Carnea in alimentatia copilului

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde gabi77 » Dum Noi 26, 2006 5:15 pm

si noi pt Patrick folosim tot ulei de masline, dar pt noi, la prajeli, de o vreme folosesc ulei de palmier. e f. bun. l-am cumparat din cora, e la bidon de 3 l si nu e f scump. nu se arde asa de repede ca si cel de floarea soarelui, e rafinat, nehidrogenat, bogat in vit e, nu face spuma, la fel ca si uleiul de masline contine acizi grasi nesaturati. sunt tare multumita de uleiul de palmier. voi ati auzit ceva de acest ulei?
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde Arin » Dum Noi 26, 2006 9:29 pm

[b:]gabi77 a scris:[/b:]
[quote:]si noi pt Patrick folosim tot ulei de masline, dar pt noi, la prajeli, de o vreme folosesc ulei de palmier. e f. bun. l-am cumparat din cora, e la bidon de 3 l si nu e f scump. nu se arde asa de repede ca si cel de floarea soarelui, e rafinat, nehidrogenat, bogat in vit e, nu face spuma, la fel ca si uleiul de masline contine acizi grasi nesaturati. sunt tare multumita de uleiul de palmier. voi ati auzit ceva de acest ulei?[/quote:]
Si noi il folosim. DACA este ceea ce scrie pe cutie, ar trebui sa fie bun. Daca ...
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde muresan » Dum Noi 26, 2006 10:32 pm

Finuta mea de 4 ani nu a vrut sa manance deloc carne pana acum de 6 luni cand a stat la mine o sapt si cand aveam in meniu carne cu ceva garnitura, ea dorea sa manance numai garnitura, dar i-am tot spus de cateva ori ca pe mine ma doare dupa urechi:laugh: de garnitura respectiva asa ca o mananc cui carne. A fost f curioasa la inceput si si cred ca s-a speriat sa nu o \"doara si pe ea supa urechi\":laugh: incat a inceput sa manance si carnita. Acum mai opreste-o dc poti:laugh: Cand au venita parintii ei din concediu nu le venea sa creada ca fiica lor papa carne, dupa ce ei s-au chinuit cu tot felul de metode. Poate tine si la mofturosii vostri, cine stie:kiss: :kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde gabi77 » Dum Noi 26, 2006 10:46 pm

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde Ioly » Lun Noi 27, 2006 11:47 am

[b:]Arin a scris:[/b:]
[quote:][b:]mgm a scris:[/b:]
[quote:]www.evenimentulzilei.ro/article.php?artid=281669[/quote:]

O sa fiu rau: va mai amintiti de unul care incerca sa ne convinga cat de buna e \"alimentatia rationala\"? Si ne spunea ca nu-i sanatos sa mancam mai mult de ... o lingura de ulei pe an, 100g de carne pe .... cincinal, etc. Cam asa e si cu tot felul de \"studii\". Sa ma sufle de praf toate \"studiile\" paneuropene si americane. Alimentatie fara carne sa aiba cine .... vrea! Auzi, cica faci cancer de san daca mananci mai mult de 100 de grame de carne. Asta-i pentru a-i speria pe americani care nu mai vad nici semaforul din cauza tesutului adipos (mai exact burta). Deja la ei nu mai stiu cu ce sa-i sperie ca sa nu mai manance carne (plina de hormoni, cum altfel, ca doar asta inseamna \"agricultura ecologica\" la unii)! Singura care trebuie consumata cu moderatie e carnea de porc, mai ales cea care e mai grasa. Cand spui \"carne\", insa, spui si vita, pasare, peste. Una e sa mananci carne via fast-food (stiti voi la ce ma referB) B) B) ) si alta e sa mananci carne sanatoasa de la \"mama ei\". Bineinteles ca asta nu inseamna sa mananci doar carne , trei mese pe zi.[/quote:]


SUBSCRIU !!!!!!!!
Daca ar fi sa ne luam dupa studii.... Mai bine sa las comentariile! Arin are DREPTATE!
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde 5august » Joi Dec 07, 2006 11:34 pm

Fetita mea nu mananca carne deloc.Noi suntem vegetarieni si nu gatesc special pentru ea carne.La bunici mai gusta din cand in cand ,dar nu prea ii place,sau nu e obisnuita sa o manance.Parerea medicilor e unanima:copilul sa manance carne cel putin pana la trei ani.Eu incerc sa o inlocuiesc cu cereale integrale,soia,fructe,legume si am noroc ca ii plac lactatele de orice fel.I-am facut analize de sange si au iesit bune,nu avea anemie,asta era teama mea.
5august
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Aug 28, 2006 8:27 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde gabi77 » Vin Dec 08, 2006 11:03 am

Nu ma stiu eu f bine, dar zic si eu. nu contine carnea ceva ce nu se gaseste in alte alimente?:)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde visualVenus » Vin Dec 08, 2006 3:24 pm

Nu chiar; in principal contine proteine, pe care insa le poti obtine si din nuci, alune, ciuperci, soia,...

Eu daca pot, evit sa dau carne pruncilor. E insa dificil cu ei.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde Arin » Vin Dec 08, 2006 10:37 pm

Contine si proteine, dar nu numai. Cat priveste proteinele, conteaza si calitatea acestora, gradul lor de asimilare in organism, tipul de proteina, raport intre diversi aminoacizi esentiali, etc. Carnea (opinia mea) nu trebuie eliminata in nici un caz din alimentatie, indiferent ca e vorba de copil sau adult. Ceea ce e imprtant, e sa nu se exagereze, mai ales cu carnea rosie si in special cu cea de porc (aici nu carnea e problema ci grasimile).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Carnea in alimentatia copilului

Mesajde gabi77 » Sâm Dec 09, 2006 1:50 pm

Arin, asa m-am gandit si eu. Si cred si eu ca nu tr. eliminata carnea din alimentatia copilului. Acum face fiecare cum crede ca e mai bine pt ei, dar eu ii dau carne slaba aproape zilnic.
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Anterior

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron