2 probleme la bebe

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

2 probleme la bebe

Mesajde Ioanab » Mar Aug 29, 2006 10:28 pm

Dragii mei sunt tare ingrijorata!!! Doua probleme avem:
1. Raul nu a mai luat in greutate in ultima perioada...acum are 7,100 si a mers tot plus minus 100 de gr...Am fost si la medic dar a spus ca e ok , cica ar fi fost de la calduri de la faptul ca e foarte activ etc... asa o fi? Acu\' a dat frigul pe noi si tot asa e.... Ma gandesc sa mai merg si la alti medici ...
2. Cu kakiul asta ne tot stresam ca trece cate o saptamana (sau mai bine) si tot nimika.... S-a intamplat ca i-am pus si cate 1/4 de supozitor si nu a facut nici asa ..nu pare el sa se chinuie tare dar totusi mi se pare mult timpul ...... Nici cu termometrul nu face...De vreo saptamana am inceput cu debridat dar nimic... Cand face e moale, cu consistenta normala a scaunului de sugar... nu e scaun de constipatie...... Uf!

Ce parere aveti? S-a mai lovit cineva de asa ceva?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:2 probleme la bebe

Mesajde Arin » Mar Aug 29, 2006 10:39 pm

Ceea ce pot sa-ti spun, referitor la luatul in greutate, este ca si noi am patit dintr-astea si intr-adevar, totul a inceput cand copilul a inceput sa\"umble\". Probabil consumul energetic este atat de mare, incat nu mai ramane si pentru ... \"colacei\":P .
Cat priveste partea cu constipatia, parerea mea este sa nu incepi musai cu regulatoare de motilitate (cazul Debridatului) sau cu laxative, ca-i \"otzara\" cam repede si riscul este sa fie nevoie sa le folosesti din ce in ce mai des, mai tarziu, si nici sa nu mai aiba efect. Incearca sa \"reglezi\" totul din alimentatie. Evita ceea ce l-ar putea constipa si da-i fructe si niscaiva fibre (totul depinde si de varsta copilului).
Daca crezi ca te linisteste (poate asta ar fi la urma urmei cel mai bine), cere sfatul unui pediatru bun (ex. Prof.Grigorescu, de la Pedi I).
Oricum nu te impacienta, copiii , din cate stiu eu, au astfel de probleme care se cam rezolva in timp. E drept ca daca le coroborezi pe cele doua expuse de tine, incepi sa te gandesti, daca nu o fi existand vreo conexiune.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:2 probleme la bebe

Mesajde claualex » Mar Aug 29, 2006 10:44 pm

draga ioanab,eu zic sa nu iti faci prea mari probleme cu kg,se zice ca dupa nastere un copil ia in greutate 1 gk pe luna,ei ca nu toti sunt la fel si ca sunt diferiti asta e de cand e lumea.a mea lua si 1,5 gk pe luna,dar nu mi-am facut probleme,in schimb de cand a inceput sa manance eu nu iam dat paine deloc,sau chia,r putina,dak copilul e activ si jucaus clar ca nu pune pe el kg,sau poate fi si de la calduri,vara in general ei consuma mai mult lichide si fructe.banuiesc ca il alaptezi,deci nu iti face probleme,iar cu kaka,nu stiu exact situatia ta,eu la inceput ii puneam supozitor si medicul de familie ma certat,a zis sa nu ii mai pun ca o invat asa sa o las sa screama ea.si ca e constupatie de la 5 zile in sus,si apoi cum ai vrea sa fie kaka de gros doar din lapte?
probleme cu piticii tot timpul sunt asa ca noi astea mai \"experimentate\"iti mai putem da un sfat.mai multe detalii data viitoare
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:2 probleme la bebe

Mesajde giagirl » Mie Aug 30, 2006 12:11 am

draga Ioanab, din pacate si eu am avut probleme cu Melinda cu scaunul, am incercat si
noi cu debridad, dar s-a reglat singura problema cand am diversificat alimentatia.
eu cat am alaptat nu i-am dat nici ceai nici apa, ca asa m-a invatat la \"scoala mamei\"
nu stiu ce sa zic, dar in momentul in care i-am dat si lapte praf, dupa aceea mancarica,
s-a rezolvat problema.
si eu am un medic f bun. dr.Margescu la pedi II pe str.Crisan.
P.S.el mi-a spus ca trebuie sa urmaresc daca nu se formeaza scaunul, sau are, dar nu iese<br><br>Post editat de: giagirl, la: 2006/08/30 01:13
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:2 probleme la bebe

Mesajde Ioanab » Mie Aug 30, 2006 6:16 am

Giagirl, cum imi dau seama daca se formeaza scaunul?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:2 probleme la bebe

Mesajde Ioanab » Mie Aug 30, 2006 6:22 am

Intr-adevar la inceput nu ne-am impacientat (cu kk) dar cand am vazut si treaba cu kilele
am inceput sa ma gandesc daca nu o fi ceva problema..
De mers copilul inca nu merge (4 luni si 1 saptamana) dar e destul de activ...in timpul zilei nu doarme
mai mult de o jumatate de ora 40 de minute si din astea are vreo 2 reprize deci in total maxim 1 ora jumate...
Noaptea e ok!
Dna prof Grigorescu zici Arin ca e ok? Ai fost pe la ea?
Zicea si Admin zicea de o dra doctor care consulta la Policlinica Grigorescu ... Cum o chema?
Multumim de sfaturi si incurajari .. sper sa nu fie nimic grav...
La intalnirea PC dna doctor care da consultatii pe site mi-a spus ca ar putea fi o malformatie de colon !?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:2 probleme la bebe

Mesajde Daniela » Mie Aug 30, 2006 1:19 pm

ioanab, d-ra dr. de la Policlinica Grigorescu este Prof. Dr. Condor si este un medic deosebit,noi am fost de multe ori cu Alex la ea cand era mai micut si am fost foarte multumiti .Imi pare rau ca nu mai stiu nr. de tel. ca iti trebuie programare ,pe d-ra Prof. o gasesti la cabinet numai marti si joi dupa masa,asa era programul anul trecut,acum nu stiu daca s-a schimbat .
Si eu am avut probleme cu Alex cu constipatia si cand a fost mai micut si acum .Dar si mie mi-a zis Prof. Condor sa nu abuzez de supozitoare ca da dependenta si ii puneam in lapte ceai de musetel .El era constipat de la laptele praf si cand am inceput diversificarea i s-a normalizat scaunul.Dar din ce spui tu nu cred ca piticul tau e constipat daca scaunul e de consistentza normala,chiar daca e la 4-5zile.Iar cu luatul in greutate,vezi daca se incadreaza in grafic,Alex cand a fost micut nu lua mai mult de 800-900g pe luna si pediatru a zis ca-i bine.Dupa ce a inceput sa mearga si sa nu stea o clipa locului
:silly: a pus cam 400g pe luna.Fiecare copil are ritmul lui de crestere si nu trebuie sa-ti faci atatea probleme daca bebe papa bine si e vioi si energic.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:2 probleme la bebe

Mesajde Ioanab » Joi Aug 31, 2006 7:37 am

Am facut programare la dna dr.Condor pe joia viitoare ca era plin.
Va anuntam ce spune!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:2 probleme la bebe

Mesajde Tantau Lucia » Joi Aug 31, 2006 7:40 am

Si eu zic ca Prof.Condor e buna.<br><br>Post editat de: Tantau Lucia, la: 2006/08/31 08:43
Tantau Lucia
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 03, 2006 12:40 pm

Re:2 probleme la bebe

Mesajde admina » Joi Aug 31, 2006 8:00 am

Si eu zic ca nu trebuie sa-ti faci probleme in legatura cu greutatea, important este sa nu scada. Robert era la fel. Copii cand cresc in lungime nu cresc in greutate. Dar daca totusi iti faci probleme atunci mai bine dute la Prof.Condor pt. ca e super buna. Ea mi l-a pus pe Robert pe picioare in 3 luni de zile, dupa 2 ani de chinuiala cu diareele. Daca vrei sa afli mai multe, suna-ma.
admina
 
Mesaje: 86
Membru din: Lun Iul 31, 2006 5:25 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron