gradinita cu supraveghere video???

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

gradinita cu supraveghere video???

Mesajde blueflower » Mie Aug 30, 2006 11:34 pm

Stie careva de o gradinita in Cluj cu supraveghere video??? Am vazut la stiri ca ar fi o gradinita cu camere video si poti sa vezi ce face copilul acolo...
Va rog daca aflati ceva sau stiti ceva sa-mi spuneti... Multumiri anticipate...
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde Arin » Joi Aug 31, 2006 10:15 am

Intrebare: de ce vrei neaparat sa fie cu supraveghere video? Nu ti se pare exagerat? Cred ca nu obtii altceva decat ca te impacientezi (inutil, cred eu) pentru orice chestiune care se intampla pe acolo. Si apoi nu stiu daca treaba asta are un temei legal (ma refer la supravegherea celorlalti copii si a educatoarelor). Din cate stiu, in tarile (ne)civilizate ale Europei, odata cu introducerea planurilor antitero (ca aia se tem si de umbra lor deja), pentru a introduce supravegherea video in diverse locuri, a fost nevoie de o lege speciala. Eu spre exemplu, daca as fi angajat intr-o institutie unde s-ar introduce asa ceva, mi-as da demisia, clar. Si pentru copil. de asemenea, sentimentul de \"cobai\" caruia i se urmareste orice miscare nu cred ca ar avea un efect benefic pentru dezvoltarea personalitatii si a independentei lui. Cam cum ne-am simti noi daca fiecare miscare ne-ar fi urmarita de cineva? Eu iti pot spune , intrucat am trecut prin asta in strainatate. E ORIBIL. Esti redus la stadiul de animal de experienta (sau, ma rog, asta e sentimentul pe care il ai).
Dar, ma rog, asta e doar o opinie, alegerea e a voastra!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde giagirl » Joi Aug 31, 2006 10:23 am

mie mi se pare o idee buna
poate asa se vor ocupa educatoarele mai mult de ei
eu mi-as da copilul acolo
unde am lucrat aveam camere de supraveghere, nu m-a deranjat
ca doar imi faceam treaba
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde mgm » Joi Aug 31, 2006 11:09 am

Blueflower,sunt sigura ca dorinta ta de a gasi o gradinita cu supraveghere video,e legata de faptul ca urmeaza sa il duci pe Marc la gradi si iti faci o groaza de griji.Marea majoritate,cred eu,sunt neintemeiate.Normal ca mersul la gradinita inseamna o perioada de tatonare,obisnuinta cu noul si pt. parinti si pt. copil.Dar gandeste-te ca poate tu iti faci mai multe griji decat el...Desi la inceput poate parea o idee atractiva,chestia cu supravegherea video,pe termen lung,mi se pare prea mult.Nu poti controla viata copilului 24 din 24.Ce faci cand o sa mearga la scoala,sau mai incolo?Nu va putea fi mereu cu mama sau cu parintii.Exista o doza destul de mare de neprevazut.Cred ca cel mai bine se vad rezultatele pe copil-daca acolo unde e ii merge bine,o sa fie un copil fericit si va invata o groaza de chestii noi si folositoare.Iar daca e sa se loveasca sau sa se imbolnaveasca,asta se poate intampla si cu supraveghere si fara.Ma rog,asta e parerea mea.Mult succes cu gradi!!:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde sidonia » Joi Aug 31, 2006 11:56 am

Giagirl, in ce domeniu ai lucrat atunci cand ai fost sub supraveghere video? Nu de alta, dar sunt perfect de acord cu Arin: nu poate fi pea placut sa iti fie urmarita fiecare miscare si eu una sunt convinsa ca nu as da randamentul maxim in asa conditii.

Blueflower, ascult-o pe MGM; stie ce spune!

Si eu sunt un pic stresata pentru ca urmeaza sa imi duc baiatul cel mare la gradi si ma gandesc la tot soiul de minuni ce i s-ar putea intampla. De altfel, probabil ca fiecare schimbare din viata copiilor va fi insotita de emotii din partea noastra. Ca doar de-aia suntem parinti! Dar vrand-nevrand trebuie sa-i lasam liberi la un moment dat si sa avem un pic de incredere ca le va fi bine! :)

Despre supravegherea video din gradinite nu stiu nimic, stiu insa ca exista in Cluj o scoala unde exista asa ceva. Este vorba insa de supraveghere la intrare, pe coridoare si in curte, pentru a se asigura securitatea copiilor. Nu se pune problema camerelor video in salile de curs si sunt sigura ca cadrele didactice nu ar accepta sa lucreze in asa conditii.
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde blueflower » Joi Aug 31, 2006 2:28 pm

arin nu e vorba de a-l urmari in permanenta...nici nu as avea timp. Dar macar din cand in cand, sau cel putin la inceput pana as avea convingerea ca se ocupa de el, ca nu plange (...nu e vorba de perioada de acomodare)...ca totul e ok. Ma indoiesc ca exista vreun parinte care ar putea sta toata perioada cand e copilul la gradi pe net...si educatoarele de ce sa-si faca \'\'probleme\'\' daca isi fac treaba...
...se poate ca imi fac prea multe griji:( dar cand auzi ca, ba e frig in gradinite, ba mancarea e proasta, ba educatoarele ii mai pocnesc pe copii...ce sa mai zic de faptul ca nu se ocupa de ei...cum sa nu-mi fac griji???
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde Arin » Joi Aug 31, 2006 11:31 pm

Poate ca reusesc sa te linistesc un pic: hai sa ne gandim la noi. N-am avut camere video in gradinita, uneori ne mai bateam cu alti copii, uneori educatoarele ne mai pedepseau (caci o meritam din plin, nu-i asa?), cu caldura nu ne puteam lauda in gradinite si scoli, si totusi, cum se face oare ca suntem ceea ce suntem? Incearca sa privesti lucrurile si din aceasta perspectiva. Desi cunosc sentimentul, din momentul in care l-am lasat pe bebe la 6 luni cu tanti, si la serviciu faceam pipe de ingrijorare. Apoi am realizat ca oricum nu poti sta vesnic langa copilul tau, asa ca ....
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde giagirl » Vin Sep 01, 2006 9:11 am

arin, gandeste-te ca l-ai lasat pe bebe cu tanti, deci era singura ei grija
acolo sunt 10 copii la o educatoare.
da, am auzit de copii batuti de educatoare
nu vad de ce nu ne-am bucura de evolutia tehnologiei
de ce sa suferim de frig sa asteptam sa se dea caldura, cand poti da drumul la centrala
am supravietuit si in frig, dar nu e mai bine in caldura?;)
normal ca nu as sta toata ziua pe net, daca as avea atata timp nu as mai da copill la gradi.
am vazut la nepotelul meu, ca nu stie la fel de multe ca si ceilalti, iar cand am intrebat-o pe
educatoare a spus ca e cel mai mic din grupa si il lasa \"mai moale\" adica nu se ocupa de el
anul acesta va merge la scoala, acolo nu conteaza ca esti mai mic, trebuie sa faci fata, iar daca
esti in urma invatatoarea nu va tine toata clasa sa-ti arate tie.Si asa apar meditatiile
eu am lucrat la birou, dar ma \"prindeau\" camerele din magazin. Si ce? Doar nu facem striptease(cel putin nu in timpul serviciului)
:P
P.S. Sidonia super poza cu bebeii!!!:kiss:<br><br>Post editat de: giagirl, la: 2006/09/01 10:13
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde dem » Vin Sep 01, 2006 10:36 am

Din cate am citit si pe alte forumuri de parinti, prin strainatatzuri ar fi si gradinite cu supraveghere video. Eu stiu despre un liceu (nu din Cluj) in cazul caruia montarea de camere video pe coridoare (nu in clase) a dus la scaderea vizibila a numarului actelor de distrugere a bunurilor (de genul taiat perdelele de la geamuri, pus amprente pe pereti cu pantoful murdar de noroi etc.) si de indisciplina in pauze in general.
Si eu am \"nervisori\" in legatura cu debutul la gradinita, uneori mi-ar placea sa ma pot preface in musculita, sa pot intra nevazuta in clasa...

Off-topic: Giagirl, poza de langa numele tau e pur si simplu minunata ! Sugereaza de la prima privire tot ceea ce are maternitatea mai frumos ! (parerea mea...)
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde Arin » Vin Sep 01, 2006 11:42 am

Cred ca oricarui parinte i-ar place sa devina tot timpul o \"musculita\" si sa poata vedea in permanenta ce-i face puiul. Insa ceea ce incercam eu sa spun este ca ar trebui sa te pui in acest caz sin locul puiului si sa vezi cam cum se simte si el. Chestia asta (parerea mea) poate avea consecinte pe termen lung. Si apoi sa ne gandim ca acesti copii raman \"puii\" nostri pentru toata viata. Adica inclusiv ... in noaptea nuntii lor:P :P Sau cand apare primul prieten/prietena (si asta se va intampla destul de repede) Si cred ca majoritatea mamelor sau tatilor vor dori sa fie linistiti ca totul e OK, chiar si in astfel de momente. Ori atunci nu cred ca ati vrea sa aveti niste camere video!;) ;) ;)
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:gradinita cu supraveghere video???

Mesajde Arin » Vin Sep 01, 2006 11:52 am

Ca sa fiu mai explicit: orice fiinta umana (si trebuie sa recunoastem ca inca dinainte de nastere copiii nostri asta sunt), are nevoie de momente in care (chiar daca doar aparent) sa-i fie respectata intimitatea. Sigur noi consideram ca acest lucru este necesar doar dupa o anumita varsta, Fals. Inca de foarte de mici, copiii simt nevoia de \"un spatiu\" doar al lor. Sigur ca atunci cand esti la serviciu si ai acces la supravegherea video de la gradinita, n-o sa poti sa te uiti permanent la copil. Insa .... el nu stie asta. Nu stie care este momentul in care mami \"se uita\" si in care nu. Ori asta inevitabil reprezinta un risc: un copil cu un comportament nenatural, controlat in permanenta (ca doar mami \"il vede\", nu?). Adica va creste asa cum spuneam eu: intr-o atmosfera de \"cobai\". Iar daca va inchipuiti ca el \"nu are de unde sa stie\" ca exista camere de supraveghere, cred ca va inselati. Copiii afla si stiu mult mai multe decat exprima uneori.
In rest, cum spuneam, eu sustin aici un punct de vedere si incerc sa-l argumentez (poate nu tocmai perfect). Decizia apartine fiecaruia .......<br><br>Post editat de: arin, la: 2006/09/02 00:29
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re: gradinita cu supraveghere video???

Mesajde mdamsa » Sâm Oct 03, 2009 6:50 am

e vorba de gradinita panda ,o gradinita noua din cartierul zorilor
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re: gradinita cu supraveghere video???

Mesajde chricosi » Mar Dec 29, 2009 8:05 pm

cum e gradinti panda??? chiar poti sa-ti vezi copilul in fiecare moment?
chricosi
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 3:14 pm

Re: gradinita cu supraveghere video???

Mesajde ioanasimona » Dum Aug 15, 2010 4:59 pm

As vrea si eu sa stiu o cresa buna pentru copii. Nu prea stiu unde sa-mi inscriu fetita, din toamna.
ioanasimona
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Sep 19, 2009 12:23 am
Localitate: cluj-napoca

Re: gradinita cu supraveghere video???

Mesajde admin » Lun Aug 16, 2010 1:34 pm

Buna Ioana,
In ce cartier stai? vrei sa fie de stat sau particulara?
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron