cand ne intoarcem la servici?

cand ne intoarcem la servici?

Mesajde divio » Mar Sep 12, 2006 2:40 pm

voi cand v-ati intors/vreti sa va intoarceti la servici? eu m-am gandit initial ca la 1 an de la nastere, asa cum au facut si unele colege de serviciu...dar acuma am impresia ca ar fi prea devreme...cred ca intre 1-2 ani inca mai are mare nevoie de mine...si eu de ea...va rog, mamici mai experimentate, daca aveti chef sa-mi spuneti la ce sa ma astept intre un an si doi ani de viata :de exemplu, ce program zilnic are un astfel de copil?(vreau sa incerc, pe cat posibil, sa fac o planificare, mi se cere de la serviciu sa dau o data exacta cand ma intorc)...multumesc anticipat!
divio
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:55 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde claualex » Mie Sep 13, 2006 12:36 pm

eu nu m-am intors la servici,am cazut de comun acord cu tati si mai stau putin pana alexandra se mai acomodeaza cu gradi(inca plange dimineata)sa vedem cum va fi cu racelile.desi vreau sa mai ies din obisnuinta de zi-cu-zi,gatit,spalat,curatenie,copil,mai stau 1 luna 2.nu va fi usor ca vine iarna,dar facem un efort,iar cand nu ne mai ajung banii,imi voi cauta un servici care sa imi permita sa o duc si sa o aduc de la gradi pe alexandra.

asta e parerea noastra,fiecare face asa cum crede.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde mgm » Mie Sep 13, 2006 12:45 pm

Eu sunt de multi ani acasa,de cand l-am avut pe Sebi(4 ani),si desi uneori e greu,pt. ca profesional nu am mai reusit sa fac nimic ,pot sa va zic ca un copil are nevoie mereu de cat mai multa atentie si preocupare din partea parintilor.Pt. cine poate sta 2 ani cu copiii,eu zic sa nu rateze anii astia superbi.E ceva unic si irepetabil,cand se fac primii pasi,cand spune prima oara ceva nou,cand,cand...Eu nu regret deloc timpul petrecut cu ei,cand vor fi mai mari si mai independenti,probabil ca o sa vreau eu sa stau mai mult cu ei,iar ei poate or sa vrea cu prietenii...:lol:<br><br>Post editat de: mgm, la: 2006/09/13 13:47
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde danasalo » Mie Sep 13, 2006 10:07 pm

Mamicilor...fetelor,

Depinde foarte mult de ce fel de activitate profesionala ati avut inainte.
Eu de exemplu am lucrat de la 18 ani...si nu imi amintesc sa fi stat acasa mai mult de 2 sapt- concediu, sau de 5 zile cind am facut pneumonie...asa ca, dupa ce am ramas in prenatal prin saptamina 34....am realizat ca e nasol. Nu te mai tine minte nimeni, nu mai ai aceleasi preocupari cu prientenii....DAR.....a venit momentul cind \" pitu\" cum il alint eu pe Alex, sa aiba nevoie de mine non stop. Mai ales ca si papa tzitzi..
dar sa revin.Initial am zis ca IO ma duc imendiat dupa 6 luni. Vezi de treaba, ca nu pot...si nici nu vreau sa il privez pe baiatul meu de tot isi doreste - MAMA.

Poate la 1 an...sau daca mi-as gasi un servici care sa imi permita sa stau acasa mai mult...ceva flexibil.

Oricum e greu pentru o femeie care are cariera sa intrerupa, dar depinde de fiecare. Eu cunosc persoane care s-au intors la munca dupa 3 luni....altele la 2 ani.
La fiecare ne este greu cu banii. Eu zic : sotii si familia este cea care dicteaza.

Numai bine,
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde tzush » Sâm Oct 07, 2006 1:11 pm

mai oameni buni, dupa cum unii o stiti deja, eu am inceput iar de la 6 luni ale lui david. si e super ok. din toate punctele de vedere, mai putin ca mereu mi-e dor de el. dar sa fiu sincera, dupa dicutii cu mama si soacra mea, cred ca o sa imi fie dor pana la adanci batranete. si inca ceva. adevarul e ca daca sotul meu ar castiga si salariul meu .... poate poate as renunta. dar tine de temperamentul fiecareia dintre noi. eu una sinteam ca nu mai rezist psihic acasa. am nevoie de agitatie, de nervi, de oameni, de evolutie profesionala. spun doar \"doamne ajuta!\" sa le impac pe amadoua. ideea e ca tare mi-s dragi si n-as renunta la niciuna. daca ar fi de ales ... clar ca david ar castiga :D
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde Arin » Sâm Oct 07, 2006 9:09 pm

[b:]divio a scris:[/b:]
[quote:]voi cand v-ati intors/vreti sa va intoarceti la servici? eu m-am gandit initial ca la 1 an de la nastere, asa cum au facut si unele colege de serviciu...dar acuma am impresia ca ar fi prea devreme...cred ca intre 1-2 ani inca mai are mare nevoie de mine...si eu de ea...va rog, mamici mai experimentate, daca aveti chef sa-mi spuneti la ce sa ma astept intre un an si doi ani de viata :de exemplu, ce program zilnic are un astfel de copil?(vreau sa incerc, pe cat posibil, sa fac o planificare, mi se cere de la serviciu sa dau o data exacta cand ma intorc)...multumesc anticipat![/quote:]

Printre topic-urile \"vechi\" gasesti o intreaga discutie despre asta.
Noi \"ne-am intors\" la 6 luni, ca i s-a facut dor la mami de serviciu si (pe buna dreptate), simtea ca o ia razna daca mai sta intre patru pereti. Asa ca , in luna a 5-a am adus-o pe tanti actuala, sa se obisnuiasca cu bebe si bebe cu ea, iar in luna a 6-a ... la serviciu. E mai greu, dar , la urma urmei, dupa ce intram in \"colhoz\", s-ar putea ca durata concediului de maternitate sa ajunga la nivel \"european\" adica .... (Ha!Ha!) la 3 LUNI! Deci , ca antrenament, in ideea in care mai vine un copil si vom avea doar 3 luni de concediu ..... (la standarde europene e drept :blink: :blink: :blink: :woohoo: :woohoo: :woohoo: ) ......avem antrenament deja!
Pe de alta parte, confortul psihic al mamicii noastre e si el important alaturi de bunastarea lui \"bebelac\".
Cat priveste faptul ca cei de la serviciu iti cer o data \"fixa\" cand te vei intoarce, da-le sa citeasca legea! Daca nu o gasesc, spune-le tu, ca nu prea ai cum sa le \"dai o data fixa\", intrucat nu mai depinde NUMAI de tine! Daca vor fi nelamuriti, lasa-i asa, pana se obisnuiesc cu dreptul femeii care e in concediu de maternitate, de a hotara cand si cum doreste sa reinceapa activitatea!
NIMENI, dar absolut NIMENI dintre cei de pe forum, n-o sa poata sa-ti \"ofere\" programul copilului TAU intre 1 si 2 ani! Cel mult fiecare dinre noi va putea sa-ti ofere programul si obiceiurile copilului SAU! Si crede-ma asta nu va avea darul sa te ajute prea mult, incat fiecare copil e ... \"cu ale lui\"!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde divio » Mar Oct 17, 2006 8:08 am

mersi de raspunsuri! e clar ca nimanui nu-i e usor sa rezolve aceasta problema...
divio
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:55 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde claualex » Mar Oct 17, 2006 9:09 am

asta cam asa e:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde gabi77 » Lun Oct 30, 2006 11:49 am

astazi m-au sunat de la serv. si mi-au facut o oferta greu de refuzat. numai eu stiu ce-i in inima mea acum. daca accept din start cel putin 3 zile tr sa merg la bucuresti. mor la gandul ca nu-s cu Patrick 24 din 24.
spuneti-mi voi, cele care ati reinceput activitatea, e la fel de greu sa te \"desparti\" de puiut fie ca are 1 an fie 2? eu cred ca si la 2 ani, cand se termina concediul de matrernitate as fi la fel de disperata.:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde sidonia » Lun Oct 30, 2006 1:21 pm

Nu e usor sa te desparti de puiul tau; fie ca o faci la 1, 2 sau 3 ani. Orice mamica iti va spune lucrul acesta. Imi amintesc ca in primele cateva saptamani dupa ce mi-am reluat serviciul Victor plangea dupa mine de mama focului. Am ajuns in faza in care preferam sa ma trezesc mai devreme si sa fiu plecata pe cand se trezea el, ca sa trecem peste momentele neplacute. Dar nu intotdeauna imi iesea faza. In acele zile, ieseam repede pe usa si apoi stateam si ascultam cum plange. Mergeam si eu plangand si inainte de a da ochii cu colegii intram la toaleta ca sa imi \"dreg\" fata. Cu timpul ne-am obisnuit si a ajuns sa fie totul ok. Povestea s-a repetat in termeni aproape identici atunci cand l-am dus la gradinita. Oricat de mult ai vrea sa amani, tot va trebui sa va despartiti la un moment dat si de fiecare dat va fi \"cu cantec\".

Pe de alta parte, eu consider ca activitatea profesionala nu e de neglijat. E vorba de aspectul financiar pe de o parte (doar vrem sa le oferim ce-i mai bun puilor; asta inseamna ca la un moment dat multe se vor reduce la bani....). Si e vorba de implinirea ta ca persoana pe de alta parte. Da, e adevarat, e un sentiment deosebit sa poti fi 24 din 24 cu copilul dar trebuie sa mai faci si altceva...
Ce sanse sunt sa te intalnesti cu oferta aceasta daca renunti acum la ea? Ziceai ca iti e groaza de plecatul de langa Patrick. Sincer, eu as zice ca o sa iti prinda bine sa te gandesti si la altceva decat la el. In fond nu inseamna ca il parastesti de tot. Doar ca relatia voastra intra intr-o alta etapa. Etapa care, oricat ai vrea sa o amani, tot va interveni.

Iti doresc sa ai puterea de a lua decizia corecta!<br><br>Post editat de: sidonia, la: 2006/10/30 13:27
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde Ioly » Vin Dec 01, 2006 1:09 pm

Am descoperit si yo acest topic.... De mult n-a mai scris nimeni, dar am sa va spun cum a fost cu mine, poate cineva trage vreo concluzie...

Cand am fost gravida cu Tibi mi-a fost foarte greu (era sa-l pierd de 4 ori), am avut contractii din luna a 4-a, asa ca a trebuit sa renunt la servici si inainte sa nasc am stat 5 luni in pat. In prima luna de stat acasa mi-a tot sunat telefonul, erau clientii... apoi din ce in ce mai rar pentru ca ii trimiteam la colegi, la inceput am primit o parte din comision, ca de! erau clientii mei, dar am ajuns ca dupa 5 luni sa nu ma mai sune nimeni shi sa nu mai primesc nimic... Am mai avut \"norocul\" sa dau si peste o contabila care nu a inregistrat nici una din deciziile de marire de salariu pe care le-am primit si m-am trezit ca in loc de aproape 5 milioane (care in 2001 insemnau ceva...) casa de asigurari de sanatate mi-a decontat doar 1.400.000, iar cei de la firma nu au vrut sa acopere diferenta... (nu-i condamn) mi-au spus ca daca vreau s-o dau in judecata pe contabila si sa-mi recuperez banii de la ea... (pe vremea aceea nu era indemnizatia fixa, la toata lumea la fel...) Am vrut s-o fac, dar ghinion... cum poti da in judecata o persoana pe care n-o mai gasesti?... Si mai mult de atat a disparut, pur si simplu de pe fata pamantului, cu tot cu actele de la firmele pentru care tinea contabilitate printre care si cartea mea de munca. Va dati seama ca 1,4 milioane erau prea putin si ca totul sa fie \"sublim\" sotul meu a avut un sir intreg de ghinioane si a schimbat serviciul de 3 ori si tot peste sarlatani a dat... Ajunsesem in pragul disperarii din cauza banilor asa ca am luat hotararea sa ma intorc la serviciu si sa-mi refac portofoliul de clienti, norocul meu a fost ca patronii au fost intelegatori si-mi dadeau masina firmei ca sa vin acasa din 3 in 3 ore sa pot alapta. Asa ca yo m-am intors la serviciu de la 3 luni... nu va spun ce probleme am avut cu bonele, dar pana la urma norocul mi-a suras din nou... ne-am oprit la nr.6, adica o matusa care si-ar da si sufletul pentru Tibi si in ziua de azi si care l-a ingrijit, poate, mai bine decat as fi putut eu insami...si ce este cel mai important nu l-a rasfatat. Am facut tot posibilul ca sa nu-i lipseasca nimic, dar daca ar fi sa dau timpul inapoi si sa schimb ceva ar fi ca as strange-o de gat pe contabila aia inainte sa dispara si sa-mi rapeasca posibilitatea de a sta mai mult acasa cu puiutul meu.
Cu Adi a fost altfel, am fost la lucru pana n-am mai putut sa stau pe scaun... Si m-am intors dupa 6 luni, dar numai pentru 4 ore pentru ca mama a iesit la pensie si mi-a fost mai usor, oricum daca nu vroiam sa ma duc si sa stau acasa cu el o faceam fara nici un fel de reprosuri din partea patronilor.

Eu spun ca fiecare mamica face cum poate sau cum o lasa partea financiara. Rar se intampla sa fie 2 cazuri la fel, oricum conteaza si ce servici ai, in ce domeniu...
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde laurici » Vin Dec 01, 2006 7:35 pm

e o problema dificila !
daca nu se intampla sa emigram in state ar fi trebuit sa ma intorc la catedra desi mai am anul acesta si urmeaza sa imi schimb domeniul ( slava domnului !!) . asa ca ma voi concentra pe licenta si voi mai sta putin acasa . la mine nu a fost si nu este deloc plictisitor in perioda concediului de maternitate . am mers si inca frecventez
facultatea , am mers si mai merg de 2 - 3 ori pe sapt la canto , am luat si iau ore de engleza .si acum pana se intoarce copilul de la cresa de abia reusesc sa le finalizez pe toate - tot pe fuga sunt . nu stiu daca ar fi fost la fel daca nu as fi avut si aceste activitati . probabil ca m-ar fi omorat rutina. desi sunt mereu obosita totusi am un sentiment minunat cand mai fac si altceva in afara de gatit , menaj , s . a .
asa cum ziceti si voi e f important planul profesional pt ca nu putem sa oferim copiilor bucurii , o viata frumoasa in absenta banilor . chiar astazi am fost la cumparaturi la cora si am luat o parte din cadouri pt puiut . sunt o multime de jucarii educative pt toate categoriile de varsta . daca nu am munci cum sa le oferim ceva ?
momentul intoarcerii depinde de mai multi factori . eu am stat 2 ani cu el si mai stau putin dar daca as fi avut un loc de munca unde absenta mea ar fi insemnat o pierdere pe acest plan probabil ca m-as fi intors cat mai repede.
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde laurici » Vin Dec 01, 2006 7:37 pm

yoli , multa sanatate puisorilor tai ! sa dea dumnezeu sa incepeti un an nou plin de impliniri !
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde divio » Lun Dec 11, 2006 10:06 am

tocmai citeam un topic legat de dificultatile obisnuirii micutilor cu \"olita\" si mi-am dat seama ca dupa un an, dupa ce umbla pe picioarele lui, puiul isi solicita parintii si mai mult ca inainte...oare as putea-o supune pe maica-mea, care se presupune ca va ramane cu micuta mea dupa ce ma intorc la servici, unui astfel de \"supliciu\" - sa umble toata ziua cu olita dupa ea, sa se roage de ea, etc.? oare asta nu ar trebui sa fie \"crucea\" mea? (tin sa precizez ca as vrea sa ma intorc la lucru pentru implinirea mea personala si nu in primul rand din cauza banilor)...
divio
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:55 pm

Re:cand ne intoarcem la servici?

Mesajde voichita » Lun Dec 11, 2006 2:04 pm

Raspunsul meu la aceasta intrebare e ca n-as fi ratat pentru nimic in lume primii doi ani din viata fiilor mei, cand invata atat de multe si evolueaza atat de spectaculos. Am vrut sa fiu cu ei pe tot acest parcurs si e ceva de nepretuit!:) . Partea proasta e ca traim in Romania si statutul de mama prezinta prea putine avantaje din punct de vedere material si social si profesional si trebuie sa ne facem griji si ca ne pierdem locul de munca si ca pierdem din punct de vedere profesional in comparatie cu ceilalti celibatari , barbati sau fara copii! E o lupta dura , in care trebuie sa dovedim ca le putem face pe toate....dar cat de bine reusim? Dezavantajul mare e ca nu ne mai putem intoarce in urma sa recuperam nimc din ceea ce pierdem! Si ...mai rau suntem obligate sa ne asumam responsabilitatea de a alege ce pierdem!
Sper ca n-am fost prea pesimista dar ,in acest moment, cam asta e ceea ce simt si cred despre alegerile mele ca mama!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Următorul

Înapoi la De-ale mamicilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron