[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - diversificarea, bat-o vina

diversificarea, bat-o vina

diversificarea, bat-o vina

Mesajde muresan » Lun Oct 30, 2006 9:41 pm

HELP!!! azi maine tb sa ne diversificam si noi, iar eu sunt ingrozita:woohoo: ca nu o sa stiu ce sa-i dau sa pape:pinch: poate radeti de mine:laugh: , dar ma sperie ingrozitor:woohoo: voi cu ce ati inceput? cat de mult? cat de des? ce se poate? ce nu se poate? uff :woohoo: ce bine este numai cu tzitzi:)
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde claualex » Lun Oct 30, 2006 10:04 pm

noi am inceput pe la 5-5.5 luni,cu piureuri de fructe si legume,supica de legume pasate si carnita pui.biscuiti cu mar,lapte cu piscoturi.......poate alte mamici pot sa iti mai spuna....

la inceput ii dadeam putin,sa vezi cum reactioneaza,dac refuza azi,nu inseamna ca maine sau saptamana viitoare nu o sa manance
ii pui in farfurioara 2 linguri normale,si ii dai cu lingurita
pana s-a obisnuit cu mancarea incet am scos micul dejun de titi si ii faceam lapte cu biscuit,sau iaurt,mamaliguta cu branza de vaci


eu am avut noroc,caci \"inca\"nu a refuzat nimic.ba mai mult alaturi de ea mancam si noi mai sanatos si mult mai multe legume si fructe

succes cu diversificarea si rabdare<br><br>Post editat de: claualex, la: 2006/10/30 22:06
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde gabi77 » Mar Oct 31, 2006 9:23 am

Muresan, tare bine inteleg ce simti tui acum. am fost o mamica f. disperata cand a inceput aventura numita diversificare. si noi am inceput tot pe la 5 luni si jum, incet si cu multa rabdare. s-ar putea bebelushului sa nu-i placa nimic la inceput. nu te necaji, ca pana la urma va papa, pt el e ceva nou si nu toti accepta usor. noi am inceput cu suc de fructe, pasta de fructe, supica de zarzavat, crema de legume, cereale (gasesti in comert incepand cu 4 luni, sunt f bune si bebe sigur le va papa). biscuiti eu i-am dat dupa 6 luni. in mancare nu i-am pus sare pana la 1 an. supica de legume am imbunatatit-o treptat, adica pe langa albituri si morcovi, cartof(ce-i intr-o punga de la piata) am mai pus si dovlecel azi, dupa o vreme carnitza de pui(piept), apoi ardei, taietei fara ou.
clau ti-a spus cum faci, dai putin, sa vezi daca papa, nu introdu mai multe alimente noi de-odata, lasa macar 3 zile intre ele, sa fii atenta daca e alergic la ceva sa-l scoti din meniu, poti sa-i dai si iaurtel (danonino i-am dat).
pt inceput ii dai 2 lingurite si laptic pana se satura, apoi treptat maresti cantitatea de papa pana scoti masa de lapte. eu zic sa fie masa cu papa undeva pe la 12.
nu mai stiu ce sa-ti scrie, mai intreaba-ne tu daca ceva nu-i in regula, nu te incarca cu prea multa informatie ca te sui pe pereti. incet, ca vreme este, slava Domnului.
:kiss: :kiss: :kiss: si pofta buna!
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde botagianina » Mar Oct 31, 2006 4:34 pm

am cam uitat de acum 8 ani,dar cum ne asteapta asta curind am intrebat medicul ralucutzei si mi-a dat o lista cu niste chestii interesante.va fac un mic rezumat:
1. masa de lapte se inlocuieste in 7-10 zile de la introducerea alimentului nou.
2. dupa initierea diversificarii NU SE UITA APA
3. legumele se introduc:la inceput cele verzi apoi cele galbene sub forma de pireuri.
4. dupa legume pe la 6 luni se intr.brinza,carnea,oul.
5. se foloseste numai galbenusul pina la 1 an
6. rabdare
eu incep cu suc de morcovi o saptamina apoi de mar.
mie mi-a spus medicul sa nu dau an aliment nou decit dupa o saptamina de la anteriorul.
a ,si se incepe cu masa de la 10 -11
astept alte sfaturi din experientele voastre .
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde giagirl » Mar Oct 31, 2006 5:36 pm

muresan, am vazut , dintr-un alt topic, ca vrei sa mergi la Dynamis. Cere de acolo un ghid pt diversificare.Poate ajuta. L-am scris din vreo 10carti si reviste.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde danasalo » Mie Noi 15, 2006 11:51 pm

Deci ..retete is pina-i hauuu!!!
Eu am vorbit cu 3 pediatrii - toti cu experienta si mai batrani.
Astia tineri nu stiu ce vorbesc....ca cica numa de la 6 luni sa ii dai sa manance....PROSTII- repet parerea MEA!!

Asa ca am inceput asa:
- la 3 luni si juma suc de mar cu morvov- prin strecura fina- si cu LINGURITZA!
- pe la 4 luni- supica strecurata....

Mesele de fructe se dau pina la ora 2 la amiaz, ca sa aiba timp sa le digere stomacelul..oricum se incepe cu 3 lingurite...si se creste progresiv, sa nu faca diaree

- la 4 si juma am inceput pireut foarte fin cu putina carne de pui- circa 5pina la 8 linguritze....mar razuit, piersica...
- la 5 luni supa cu legume in ea, paserate, pieru de cartofi, spanac....Fructe paserate...

Ca si ore de mese: dimineata fructe, amiaz.....AMIAZ, seara un orez, sau gris.

Nu i-am scos nici o masa de lapte...al meu mai suge inca....Cine are lapte praf ..trebuie sa scoata mesele de lapte...aici intrebati si voi.

Acum la 9 luni papa cam din toate....fara exagerari...adica:
- carne de pui,ficat de pui, peste, ou, fructe, legume din toate- mai putin fasole boabe....si painica...pe cre o roade ca ne ies dinti.

Va pup si retineti, asa e la al meu....diversificare inseamna sa il inveti pe pui cu de toate...daca II PLACE SI LUI!
:kiss:
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde muresan » Joi Noi 16, 2006 9:59 pm

Multumesc ffff mult pt sfaturi:kiss: :kiss: :kiss: , o sa le urmez cand o veni vremea, dar deocamdata ne-a zis dr sa papam numai tzitzi si suc de fructe, ca tare draga ne este tzitzi:laugh: si crestem bine. Mai asteptam putin cu alta papa si apoi sa vezi \"distractie\":laugh:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde Ank » Vin Noi 17, 2006 10:01 pm

Noi am facut 5 luni ieri :blush: si inca n-am pus nimic in gurita numai laptic de-a lui mami. Si putintel ceai cand au fost peste 30 de grade afara. Pt ca laptele lui mami contine tot ce are nevoie un bebe pana la 5-6 luni. Si cat timp creste in greutate si nu are mese dese (cu tot cu alaptarea la cerere nu mancam decat din 3 in 4 ore ;) )...cred ca e semn ca asa e. Zice ca e sansa mult ai mica sa faca alergii la alimente dc incepi diversificarea mai tarziu.
Si eu am mancat de la 3 luni piureuri si sucuri de fructe dar.... de ce sa risc? si e si mult mai simplu asa, nu?:lol: Dar se apropie si la noi momentul ....B)
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde Ank » Mie Noi 29, 2006 10:45 am

Revista Mami Special are un numar intreg despre alimentatia copilului - pe categorii de varsta - pana la 6 ani, inclusiv retete. Mie imi foloseste, scrie despre alaptare, despre diversificare (incepand cu 6 luni ;) )...si mai departe nu am citit :P . Costa 6,4 lei
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde gabi77 » Mie Noi 29, 2006 11:03 am

:kiss: :kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde muresan » Mie Noi 29, 2006 1:26 pm

[b:]Ank a scris:[/b:]
[quote:]Revista Mami Special are un numar intreg despre alimentatia copilului - pe categorii de varsta - pana la 6 ani, inclusiv retete. Mie imi foloseste, scrie despre alaptare, despre diversificare (incepand cu 6 luni ;) )...si mai departe nu am citit :P . Costa 6,4 lei[/quote:]

am cumparat-o si eu. acum am o intreaga maculatura de studiat;) , pb este ca opiniile sunt ff diferite. cati doctori, atatea pareri. dar pana la urma o sa iasa o combinatie de carti si cum simte mami:) si tot o sa papam si noi ceva cand o veni vremea:P
multumesc oricum de info.:kiss: :kiss: :kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde Ioly » Mie Noi 29, 2006 1:42 pm

Stii cum e cu diversificarea? eu am doi copii shi la fiecare am procedat altfel, cred ca este un al 6-lea simtz pe care il au mamicile in acea perioada. Daca bebeul are personalitate atunci te va face sa intzelegi ce ii trebuie shi ce nu shi totodata ce-i place shi ce nu. Succes!
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde mdamsa » Dum Dec 03, 2006 3:32 pm

eu si la prima dsoara a mea la 3 luni am inceput cu sucul de fructe desigur dupa ce mi-a spus dr de fam ca se poate .la a doua am inceput cu sucul de fructe la 7 saptamani la inceput cate o lingurita si apoi mai mult.am vazut ca nu il da afara si nu ii face nici crampe sau sa fie agitata din cauza lor si am continuat sa ii dau suc de mere si morcovi
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde Ioanab » Lun Dec 04, 2006 6:21 pm

La acest capitol vem si noi probleme MAAARIII
La 7 luni si aproape jumate, nu vrea sa pape mai nimic (evident nu intra in discutie titi)
Dimineata abia abia vreo 4-5 lingurite de fructe (banane, mar, piersica cu biscuite sau cu branzica de vaci)
La amiaz e jale cate un varf de lingurita de pireu sau de supa (de orice fel) si apoi plansete si tipete dupa titi!
Seara (de regula dar nu de obicei) mananca cereale si apoi iar titi.
Suntem cam disperati ca nu vrea sa manance ...... Am avut rabdare ca am inceput de pe la 5 luni jumate cu suc/pireu de fructe!!
Orice idee sau sfat sunt foarte bine venite si asteptate!
Va multumim si Pofta Mare la toti puiutii!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:diversificarea, bat-o vina

Mesajde muresan » Lun Dec 04, 2006 9:43 pm

[b:]Ioanab a scris:[/b:]
[quote:]La acest capitol vem si noi probleme MAAARIII
La 7 luni si aproape jumate, nu vrea sa pape mai nimic (evident nu intra in discutie titi)
Dimineata abia abia vreo 4-5 lingurite de fructe (banane, mar, piersica cu biscuite sau cu branzica de vaci)
La amiaz e jale cate un varf de lingurita de pireu sau de supa (de orice fel) si apoi plansete si tipete dupa titi!
Seara (de regula dar nu de obicei) mananca cereale si apoi iar titi.
Suntem cam disperati ca nu vrea sa manance ...... Am avut rabdare ca am inceput de pe la 5 luni jumate cu suc/pireu de fructe!!
Orice idee sau sfat sunt foarte bine venite si asteptate!
Va multumim si Pofta Mare la toti puiutii![/quote:]

O prietena a mea cu puiut mofturos mi-a spus ca ia pus la inceput in supica si putin lapte praf, ca altfel nu voia sa o manance, si treptat a scos laptele din supa pana a ajuns sa o manance asa \"in pielea goala\":laugh: Pireul de legume l-a amestecat cu cel de fructe si la fel a scos treptat fructele. Succes. Pofta mare.:kiss: :kiss: :kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Următorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron