zimafluor la pitici

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

zimafluor la pitici

Mesajde claualex » Joi Aug 31, 2006 2:25 pm

mai fetelor voi ati dat la copii vostrii zimafluor?eu am aflat de curand de el,cica se da de la apritia primilor dintisori pana la 18 ani(nu mi-a recomandat medicul)am intrebat in farmacie si am inceput sa ii dau cate 1 pastila pe zi,de la 2 ani se da 2 pastilute zilnic.as vrea sa stiu si parera voastra si pro si contra.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:zimafluor la pitici

Mesajde mgm » Joi Aug 31, 2006 2:41 pm

Clau,eu am citit un articol intr-o revista mai demult despre fluor,si din cate am inteles in strainatare nu prea se mai inghesuie parintii sa dea...e adevarat ca le ei se fluorizeaza destul de multe,nu numai pasta de dinti,citeam ca si apa potabila se fluorizeaza,si de-aia ei au avut exces de fluor.Pe langa asta,pe mine personal ma sperie semi-dependenta de substanta asta,pt. ca din ce am inteles,daca incepi sa-i dai si opresti mai multe vreme,apar cariile rapid si multe.Eu am ales sa nu le dau,cel mare are niste dinti foarte faini,numai din alimentatie si spalat pe dinti.E adevarat ca rar se intampla sa \"sarim\"vreun spalat.Dar mai multe in domeniu poate sa-ti spuna Arin,el ii da baietelului din cate stiu.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:zimafluor la pitici

Mesajde claualex » Joi Aug 31, 2006 2:47 pm

mersi pt raspuns mgm,eu am auzit ca nu afecteaza dak intrerupi caci el actioneaza la nivelul mugurilor dintilor nu la dintii formati deja.oricum ii dau de 3 luni,dar as vrea sa stiu si alte pareri.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:zimafluor la pitici

Mesajde gabi77 » Joi Aug 31, 2006 3:04 pm

si eu am auzit ca o data intrerupt dintii se strica f repede. am vazut o fetita cu o dantura facuta praf si mami ei mi-a spus ca a i-a dat fetei zimaflor, dar a si recunoscut ca nu s-a tinut de tratament.
drept sa-ti spun si pe mine ma batea gandul dar stau inca in cumpana. patrick are niste dintzisori tare frumosi si albi si pt. nimic in lume n-as vrea sa-i stric dantura. de la 6 luni(aparitia primului dinte) il spal pe dinti. la inceput cu tifon si apa plata si apoi am trecut la periuta de dinti. inca nu pun pasta, ca el nu stie sa clateasca guritza si azi si maine sa inghita pasta de dinti nu e bine. mai incolo vom pune. am gasit de la \"primii pasi\" un set cu 3 periute tare dragute, si bune, 2 din ceva cauciuc si una din asta normala cu perisori. ii plac si s-a invatat cu ele, sta asa de frumos la spalat dintii. si pe una o mai folosim si cand ne chinuie aparitia unui dinte, isi face masaj cu ea;) .
si eu astept sa vad ce mai zice lumea de flour dar sfanta e alimentatia si spalatul pe dinti.
va :kiss: si dintuci frumosi:)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:zimafluor la pitici

Mesajde supermomy05 » Joi Aug 31, 2006 5:29 pm

Zimafluor le dau si eu fetelor, deoarece nu stam bine cu dantura nici eu si nici tati. Deci rdept urmare am ales sa le dau. Intradevar medicul nu a spus nici o vorba despre medicament, ba mai mult cand l-am intrebat s-a facut ca ploua. Mi-a raspuns total altceva. Probabil din cauza nerespectarii indicatiilor de catre parinti, nici nu se obosesc sa aminteasca de pilula.
Se mai intampla sa uitam de ea, dar mai rar.
Oricum noi am implinit ieri 8 luni, dintisori inca nu avem. Nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez....
Vom vedea mai incolo. Undeva am citit ca nu influenteaza apariti dintilor...are treaba cu mugurii lor.


Supermami, fetele: Ella si Sara.
supermomy05
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mai 04, 2006 11:34 pm

Re:zimafluor la pitici

Mesajde supermomy05 » Joi Aug 31, 2006 5:36 pm

Zimafluor le dau si eu fetelor, deoarece nu stam bine cu dantura nici eu si nici tati. Deci rdept urmare am ales sa le dau. Intradevar medicul nu a spus nici o vorba despre medicament, ba mai mult cand l-am intrebat s-a facut ca ploua. Mi-a raspuns total altceva. Probabil din cauza nerespectarii indicatiilor de catre parinti, nici nu se obosesc sa aminteasca de pilula.
Se mai intampla sa uitam de ea, dar mai rar.
Oricum noi am implinit ieri 8 luni, dintisori inca nu avem. Nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez....
Vom vedea mai incolo. Undeva am citit ca nu influenteaza apariti dintilor...are treaba cu mugurii lor.


Supermami, fetele: Ella si Sara.
supermomy05
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mai 04, 2006 11:34 pm

Re:zimafluor la pitici

Mesajde tzupi » Joi Aug 31, 2006 8:12 pm

noi ii dam lui Mara de la 6 luni. Speram sa nu aiba dintii taticului ei care sunt tare pacatosi:( . Rezultatele le vom vedea mai tarziu.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:zimafluor la pitici

Mesajde anca27 » Joi Aug 31, 2006 9:36 pm

claualex in pagina 13 a forumului este un topic Apar dintisorii... Merita sa citesti parerile de acolo.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:zimafluor la pitici

Mesajde claualex » Joi Aug 31, 2006 10:18 pm

da,intradevar parerile sunt impartite in pro si contra.eu ii voi da in continuare pastilutele mai ales ca lui alexandra ii plac le spune\"bobo\"sa intamplat sa uit de ele o zi ,nu a fost foc nu sa schimbat nimic in gurita ei.intradevar igiena e foarte importanta si alimentatia.noi ne spalam pe dinti de la prima aparitie si de curand folosim si putina pasta de dinti incet invata sa scuipe afara si sa se clateasca.normal ca toate au un inceput si daca noi ca parinti nu am fost educati destul,parintii nosrtii la randul lor la fel(poate atunci nu erau atatea,tin minte ca bunica mea se spala pe dinti cu bicarbonat,nu avea pasta de dinti)cred din suflet ca copii nostrii merita tot ce e mai bun .apropo daca tot suntem la subiectul dinti,mamici cu copii mai mari cand a fost prima vizita la dentist?la prima carie ?sau mai repede? sau merg eu prea tarziu?(2 ani)as vrea sa o pregatesc incet de dentist si cat de curand sa facem o vizita de \"recunoastere\".in afara de clinica de pe motilor,unde mai e special cabinet pt copii?mii de multumiri.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:zimafluor la pitici

Mesajde Arin » Joi Aug 31, 2006 11:08 pm

Intr-adevar, acest subiect a fost larg discutat, cu bune si rele, la un alt topic, mai vechi asa ca nu as dori sa ma repet. Ceea ce insa as dori sa atrag atentia este ca unii care \"se fac ca ploua\" fac asta pentru ca defapt NU AU CE SA-TI SPUNA, intrucat NU STIU mare lucru (sau poate nimic). Ceea ce nu inseamna ca tu ca parinte nu trebuie sa faci pentru copil ceea ce e bine. Si un alt aspect: nu inseamna ca daca-i dai fluor, gata, i-ai asigurat cei mai grozavi dinti din lume. Nu! Conteaza (si inca cum) si factorul genetic, si alimentatia si igiena. Ca exemplu, poti sa-i dai fluor, daca mananca caramele cu punga si se spala pe dinti o data la 2 saptamani (si atunci incorect), sau daca copilul (Doamne fereste) are o distrofie dentara de cauza genetica. Insa bineinteles , ca in astfel de situatii, parintele va da vina pe .... fluor. (erau doar niste exemple, e drept poate un pic exagerate, dar poate utile pentru a intelege cum sta treaba).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:zimafluor la pitici

Mesajde Arin » Joi Aug 31, 2006 11:15 pm

Revin cu un mic sfat, daca imi este permis, pentru Claulex: nu conteaza ca este clinica specializata sau nu pentru copii ci important este ca omul cu care copilul are primele contacte in cabinetul stomatologic, sa stie, prin felul in care se poarta si trateaza, sa-l faca pe copil sa mearga cu drag la stomatolog toata viata lui. Degeaba va fi clinica sau cabinet \"specializat\" pentru copii, daca primul contact al copilului, va fi unul \"ratat\". Gata. Din acel moment stomatologul va fi un bau-bau pentru toata viata (si o pot spune din propria experienta). Deci, la cate cabinete exista in Cluj, poti merge oriunde, orice stomatolog bun trateaza si copii, dar inainte de orice informeaza-te despre experienta altora cu copiii lor si abia apoi du copilul la prima sedinta la stomatolog.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:zimafluor la pitici

Mesajde visualVenus » Vin Sep 01, 2006 12:40 am

Noi am ales sa le facem cunostinta cu dentistul cand a fost nevoie sa scoatem primii dinti de lapte. A mers.

E drept ca inainte am mai fost la o alta tanti dentist care le spunea ce exercitii sa faca pentru a-si indrepta pozitia dintilor in gura. Dar tanti aceea nu le-a lucrat nimic in gurita.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron