Taxe la nastere!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Ank » Joi Iun 15, 2006 7:54 pm

Sunt foarte indignata de subiectul \"taxelor\", adica a \"shpagii\" pentru medici! Ce cuvand bland si frumos - \"taxa\" :angry: Urmeaza sa nasc foarte curand - de fapt chiar zilele astea candva. Si mi-am pus in gand sa nu platesc nici o astfel de \"taxa\". Mi se pare cel mai meschin santaj! Sa dai bani ca cineva sa isi faca datoria - si datoria asta sa implice viata ta, pentru care platesti luna de luna o parte (deloc de neglijat) din salar. Da, da, in principiu stiu ca toata lumea este de acord cu asta DAR intervine \"dar\"-ul si apoi darul catre medic, moasa, asistenta...
Vreau sa intreb daca exista cineva pe forum-ul asta care sa nu fi dat spaga la nastere? Si sunt curioasa cum se poarta personalul medical care nu a primit spaga?... Cum ar veni..ce risc imi asum, ce pedeapsa atarna deasupra capului unui pacatos care nu isi plateste taxele neimpozabile, dupa ce a trecut printr-o nastere (care rareori e usoara) si pe care il asteapta cheltuielile aferente cresterii unui copil.
Exista cabinetele particulare unde medicii isi rotunjesc considerabil veniturile si exista si oamenii de rand care muncesc din greu pentru un salar...care iaca le cam ajunge \"la limita\" pentru a-si acoperi cheltuielile de la o luna la alta.
Uf, cred ca ma cam descarc aici pe forum si nu stiu dc e cazul, dar ma deranjeaza foarte mult ideea, faptul - ca cineva sa aiba aceste castiguri MURDARE. Deci....oare cum se vor purta cu mine cei din personalul medical care vor constata cu stupoare ca pacienta Ank nu le ofera nimic, vor trebui sa se bazeze pe incasarile de la alte paciente si pe salariul care li-l da statul (adica inclusiv pacienta Ank)? Sau mai bine sa nu stiu?... :pinch:
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde voichita » Joi Iun 15, 2006 8:53 pm

Draga Ank, acum 12 ani cand l-am nascut pe serban, primul meu baiat, am fost poate la fel de idealista ca tine si convinsa ca eu pot schimba lucrurile ca tine!!! Aveam 20 de ani si studenta in anul I la Filosofie!!!, fara venituri decat bursa si ajutorul parintilor si extrem de increzatoare ca voi naste bine fara sa \"mituiesc\" pe cineva pt. ca asa mi se parea mie firesc. Adevarul e ca pana atunci nu ma mai confruntasem cu o astfel de situatie, eram un copil timid si ideea ca as fi pus la cineva bani in buzunar sau sa-i fi dat un plic mi se parea ceva cu totul deplasat. Credeam ca simpla mea prezenta -frumoasa si desteapta !!!- e suficienta pt. ca lucrurile sa functioneze normal din punct de vedere
Realitatea a fost crunta: am nascut aproape singura dupa ce m-am chinuit 12 ore ,eram extrem de speriata pt ca nimeni nu-mi explica ce mi se intampla, mi-era frica sa imping (mamele stiu ce spun) pt ca in mintea mea credeam ca o sa nasc singura acolo in camera aceea de travaliu. Dupa 12 ore a venit la mine o rezidenta si pt ca nu faceam galagie m-a intrebat daca atunci am venit si cand a auzit ca sunt in travaliu de atat timp s-a speriat putin si m-au dus in sala de nasteri unde patul principal era deja ocupat de o alta nastere! M-au (rezidenta si moasa de garda)asezat pe un pat lateral , au ascultat bataile inimii batului care evident erau neregulate s-au speriat si mai tare , au incercat sa-mi puna repede perfuzii, oxigen si in acelasi timp sa -mi schimbe locul cu cealalta viitoare mamica. Rezidenta statea cocotata pe un scaun sa repare instalatia de oxigen care tocmai nu mai functiona , iar moasa urla la mine sa nu cumva sa imping ca nasc copilul!!! Dar Serbanul meu n-a mai ascultat si a venit in lumea asta nebuna, nebuna , nebuna!!!
Consecinte: micutul meu a luat nota Apgar 8 ceea ce indica clar suferinta lui nastere, eu m-am ales cu deplasare de vertebre in zona lombara d. p. meu de vedere din cauza travaliului prelungit si cu foarte multa suferinta in anii urmatori din aceasta cauza, o parte din firele de la cusatura ce trebuiau extrase la iesirea din spital (asa era atunci !) s-au descoperit la trei luni de la nastere cand am ajuns iar la spital cu febra mare si dureri abdominale din cauze necunoscute!
Draga mea , dupa experienta asta pot sa-mi permit sa-ti dau un sfat : pastreaza-ti verticalitatea in orice altceva care nu implica viata si sanatatea ta sau a copilului tau!
In rest, iti doresc nastere usoara si copil frumos si sanatos!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Joi Iun 15, 2006 9:29 pm

Voichita, nu pot sa nu spun ca ai o poveste super emotionanta si o lectie de viata. si un dar al povesti....(fericiti trebuie sa fie nazdravanii tai cand mami le spune povesti;) . )
Ank, e decizia ta. sa stii ca nu am dat nimic decat dupa nastere, ca asa am vrut si s-au comportat exemplar. puteam f bine sa nu dau, ca si asa nu m-am mai intalnit cu cei de la sala de nasteri.
tare mult m-as bucura sa poti schimba tu lumea asta.
dar oricum, tu si bebelul tau sa fiti sanatosi si el sa vina usor si in pace.
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde claualex » Joi Iun 15, 2006 9:34 pm

Draga mea daca te hotarasti sa NU dai nimic,e foarte bine.Cinste tie,tot respectul meu.In mare nu ti se intampla nimic,vei naste(sper sa fie o nastere usoara si scurta)de obicei plata se face dupa nastere,iar tu ii spui multumesc,si atat,,medicul dupa ce probabil te va impinge de burta sa impinga copilul afara si te va coase,daca e cazul,nu va face mare lucru,moasa trage copilul afara,ea iti face injectie,asa ca dupa nastere,cand iti vei vedea minunea,te vor duce pe un pat unde vei sta 2 ore nemiscata nici pipi nu ai voie sa mergi sa faci,si daca doamne feri te va trece o sa chemi asistenta.De aici incolo intri in grija asistentelor de la nou nascuti care au grija de tine(eu nu le-am dat nimic la asistente)si de bebe.Sanatate si te asteptam curans acasa,succes in hotararea ta.:kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Taxe la nastere!

Mesajde miha79 » Dum Iun 18, 2006 7:06 pm

sal! pentru kinga!!!!!!! adresa mea e claudici2005@yahoo.com. pa!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Arin » Dum Iun 18, 2006 7:19 pm

1. In mod sigur nu se va \"intampla\" nimic deosebit daca nu dai. Daca consideri ca se fac diferente intre tine care \"nu dai\" si celelalte care \"dau\" , nu uita ca pacientul are drepturi (totul este sa si le cunoasca si sa reactioneze cand nu i sunt respectate.
2. Situatia s-a schimbat enorm fata de acum 12 ani, deci s-ar putea ca exemplul dat anterior sa nu fie valabil acum (aproape sigur defapt).
3. Discutia este interesanta, ceea ce nu intelegem insa este faptul ca NOI suntem vinovatii, fiecare, si chiar as fi curios daca cineva , atunci cand i s-a impus o \"taxa\" a facut ceva in sensul asta pentru a readuce lucrurile la normal (ca har Domnului sunt atatea institutii capabile sa te ajute si abia asteapta ......... s-o faca. Nu uitati noi, discutam in principiu despre o ... infractiune, oricat de bizar pare unora asta).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde blueflower » Mie Iun 21, 2006 12:02 am

Draga Ank, nici nu stiu ce sa zic, oricum decizia e a ta...dar daca ar trebui sa nasc m-as conforma \'\'obiceiului\'\' ...gresit e adevarat. si eu sunt de acord ca nu ar trebui dat, dar din pacate se da, la fel cum se da peste tot...
Eu stiu un caz recent, nefericit, asemanator cu al Voichitei... Eu as face totul pt. ca, copilul meu sa nu sufere nici macar o clipa...
Oricum sa ai parte de o nastere usoara...si de un bebic sanatos.
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde tzupi » Mie Iun 21, 2006 3:54 pm

Si pana la urma, dupa atatea discutii ajungi la concluzia ca decat sa dai spaga sau mici:) atentii la doctori asistente infirmiere si portari sau cine o mai fi pe acolo mai bine mergi la privat, platesti o taxa fixa pt care primesti chitanta, esti tratat ca un om si dupa cateva zile pleci fericit cu bebele tau acasa. Noi asa am facut.Ne-a costat 15 mil cezariana si 1 milion urmarirea nasterii cu tot cu analize si ecografii, si deja au trecut 11 luni si o zi de cand Mara e cu noi:)
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Mie Iun 21, 2006 3:57 pm

Mara, LA MULTI ANI!!
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde mgm » Mie Iun 21, 2006 4:29 pm

La multi ani,Mara!!!:kiss: :) Mai ai un pic si faci un anisor.Si Sebi al meu face in 30 iulie 4 ani,deci e in aceeasi luna cu tine.Multi pupici si sa cresti mare si frumoasa!!!!B) :silly:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Ank » Vin Iun 23, 2006 8:12 pm

Eeei...aflati ca la putin timp dupa ce mi-am manfestat indignarea pe forum fata de subiectul taxelor platite pentru nastere...ei bine....am avut ocazia sa si pun in practica ceea ce spuneam.....:lol: Azi se face o saptamana de cand SUNT MAMICA!!!! :silly: Mamica de fetitza - o cheama Anastasia si s-a nascut la 38 de saptamani cu 3,300 kg! Si si mami si tati se TOPESC dupa ea :kiss: !! :kiss: :kiss: Si cum spuneam...ei bine DA, se poate si fara shpaga Am nascut la Gine 1 si pot spune ca mi-a placut foarte mult personalul de acolo - cu exceptia unei infirmiere incruntate tot timpul, restul sunt foarte de treaba - medici, asistente, moase. Am stat in sala de nasteri de la 12 noaptea (cand mi s-a rupt apa) pana la 3.30 dupa-masa cand s-a nascut minunea si apoi inca vreo 4 ore. Toata lumea s-a purtat foarte frumos, pe doctorita cu care am nascut cred ca am vazut-o in total cam o ora in tot acest timp, in rest moasele si asistentele au avut grija de mine si chiar s-au purtat foarte atent si ...asa...le simteam ca se dedica la ceea ce fac. Recunosc ca totusi i-amdat moasei care a avut grija de mine un buchet de flori, de fapt l-am trimis pe sotul meu sa ii cumpere, dupa ce m-au dus la \"sectorul lauze\" - i-am fost faorte recunoscatoare pt ca am simtit ca m-a sprijinit foarte mult. Dar atat! Fara plicuri! Iar doctoritzei i-am multumit si atat. Am sa mai merg pe la cabinetul ei particular si voi avea astfel ocazia sa ii multumesc si in bani.
Apoi in cele trei zile de internare la lauze, va pot spune ca am vazut o faza din acelea penibile in care o pacienta colega de salon cu mine i-a strecurat asistentei in buzunar bani, dar...nu pot spune ca m-am simtit tratata mai rau decat ea. E drept ca asistentele au fost multe, era chiar o mare investitie sa le dai fiecareia cate x lei.
Trebuie sa va las acum, v-as povesti mai multe mai revin. Oriucm, concluzia mea e ca a fost \"un experiment reusit\", si sper sa prinda cat mai multa lume obiceiul de a renunta la obiceiul asta cu shpaga;)
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Ank » Vin Iun 23, 2006 8:15 pm

Eeei...aflati ca la putin timp dupa ce mi-am manfestat indignarea pe forum fata de subiectul taxelor platite pentru nastere...ei bine....am avut ocazia sa si pun in practica ceea ce spuneam.....:lol: Azi se face o saptamana de cand SUNT MAMICA!!!! :silly: Mamica de fetitza - o cheama Anastasia si s-a nascut la 38 de saptamani cu 3,300 kg! Si si mami si tati se TOPESC dupa ea :kiss: !! :kiss: :kiss: Si cum spuneam...ei bine DA, se poate si fara shpaga Am nascut la Gine 1 si pot spune ca mi-a placut foarte mult personalul de acolo - cu exceptia unei infirmiere incruntate tot timpul, restul sunt foarte de treaba - medici, asistente, moase. Am stat in sala de nasteri de la 12 noaptea (cand mi s-a rupt apa) pana la 3.30 dupa-masa cand s-a nascut minunea si apoi inca vreo 4 ore. Toata lumea s-a purtat foarte frumos, pe doctorita cu care am nascut cred ca am vazut-o in total cam o ora in tot acest timp, in rest moasele si asistentele au avut grija de mine si chiar s-au purtat foarte atent si ...asa...le simteam ca se dedica la ceea ce fac. Recunosc ca totusi i-amdat moasei care a avut grija de mine un buchet de flori, de fapt l-am trimis pe sotul meu sa ii cumpere, dupa ce m-au dus la \"sectorul lauze\" - i-am fost faorte recunoscatoare pt ca am simtit ca m-a sprijinit foarte mult. Dar atat! Fara plicuri! Iar doctoritzei i-am multumit si atat. Am sa mai merg pe la cabinetul ei particular si voi avea astfel ocazia sa ii multumesc si in bani.
Apoi in cele trei zile de internare la lauze, va pot spune ca am vazut o faza din acelea penibile in care o pacienta colega de salon cu mine i-a strecurat asistentei in buzunar bani, dar...nu pot spune ca m-am simtit tratata mai rau decat ea. E drept ca asistentele au fost multe, era chiar o mare investitie sa le dai fiecareia cate x lei.
Trebuie sa va las acum, v-as povesti mai multe mai revin. Oriucm, concluzia mea e ca a fost \"un experiment reusit\", si sper sa prinda cat mai multa lume obiceiul de a renunta la obiceiul asta cu shpaga;)
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde mgm » Vin Iun 23, 2006 8:28 pm

AnK,FELICITARI!!!!!:kiss: :kiss: :kiss: Sa va traiasca minunea de fetita si sa va bucurati de ea!!!:) Asteptam poze;)Cand s-a nascut,pe 16 iunie?:)Sa ne povestesti tot,tot,cum te simti ca mamica si cum evolueaza puiutul vostru.Baietii mei ii trimit un pupic :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Vin Iun 23, 2006 8:30 pm

Ank, FELICITARI PENTRU FETITZA, SA VA DEA DUMNEZEU SANATATE, FERICIRE, MUUUULTE IMPLINIRI SI NUMAI BUCURII !!!!!!!:kiss: :kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde claualex » Vin Iun 23, 2006 8:57 pm

FELICITARI:kiss: SA AVETI NOROC DE SCUMPICA,SI SA II DEA DUMNEZEU SANATATE!:cheer: SA FITI FERICITI,SA AVETI PARTE NUMAI DE BUCURII!:)
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron