[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - Taxe la nastere!

Taxe la nastere!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Codruta » Dum Iul 02, 2006 7:32 am

Intradevar, ideal ar fi sa nu dam bani in plus medicului. Din pacate asta nu se va schimba. Eu iti spun cat am dat eu, in august 2005, la Gine1. La doctor 100 euro, iar la moasa 1.000.000 lei. N-a fost cazul de anestezist. La \"doamnele\" care erau la nou-nascuti sau la lauze am zis ca le dau dupa cum vad ca se poarta cu noi. Din pacate au fost doar 2 pesroane carora le-am dat si care s-au purtat cu noi foarte bine. Restul, nici n-ar trebui sa lucreze in astfel de institurii si nici cu bebelusi.

& <br><br>Post editat de: Codruta, la: 2006/07/02 09:35
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Ank » Dum Iul 02, 2006 2:58 pm

Acum ma repet: am nascut in iunie 2006 la Gine 1 si am dat un buchet de flori si o ciocoloata moasei. Si am fost tratata foarte bine si din cate imi amintesc eu sunt cea care a nascut, nu medicul, pe care l-am vazut mai putin de o ora din cele 16 cat am stat inainte sa nasc. Si nu am stat \"uitata\" intr-un travaliu groaznic, ci am fost incurajata si mi s-a vorbit frumos si cu multa caldura. Iar dupa ce am nascut, asistentele de la \"lauze\" s-au purtat in continuare frumos, care cat a putut (aici ma refer la unele sfaturi contradictorii legate de alaptare primite de la asistente diferite, dar pe care le-am primit impreuna cu colegele de salon, dintre care una sigur \"a dat\" , am vazut-o...). E drept uite, ma simt un pic asa...anormala ... Ma gandesc ca lumea s-a purtat frumos cu mine pentru ca se astepta ca dupa ... sa primeasca. Si e ca si cum le-as fi \"tras clapa\". Hehehe! degeagba v-ati purtat frumos, nu primiti nimic! Na!... Dar se vor purta in continuare frumos pentru ca marea majoritate a pacientelor nu fac kestii de-astea si dau dupa... se tin de conventia asta implicita pe care naiba stie cine a initiat-o dar in mod sigur noi astia din prezent o perpetuam.
Asadar...cum am mai spus o solutie ar fi sa ne obisnuim sa tragem cu totii clapa si sa nu dam nimic daca e vorba sa dam la urma! Care sunt riscurile??? Sa trebuiasca sa iti cauti un alt medic eventual. Nu? Cati dintre voi ati platit dupa ce copilul s-a nascut si apoi nu ati mai avut prea mult de a face cu medicul? D-apoi cu moasele si cu asistentele?
Pe termen lung problema care ar putea sa apara ar fi urmatoarea: Personalul medical, in loc sa se dezobisnuiasca sa mai astepte \"plata taxelor\", va adopta o atitudine dusmanoasa cauzata de \"scaderea satisfactiei la locul de munca\" si va trata din start urat toti pacientii, stiind ca nu mai poate sa \"faca diferenta\". Ma port frumos - nu primesc, ma port urat - tot aia-i! Sau poate ca purtandu-ma urat ii determin sa imi dea naibii partea! In cazul asta putem avea pe constiinta pacientele care vin duypa noi si vor suferi tratamentul asta ticalos datorita faptului ca noi am incercat sa anihilam un obicei murdar.

Partea grea e in cazul nasterilor cu complicatii cand de obicei cred ca se da si pe parcurs, pentru a putea sa beneficiezi de punerea in practica a unor cunostinte mai elaborate de medicina din partea domnilor si doamnelor doctori...Acolo sunt sigura ca as vrea si eu sa am pregatit un plic cat de cat. Si acolo normal ca nu mai prea stai sa te ghandesti la morala sau demnitate sau alte asemenea, decat daca esti ...dispusa sa faci pe eroina si sa continui cu a-i judeca, denunta, etc. dupa ce totul se termina pana la urma (speri) cu bine.

Nah, uite ca alternativele nu sunt faorte fericite, in concluzie ma declar si eu cam pesimista in legatura cu schimbatul traditiei asteia...Se poate, dar va mai trece apa pe Somes pana atunci... E nevoie si de o reforma mare a sistemului de sanatate, noi platim CASul dar banii sunt distribuiti nu prea bine am impresia, poate ca intr-adevar merita salarii mai mari. Il admir pe doctorul care a infiintyat acea clinica particulara, cum am mai spus cred ca intr-acolo ma voi indrepta pentru viitoarea nastere. Probabil ca a luat in calcul faptul ca lumea e dispusa sa dea shpagi asa de mari la nastere, deci cu siguranta va avea clienti destui care isi vor permite sa vina in fuga intr-un loc unde vorba aia \"dai banu\', da\' stii pentru ce\".
Uf ce roman am scris. Parerea mea elaborata, heh!
:)
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Chiara » Lun Iul 24, 2006 10:51 am

Si la anestezist daca e cazul cam cat se da?
Chiara
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Iun 15, 2006 10:55 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde miha79 » Lun Iul 24, 2006 11:58 am

sal! dar la stanca ???????????? stie cineva cam cat se obisnuieste mai nou? ms! pupici!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Rozica » Lun Iul 24, 2006 4:17 pm

Miha, eu la stanca am dat in septembrie 2005, la nastere normala dar cu epidurala, 100 E la medic dupa vreo 2 zile de la nastere, i-am dat pt ca am considerat ca a meritat din plin, nu ca si spaga sau alte cele, pur si simplu am vrut sa il recompensez pt tot ce a facut pt mine, mi s-a parut ca merita si mai mult, la moasa 1.500.000 care a fost la fel de meseriasa ca si medicul, si s-a purtat exemplar si amandoi mi-au suportat toanele si plansul si te mai miri ce ziceam sau ce faceam pe acolo, si la anestezista tot 1.500.000. Asa ca...eu nu am considerat spaga chiar deloc, fiecare face ce vrea cu banii lui. Pe tot parcursul sarcinii nu am fost odata la control la Stanca, doar la cabinetul particular, desi medicul ma chema la spital, dar preferam curatenia, ambianta, aparatura, amabilitatea personalului de la cabinet, nu era inghesuiala si balamuc si plin de tiganci pe acolo.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde miha79 » Lun Iul 24, 2006 7:11 pm

ms, rozica! eu merg la control cand e medicul de garda, dar nu am intalnit tiganci!!!!!!!!!!!!!!!! sunt multe??!!!!!!!????? pupici!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Lun Iul 24, 2006 10:19 pm

Miha79, sa stai linistita, ca nu-s mai multe la stanca decat la gine 1. sunt prezente, ca si ele sunt femei si fac prunci, dar n-ai sa ai treaba cu ele, ca eu le-am vazut, nasc cu asa o viteza, incat n-apuci tu sa te prea intersectezi cu ele. asta iti spun eu care am fost in travaliu de duminica dimineata si am nascut luni seara.
in rest de moase si asistente numai de bine
nastere usoara!
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde miha79 » Joi Iul 27, 2006 3:27 pm

gabi77, de ce a durat atat travaliul tau???????? de cand ti s-a pus epidurala? te-ai inteles din timp cu dr tau? nu ti s-a propus cezariana? mi se pare ca a trecut mult timp! cum ai rezistat???????????
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde mgm » Joi Iul 27, 2006 3:35 pm

miha 79,se poate intampla la primul copil,ca travaliul sa fie mai lung,nu e o regula,depinde de la oraganism la organism.Si eu la primul copil am stat in travaliu cam 20 de ore,nu a fost ceva usor,dar ma bucur ca nu am ajuns la cezariana.Depinde de dr. tau ce hotarare ia,la momentul respectiv.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Joi Iul 27, 2006 8:46 pm

miha 79, asa a fost sa fie, un travaliu lung, ca bebe era mare si lenes. n-a vrut sa coboare. intr-un moment s-a pus si problema de cezariana, dar am hotarat sa mai asteptam putin daca tot am stat atat. si ma bucur ca am mai avut un pic de tarie si rabdare si l-am nascut pe copil natural.
epidurala mi s-a pus cam pe la ora 15, la o dilatatia de (cred)2-3 cm. am rezistat la asa travaliu pt. ca imediat dupa ce mi-au pus epid. am dormit in sala de nasteri. si asa de bine m-am odihnit;) . mi-a si fost un pic ciuda pe dr. ca m-a trezit.
pt epid nu m-am inteles dinainte cu ea(cu dr), ci acolo la fata locului. sa vezi daca intr-adevar e nevoie de ea sau nu. e medic anestezis de garda, si daca e musai, se rezolva un doi. a mea dr. nu prea a fost de acord cu epi, dar vazand ca sunt franta de oboseala a stiut si ea ca pana la final nu voi rezista si a acceptat.nu prea a fosr pro epi, pt ca in mom in care vine bebe tr sa fii constienta de contractii sa poti sa impingi. eu am nascut fara epid., ca mi-a pus o perfuzie sa dispara efectul epid. in mare cam asta e pov. nasterii bebeului meu.
daca mai ai ceva de intrebat, oricand
sa fii sanatoasa si sa ai nastere usoara
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde giagirl » Mie Aug 02, 2006 1:55 pm

[color=#800080:][/color:]
eu am nascut anul trecut in august,
si am avut pregatit 100euro pt medic,
dar tot nu l-am prins singur, am avut un travaliu
de 27 de ore, dupa 20 de ore l-a sunat moasa
(super femeie-gine1-una blonda, maghiara, nu stiu cum o cheama)
asta era pe la 3 noaptea, nu a venit, a venit dimineata la 7
eu aveam deja 25 de ore de la ruperea apei, si m-a mai lasat sa ma
chinui pana la 10 cand a venit sa-mi faca cezariana.
am mai completat la bani, dar pana la urma nu i-am mai dat
ca s-a purtat execrabil cu mine.
la moasa, in schimb i-am dat 500.ooo si chind a iesit din tura
mi-a dat inapoi, desi s-a ocupat mult cu mine.
daca nu dati inainte, dupa, nu mai are sens.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde miha79 » Mie Aug 02, 2006 2:29 pm

giagirl, dar nu era dr la care mergeai si la control? la consultatii nu ai dat nimic? oricum, naspa om, naspa medic! intai sa faca ceea ce trebuie si apoi plata! si daca nu are toata lumea sa dea?????????????? !!!!!!!!!!!!!!????????????
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Mie Aug 02, 2006 2:40 pm

urat, foarte urat din partea lui. de dat si noi am dat dupa, eu zic ca ei stiu ca vor primi, ca la control timp de 9 luni ai grija sa-i mai duci cate o atentie, asta asa sa stea linistit ca dupa nastere va primi.
foarte bine ca nu i-ai mai dat, pentru ca oricum nu merita. si daca dai, dai pentru faptul ca ai fost multumita de prestatia lui, nu pt ca te obliga cineva. si ma intreb tu de ce sa-i fi dat ceva. dar cine a fost de garda nu s-a uitat la tine, ca esti in travaliu de asa mult timp? bine ca ati scapat si sunteti ok. imi pare rau ca asa experienta urata si traumatizanta ai avut.
bine au zis fetele ca ar trebui facuta o lista cu medici care merita si medici de care sa te feresti.
sa fiti sanatosi si la multi ani, ca imediat faceti anisorul 1 !!!!!:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Daniela » Mie Aug 02, 2006 4:08 pm

giagirl,sa-i fie rusine medicului,cum a putut sa te lase atata sa te chinui?Nu ne spui numele lui,sa stim de cine sa ne ferim?Ca eu daca o sa mai nasc,la gine 1 vreau sa merg,am avut experienta tare neplacuta la Stanca.La nastere a fost ok,moasa si asistenta au stat tot timpul langa mine(am nascut in 4 ore si a fost prima nastere:ohmy: ,de se minunau toti ce rapid am nascut),dar dupa a fost dezastru.Am cazut pe jos pentru ca nimeni nu ma baga in seama,am avut anemie puternica si lesinam mereu,iar asistentele nu ma ajutau deloc.
la 3 zile m-au externat si copilul avea icter pronuntat,desi neonatologul nu mi-a zis nimic(acasa am vazut ca ,copilasul avea un hematom mare in frunte,care i-a trecut abia la 1 an:ohmy
(la dr. am dat in 2004,6mil.,iar la moasa 2mil.,dupa nastere).Dar urmatoarea nastere va fi sigur la Gine1,nu mai vreau s-aud de Stanca.
giagirl,nu cumva pe moasa o chema Menjarth Jutka,ca am o colega de facultate care lucreaza la sala la gine1si e super tipa in meserie,face si cursuri cu gravidele ?
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Rozica » Mie Aug 02, 2006 6:27 pm

Eu am dat banii la cateva zile dupa nastere si la nastere a fost super ok. Epidurala mi-a fost facuta imediat, si la ora 10 mi s-a rupt apa si la ora 16:45 am nascut.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron