[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - Ce mancam?

Ce mancam?

Ce mancam?

Mesajde mgm » Joi Oct 26, 2006 10:21 am

Daca discutam despre ce obiceiuri alimentare are fiecare dintre noi,familiile noastre,cred ca avem sansa sa invatam unii de la altii.Deci- ce se mananca la voi in familie?De unde va procurati legumele si fructele,mancarea in general?Stiti locuri sau oameni care vand produse \"curate\"?Ce faceti sa va feriti de E-uri?Folositi produse din cereale integrale sau rafinate?Ce lapte beti?Faceti iaurt in casa?Gatiti totul in casa sau mancati si in oras?Astea ar fi doar o parte din intrebarile care se pot pune.Eu sunt foarte curioasa si dornica sa aflu lucruri noi si folositoare de la voi:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde gabi77 » Joi Oct 26, 2006 1:46 pm

ne-ai cam atins cu \"chestionarul\" tau. din topicurile \"prafuite\" si dint cate te stiu eu, cam tu esti mamica ecologicelor. la noi in familie se mananca, cam asa: tati destul de nesanatos, pt ca nu prea vrea sa se imprieteneasca cu legumele, Patrick zic eu ca papa sanatos si eu pap ce ramane de la Patrick:P . ideea era ca odata ce creste juniorul sa pape ceea ce papam si noi si s-a ajuns sa mancam noi ce papa el:laugh: . eu zic ca nu-i un lucru rau, tinand cont ca pt el procuram ceea ce este mai bun.
legume cumparam de la tantile din piata, nu de la cei care au fata de bisnitari de legume, iaurturi, lapte si branzeturi de la magazine, cereale doar bebe :blush:. de gatit se gateste zilnic, dar exista si rasfaturi cand mancam in oras.
sper ca am raspuns tuturor intrebarilor din chestionar;) . iar acum din ceea ce am scris eu, nu prea stiu ce ai putea invata, tinand cont ca tu esti o mami mai cvu experienta decat mine.
:kiss: :kiss: :kiss: la toti si pe masa numai bunatati sanatoase:)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde mgm » Joi Oct 26, 2006 2:48 pm

Oricand se mai poate invata ceva folositor,nimeni nu le stie pe toate;) :kiss: :kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde ofe » Joi Oct 26, 2006 3:11 pm

e buna ideea \"ce mancam?\"
eu cu ceva ani in urma am avut probleme cu stomacul(in studentie cred ca toti mincam ce apucam si cind apucam) si de atunci am inceput programul \"mincare sanatoasa\". eu 5 ani am fost vegetariana dar de cind am ramas insarcinata am papat si un pic de carne(a fost recomandarea medicului).
la noi in familie nu se maninca prajeli, grasimi, condimente, margarina sau carne de porc, nu se pune faina prajita in ciorbe si cit mai putina sare.
gatim in general in fiecare zi.
legumele si fructele le luam de la piata si incercam sa le luam pe alea bastinase nu din turcia sau mai stiu eu de unde.
iar pt bebe identic.
iar din cind in cind mai mergem si noi in oras la o pizza :evil:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde claualex » Joi Oct 26, 2006 3:27 pm

mgm,ce sa spun despre legume,cand nu le primin de la tara,le iau din piata.
eu gatesc aproapte tot,adica supici fara rantasuri,legume fierte.
lactate iau din magazin,desi vorba aia mai primim de la tara,parca tot astea din magazin sunt mai bune.
lui alexandra iam luat cereale,in rest noi nu mancam cereale.


dar sunt zile cand chiar nu gatesc,sau nu ma timp si mergem in oras la restaurantul chinezesc,sau pizza.
daca imi mai amintesc ceva o sa iti scriu
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Ce mancam?

Mesajde mgm » Joi Oct 26, 2006 7:30 pm

Si eu mancam nesanatos mai demult,mai ales in facultate,cum zicea si Ofe.Primul care mi-a atras atentia a fost chiar sotul meu(pe atunci prieten),spunindu-mi ca margarina sau supele instant nu sunt sanatoase.Incet,am inceput sa citesc,si mai mult m-am schimbat dupa ce s-au nascut copiii.Mi-am dat seama ca trebuie sa te educi pt. a manca sanatos,si am si vazut efectele mancarii nesanatoase si neechilibrate,asupra celor dragi-sotul s-a imbolnavit de diabet,iar mama si-a scos fierea.
Asa ca incercam sa mancam cat mai sanatos-paine neagra,peste si pui la cuptor,ulei de masline,fructe si legume cat mai multe,lactate,cereale.La copii incerc sa limitez consumul de cereale(ca ar manca toata ziua,mai ales cel mic-biscuiti,cereale cu lapte,paine,etc.) si sa le iau cereale integrale.(daca intr-adevar sunt,ca nu stii pe cine sa mai crezi)
In general cumparam din piata,dar parca tot mai putine sunt fructele autohtone,sau cel putin asa mi se pare.
Este aici in Grigorescu un producator de mezeluri,noi luam de la el,pt. ca se vede pe produse ca nu sunt cu coloranti si cu atatea E-uri,face de ex. sunca presata de pui,si se vede pieptul de pui in ea.
Eu de ex. nu mananc carne de porc,efectiv nu imi trebuie.Se mai intampla ca ne face soacra sarmale si atunci mai gust si eu.Baietilor mei si lui tati le place foaaarte mult carnea,dar si ei prefera pui si peste.
In general gatim acasa,rar mai luam cate o pizza sau ceva in oras,ca nu prea avem timp de iesit in oras.Tot asa,nu mancam cu rantasuri,margarina,Knor si alte cele,dar ne mai facem cartofi prajiti sau friganele.
In principiu mi-ar placea sa gatesc si mai multe acasa,dar iarasi nu am atata timp cat as vrea-de o prajitura sau un iaurt de casa.
De la tara,n-avem de unde,dar tare mi-ar placea,ca e clar ca va fi tot mai greu de gasit mancare sanatoasa.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde claualex » Mar Oct 31, 2006 3:39 pm

eu am luat azi de la ziare,o revista cu retete si sfaturi pt copii sanatosi-am sa experimentez ceva de pe aici,ca sa mai schimbam meniul.<br><br>Post editat de: claualex, la: 2006/10/31 15:40
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Ce mancam?

Mesajde mgm » Mie Noi 01, 2006 1:34 pm

Si eu am luat-o-pt. cei care vor sa o cumpere,e facuta de cei de la Practic in bucatarie-si se numeste Retete si sfaturi pt. copii sanatosi.Are 80 de retete,mi se pare util sa mai aflu ceva nou si sa am de unde alege.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde ofe » Mie Noi 01, 2006 4:33 pm

si eu am luat revista chiar merita.
eu am chiar toate revistele scoase si sunt super.:kiss:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde claualex » Mie Noi 01, 2006 6:38 pm

asa,putem sa experimentam si sa laudam sau nu retetele din revista.

am facut de ex o reteta din ultimul \"practic in bucatarie\"-struguri gratinati=dar nu au iesit,am aruncat totul la wc:sick: :sick:
si am facut reteta de 2 ori sa fiu sigura ca am pus tot ce scrie:pinch: :pinch:

in schimb,am facut pui aromat la cuptor si a fost super:cheer: :cheer: :cheer:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Ce mancam?

Mesajde danasalo » Joi Noi 16, 2006 12:06 am

Super topicu\'

Noi, acum ca sunt acasa cu BB...mancam foarte sanatos...ca si am timp si ....junkfood, numai cind nu mai pot- adica pizza comandam.
Noroc si cu mama care face in general aprovizionarea din piata de la taranci 100% plus ca luam lapte de la Chinteni pentru iaurt, branza de vaca...si altele.
Pentru BB lapte ZUZU, oricum el nu bea si numai pentru gris.,...sau alte orezuri.Recunosc ca ii mai pun si din ala de vaca....dar ma straduiesc sa nu ii ingrop ficatu\'

Carne de porc- cam 1 data pe sapt, restul de pui....Si peste cam de 2 ori pe luna, Foarte rar vita...nu prea stiu de ce...poate de aia ca nu prea am increderein macelariii..ca am luat si era de varsta macelarului:lol:

Recunosc ...mezeluri mai papam, dar nu exagerat si incercam chestii verificare: muschi file...sau salam uscat..Oricum ala acest capitol de intilnesti cu eurile...ca asa e ..
Paine semi, neagra si alba...in aceeasi proportie.

Sotul mai are o problema: Pepsi si Red Bull....si MA LUPT sa le scot:angry: :angry:
Eu...si pitu bem apa plata si eventual facem suc din fructe...sau avem compoturi puse in borcam. Eu ma mai scap citeodata la sucuri la cutie- Santal, Carottela:blush:

Ce mai avem noi prin frigider....branza topita, margarina Rama,UNT...
Cam asa...
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde visualVenus » Joi Noi 16, 2006 12:21 am

danasalo, poate nu stii despre margarina, dar e un \"aliment\" complet artificial... eu de cand am aflat nu mai pun gura pe ea.

Uite ce zice un doctor: \"[b:]Margarina[/b:], la origine produs de sintez&#259;, [b:]provine din petrol sub [/b:]form&#259; de ulei de parafin&#259; care, hidrogenat, se transform&#259; într-o past&#259; la care se adaug&#259; uleiuri vegetale de diferite provenien&#355;e &#351;i o întreag&#259; gam&#259; de E-uri cancerigene, condimente chimice &#351;i coloran&#355;i sintetici\".
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Ce mancam?

Mesajde voichita » Joi Noi 16, 2006 8:32 am

Fetelor, eu as propune sa discutam mai mult despre alimentele sanatoase si nesanatoasa ca sa fim mai bine informate. Eu recunosc ca nu stiu prea multe in acest domeniu si s-ar putea sa gresesc (in necunostinte de cauza). De exemplu margarina cea rea de care vorbea VisualVenus, cu ce o inlocuiti la prajituri sau mancaruri? Daca ati inlocuit prajelile cu alte metode de gatit cu rezultate mai sanatoase si cu gusturi bune?Genul acesta de informatii;)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde mgm » Joi Noi 16, 2006 9:56 am

De-aia am si deschis subiectul asta,pt. ca sa aflam lucruri folositoare unii de la altii :P ;) Mai facem si noi cateodata prajeli,dar numai cartofi,oua,sau le mai fac la copii friganele.Nu stiu daca astea sunt nocive,dar nu le pot scoate 100%,in schimb nu le fac asa des.Eu foloseam mai demult si Vegeta,dar am renuntat,tot citind despre chestiile care sunt in ea.Pun sare si condimente,si au gust foarte bun mancarurile,atata doar ca trebuie stiut ce condiment merge cu ce leguma-aici si eu mai am de invatat.In rest,noi mergem pe chestii facute la cuptor,supe,mamaliga cu branza(asta la noi are mare trecere:lol: ).Sotul ma mai cearta deoarece dau destul de mult pe fructe si legume,dar nici nu concep sa treaca zi,sa nu le dau fructe copiiilor macar.
Claualex,am facut si noi oua umplute din carticica,si au iesit foarte bune,atat ca am renuntat la palariute.:)
Dana,cum iei lapte de la Chinteni?Ai pe cineva acolo?Pe mine tare m-ar interesa sa cumpar lapte de la tarani direct,dar nu cunosc pe nimeni si mi-e cam frica sa ma duc la oricine.Pe aici pe la piata vin multi tarani cu lapte,dar nu am luat pt. ca nu stiu de unde provine.Apropo de lapte,imi zicea Arin ca laptele de la Napolact e din lapte praf,si dupa ce am studiat mai mult gustul si mirosul,inclin sa-i dau dreptate.<br><br>Post editat de: mgm, la: 2006/11/16 09:59
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ce mancam?

Mesajde Ank » Joi Noi 16, 2006 12:36 pm

Despre vegeta...eu am renuntat de mult sa o mai folosesc (in liceu mancam paine cu margarina si cu vegeta - imi placea de numa!:woohoo: ) si in loc, pur si simplu pun multe, multe legume. Pt ca doar si vegeta asta contine...ar trebui sa contina, legume, nu? vegeta-le. Imi ies niste supe f gustoase. Cateodata mai prajesc in putin ulei sau unt o parte din morcovii din supa inainte sa ii pun la fiert. Nu stiu dc e mai nesanatos asa dar da un gust super la supa! Si si in tocanite, tot asa - cand calesc ceapa pun si putin morcov taiat cubulete, poate si un pic de ardei. Miam!!
Despre lapte...nu-mi place cel de la tarani, asta e, sunt o cauza pierduta - e prea gras pt gustul meu format cu laptele de 1,8 :P Cel de la zuzu si cateodata si milli mi se pare ca are gust de lapte praf. la napoalact...inca nu am depistat gust de lapte praf.Dar...cine stie?
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Următorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron