la mare cu sau fara bebe??

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

la mare cu sau fara bebe??

Mesajde Rozica » Joi Iun 15, 2006 9:39 am

Vreau sa merg in iulie la mare cu Vlad care are 8 luni jumate, si toata lumea printre care si parintii ma sfatuieste sa nu merg cu el pentru ca e periculos, ba ca e prea mic, ba ca este gripa aviara la mare, ba ca poate face insolatie...voi mergeti cu bebeii sau ati fost??
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde gabi77 » Joi Iun 15, 2006 10:15 am

si noi vrem sa margem cu Patrick la mare in sept.atunci va avea aproape 1 an. daca ai grija de ce papati si de ce faceti, eu cred ca va fi ok. sunt optimista. ferit de soare intre orele amiezii, imbracat in culori deschise, hidratat, cu bascuta de rigoare pe cap, nu vad de ce n-ar fi in regula.
despre subiectul asta am povestit cu mamici care deja au fost la mare cu piticutzii, in topicu concediu la mare sau baie in apa marii-ceva de genul asta. poate te ajuta daca citesti de acolo.:kiss: si concediu placut cu bebe la mare
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde Arin » Joi Iun 15, 2006 11:05 am

Ca bebe e prea mic , asta depinde si de felul in care te descurci cu el de obicei, ce \"tabieturi\" are, etc. In ceea ce priveste \"gripa\" chiar credeti in cacaealmaua europeana numita \"gripa aviara\"? Daca asta ar fi singurul motiv de ingrijorare, cred ca putem merge linistiti la mare.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde mihaelap » Lun Iun 19, 2006 12:07 pm

Eu zic ca poti merge cu bebe la mare dar bineinteles tb sa fii atenta la soare, sa ai crema cu grad de protectie cel putin 25-30, apoi ceea ce zice si gabi77: hainitele, mancarea! Plus sa fiti atenti pe drum sau in camera la aerul conditionat! Ca noi am patit anul trecut cu fetita, avea 2,5 ani si dormea in masina, iar aerul conditionat desi nu era pe o treapta mare, a fost suficient ca venea spre ea si a facut \"rosu in gat\" si ne-am chinuit cu ea toata perioada, plus vizita la un medic privat, plus tratamentul! Dar merita! Sa stii ca acum mergem a 3-a oara cu ea la mare si nu mi-a facut nici o raceala cu complicatii in astia 3 ani si merge la gradinita mereu! Deci va doresc vreme frumoasa si un concediu cat mai placut! Apropo, noi mergem vineri in Grecia cu masina! avem curaj, stiu.:laugh:
mihaelap
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 10, 2006 1:50 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde gabi77 » Mar Iun 20, 2006 9:24 pm

azi tati ne-a adus biletele pentru mare!!!!:laugh: mergem la 1 sept. de dimineata imi tot fac liste(in cap) cu ce sa iau si ce sa nu iau si ce sa nu uit si cum sa-l pun la somn in masina si muuulte alte chestii. tare ma agit de pe acum.
cine pleaca la mare in sezon? dupa ce va intoarceti, sa scrieti tot tot tot ce si cum a fost si ce sa facem si ce sa nu facem si ce sa luam si .... stiti voi, tot:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde blueflower » Mar Iun 20, 2006 11:22 pm

Gabi de ce mergetzi asa de tarziu? Unde mergetzi?
Noi vroiam sa mergem in august dar se zice ca va ploua o parte din august, asa ca ne mutam cu mersul in iulie. Bineinteles ca voi scrie cum a fost, dar si eu astept sa scrie mamicile care vor merge mai repede.
Rozica in ce statziune mergetzi?
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde gabi77 » Mie Iun 21, 2006 3:18 pm

Noi mergem in sept. ca pana atunci se face si Patrick baiat mare;) . si ma gandesc ca in sept. n-o sa fie f aglomerat, si pe drum f cald(plecam la drum noaptea, oricum).
mergem in saturn. eu nu pun mare pret pe atmosfera de litoral, ca pe mine ma \"omoara\" vanzoleala aia si eu vreau pt. bebe aerosoli, briza..., ca de discoteci ne-am lasat:P
si n-a fi nici un bai de vom fi numai noi pe plaja.
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde Daniela » Mie Iun 21, 2006 3:41 pm

Noi cred ca renuntam in vara asta la Mare:( ,dar mergem de la 1iulie la Felix .Nasii nostrii sunt acum la Mare ,cu piticul lor de 1 an jumate si au zis ca-i supeeeer.Sunt in Venus si au zis ca-i foarte bine,vremea e buna, e cald,piticului ii place mult pe plaja si a intrat si-n apa :P .Cu mancarea se descurca bine, au zis ca la pranz si seara mananca pe terasa si in rest ii dau laptic si fructe multe,iaurturi.
Eu va doresc tuturor care mergeti la mare distractie placuta !
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde mgm » Mie Iun 21, 2006 4:09 pm

gabi77 si noi tot la Saturn vrem sa mergem.Voi la ce hotel o sa stati?Noi inca nu ne-am luat bilet,dar urmeaza.:)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde gabi77 » Mie Iun 21, 2006 8:00 pm

La Diana(daca bine imi amintesc, ca aseara mi-a spus tati ca a luat biletele). Mergeti si voi tot in septembrie? ce bine ar fi sa ne vedem acolo !!!!!!
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde mgm » Mie Iun 21, 2006 8:05 pm

Nuuu:( noi la inceputul lui august vrem.Speram sa fie vreme buna,macar atunci.Vom vedea ce va fi.Dar asta nu inseamna ca nu ne putem intalni aici;)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde gabi77 » Mie Iun 21, 2006 9:08 pm

:( :( ma gandeam eu ca nu poate fi asa frumos...
sa aveti un concediu minunat, cu soare din plin.
pai sigur ca ne vom intalni. am propus pe un topic o intalnire (da nu mai stiu pe care:silly: ) caut si iti spun
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde gabi77 » Mie Iun 21, 2006 9:09 pm

pe DE-ALE MAMICILOR !!!!!!!!!!!!!!
mamici, vedeti acolo daca e bine si daca va convine;)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde Arin » Mie Iun 21, 2006 9:54 pm

Apropos de felix, poate ar fi bine sa fiti atenti ca din apa aia te poti procopsi cu o gramada de ... \"barzauni\" (d-apoi ala mic si lipsit de aparare)
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:la mare cu sau fara bebe??

Mesajde gabi77 » Mie Iun 21, 2006 10:23 pm

da, mare atentie cu bazinele astea cu apa termala. daca le vedeti ca nu sunt curate, nu bagati pruncutzii acolo. o cunostinta de-a noastra, de undeva de la bai (nu felix), s-a procopsit cu neste chestii pe picioare tare greu vindecabile.
sa fiti tare atente. oricum e valabil cam peste tot (si la cazile si dusurile din hotelurile de pe litoral)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron