napolitane la 1AN?

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

napolitane la 1AN?

Mesajde giagirl » Vin Aug 11, 2006 4:45 pm

Melinda are un an shi cand nu mai tace ii dau o napolitana.
E f pofticioasa, shi ii place orice mancare.
Dintzisori avem, mancam fara probleme,
nu e totushi prea mica pt dulciuri?
Voi ce vulciuri le datzi la rontzait?
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:napolitane la 1AN?

Mesajde gabi77 » Vin Aug 11, 2006 9:19 pm

noi nu papam dulciuri. sper sa n-o facem degraba. cand e de \"astupat\" gurita, pufuleti si nu mai am treaba cu el. asta cand suntem afara, si m-a lesinat cu tobogane, hinti, nisip si alte chestii d-astea si ca sa ne mai tragem sufletul il pun in carucior si-l alimentez cu pufu, sau covrig. napolitana i-am dat o data, asa de pofta, ca se uita in guritza unui copil si n-am putut sa nu-i dau. in casa mai roade o cojitza de paine, din cand in cand cate un biscuite sau morcov crud in asteptarea mesei.
incearca sa-i dai altceva decat napolitana, ca zic eu, e tare dulce si plina de coloranti si e-uri.
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:napolitane la 1AN?

Mesajde giagirl » Sâm Aug 12, 2006 8:29 am

gabi77, nu ti-e frica ca se inneaca cu coaja de paine si cu morcov?
eu i-am dat, dar ma uitam in gura ei cand mancam, zici ca eram un detectiv cu lupa.
dinti avem, vreo 6 dar...
ii mai dau biscuiti, dar caut sa-i fac ceva in casa, sa stiu ce-i dau.
daca stii vreo reteta?
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:napolitane la 1AN?

Mesajde gabi77 » Sâm Aug 12, 2006 9:21 am

nu se inneaca, coaja de paine se inmoaie si la morcov am observat ca daca are o bucatica mai mare in guritza, o scuipa. si eu il supraveghez, in special cand are morcov.
biscuitii care ii fac eu sunt din 3 oua intregi, 200 gr. zahar, 100 ml ulei, un praf de sare, o linguritza de bicarbonat stins cu lamaie si faina cat cuprinde. intind foaie si tai cu paharul sau se pot face prin masina, cu forma de biscuiti spritati. daca vrei sa fie mai sfarmiciosi, pui ulei mai putin si in plus adaugi smantana(cateva linguri). ii pun pe tava tapetata cu faina si-i dau la cuptor. noua tare ne plac.
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron