[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - SOS! McDonalds patrunde in scoli!

SOS! McDonalds patrunde in scoli!

SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde visualVenus » Lun Oct 23, 2006 1:18 pm

[color=#FF0000:]Azi am aflat cu indignare ca McDonald\'s va veni maine in pauza mare la scoala generala 10 din Zorilor. Copiilor li s-a spus ca daca vor nu\'s ce sa cumpere de la ei vor primi si o jucarie si sa-si aduca maine 80 de mii.

[b:]\"Nu-i obligatoriu\" [/b:] li s-a subliniat. Insa ce parinte nu va da copilului banii decat sa il vada jinduind dupa ceva ce alti copii au si el nu?! Chiar daca tu ca parinte esti total impotriva McDonald\'s?

Aceste activitati promotionale nu cred ca pot avea loc in scoli fara aprobarea directoarei sau a cuiva de mai de sus. As vrea sa stiu cine oare le-a dat voie celor de la McDonald\'s sa organizeze ceea ce vor face maine. Si si mai mult mi-ar place sa ii pot impiedica sa o faca!

Cum insa?... daca puteti sa ma ajutati cu ceva va rog faceti-o.
[/color:]
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde voichita » Lun Oct 23, 2006 1:29 pm

Din ceea ce stiu eu nu pot fi comercializate produse in interiorul scolii fara acordul administatiei scolii asa ca mobilizati-va cativa parinti si mergeti sa vorbiti cu directiunea ! Cu cat mai multi si mai repede cu atat mai bine! Daca suntem buni ,ca parinti ,sa sponsorizam scoala trebuie sa avem un cuvant de spun si in aceasta privinta. Eu iti doresc succes si astept detalii!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde dem » Lun Oct 23, 2006 1:32 pm

Stiu de la colegele mele (adepte ale unui stil de viata sanatos) ca exista un film (nu l-am vazut, dar s-a discutat foarte mult despre el in prezenta mea) despre un american care a facut un experiment pe pielea proprie, mancand timp de o luna numai la MacDonalds. Rezultatele au fost cutremuratoare (obezitate, sanatatea facuta praf etc.). Filmul se numeste \"Super Size Me\", si am inteles ca ar fi foarte convingator (adolescenta de 11 ani a unei colege a renuntat pentru multa vreme la MacD. dupa ce a vazut filmu). Daca doresti, iti pot face o copie, sa-ti trimit eventual prin posta sau cumva, sa-l difuzezi in randul parintilor sau sa-l arati directiunii. Nu stiu ce ai rezolva, dar macar nu stai cu mainile in san.
Unul din bucatarii la moda pe la TV, Jaime Oliver, a incercat (cu sprijinul directiunii !!!) sa implementeze intr-o scoala din Anglia un stil sanatos de hranire, inlocuind in meniul copiilor alimentele de fast food cu meniuri continand multe fructe si legume gatite sanatos. Ghici cine s-a revoltat ? Parintii ! Ajunsesera sa le arunce hamburgeri peste gardul scolii copiilor lor !
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde mgm » Lun Oct 23, 2006 1:57 pm

Am vazut si eu aproape toate episoadele cu Jamie Oliver,chiar ieri am vazut cum incercau sa scoleasca asa-zisele bucatarese care orice faceau in bucatarii,numai nu gateau,doar incalzeau semi-preparate.Exista o rezistenta clara din partea oamenilor,pt. ca e greu sa te dezobisnuiesti de ce ai mancat.Eu zic ca inca la noi societatea nu e asa afectata,si are sansa sa nu faca greselile celor din Vest.Totul tine de oameni,daca parintii se mobilizeaza,pot face ceva pt. copiii lor,asa ca eu zic sa nu te lasi.Va dati seama ce interese sunt la mijloc si ce presiune vor face aceste firme,pt. ca sa-si promoveze produsele infecte???Copiii mei nu au calcat inca prin McDonald\'s si sunt constienta,ca odata cu varsta,vor vedea la altii si vor vrea si ei.Dar sper ca asta sa se intample cat mai tarziu si cat mai rar.
Off-topic-ati vazut ca la editura Curtea Veche a aparut o carte scrisa de Jamie Oliver?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde visualVenus » Lun Oct 23, 2006 9:15 pm

Da, dem, trimite-mi te rog filmul, la public.cai@gmail.com. Om vedea ce va fi maine... desi nu prea am sperante.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde giagirl » Mar Oct 24, 2006 8:39 am

off topic: unde se difuzeaza acest Jamie Oliver?
MULTA BAFTA FETELOR!!

JOS FAST-FOOD!!

JOS COCA-COLA!:angry:
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde mgm » Mar Oct 24, 2006 8:40 am

Emisiunea lui Jamie este in fiecare duminica la ora 15 pe TVR2 si in reluare luni dimineata parca,dar nu stiu la ce ora.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde Arin » Mar Oct 24, 2006 10:29 am

Nu pot afirma decat ca E STRIGATOR LA CER! Cum naiba sa vina in scoala sa faca ... RECLAMA la produsele lor? Ce s-ar intampla daca ar veni fiecare firma si ar face asta? In plus, daca nu ma insel, legea invatamantului interzice asa ceva, deci interesati-va ca s-ar putea sa fie ILEGAL! Anuntati Inspectoratul Scolar! Ar trebui anuntata si primaria, intrucat scolile sunt in jurisdictia si a administratiei locale. Si asa nu mai avem decat mizerii pe piata ca sa ne hranim (si contrar a ceea ce se trambiteaza cu \"securitatea alimentara\", credeti-ma pe cuvant ca defapt tot ceea ce va fi produs DOAR industrial, va fi cu mult mai nesanatos decat ce mancam acum din piata , fara ..... asa zisa \"securitate alimentara\"!).
In mod normal ar trebui ca parintii (comunitatea??) sa interzica accesul unor astfel de firme in (auzi tu!!!) ... scoli! Cat priveste acordul, este clar ca asa ceva nu poate fi facut decat cu acordul Consiliului de administratie al scolii! Care devine direct raspunzator!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde Arin » Mar Oct 24, 2006 10:32 am

Pentru \"dem\". Atentie la capitolul multiplicare si mai ales, distributie a acelui film, mai ales ca \"se leaga \" de o companie atat de puternica! Stii tu .... copyright, bla, bla!!!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde dem » Mar Oct 24, 2006 12:27 pm

Multzam, Arin, vezi, la asta nu ma gandisem...
VisualVenus, iti voi scrie pe adresa pe care mi-ai dat-o. Colega mea mai priceputa la calculatoristica zice ca filmul e prea mare, nu merge pe e-mail.
Eu zic ca daca sunteti mai multi parinti care se scandalizeaza, poate reusiti ceva. Poti pune problema pe latura financiara, cum adica sa te oblige, practic, sa scoti 80.000 din buzunar, fara sa decizi tu asta ? Ce, au cerut parintii in prealabil sa vina MacD in scoala copiilor lor ?
Poate asa nu va mai fi o \"data viitoare\" la asemenea actiuni.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde sidonia » Mar Oct 24, 2006 4:05 pm

[b:]Arin a scris:[/b:]
[quote:]Nu pot afirma decat ca E STRIGATOR LA CER! Cum naiba sa vina in scoala sa faca ... RECLAMA la produsele lor? Ce s-ar intampla daca ar veni fiecare firma si ar face asta? In plus, daca nu ma insel, legea invatamantului interzice asa ceva, deci interesati-va ca s-ar putea sa fie ILEGAL! Anuntati Inspectoratul Scolar! Ar trebui anuntata si primaria, intrucat scolile sunt in jurisdictia si a administratiei locale. Si asa nu mai avem decat mizerii pe piata ca sa ne hranim (si contrar a ceea ce se trambiteaza cu \"securitatea alimentara\", credeti-ma pe cuvant ca defapt tot ceea ce va fi produs DOAR industrial, va fi cu mult mai nesanatos decat ce mancam acum din piata , fara ..... asa zisa \"securitate alimentara\"!).
In mod normal ar trebui ca parintii (comunitatea??) sa interzica accesul unor astfel de firme in (auzi tu!!!) ... scoli! Cat priveste acordul, este clar ca asa ceva nu poate fi facut decat cu acordul Consiliului de administratie al scolii! Care devine direct raspunzator![/quote:]

Din pacate, Arin, nu e singurul caz de genul asta. Imi amintesc ca anul trecut, la un liceu din centru, s-a distribuit copiilor gratuit Coca-Cola. Am inteles ca a fost destul de interesanta reactia unora din copiii de generala dupa ce au baut cateva doze din minunata licoare....:woohoo: La acelasi liceu s-au mai distribuit apoi ceva Chips-uri, din nou sanatate curata!:angry: Si, cireasa de pe tort, baietii din liceu au primit mostre de parfum \"Axe\" distribuite de tipe imbracate in pantaloni de piele si cu buricele goale, care s-au mai si unduit intr-un mod cat se poate de dizgratios printre banci. :sick:

Da, e vina conducerii scolii pentru ca permite asa ceva. Parintii ar trebui sa ia masuri si sa reclame aceste cazuri.
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde visualVenus » Mar Oct 24, 2006 4:47 pm

[color=#FF0000:]Mda... actiunea de azi a McDonald\'s a dovedit inca o data in ce coruptie adanca suntem afundati si... si cat de slabi suntem noi parintii. Pentru ca eu le-am dat bani ambilor mei copii sa-si ia prostiile alea, pana la urma (si pentru ca sotul meu nu e de acord cu revolta mea). Iar azi, gandindu-ma mai bine, mi-am dat seama (da Doamne romanului mintea de pe urma!) ce era de facut: trebuia sa-mi tin azi pruncii acasa iar maine sa ii trimit la scoasla cu scrisori catre invatatoarele si directoarea lor prin care sa imi explic gestul!

Macar acum voi colecta numele tuturor celor care au avut taria sa nu le dea pruncilor lor bani azi si daca se va mai intampla ii voi contacta pe parintii lor sa ne aliem si sa facem GREVA.

Vreti sa stiti proportia celor care n-au adus bani de McDonald\'s azi? 25% in ambele clase ale copiilor mei!

V-am spus oare unde s-a tinut \"spectacolul\"? In SALA DE SPORT a scolii!

Si nu in pauza mare cum se anuntase ieri, ci DUPA! In timpul orei a treia de curs! Clasa a treia a stat chiar toata ora acolo.

[Interesant, la teatru se merge cu scoala dupa ore, dar McDonald\'s este un act cultural mult mai important! se renunta la ore pentru el]

Desi se anuntase ca doar cei ce au bani vor merge in sala de sport, cei de clasa a treia au mers toti acolo. Cei ce n-au adus bani s-au uitat cu jind la colegii lor. Foarte frumos si educativ...

Am cautat unde scrie in legi despre comertul si promotiile in scoli si nu am gasit nimic. Am cautat in Legea inv. si in Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de inv. preuniversitar. E cineva care ma poate ajuta cu un indiciu, va rog?

Si apropos de chips-uri, acum doi ani fiecare prunc de la gradinita 58 din Zorilor a primit gratis un BAX! de-abia il carau saracii, ca era mai mare ca ei.[/color:]<br><br>Post editat de: visualVenus, la: 2006/10/24 18:23
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde mgm » Mar Oct 24, 2006 6:55 pm

Uau!!!:ohmy: Deci asta ma asteapta cand vor merge copiii la scoala??:angry: :angry: Ce pot sa va zic,e ca si eu am incercat sa mai schimb lucrurile in ce priveste mancarea la Sebi la gradi.Si desi atunci pe loc au zis ca vor incerca sa mai schimbe,nu au facut nimic:angry: :angry: Oamenii foarte greu vor sa inteleaga o schimbare,si mai ales cei care se apropie de pensie,nu am nimic cu ei,dar asa e.Tin minte,ca si cand eram noi mici,un desert bun era considerat neaparat o prajitura.N-ati observat ca si daca vine cineva in vizita si ii pui in fata fructe,se uita ciudat la tine??Trebuie neaparat prajituri,sau ceva de baut,o cafea...Asa ca e foarte greu sa schimbi mentalitatea oamenilor,din pacate...:dry:<br><br>Post editat de: mgm, la: 2006/10/24 19:56
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde Ank » Mar Oct 24, 2006 9:21 pm

Sunt si eu foarte revoltata in legatura cu aste lucruri aberante care se-ntampla prin scolile si gradinitele noastre!!!!
:angry: Nu mi-a venit a crede cand am citit aseara! Azi am vorbit cu o cunostinta care lucreaza la ziar (Buna ziua de Ardeal) si i-am spus despre marshavie, a zis ca va scrie un articol pe maine. Uf! sunt tare furioasa ca se-ntampla lucruri de-astea! In fine, trecand peste asta..ce cred eu ca ar fi de facut:
scris mailuri si sesizari la Inspectorat - asta de catre noi - parintii clujeni, chiar dc nu avem copii la scoala inca
Documentarul despre care spuneati (voi urmari si eu emisiunea de care ati spus, sunt curioasa)...nu am putea sa contactam producatorii...Din moment ce au facut emsiunea (nu am vazut-o, dar mi-a povestit cineva de ea) cred ca nu i-ar deranja sa fie popularizata cat mai mult
Visual Venus....ma gandesc ca or fi poate chiar mai mut de 25%dintre parinti care nu sunt de acord cu ce s-a intamplat, dar care au cedat presiunii. Merita sa faceti niste demersuri , macar sa va exprimati dezacordul! Am sa ma uit si eu printre legi sa vad dc pot sa fie \"prinsi\" pe cale juridica. In mod normal n-ar trebui sa se poata intampla asa ceva....Si mai ales dc au fost tinutti o ora intreaga...Ce s-a intamplat de fapt in ora aceea?? Tre sa inchei acum dar ma mai documentez si revin
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde visualVenus » Mar Oct 24, 2006 10:42 pm

[b:]dem[/b:], multumesc, scrie-mi te rog pe email ca sa ne intelegem cum imi poti da filmul (daca mai vrei, bineinteles). Eu nu il voi arata directiunii decat daca voi continua batalia si in acest caz il voi cumpara eu, ca sa nu fie discutii (vezi ). Problema nu trebuie pusa doar pe latura financiara, ci trebuie ridicata in toate aspectele ei, eu asa cred.

[b:]Ank[/b:], multumesc pentru ca i-ai spus celui/celei de la ziar despre caz! Tare m-as bucura sa scrie despre asta. Ii stau la dispozitie cu mare drag; daca doreste sa-mi scrie pe public.cai@gmail.com. Incerc sa cumpar ziarul maine. Cat despre procent, e un pic pe dos... 25% [b:]n-au[/b:] adus bani! Iti multumesc mult pentru tot ajutorul!
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron