Vaccinarile

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Vaccinarile

Mesajde mgm » Sâm Feb 18, 2006 9:16 pm

Vorbeam cu Arin despre fluor si ce cred unii si altii despre asta.Si m-am gandit sa va intreb-ce credeti despre vaccinari?La cele optionale ma refer-pt. varicela,pneumonie,etc.\"Trebuie\" copilul sa faca toate bolile ca ii asigura imunitate pe viata,sau trebuie sa profitam de avantajele medicinii moderne?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Vaccinarile

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 9:32 pm

Apoi daca tot ne-am discutat la capitolul celalalt..... Eu cred ca daca exista posibilitatea imunizarilor artificiale (prin vaccinare), ar trebui profitat. Oricum aceste vaccinari \"optionale\" (inca) nu vor asigura imunitate absoluta. Dar eu unul prefer sa feresc copilul cat pot . De-aia s-au muncit unii sa obtina vaccinuri. Cred. Insa ceea ce ma streseaza pe mine de fiecare data este ca exista vaccinuri si .. vaccinuri. CE SA IEI? DE CARE? Noi spre ex. am preferat sa cumparam vaccinurile pt. ca desi mai scumpe (nicidecum gratuite) am preferat sa administram acele vaccinuri care s-au dovedit cu cele mai putine reactii secundare, si care contin cateva ... chestii \"in plus\", ex. anti Haemophilus, frecvent incriminat in infectiile respiratorii la bebe (asta la sfatul medicului si la nelinistile si intrebarile noastre). Pana acum (Doamne multam\') nici oreactie, cat de mica. Clar nici un vaccin nu e 100% lipsit de riscuri (ca si boala de altfel), insa daca exista.......why not? Iar cele obtinute prin tehnicile ADN recombinant (manipulare genetica) sunt din ce in ce mai eficiente si mai lipsite de reactii.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vaccinarile

Mesajde gama » Sâm Feb 18, 2006 9:37 pm

Asta cu vaccinarile optionale este un subiect delicat si cu pareri pro si contra chiar printre medici. Eu am ales sa-l vaccinez pe baietel contra varicelei cu Varilix si contra rubeolei, rujeolei si oreionului cu Priorix, asta dupa ce am consultat foarte multi medici si tinind cont si de faptul ca este un copil sensibil, cu DSA, colon iritabil.
Eu asta am ales dupa ce m-am documentat mult si am discutat pe tema asta cu o groaza de lume.
Oricum alegerea e a parintilor.
gama
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Ian 04, 2006 6:45 pm

Re:Vaccinarile

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 9:42 pm

Te compatimim si-ti dorim multa bafta cu bebica. Cu DSA-ul sunt lamurit (sper ca e o forma usoara) dar cu dg. de \"colon iritabil\", nu. Asta e un diagnostic pe care-l pui dupa ce ai eliminat orice altceva, sau cand vrei sa .... scapi repede. Stiu e drept pe unii care dupa ce se scarpina in cap, pun dg. de colon iritabil doar fiindca altceva nu le vine in minte. Esti sigura? Si te intreb fiindca daca nu e asta (nu contest) poti \"rata\" alte cauze.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vaccinarile

Mesajde mgm » Sâm Feb 18, 2006 10:01 pm

Eu lui Sebi pe langa cele obligatorii i-am facut Priorixul (inca nu era obligatoriu ROR-ul) si Varilixul,pt. ca mi se pare o porcarie sa sufere copilul(si poate si noi-ca eu de ex. nu am avut varicela),daca se poate face ceva in sensul asta.La Cristi am aflat si de cel pt. Haemophilus si i l-am facut.El a intrat si in tura de copii care au fost vaccinati pt. rujeola(cand a fost epidemia),si cred ca o sa continui ca si la Sebi.Cum zicea un doctor odata la tv,vaccinul e singura metoda prin care se pot crea anticorpi fara suferinta.Deci eu cred si sper ca fac bine,desi multa lume(inclusiv la gradinita) merge pe ideea ca e bine sa se faca bolile copilariei.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Vaccinarile

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 10:05 pm

Apoi sigur ca se discuta inca despre eficienta si siguranta vaccinurilor, insa vorba ta , unii gandesc ca pe vremea lui buni: \"las\' sa faca bolile ca si noi le-am facut\". Suntem totusi in sec XXI.Si sa nu uitam ca boli, chiar grave , au fost eradicate fiindca au existat ... vaccinurile.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vaccinarile

Mesajde visualVenus » Lun Feb 20, 2006 9:46 am

Si eu am fost pro vaccinuri. Acum sunt contra. Inca pruncii mei n-au patit nimic rau de pe urma vaccinurilor obligatorii (ca optionale nu le vom face!) dar nu vreau sa patim ca americanii: sa ne dam seama peste 20 ade ani ca ne-a crescut enorm procentul de autisti din cauza nu stiu carui vacciin!

Dr. Pavel Chirila, cel mai mare homeopat al tarii, este impotriva vaccinurilor. Eu inclin sa il cred.

Cei doi prunci ai nostri au facut mai tot: rubeola de 2 ori fiecare, varicela, si doar unul din ei oreion (desi au stat impreuna mereu). N-a fost usor, dar a trecut.

De ex. si cu varicela: eu stiu ca acei ce nu o fac, fac mai usor Zona Zoster mai incolo, si nu 1 data!

Mai nou am auzit ca e obligatoriu si vaccinul contra oreionului. Eu voi incerca sa ma opun vaccinarii urmatorului nostru prunc contra oreionului. Orice vaccin in plus implica niste riscuri pe care nu vreau sa mi le asum. Daca face boala, macar stii la ce sa te astepti. Pe cand daca face vaccinul, nu stii... Ce e mai rau?
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Vaccinarile

Mesajde tzush » Lun Feb 20, 2006 9:55 am

si noi i-am facut vaccin optional (infanrix) si adev e ca n-a avut nici o reactie negativa la el. nici nesomn, nici diaree, nici febra, nik. si vb lu\' arin. vreau sa stiu ca am facut \"tot posibilul\". de ce sa nu previi daca se poate? si apoi am inteles ca in UE astea se dau, mai complexe, de la stat, subventionate. nu inteleg noi de ce am ramas la cele vechi. tre\' sa mai crestem, nu? la capitolul asta. :(
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Vaccinarile

Mesajde dora » Lun Feb 20, 2006 3:32 pm

Noi nu am facut nici un alt vaccin in afara de cele indicate de dr. .......oricum deja a cam trecut ceva tim p de atunci , poate a aparut ceva mai bun .
Oricum , multumesc lui Dumnezeu , pana cum nu am avut probleme de sanatate cu micutu\' si sper sa nici nu avem .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Vaccinarile

Mesajde Nicole » Lun Feb 20, 2006 3:51 pm

Eu nu sint impotriva vaccinarilor optionale, totusi vreau sa va povestesc ce am patit cu baietelul meu. La toate vaccinarile anterioare a fost totul ok, dar la ROR-ul facut optional la 1 an si 3 luni a fost dezastru, a facut aproape toate reactiile secundare care erau trecute in prospect, mai ales cele mai rar intilnite. Adica in afara de febra medie, pe la 38 cu 5, i-au aparut bubite pe corp dupa 4-5 zile si se scarpina de numa\', a facut afte pe toata limba de nu a mincat nimic 3 zile, in somn ii dadeam ceva apa sau lapte ca sa nu se deshidrateze. In acelasi timp saliva puternic (si asta e tot o reactie secundara recunoscuta de producatorul vaccinului). I s-au umflat ganglionii exact ca la oreon. Au fost citeva zile cumplite ca mai aveam putin si ajungeam la spital cu el, nu scotea un sunet, nu se juca, nu facea mai nimic desi e un copil care sare toata ziua si daca are febra sau e racit, ca nu sta locului 3 secunde. Sper sa nu mai fie nici un copil care sa pateasca ca Mircea dar totusi am simtit ca e de datoria mea sa va impartasesc acesta experienta. Noi am facut acest vaccin la 1 an si 3 luni deoarece doctorita pediatra a spus ca in urma unor studii din strainatate asta ar fi virsta ideala de administrare a ROR-ului. Totusi se stie ca orice vaccin clasic (care se face la 2, 4, 6 luni) induce o slabire a imunitatii corpului pentru urmatoarele 3 luni aprox. Si atunci ma gindesc ca poate era mai bine sa facem vaccinul la 1 an asa cum il face toata lumea si poate ca ne era mai usor, cine stie?
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Vaccinarile

Mesajde Arin » Lun Feb 20, 2006 3:58 pm

Ce producator era trecut pe prospectul vaccinului de care ne povestesti (daca mai stii firma)? Ca sa stim si noi si ..... sa evaluam optiunile, cand o veni vremea. Pe de alta parte, n-ai \"picat\" cumva (fara sa stii) cu administrarea pe o afectiune deja existenta? Poate ceva raceala, sau careva din bolile copilariei, cu evolutie atipica si care suprapusa cu administrarea vaccinului... Medicul ce ti-a spus? Vacinul a fost pastrat corespunzator? Respectate toate conditiile de administrare? Chiar ca vrem sa stim.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vaccinarile

Mesajde Arin » Lun Feb 20, 2006 11:18 pm

Am gasit. Producatorul este Sanofi Aventis , Franta. Restul intrebarilor raman valabile daca poti sa ne dai raspunsurile.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vaccinarile

Mesajde tzush » Mar Feb 21, 2006 9:21 am

nu pot spune decat oau!!!! nu pot sa cred ... saracu\' pui mic. dar ai cumparat tu vaccinul sau l-a recomandat medicul? ca la noi pediatrul lui david ne-a spus ca ala e mai bun si sa il luam ala. de fapt chiar ne-a facut ea rost. maine mergem la cel de 4 luni :( tare mi-e mila de puiu\' meu mic si drag. sper, insa, sa se manifeste ca data trecuta si atunci avem noroc. :unsure:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Vaccinarile

Mesajde Nicole » Mar Feb 21, 2006 10:28 am

vaccinul ROR este de la Glaxo, singurul care l-am luat de la ei, celelalte erau de la Aventis (cel de la 4, 6, 12 luni). Totul a fost la recomandarea medicului pediatru si vaccinul a fost tinut la rece in permanenta. Cel putin teoretic se pare ca era perfect sanatos cind a fost facut vaccinul, iar daca ar fi avut deja o forma incipienta a unei boli de copilarie ar fi fost rau de tot pt ca ar fi riscat complicatii majore. Medicul de familie nu accepta idea ca a fost reactie de la vaccin, ci ca pur si simplu a facut o raceala, dar eu m-am super documentat ulterior si pe site-uri straine si toate simptomele care le-a avut Mircea erau trecute la reactii secundare ale vaccinului dar in cazuri extrem de rare. Cred ca a fost ghinionul nostru si in continuare am incredere in produsele de pe piata si de la Aventis si de la Glaxo. Eu i-am cumparat si vaccinurile care sint in schema clasica de vaccinare de la Aventis si nu am avut probleme. Am ales aceasta varianta scumpa, dar mai sigura in sensul ca pt componenta antipolio nu se dau picaturi ci se injecteaza - varianta mult mai sigura pt asimilarea vaccinului. Am inteles ca in strainatate s-a renuntat de ceva vreme la picaturi. In plus dupa vaccinul care este gratuit nu este voie sa i se faca injectii la copil in urmatoarele 6 saptamini, iar micutul meu a facut infectie urinara la 2 luni si a trebuit sa facem antibiotice intravenos. Nu puteam sa-mi permit acest risc.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Vaccinarile

Mesajde Arin » Mar Feb 21, 2006 10:38 pm

Multumim de informatii. Pe mine m-ai pus un pic pe ganduri, deoarece in toamna am facut si eu un oarecare vaccin de la o oarecare firma, m-am simtit ca porcu\' (am facut cam tot ce tine de o depresie imunologica beton) , m-am gandit (in treacat), \"Oare n-o fi avand legatura cu vaccinul ... X?\" Apoi mi-a trecut si am uitat. Dar acum incep sa \"cuplez\" din nou. E bine de stiut.
In ceea ce priveste puiul tau, e bine ca s-a terminat .... cu bine. Probabil ca reactia la vaccin , in cazul tau a facut parte din procentul ala extrem de mic de cazuri care au nesansa de reactiona altfel (in plus ROR , si sper ca nu gresesc, contine virus viu atenuat. La tine n-o fi fost suficient \"atenuat\". Aici glumesc un pic). E drept ca dupa o astfel de experienta cu greu mai poti privi \"foarte senin \" vaccinarile. Insa totusi, beneficiile (si asta vedem cu totii) sunt mult mai mari decat riscurile, ceea ce constituie punct in plus pt. imunizarea cu ajutorul vaccinurilor.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron