socrii

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:socrii

Mesajde tzupi » Vin Feb 17, 2006 2:02 pm

Cand te casatoresti trebuie sa te gandesti ca partenerul tau de viata si copii sunt pe primul plan apoi urmeaza bunicii, fratii cumnatii samd.Eu nu m=am casatorit cu mama lui:) ci cu el de aceea ne intelegem atat de bine. Comunicarea intre soti e un lucru foarte important.
Si daca nu am reusit uneori sa ii spun soacrei mele un anumit lucru care ma deranjeaza la felul in care se comporta cu copilul meu (crezand ca asa e mai bine!), a reusit sotul meu sa ii spuna, pentru ca e baiatul ei si lu ii este mai usor sa zica ce are de zis. Repet, o respect pe soacra mea, si mi=e draga, doar ca, cu parintii mei ma inteleg mai bine pentru ca sunt ai mei(sunt mai tineri cu aproape14 ani decat soacra mea) si pentru ca pot sa le spun verde in fata daca fac ceva ce mi se pare mie ca e gresit in educatia copilului meu(ex: tinut prea mult timp in brate desi fetita sta cuminte la ea in patut si se joaca acolo, sau modul in care ii fac baita pentru ca de obicei tati ii face baie dar atunci cand vin bunicii vor si ei sa participe la baita)Stiu ca toti 3 bunicii o iubesc foarte mult pe Mara, ca ar face orice pentru noi si pentru ea, doar ca uneori se exagereaza cu dragostea(poate pentru ca nu a vad atat de des, sau poate ca din pacate nu petrec atat de mult timp langa ea cat si=ar dori).
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:socrii

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 6:49 pm

Ai avut mare noroc , ca nu ai ramas cu ... mami. Se mai intampla si dintr-astea insa vorba ceea \"Omul din greseli invata\" (de-aia si povestim, incercand sa invatam pe cat posibil din greselile altora). Oricum te incadrezi in categoria celor \"fericiti\" , ca totul a trecut cu bine. se poate si ..... altfel.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:socrii

Mesajde tzush » Lun Feb 20, 2006 10:12 am

noi inca n-am avut \"treaba\", dar nici nu cred ca o sa fie pb. suntem amandoi oameni inteligenti si obiectivi in ceea ce priveste familia fiecaruia. de ex. mie mai mult imi plac ai lui ca atitudine asupra vietii, culmea, dar alor mei mi-e mai usor le spun cand ma irita ceva. dar, nici o pb, ca alor lui le spune el ce are de spus. din fericire nici unul dintre noi nu se afla sub \"obladuirea\" parintilor. asa ca ... e bine. ne-au crescut bine si ... multumim din suflet. ii iubim si ne e drag cand vin, dar suntem o familie distincta de a lor si ... stim si noi cum e mai bine si ce e mai bine pentru noi. :whistle:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:socrii

Mesajde msimona » Lun Feb 27, 2006 12:17 pm

Sa va spun cum este la mine.
Noi suntem 4 generatii - Ariana, eu si sotul meu, parintii sotului meu si parintii soacrei mele.Bun.
De inteles ma inteleg mai bine cu soacra mea decat cu mama - mama este mai incapatanata si nu prea are incredere
in ceea ce stiu eu (am impresia de multe ori ca ea este soacra).
Si acum ce face fiecare:
1. strabunicii ii spun poezii si ii canta (poezii si catecele foarte scurte si vechi - eu una nu le-am mai auzit);
2. bunicul se joaca cu ea - efort fizic - si ii citeste povesti;
3. bunica se joaca cu ea - mai mult cu jucariile - ii cumpara lucruri si o duce la plimbare.
msimona
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2006 10:12 am

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron