Cei 7 ani de-acasa

Cei 7 ani de-acasa

Mesajde mgm » Lun Sep 04, 2006 11:21 am

Ce parere aveti de educatia data parintilor copiiilor lor cat acestia sunt mici?Mai e important sa invete niste reguli de comportament in societate si de morala sau e mai bine sa ne ghidam dupa \"legea junglei\"?Sebi al meu,fiind marisor deja(4 ani)se confrunta cu tot felul de situatii,de care el sunt sigura ca nu-si face atatea probleme cate imi fac eu-copii agresivi,care vorbesc urat,musca,sau se poarta urat,si parinti care par aproape \"mandri\" de \"reusitele\" odraslelor.Uneori ma intreb daca nu l-am invatat sa aiba prea mult bun simt,in comparatie cu ce vede in jur.<br><br>Post editat de: mgm, la: 2006/09/04 12:22
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde giagirl » Lun Sep 04, 2006 11:34 am

sa stii ca si eu am o prblema asemanatoare
exista un copil in spatele blocului care e f agresiv, zgarie pa fata, musca
cum meli e f mica (1an si o luna) mi-e tare frica deoarece maica-sa m-a averizat
ca e agresiv, dar atat. nu stiu ce-i fac daca se atinge de melinda. Pe nepotelul meu
de 7 ani l-a muscat deja, am vazut o fetita pe care a prins-o de fata, aproape ca i-a scos
ochii, a zgariat-o pe toata fata. Eu sunt superprotectoare, si imi si ies repede din pepeni.
nu stiu pe cine bat mai intai copilul sau pe maica-sa.
:angry: (copilul nu prea are nici o vina, ca are vreo 2 ani)
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde voichita » Lun Sep 04, 2006 1:48 pm

Evident ca sunt importante toate regulile acestea de morala si de bun simt ,altfel am fi doar niste animale si mai cred ca foarte important este si propriul nostru comportament fata de ei si fata de ceilalti. Ei nu fac decat sa imite ceea ce le oferim si in situatiile de agresivitate fizica si verbala la copii raspunsul il gasim la parintii lor.
Daca mai tineti minte am postat un topic legat de muscatura pe fata la gradi in cazul lui Tudor al meu,nu am lasat lucrurile asa si am incercat sa gasesc o explicatie pt comportamentul baiatului respectiv si am gasit-o: micutul avea mama plecata la lucru in Italia si era in grija bunicilor impreuna cu fratele sau cu 1 an mai mare, iar bunica evident era depasita de situatie cei doi baietii fiind intr-o continua bataie intre ei si cu ceilalti. Din pacate nu e vina lor ,ci a unor parinti iresponsabili ,si cred cu convingere ca intr-o situatie ca aceasta micutii au nevoie de consiliere psihologica .
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde dem » Lun Sep 04, 2006 3:23 pm

Si noi ne educam copilul \"asa cum trebuie\", cu un set intreg de reguli din care cel putin un sfert le va incalca atunci cand va fi adult, dar noi ne facem datoria... Dar inca nu am ajuns la testul gradinitei, unde Elisabeta va fi confruntata cu stilul de educatie al celorlalti copii. Ce-i drept ca am vazut in jurul meu destui parinti cam \"relaxati\" la capitolul educatie.
Referitor la problema agresivitatii, am avut ocazia sa vad cu ochii mei cum se poate rezolva: o mamica disperata ca nu putea prin nici o metoda sa-si convinga copilul (care avea cam doi ani pe atunci) ca nu trebuie sa-i loveasca pe altii, a inceput sa-l aduca la Clubul Juniorilor de la Happy Kids, in ideea ca, daca-i spun altii, poate va intelege. Dupa destule faze neplacute (mai mult pentru mama, care tot trebuia sa ceara scuze), situatia a inceput intr-adevar sa se schimbe, copilul a renuntat treptat la comportamentul agresiv, dupa cateva luni nici n-ai fi zis ca era aceea&#351;i persoana. Deci se poate, dar mai intai trebuie sa admita parintii ca agresivitatea nu e un lucru acceptabil (si din pacate am vazut mame sau bunici, mai ales de baieti, mandre de acest comportament, adica din varful buzelor obiectau, dar se vedea pe ele ce incantate sunt de voinicul lor).
Nu stiu cum va reactiona copilul meu la violenta in absenta noastra, e genul sesnsibil care nu riposteaza, ci se mira la modul autentic (\"mami, de ce m-a impins cutare ?\"). Constiinta nu mi-a permis s-o invat sa raspunda cu aceeasi moneda, desi tentatia era uneori mare... (dar am vazut o data o bunica, tot la Clubul Juniorilor, dupa ce nepotul ei a bruscat-o pe Elisabeta, vazand ca eu o luam pe calea impaciuirii, o indemna \"ce stai, impinge-l si tu pe el !\". ?!?!).
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde Ank » Lun Sep 04, 2006 10:05 pm

Sunt de acord, parintii sunt vinovatii pentru agresivitatea copiilor lor (:Pdeci, giagirl - cred ca pe mama ar trebui sa o bati, nu pe copil). Violenta se invata, dar pana la o anumita varsta tine si de capacitatea copilului de auto-control. La o varsta fregeda agresivitatea copiilor are de-a face cu faptul ca nu sunt capabili sa isi infraneze impulsurile (lobii frontali - raspunzatori de auto-control se dezvolta mult pana la 3 ani) + nu au inca invatate raspunsuri alternative fata de situatiile frustrante (de exemplu nu stiu sa ceara jucaria de la alt copil - nu au limbajul dezv pt a o face). (Asta pana pe la 3 ani). Deci este oarecum scuzabila, insa reactia celor din jur este foaaarte importanta. Daca se raspunde tot prin violenta - copilului i se [b:]confirma [/b:] faptul ca violenta este calea de rezolvare a conflictelor (deci...Giagirl...nici pe mama sa nu o bati, ca invata si pitica ta despre asta modalitate de rez a conflictelor :P) In loc de asta copilul poate [b:]fi invatat [/b:] despre empatie (atragandu-i atentia la consecintele a ceea ce a facut - cel lovit e trist, il doare, plange), si despre cum altfel isi poate rezolva problema (cum sa ceara un obiect, sa negocieze, etc). Pe scurt, cam asta spun multe din studii (ca m-a interesat tema asta a agresivitatii si am citit).

E drept ca de foarte multe ori copiii [u:]obtin [/u:]ceea isi doresc prin violenta, asa ca le e mai la indemana sa se poarte in continuare asa. Si cred ca de aceea ne si punem cateodata intrebarea cu care s-a deschis topicul asta - daca nu ar fi mai bine sa ii incurajam sa fie asa. Eh, sa ne gandim ca pana la urma tot ei sunt cei exclusi de colegi (cui ii place sa fie in preajma cuiva agresiv), chiar si profesorii se poarta mai altfel cu ei (au mai putina rabdare, ii judeca \"negativ\", etc); asa ca pe termen lung sunt niste consecinte sociale pe care nu ni le dorim pentru ei, asa ca...sa ii nvatam sa fie oameni care ... sa se stie bucura de ceilalti oameni. Si de aici putem vorbi mult si bine despre valori, morala si frumosul din viata traita cu si pt semeni :)
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde mgm » Mar Sep 05, 2006 1:14 pm

Apropo de violenta,nu vi se pare revoltator,ca la Pro tv,de ex. stirile alea groaznice care se dau la ora 5,au inceput sa fie mutate si la ora 13?Atunci e plin de copii acasa,care vin de la gradi sau de la scoala..si care ce fac?Apasa telecomanda si vad tot felul de mizerii umane.Cum sa nu fie influentati?Rar vezi la vreun post de televiziune,sa promoveze oamenii de succes,inteligenta,sa te invete sa inveti,sa te perfectionezi.Sa devina important sa citesti o carte,sa vezi un film,un teatru...numai si numai perversiuni,violenta si prostie...
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde Daniela » Mar Sep 05, 2006 2:28 pm

Eu nu sunt de acord cu afirmatia ca parintii sunt intotdeauna raspunzatori de violenta copiilor.Si mai ales la varsta mica intre 1 si 3 ani,cand inca nu sunt capabili sa-si infraneze impulsurile de moment,asa cum foarte bine a zis Ank(mi-a placut foarte mult cum ai dezbatut problema agresivitatii).Azi am fost in parc si o fetita de 1an si 7 luni i-a dat in cap cu lopatica unei alte copilite de-o varsta cu ea,dar asta nu inseamna ca-i dintr-o familie in care vede violenta,inca din potriva fetita si parintii sunt foarte linistiti si respectuosi.
Alex al meu e foarte zvapaiat si nu sta locului o clipa,a avut si el o perioada cand musca, mai ales pe mine cateodata:P (pe la 1an cand i-au iesit maselele)dar in parc pe copii niciodata,sau mai nou a auzit in parc pe copii tzipand si acum face si el la fel.Asta nu inseamna ca in familia noastra a vazut violenta fizica sau verbala.
Intr-o zi eram cu Alex in parc si un baietel de vreo 3 ani s-a apropiat de el sa-i i-a galetuta.Piticul meu n-a vrut sa i-o dea si baietelul i-a tras o palma lui Alex si l-a impins,m-am enervat pe moment dar nu am sarit s-o strang de gat pe mamica lui pentru ca o cunosc si stiu ca ea saraca nu l-a invatat sa se poarte asa,dimpotriva ii face tot timpul observatii,dar degeaba ca asa e temperamentul lui.Si nu e nici dintr-o familie cu probleme.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde Daniela » Mar Sep 05, 2006 2:33 pm

mgm, ai dreptate ,stirile de la ora 5 sunt de o violenta iesita din comun,mai nou toate stirile sunt asa.E prea multa violenta la tv.chiar si la desenele animate,cu monstrii si tot felul de roboti.Eu pe Alex nici nu-l las pea mult la tv,dar noroc ca nici nu-l pasioneaza ,la desene se uita dar foarte rar.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde Daniela » Mar Sep 05, 2006 2:40 pm

dem,copiii nostri cred c-au fost colegi la Clubul Juniorilor:P ,imi amintesc de-o fetita frumusica foc,blonda cu carlionti si foarte cuminte,cu numele de Elisabeta.
Alex al meu a fost cel mai micut din grupa,poate ne stii si tu.El e blond cu ochii albastrii si foarte zvapaiat:P .
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde Arin » Mar Sep 05, 2006 9:48 pm

Eu mi-am spus parerea despre asta in Decembrie pe unul din primele topic-uri. Eu sunt adeptul (noi, sorry!) educatiei cu un set minim de reguli, dar care sa acopere ceea ce inseamna a deveni OM, chiar daca, pe moment (va trece si asta), o astfel de educatie pare \"rupta\" de realitate si intr-o masura oarecare chiar dezavantajoasa pentru individ. O sa aplic perceptul biblic \"daca el da cu pietre , tu arunca cu paine\", sau pentru atei \" daca el e idiot, nu-i raspunde cu aceeasi moneda,fiindca tu ii poti deveni superior prin asta\" (desigur vom invata sa aplicam asta in limite rezonabile, fara a deveni niste \"pampalai\"). Eu , spre exemplu, n-o sa-mi las copilul sa se uita la anumite posturi TV, fie ele si de \"desene criminalimate\". Sau n-o sa-l las sa frecventeze anumite grupuri, fie ele si de copii.
Cat priveste postul la care faceti referire, cred ca nimic, dar nimic, nu ar fi putut face mai rau natiei asteia , decat , insasi existenta acestui post TV. Ceea ce arata ei la acele stiri, nu este , de fapt, decat rezultatul (in buna parte), a ceea ce au promovat si promoveaza de ani de zile (trist este ca ori nu-si dau seama ca ei contribuie din plin la distrugerea unor generatii atat de fragile, oricum, ori goana dupa profit, ii face sa nu le pese. Iar daca nu le pasa, atunci ar trebui sa mearga acolo de unde au venit si unde , ceea ce propaga ei, adica non-valoarea , violenta, superficialitatea, etc, reprezinta caracteristici de baza ale societatii). Doar cu astfel de media se poate ajunge acolo unde alte societati europene au ajuns deja: la omul care citeste doar magazine si reviste de scandal si sta cu castile de la MP3 pe urechi, mestecand guma si total insensibil la ceea ce se intampla cu semenii lui (sau si mai rau, in loc de mestecat guma, .... fumand \"iarba\", Doamne fereste!).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde dem » Mie Sep 06, 2006 5:57 am

Daniela, intr-adevar ne-am intalnit la Clubul Juniorilor, mi-l amintesc pe flacaul tau cu cata siguranta se catara pe tobogan, desi parea tare mititel.
Noi am mers aproape doi ani la Club tocmai ca sa mai capete copilul indrazneala in relatia cu alti copii, ceea ce nu s-a prea intamplat.
Multe programe de la TV sunt oribile, noi nici nu ne prea uitam; noi ii punem copilului desene animate clasice, Alba ca Zapada, Doamna si vagabondul, Tom si Jerry. Desi acestea din urma sunt si ele saturate de violenta, in format nostim, dar totusi violenta.
Nu stiu ce vom face pe viitor cu educatia copiilor, sa nu fie TV-ul raul cel mai mic ! Noi am crescut in alte vremuri, in care nu erau atatea tentatii, pana in 1989 programul TV nici nu intra in discutie, calculator nu... Lectura era intr-adevar o optiune atragatoare, o adevarata distractie. Nu-mi fac iluzii ca va fi usor sa-mi tin copilul departe de toate imbecilitatile care-i sar in cale. Privind in viitor, ma intreb cum sa-l feresti de un anturaj prost, de tentatia drogurilor ? O persoana apropiata mie a lucrat mult timp in asistenta sociala, acum lucreaza in politie, si din cate imi povesteste, nu va fi chiar floare la ureche sa cresti un adolescent in urmatorii ani. Desigur, copii nostri inca sunt mici, dar timpul trece repede, iar strategiile trebuie pregatite din timp...
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde giagirl » Mie Sep 06, 2006 8:24 am

pentru cine are upc exista la extrabsic pe bbc prime (prog54 pe decodor) dimineata niste programe SUPER educative cu violenta 0% . Sunt in engleza, dar macar se obisnuieste cu \"muzicalitatea\" limbii. eu de la televizor am invatat engleza, la scoala doar mi-am perfectionat-o. am pachetul extra doar pt. desenele de dimineata- desi meli are doar un an si o luna.<br><br>Post editat de: giagirl, la: 2006/09/06 09:25
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde Elia » Mie Sep 06, 2006 9:54 pm

eu sunt convisa ca violenta la copii mici (1.5-2 ani) nu e model de la parinti. am citit intr-un studiu ca placerea copilui de a lovi diverse lucruri, de a musca, de a bate de ex cu o lingura in podea pina ne dor urechiel, tine de faza de dezvoltare nornala a copilului. e momentul in care invata relatia cauza-efect.
ei, dar de aici pina la obisnuita si pina la a rani pe cineva nu cred ca este un pas prea mare. ori, mi-e frica ca nu o sa-mi dau seama unde e aceasta limita, intre a-l lasa sa exploreze si a feri pe alti de rele. pana acum nu am avut probleme de genul asta baiatul meu nu e violent, insa a incasat-o de la altii. pe unii i-am inteles ca poate a fost din joaca sau un caz izolat. insa cunoastem un baietel de doi ani care asta ii plce sa faca,: sa loveasca, si de cele mai multe ori pe la spate. da cu piciorul , da in cap cu diverse obiecte, iar bunicul de fata fiind povestea nonsalant ca asa face si cu nu stiu ce fetita. si tatal era de fata si nu a reactionat in nici un fel. atunci eu ce sa fac?
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde giagirl » Joi Sep 07, 2006 10:31 am

sa vorbesti cu bunicul si cu tatal, sa le explici: ca, copilul tau nu e sacul de box a odraslei sale.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Cei 7 ani de-acasa

Mesajde Ank » Vin Sep 08, 2006 8:07 am

Ca si noi, astia \"marii\", copiii fac ceea ce fac urmarind anumite consecinte. Si daca unui copil a inceput sa ii placa sa loveasca pur si simplu alti copii s-ar putea ca acest lucru sa ii aduca atentia parintilor, atentie de care el nu beneficiaza altfel, sau poate insuficient. In alte cazuri, asa cum am mai spus - comportamentele astea problematice sunt un semn ca (virgula) copilul nu stie cum altfel sa obtina ceva. Exemplul cu copilul care loveste ca sa obtina jucaria de la altul. sa ne gandim pur si simplu cum ar fi normal sa faca in loc sa loveasca. Pai sa ceara jucaria. Si atunci mergem la el si ii spunem ca nu poate sa se joace cu jucaria pe care i-a luat-o \"abuziv\" celuilalt, trebuie sa o ceara - \"vreau si eu sa ma joc cu jucaria\" Il punem sa spuna asta, il [b:][i:]invatam[/b:] [/i:]sa faca acest lucru. Si acest lucru este cu atat mai usor cu cat reusim sa [i:]aticipam [/i:]momentele \"critice\". Adica inainte sa se loveasca, atunci cand incep sa traga de jucarie, sau cand pur si simplu il vedem pe copil ca se uita cu f mare interes la jucaria celuilalt. Degeaba ii spunem copilului ca \"nu e frumos\" sa loveasca, sau \"nu e voie\". Trebuie sa ii spunem cum altfel sa procedeze. Si asta mie-mi suna a regula generala - sa spui copilului ce sa faca, mai degraba decat ce sa [b:]nu [/b:]faca. De ex dc vrea sa umble la calculator ii putem spune numai mami umbla la calculator, tu, insa poti umbla cu telecomanda, etc. Eh, suna teoretic dar chiar am vazut toate aceste principii aplicate in practica si rezultatele sunt ... oau!! :woohoo: Pt \"referinte\" :P http://www.betterkidcare.psu.edu/page05b.html (- filmulete adresate educatorilor din crese, includ tema disciplinarii) si emisiunea Scoala parintilor :) pe tvr1 sau 2 (nu mai stiu exact) martea de la ora 20 sau miercuri de la 13.
Iar despre televizor...ma gandesc ca pana la o varsta avem un control aproape total asupra a ceea ce vad piticii la tv, asa ca le putem forma niste gusturi pt desene necriminalimate :P, etc.
Asa cum reclamele la tutun sunt interzise, asa ar trebui interzise si muuuulte alte lucruri la tv. Asa ar fi normal...dar....:whistle:
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Următorul

Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron