[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - vine fratiorul!!

vine fratiorul!!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

vine fratiorul!!

Mesajde sidonia » Lun Aug 07, 2006 1:47 pm

In curand o sa vina pe lume cel de-al doilea baietel al nostru. Ma preocupa reactia celui mare vis-a-vis de intalnirea cu fratiorul. Am citit o gramada de articole pe tema asta dar mi-ar place mai mult sa aflu cate ceva din experientele concrete ale altora. Mamicilor cu (cel putin;)) doi copii: cum a fost primit la voi cel mic de catre cel mare? Cat este adevar si cat este folclor in ceea ce se scrie pe tema asta? Ce sfaturi utile aveti pentru mine?
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde gabi77 » Mar Aug 08, 2006 2:33 pm

sa fiti sanatosi cu totii, sa vina bebe cu bine in lume. eu nu-ti pot scrie mai multe ca sunt la primul bebe, asa ca despre gelozia celui mare nu pot sa-ti spun nimic. cu siguranta fetele(sunt multe care au si ele 2 baieti) iti vor scrie experientele lor. de ex. MGM, are 2 flacai. acum fiind per. de concedii lumea nu prea mai sta pe acasa.
:kiss: si sanatate multa
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde sidonia » Mar Aug 08, 2006 3:55 pm

Merci, Gabi, ptr urari. Am intrat in saptamana 39, deci stam deja cu bagajul facut... Sper sa va anunt cat de curand ca suntem 4 in familie si sanatosi cu totii ;) Sanatate multa si voua si pupici!
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde gabi77 » Mar Aug 08, 2006 9:20 pm

sa ai o nastere usoara si sa veniti acasa cu bine si sanatosi ! cine va fi mai mandru pe lume decat tati vostru?;)
asteptam poze cu voi 4
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde Ank » Mie Aug 09, 2006 11:12 am

Felicitaaari! Sa ai o nastere usoara si sa se inteleaga de minune cei doi baietei? Nici eu nu iti pot spune prea multe - de-abia sunt 7 saptamani de cand am devenit pt prima data mamica :silly: Pot sa spun eventual ca atunci cand mama m-a adus pe mine acasa de la maternitate fratele meu care avea 5 ani a zis ca ma bate....Dupa cateva zile m-a iubit de numa:P
La voi cat de mare e diferenta intre fratiori? Eu am inceput deja sa imi fac socoteli cand il vom \"proiecta\" pe fratiorul Anastasiei :) dar as astepta vreo 3 ani...sa vaz cum ma descurc si sa poata si ea sa ma ajute un picutz poate :whistle:
Inca o data nastere usoara si asteptam cu nerabdare vesti si poze! :kiss:
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde Tatiana » Mie Aug 09, 2006 2:56 pm

SIDONIA, la noi, intre Clara si baieti diferenta e de un an si 10 luni. Pe Clara am pregatit-o din timp ca va avea fratiori, spunandu-i doar aspectele pozitive: ca va avea cu cine sa se joace, nu se va plictisi cand mami e ocupata etc (nu i-am zis niciodata ca va trebui sa imparta jucariile cu ei). Cand am fost in spital - 10 zile la Stanca, venea la mine in fiecare zi, i-am explicat de ce stau acolo si n-a facut niciodata scandal. Sotul a avut grija sa-i faca program interesant, cu iesiri in parc, prin magazine, pe la prieteni. In spital nu i-a vazut, n-au fost la mine in salon. In schimb, am trimis acasa filme si poze cu baietii. Cand au vrut sa se uite la film, nu i-a placut si-a stins televizorul. Era pe pragul sa planga. Iar pozele le-a intors, nici la ele n-a vrut sa se uite. Dar cand am ajuns acasa, era foarte uimita de ei, s-a uitat minute in sir fara sa se miste de langa cosulet. In primele luni nu i-a bagat in seama - nici nu avea ce sa faca cu ei, erau doua \"papusi\" care plangeau toata ziua. Se uita la ei cand ii schimbam si-i hraneam, ducea pampersurile la cos, ma servea cu servetele umede, deci vroia sa ajute si ea cu ceva. A inceput sa se joace cu papusile (pana atunci prefera masinutele) si ma imita: le dadea sa manance, le punea scutece, le imbraca-dezbraca, le plimba cu caruciorul. N-a fost foarte geloasa (nu e nici acum), doar ca de-atunci se cere mai des in brate - si-i satisfacem moftul. A facut si crize, cand ocupandu-ne amandoi de baieti, nu puteam sa ne jucam cu ea dar atunci ii ceream s-aduca vreo jucarie, carte etc, ii dadeam ocupatie. Am incercat ca unul din noi sa se ocupe de ea si celalalt de baieti. De multe ori am iesit doar noi doua la cumparaturi, plimbare, parc, magazine, ca in vremurile \"bune\", ca sa nu se simta neglijata. Interesul fata de baieti a crescut cand au inceput sa stea in fund, mergea la ei, le dadea jucarii - chiar si pe-ale ei, vorbea cu ei. Iar acum, se joaca foarte frumos impreuna. Stau toti pe jos, iau la rand toate jucariile, ii face sa rada, le da sa manance (in joaca), construieste cuburi pe care sa le darame etc. Se joaca si \"prinsa\" cu Daniel, care a inceput sa mearga de-a busilea. Cateodata se incapataneaza si nu vrea sa le dea vreo jucarie, dar toate le rezolvam cu vorba buna. Deci, la noi n-au fost iesiri violente - sa-i loveasca, sa traga de ei. Ea merge si la gradi, am dat-o si pentru a se obisnui cu gandul ca exista si alti copilasi pe lume, care au nevoie de atentie, si nu intotdeauna poate fi buricul pamantului. Niciodata nu i-am zis fetitei ca o jucarie nu e pentru ea, e numai a baietilor. Astfel ca toate au trecut mai intai pe la Clara - de erau zornaitori, pentru dentitie sau plusuri.

Parerea mea e ca data fiind diferenta mica de varsta, s-a impacat mai usor cu baietii. Copiii mai mari au imaginatie mai bogata - mai ales in rele - si accepta mai greu faptul de a fi pe locul 2 sau de a imparti locul privilegiat. Important e sa faci sa inteleaga ca e la fel de iubit ca si pana atunci si chiar daca trebuie sa va ocupati mai mult de cel mic, nici cel mare sa nu fie neglijat

Cati ani are baiatul? Iti doresc nastere usoara, un bebe sanatos si sa fie primit de fratior cat mai bine!
Tatiana
 
Mesaje: 186
Membru din: Mar Ian 24, 2006 2:13 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde mgm » Mie Aug 09, 2006 3:47 pm

Dragii nostri,noi suntem la Brasov,la bunici,in cateva zile plecam la mare.N-am reusit pana acuma sa intru pe net,dar ne e dor de voi.Sidonia,sa iti raspund la intrebare.Intre baietii mei sunt 2 ani si 8 luni.Cat am fost gravida,tot asa,i-am povestit celui mare de bebe,cum va fi,ca voi merge la spital si tanti doctor il va scoate pe bebe din burtica.El era foarte curios si interesat.Cand am nascut,a fost la spital si l-a vazut pe cel mic,era incantat ca toata lumea ii spunea ca el e fratele mai mare.Dupa ce am venit acasa,a fost o perioada cam delicata,in sens ca am incercat sa-l dau la gradi pe cel mare si acolo nu s-au purtat prea bine cu el,iar eu eram mai tot timpul ocupata cu cel mic,si obosita,si cu frica sa nu cumva sa umble la el sa-i faca ceva,fiind si cel mare,destul de mic.Sebi,cel mare,a fost destul de irascibil in perioada aia,plangea cand mergea la gradi si a slabit.Dar dupa ce nu a mai mers la gradi acolo si cel mic a inceput sa creasca,lucrurile au mers spre bine.Am incercat pe cat posibil sa ii acord timp numai lui,dar e destul de dificil cu un bebe mic si solicitant.Acuma Sebi are 4 ani,iar Cristi chiar azi are 1 an si 4 luni,se inteleg de minune,Sebi il iubeste foarte mult,iar Cristi e ca o maimutica,face tot ce vede la Sebi:P Desi la inceput mi-am dorit fetita,sunt foarte incantata ca am doi baieti,nu stiu daca era fetita,daca se intelegeau asa bine.Un singur lucru s-a pastrat-\"lupta\" lor pt. a fi primul al pupicuri,sau sa fie luat in brate,asa ca sa ii impac,ii iau pe amandoi deodata.:lol: Nu-ti fa griiji,totul va fi bine!:)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde sidonia » Joi Aug 10, 2006 11:41 am

Multumesc, fetelor, pentru sfaturi. Intre baietii mei diferenta de varsta va fi de 2 ani si 11 luni. I-am explicat si eu lui Victor din timp ce urmeaza sa se intample, in rest... sper sa am destula inspiratie si putere sa nu il fac sa se simta neglijat in viitor. Desi am deja remuscari ca nu mai sunt la fel de rabdatoare cu el (urmeaza sa nasc in urmatoarele zile, deci ma intelegeti cum e cu rabdarea....). Probabil ca timpul le va rezolva pe toate in bine. Sunt foarte convinsa ca, chiar daca la inceput va fi mai greu, in doi ani piticii mei vor fi prieteni buni si vor fi foarte fericiti ca se au unul pe celalalt.
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde Nicole » Joi Aug 10, 2006 10:15 pm

sa-ti povestesc o faza tare cu nepoteii mei, verisorii lui Mircea. diferenta de 8 ani intre ei, al mare obisnuit sa i se faca toate, sa fie in centrul atentiei. Cind cel mic avea citeva luni, vreo 3 parca, bunica-sa era cu cel mic in brate si vorbea ca pentru ea, dar in asa fel sa o auda si cel mare: se facea ca ii zice la bebe ca e urit si ca plinge toata ziua de o doare capul si nu mai suporta si chestii de genul asta si ca numai al mare e frumos si cuminte si destept. Stii care a fost reactia celui mare? S-a dus la maica-sa si i-a zis sa il ia de la ea din brate si sa nu il mai dea niciodata! asa ca stai linistita ca o sa-l iubeasca si o sa-l protejeze, ca si asta mic se uita chioris ca nu mai poate dormi in camera cu parintii asa cum a fost obisnuit pina la 8 ani (din lipsa de spatiu) si ca nu se poate juca la calc ca-l scoala pe ala micu si altele. Te pupam si vezi ca iti trimit niste poze pe yahoo, dar trebuie sa ai nervi ca sint cam multe salvate in albumul ala. Chiar is curioasa daca Victor il mai recunoaste pe Mircea:)
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde sidonia » Vin Aug 11, 2006 10:14 am

Nicole, sa stii ca i-am aratat lui Victor pozele lui Mircea de pe site-ul asta si nu stia despre cine e vorba. Sunt si foarte mici (pozele) si probabil si din cauza asta.... trebuie neaparat sa-i facem sa se intalneasca. Foarte faina povestea despre nepoteii tai! Merci!<br><br>Post editat de: sidonia, la: 2006/08/11 15:20
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:vine fratiorul!!

Mesajde tzupi » Vin Aug 11, 2006 11:30 am

Sa fiti sanatoti amandoi:) Multa multa sanatate iti dorim, nastere usoara!
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

A venit fratiorul!

Mesajde sidonia » Lun Aug 21, 2006 8:44 pm

Pe 14 august, ora 17:55 s-a nascut Mihai, cel de-al doilea baietel al nostru. 58 cm lungime si 3,9 kg B) . Nu i-a fost chiar usor lui mami, dar a trecut totul cu bine. Suntem acasa de vineri si suntem bine - sanatosi. O sa trimitem si poze maine-poimaine. Pupici la toata lumea!
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:A venit fratiorul!

Mesajde gabi77 » Lun Aug 21, 2006 8:53 pm

MIHAI, BUN VENIT IN LUME !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sa fii sanatos si tu si mami. (da\' mare baietoi esti;) ). asteptam poze cu cel mai tanar membru al familiei.
:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:A venit fratiorul!

Mesajde claualex » Lun Aug 21, 2006 9:52 pm

bun venit pe lume!sa fii sanatos si voinic sa ii aduci bucurii parintilor!
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:A venit fratiorul!

Mesajde Elia » Mar Aug 22, 2006 8:41 am

Mihai, bine ai venit pe lume. SA fiti sanatosi cu totii !!!!!:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron