la stanca sotul poate asista la nastere??????/

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

la stanca sotul poate asista la nastere??????/

Mesajde miha79 » Joi Iul 13, 2006 8:00 pm

sal! voi naste in septembrie la stanca (sau poate ma razgandesc)... sotul poate asista la nastere???? ms!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:la stanca sotul poate asista la nastere??????/

Mesajde gabi77 » Joi Iul 13, 2006 8:09 pm

eu am nascut la stanca in sept. 2005. au acolo reguli destul de stricte in ceea ce priveste vizita si alte cele. intr-un fel e mai bine, ca ai intimitate si mediul e mai steril nu e un dute vino. sotul n-are voie sa asiste la nastere, va sta cu tine dupa ce ai nascut. in sala de nasteri sunt 3 mese, mai nasc si alte mamici si nu e tocmai un peisaj fascinant pt taticii cei sensibili:P . eu nici n-as fi vrut sa stea tati cu noi, ca nu ma puteam concentra si nu am avut nervi sa-l mai vad si pe el disperat si alb ca varul la fata. dar nasterea a fost ok si fara tati, personalul e dragut si daca medicul tau e de la stanca, nu vad de ce ai schimba clinica. numai pt vizite multe si prezenta lui tati?
cum vrei tu, eu asa zic sa nu o faci. voi decideti
va pupam si sa aveti o nastere usoara si un bebe perfect
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:la stanca sotul poate asista la nastere??????/

Mesajde Rozica » Joi Iul 13, 2006 8:19 pm

Buna. SI eu am nascut la Stanca tot in septembrie 2005. Eu eram in sala de nasteri pe prima masa si sotul meu a ajuns pe la mijlocul nasterii. Am nascut 16:35. A intrat in spital si a venit la usa salii , iar usa era deschisa. Cand l-am vazut asa m-am enervat de nua. A intrat pana la mine a stat un pic si l-am trimis afara. Si a stat la usa salii de nastere, desi putea sa stea inauntru dar nu am vrut eu. Oricum a vazut in sala pentru ca v-am zis ca eram pe prima masa si era usa deschisa larg. Mi-a trecut apoi supararea ca a venit deoarece cand a iesit copilul a intrat si i-a facut prima poza de cum a iesit, nici nu apucase sa il spele moasa, numai sa il aspire, si i-a inregistrat primul scancet si sunet pe care l-a scos. A fost super.
Iar apoi a stat cu mine vreo 3 ore in salon. De cate ori a venit la mine la spital a intrat in salon la mine. Deci ideea e ca sunt reguli foarte stricte, dar daca stii sa te descurci poti sa intri.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:la stanca sotul poate asista la nastere??????/

Mesajde Codruta » Dum Iul 16, 2006 8:27 am

Eu am nascut la Gine1, dar iti spun sincer ca nu am vrut sa asiste la nastere. (nu stiu daca se poate). Eventual intr-o camera alaturata (cum a si stat).
Succes! Inainte de nastere si eu ma gandeam la ideea asta, dar acum, cu mintea limpede...:))) (ca stii cum e cand suntem insarcinate-foarte sensibile, foarte lunatice-cel putin eu)...ma gandesc ca bine am facut ca nu l-am chemat cu mine. Poate il marca definitiv experienta asta.
Sanatate!!! pupici
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Re:la stanca sotul poate asista la nastere??????/

Mesajde Daniela » Dum Iul 16, 2006 8:08 pm

Eu as fi vrut sa asiste si taticul nostru la nastere,si daca insistam se putea,dar el daca vede un strop de sange lesina, d-apoi sa ma vada chinuindu-ma sa nasc:P ,cred ca-l adunau cu farasul :P .Dar si-a facut datoria de proaspat tatic din plin, i-a facut poze chiar dupa ce s-a nascut ,la primul scancet.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:la stanca sotul poate asista la nastere??????/

Mesajde miha79 » Lun Iul 17, 2006 9:03 pm

sal! ms mult!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pupici!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:la stanca sotul poate asista la nastere??????/

Mesajde mariafulep » Joi Iul 20, 2006 12:10 pm

Buna! si eu am avut nefericita idee sa nasc la Stanca si dupa cum spun am fost foarte nemultumita. Eu am nascut in 2004 si poate s-au mai schimbat conditiile de atunci desi ma indoiesc. Regulile sunt stricte intr-adevar dar nu pt a proteja bebelusii, pt a crea un mediu steril etc ci pt a se proteja pe ei insisi de ochii lumii ...pt ca eu am vazut orice la Stanca numai mediu steril nu! Si martore mai sunt inca vreo 3 mamici care au nascut odata cu mine. Iar pe sotul meu nici nu l-au lasat sa stea cu mine decat imediat dupa nastere dar in salon unde stateam cate 4 persoane n-a avut voie sa intre nicicum.Bineinteles ca daca stii sa te descurci asa cum au zis altii atunci orice se poate...adica sa stii sa dai mita. Am auzit si de la alte mamici ca bebelusii lor au luat tot felul de boli de la Stanca. Nu zic ca la Gine1 e mai bine pt ca n-am fost acolo sa vad cum e. Sa dea Domnul ca la Stanca sa fie mai bine acum decat atunci cand am nascut eu. Iar personalul medical nu a fost deloc dragut dar se mai inmuiau daca le dadeai bani, cafea etc etc. Medicii neonatologi sau cum naiba le zice, erau tare intepate, copilul meu a fost mai sensibil la nastere dar ele nu-mi ziceau nimic, niste ignorante ce mai! Iar de asistente nu mai vorbesc. Unele erau mai ok, iar altele erau chiar date dracului. Oricum trebuie sa te duci inarmata cu bani, cafea, tigari etc etc si sa nu te lasi la discretia lor. Si intr-adevar in sala de nasteri pot fi 2-3 persoane care nasc deodata si spectacolul chiar nu este deloc placut. Ar fi interesant ca cineva sa filmeze cu o camera ascunsa tot ce se petrece acolo. Bafta iti doresc si numai bine!
mariafulep
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iun 11, 2006 8:33 pm

Re:la stanca sotul poate asista la nastere??????/

Mesajde Elia » Mar Aug 01, 2006 9:34 am

si eu am nascut la stanca si am mai scris pe undeva ca am fost multumita. decizia ca tati sa asiste la nastere am luat-o inainte de a naste. eu vroiam pt ca imi dadea curaj , dar decizia finala a luat-o el. a stat tot timpul la capul meu si mi-a fost de un real ajutor. nu m-a enervat, mi-a facut masaj, si realmente m-am simtit mai in siguranta cu el acolo.
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron