dum Feb 19, 2006 9:51 pm

Si noi avem o tura de cani si farfurioare de plastic cu care copiii isi fac \"treaba\":P Sunt foarte incantati ca sunt colorate si este si ceva nou cand se plictisesc de jucarii
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde dora » Lun Feb 20, 2006 8:00 am

La flori nu avem treaba decat cu pamantul . Am un trandafir si nu am unde sa-l urc .........asa ca am invelit ghiveciul intr-o punga .......nu se mai vede pamantu\' si nu l-a mai atras . Celelalte flori sunt cocotzate pe dulapuri.
De tras in cap , nu prea a avut ce pt ca toate sunt ascunse prin dulapuri , sau date .......de ex nu mai avem nici un bibelou ( oricum le-a trecut moda , asa am convins-o pe mama mai usor sa le dam ) . sertarele din bucatarie le-am inchis cu o lingura de lemn .
Prizele , am cumparat dopuri si nu am mai avut pb.
Cu colturile de mobila , pana a mers bine ne-a fost cam teama , dar am fost tot timpul langa el .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde tzush » Lun Feb 20, 2006 8:55 am

multumim oameni buni de sfaturi ... azi-maine o sa avem si noi nevoie de ele. david deja scarmana tot .... telefoane, calc, flori si ... tot ce prinde. am facut alataieri prostia sa ma las amagita de privirea lui galesa aruncata spre o laea inflorita intr-un ghiveci ... cum l-am apropiat de ea, cum ... puf rupta si dusa la gurita. :( asa ca ... nici nu vreau sa ma gandesc la ce ne asteapta. avem si noi o gramada de cabluri .... dar eu am fost inspirata sa-mi proiectez mobila in asa fel incat n-are nici o sansa sa strice ceva sau sa dea jos ... doar cartile care ii plac deja la nebunie - sic! - si va trebui sa le feresc poate cu gardulet special de bebi ...:S
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde dem » Lun Feb 20, 2006 11:07 am

Tzush, zic eu ca e tare bine ca fiului tau ii plac cartile. Ai incercat sa-i cumperi deja carticele pentru varste mici ? Sunt de tot felul, din carton sau din plastic; primele oricum nu vor avea viata lunga, dar daca are copilul biblioteca lui, poate o lasa in pace pe a voastra.
Noi, si prin natura profesiei, suntem oameni ai cartilor, si cumva am reusit sa ne \"contaminam\" si copilul cu dragostea fata de lectura (asistata, bineinteles, ca nu citeste singura la 2 ani si 10 luni).
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde tzush » Lun Feb 20, 2006 11:59 am

are doar 4 luni jumate. o sa ii luam in curand si carticele, dar, deocamdata, \"studiaza\" pliantele de billa, metro si avon :D
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde Arin » Lun Feb 20, 2006 12:23 pm

Apoi mi se pare normal ca la varsta asta sa-i placa cartile (ca sa le faca harcea-parcea si atat) Dar cu cititul, ma mai gandesc .
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde dora » Lun Feb 20, 2006 2:56 pm

Inca ceva , veti vedea ca au o atractie asupra telefoanelor mobile ............ascundeti-le , va rog , sunt afurisite rau de tot .
Si acum ne mai conftuntam cu problema asta .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde mgm » Lun Feb 20, 2006 3:01 pm

Mie-mi spui...:P Odata sa nu fiu atenta si sa il uit pe undeva,ca gata e folosit pe post de masinuta,e luat la ros.si aruncat de nu-lmai gasesc.Si asta,desi au avut si vreo 3 telefoane de jucarie...care au sucombat in fata unor minti curioase sa vada ce e inauntru:laugh: Deci au revenit la lu\' mami sau a lu\' tati:ohmy: Si din pacate,cand sunt deschise,mai emit si radiatii...Deci are dreptate Dora,pazea la telefoane..:woohoo:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ingrijorare. Bebe creste si.....

Mesajde anca27 » Mie Feb 22, 2006 12:06 am

Si noi am inceput sa bagam prin dulapuri obiectele \"tentante\":CD-uri, aparatura, telecomenzi, baterii etc. O telecomanda i-am pastrat totusi, de trebuie sa ne uitam bine cand vrem sa schimbam canalele: e a lui sau e a noastra? Florile le-am expediat in toamna - cu parere de rau - dar libertatea lui de miscare e mai importanta. In ultima vreme cand intru intr-o camera ma uit deja ce ar mai trebui sa incui sau sa ridic. Am inteles ca exista opritori pentru sertare. Unde ati gasit?
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron