Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Sâm Oct 07, 2006 8:36 pm

Am ajuns sa deschid acest topic in urma \"vizitei\" pe care am facut-o pe site-ul www.anpc.ro, unde la capitolul \"Presa\"/2006/\"comunicat produse ecologice-12 sept.\" am descoperit o gramada de \"surprize\", multe din ele referitoare la produse pentru copii, produse de firme \"grele\" de pe piata! Cititi ca merita! Partea frumoasa este ca multe din produsele enumerate acolo, apartin unor producatori ... altii decat romani, mai exact au marca \"(N)U E\"! Ma intreb si cred ca pe buna dreptate, inca o data , daca mai era nevoie, dupa \"marele moment 2007\", ce vom fi: parteneri sau .... lada de gunoi a altora???!!! Totusi e vorba de copiii nostri.
Ca sa va fac curiosi, va dau un exemplu: la capitolul \"Ingrediente\" pe eticheta unui oarecare produs pentru bebelasi era scris \"Sare iodata\", iar mai jos, cica, pe eticheta era inscriptia \"Fara adaos de sare\"! Curat-murdar, nene Caragiale!
Impresia mea este ca toata asa-zisa \"siguranta alimentara\" mult fluturata de \"membri\" e doar un mare FSSSSS! ..... Din care vom face si noi parte! Repede! S-ar putea ca branza ciobanului si rosia sau marul din gradina \"lu\' tanti Floarea\" sa fie mult mai \"sigure\"!
Va las sa cititi si apoi, poate mai povestim!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde dem » Dum Oct 08, 2006 4:34 pm

M-am uitat si eu pe site-ul respectiv, si, sincer, mi se pare ca cei mai multi producatori aflati in culpa sunt \"romanasi\" de-ai nostri.
Nu am idee cum ne va fi dupa 2007, pot face doar presupuneri. Dar daca vine vorba despre produse pentru copii, cel putin in ceea ce priveste hainele si jucariile, marii prezenti pe piata romaneasca sunt China si Turcia, nu... UE. Noi am declarat un soi de boicot impotriva lor si facem tot posibilul sa NU cumparam ceea ce avem mai la indemana, adica chinezisme si turcisme, ci sa cautam in primul rand producatori autohtoni. Dar acestia sunt din ce in ce mai putini, iar disparitia lor a inceput cu mult inainte de a se pune problema aderarii, deci nu are treaba neaparat cu UE.
Nu sunt neaparat eurofila, dar mi se pare ca problema e mai complicata, daca dam vina pe UE riscam sa nu vedem cauze mai adanci.
Cat despre alimente... Oricum nu avem de unde lua numai produse de la tara (doar ce gasim la piata). Iar branza ciobanului e sigura in masura in care sunt respectate reguli elementare de igiena...
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde dem » Joi Oct 26, 2006 9:50 am

Navigand pe alt forum, am gasit un link spre un articol interesant (desi ingrijorator si deprimant) despre alte si alte prostii pe care le mancam, pe langa E-uri. Nu m-am priceput sa dau altfel acest link, decat cu copy/paste, sper sa puteti citi articolul.

http://www.ziua.ro/display.php?id=20986 ... 2006-10-26
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde mgm » Joi Oct 26, 2006 10:15 am

Am citit articolul si ce pot sa spun....groaznic!!!:ohmy:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde gabi77 » Joi Oct 26, 2006 1:54 pm

groaznic. daca mai citesc multe articole ca si acesta, nu mai mananc nimic niciodata:( :( :(
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde ofe » Joi Oct 26, 2006 2:57 pm

sunt de-a dreptul socata de ce am citit:ohmy: :ohmy: :ohmy:
eu de multa vreme incerc sa fac o selectie a alimentelor consumate, dar se pare ca nu prea avem cum sa ne ferim cu adevarat, decit doar, daca ne retragem undeva in pustietate si ne cultivam noi legumele si ne crestem singuri animalele.:woohoo: :silly:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Joi Oct 26, 2006 8:50 pm

Mda, deci ceea ce ma temeam eu ca se va intampla, chiar se intampla: adica a inceput campania de denigrare a produselor alimentare romanesti, ca sa nu mai putem exporta nimic si sa intre pe piata \"gunoaiele verificate\" si \"sigure\" , stim noi de unde (pacat ca presa de pe la noi \"are grija\" sa contribuie din plin la ceea ce mie mi se pare a fi falimentul national post-aderare). Da\' fir-ar mama lor, pana acum taranul roman care mananca ceea ce produce, de ce nu -sa imbolnavit din cauza alimentatiei \"nesanatoase\" de pe meleagurile noastre? De ce de 2000 de ani \"mortii putrezesc\" , iar acum tam-nesam in pragul marii \"aderari\" (fsssss), toate nu mai sunt bune si \"sigure\"? Pot sa spuna ce vor, un lucru e clar: daca voi vrea mancare sanatoasa ma duc la taran si cumpar nu din supermarket-urile lor unde pot gasi, in cel mai bun caz, alimente produse industrial si care reprezinta defapt adevaratul pericol pe termen lung. Cine a introdus E-urile in alimente si toate porcariile de conservanti? Producatorul roman? Pana in 1990 nici nu stiam de asa ceva. Pana si soia era ... soia, nu .... cauciuc. Mda, se pare ca iarasi \"o luam pe coaja\" de la \"prietenii\" nostri care ne-au mai \"coco\" prin \'45 cand ne-au lasat pe mana rusilor. Sorry sunt off-topic, dar ma scoate din sarite toata aceasta manipulare cu \"aflatoxinele\" si cu alte chestii rasuflate, pe care eu unul NU LE CRED! Ca si povestea cu ... gripa aviara!:sick: :sick: :sick: :sick: :sick: Si nu cred intrucat am vazut si am gustat ce se mananca acolo unde \"siguranta alimentara (a lu\'peste) e la ea acasa! Si dupa 3 luni nu mai puteam manca nimic, imi era greata si ... dor de mancarea \"nesigura\" .... de acasa! \"Nesigura\", dar cu gust si mult mai sanatoasa! Lasa ca vedem noi de la anul lapte sintetic si branza asijderea. In schimb vor fi \"sigure\". Pentru ei care le vand poate! E \"sigur \" ca aduc profit!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde muresan » Joi Oct 26, 2006 9:36 pm

Ai mare dreptate Arin ref la produsele \"sanatoase\" si \"gustoase\" ale lor:sick: Am avut si eu ocazia sa umblu mai mult prin Europa si din pct de vedere al mancarii mi-a fost tare greu. Prezentare si aspect de-ti ia ochii, dar gust de kk:angry: (scuze), de parca mancai cauciuc.Toate legumele si fructele \"sanatoase\" aveau gust de plastic,de mezeluri nu mai vorbesc:sick: , banzeturile parca mancai lapte praf cu aracet, iar carnea nu avea nici un gust, poate cea de pui care putea a peste:sick: :sick: Tot ce mancai era artificial. Am ajuns acasa si am am inceput sa mananc rosii de gradina cu telemea de taran de parca nu mai vazusem mancare in viata mea:P Am crezut ca doar mie mi se par asa nasoale produsele lor, eu fiind obisnuita sa mananc cam de toate de la tara (carne, oua, lapte, legume), dar si alti prieteni care se aprovizioneaza din piata au fost de aceeasi parere.Sa nu-mi spuna mie europeanul ca nu-s sanatoase produsele taranului roman, cand eu am bunica de 91 de ani care si la varsta asta mai lucreaza in gradina, dar care n-a pus in viata ei in gura produsele lor \"sigure\" ci numai din cele \"contaminate\" si \"neigienice\" din productie proprie.Hai sa fi-m seriosi cu toata brambureala asta.Mi-e mila de copii nostri ca o sa trebuiasca sa-i hranim numai cu gunoaie \"sigure\", ca doar tb sa-l falimentam pe taranul roman si productia autohtona:evil: :woohoo: :angry:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Joi Oct 26, 2006 9:50 pm

Referitor la \"produsele sigure\" va pot da un exemplu de-a dreptul elocvent,zic eu: am tinut in camera in caldura, o portocala taiata in doua, TREI LUNI si ..... nici macar nu a prins picatura de mucegai. Arata ca in prima zi. Asta da produs \"sanatos\"! Pai alea aduse (inca) din Africa de Sud, pe la noi, dupa trei-patru zile, daca nu le tii la rece se strica. Iar asta e un fenomen normal! Insa dupa \"marele fsssss\" (adica marea \"aderare\"):angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: vom importa doar din .... \"siguranta\"! Pai, ce nu asta e scopul \"fssss-ului\"? Ba da! Ca sa nu mai vorbesc de carnea \"sigura\", care are gust de .... apa si dupa ce o mananci iti ia vreo trei zile sa o si digeri, timp in care nu-ti mai trebuie nimic, ca ti-e greata! Nici macar ceai natural nu mai exista. Si ala e sintetic. Dar \"sigur\", zic ei, membri \"fssss-ului\"! Vai de amarul copiilor nostri, care ajung deja cu obezitate si boli de nutritie la ... 10 ani! Asta da \"siguranta\"!:sick: :sick: :sick:
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde muresan » Mie Noi 29, 2006 10:47 pm

Ma uitam zilele trecute pe cutia de cereale a lui Mihai si ce-mi dau ochii sa vad la continut E330 (acid citric) care e distruge smaltul dintilor si este cancerigen. Pai dc au tupeul sa puna in mancarea bebelusilor asa ceva, oare noua adultilor ce ne pun?:woohoo:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Arin » Mie Noi 29, 2006 10:57 pm

[b:]muresan a scris:[/b:]
[quote:]Ma uitam zilele trecute pe cutia de cereale a lui Mihai si ce-mi dau ochii sa vad la continut E330 (acid citric) care e distruge smaltul dintilor si este cancerigen. Pai dc au tupeul sa puna in mancarea bebelusilor asa ceva, oare noua adultilor ce ne pun?:woohoo:[/quote:]

Traiasca! Vezi, de-aia nu se face in Romania referendum pentru \"intrare\"! Mai apar vreo doi ca tine, care incep sa-si puna intrebari si .... de unde mai scoti .... 51% pentru \"DA\"? Si pe urma cum mai faci praf agricultura ecologica, pentru a face loc unui mare EEEEEEEE? (nu, nu e \"E\" de la Europa, ci tot felul de altfel de E-uri)!!!B) B) B) B) B)
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde Ioly » Joi Noi 30, 2006 3:02 pm

am citit shi eu articolul acela si m-a oripilat... Oare ce sa mancam? cred ca nu o sa-i mai dau copilului nici din dulceatza pe care am pus-o in vara asta din fructele din gradina proprie, de la pomi pe care nu i-am stropit, special, ca sa fie \"ecologici\"...

oare am devenit paranoica?


Off-Topic: incerc sa scriu fara sh si tz... e greu, dar mi-am insusit observitiile :lol:
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde sidonia » Vin Dec 01, 2006 6:37 pm

[b:]Ioly a scris:[/b:]
[quote:] incerc sa scriu fara sh si tz... e greu, dar mi-am insusit observitiile :lol:[/quote:]

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Multumim!;) ;) ;) ;)
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde nestle » Sâm Dec 09, 2006 9:23 am

Arin, as vrea sa te rog daca ai salvat articolul respectiv ( din 12 sept )sa mi l trimiti si mie , pentru ca nu il gasesc.Multumesc.
nestle
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Dec 09, 2006 9:06 am

Re:Calitatea prduselor pt. noi si copiii nostri!

Mesajde nestle » Sâm Dec 09, 2006 9:28 am

Arin, as vrea sa te rog daca ai salvat articolul respectiv ( din 12 sept )sa mi l trimiti si mie , pentru ca nu il gasesc.Multumesc.
nestle
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Dec 09, 2006 9:06 am

Următorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron