cu ce indulcim ceaiul?

cu ce indulcim ceaiul?

Mesajde muresan » Mie Dec 27, 2006 10:57 am

Voi cu ce indulciti ceaiul piticilor mofturosi care nu vor sa-l bea ca atare? Al meu nu vrea sa bea ceaiul neindulcit si nu stiu ce sa-i pun in el, ca-i musai sa-i dau ceai cand are diaree sau e constipat. Nu as vrea sa-i dau zahar si miere pana la un an. Stiti ceva dc zaharul brun, glucoza sau fructoza sunt bune?:kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:cu ce indulcim ceaiul?

Mesajde Ioly » Mie Dec 27, 2006 11:34 am

eu fierbeam in fiecare dimineata doua lingurite de zahar intr-un pahar cu apa si ii puneam in ceai, asta a fost sfatul medicului si asa am citit si in \"Mama si copilul\" si in brosurile pe care le-am primit in maternitate.
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:cu ce indulcim ceaiul?

Mesajde gabi77 » Mie Dec 27, 2006 12:08 pm

eu tot asa procedez si acum. nici la noi n-a mers faza cu ceaiul neindulcit. ce crezi ca ei nu stiu ce-i bun?;)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:cu ce indulcim ceaiul?

Mesajde visualVenus » Mie Dec 27, 2006 3:41 pm

Eu i l-am dat asa cum e, neindulcit. Cateodata i-am dat si miere, desi se zice sa nu-i dai pana la un an (insa eu le-am dat si celorlalti doi cand erau bebe miere de la bunul lor, si n-au avut nimic). Mai poti sa folosesti zahar invertit, facut din zahar, apa si lamaie (cauta cu google \"zahar invertit\" pentru reteta - eu folosesc lamaie in loc de sare de lamaie).
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:cu ce indulcim ceaiul?

Mesajde danasalo » Mie Dec 27, 2006 11:14 pm

Cand are diaree nici nu e voie zahar. Eu am mai gasit glucoza praf...daca nu glucoza fiole si pui pana vezi ca e dulce.
In ce priveste constipatia...mai bine incearca fructele...si daca a implinit 5,6 luni...da-i apa plata. Alex numai apa plata bea de la 6 luni...si am scapat de indulceala.Nimik dulce nu vrea sa bea, nici compot nici suk. APA APA.
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm


Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron