Psiholog pediatru

Psiholog pediatru

Mesajde ACor » Lun Sep 08, 2008 5:43 pm

Buna fetelor!
Suntem intr-un mare impas cu fetele, de o saptamana le duc la cresa si cand le aducem acasa de-abia resistam cu ele, plang aparent fara motiv, dar tare, sunt agresive, nu asculta ce le spunem etc. Acolo sunt foarte cuminti (cel putin asa imi spun doamnele), iar dimineata foarte rar plang cand le lasam, de aceea ma mira comportamentul de dupa-masa. Stiu ca intr-un fel e firesc, ca e o mare schimbare pentru ele, dar as vrea sa stiu cum e mai bine sa procedam, sincer nu reusesc sa le mai inteleg deloc, au devenit tare, tare imprevizibile in comportament. De aceea m-am gandit sa cer sfatul unui psiholog. Va rog cele care ati trecut prin asa ceva sa-mi recomandati un psiholog pediatru bun sau daca nu macar sa ma sfatuiti.
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:Psiholog pediatru

Mesajde mihamatei » Lun Sep 08, 2008 6:26 pm

Acor, sa stii ca asa am patit si noi. Matei plange si cand il lasam, dar si cand il luam, nu mananca nimic la cresa de dimineata pana la amiaza, acasa cand ajungem mananca foarte putin, e foarte agitat, nu prea mai doarme la amiaza :( , s-apoi seara sa te tii, ca-i rupt de oboseala si adoarme foarte greu, acuma a tras si o raceala cu tuse si rosu-n gat, acu vreo 2-3 zile nu-l duc, sa-i mai treaca raceala. si noi suntem terminati, obositi, e foarte greu, dar ma gandesc ca doar intr-o saptamana nu se poate obisnui, mai asteptam totusi putin si daca nu se obisnuieste nicicum, atunci poate ca o sa apelam la cineva specializat sa ne dea niste sfaturi, consiliere, ceva. asa ca, nu esti singura care a patit asa ceva. :kiss: :kiss: :kiss: si bafta!
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:Psiholog pediatru

Mesajde claualex » Mar Sep 09, 2008 8:22 am

noi am fost la clinica de neuro infantila intrare de pe campului,cum vii in sus spre manastur de la fabrica de bere scrie pe stalp.

sper sa nu fie nevoie sa apelati,poate e doar o perioada mai dificila pentru ele,pupici
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Psiholog pediatru

Mesajde Ank » Mar Sep 09, 2008 9:44 am

Dupa cum va spuneam lucrez ca psihopedagog la cresa Heidi. Anul acesta chiar am facut o intalnire cu parintii noilor copii, tocmai pentru a-i preveni si sfatui in legatura cu reactiile copiilor in perioada de adaptare. E nevoie de multa putere in perioada asta si din partea celor mici dar si a celor mari.

Toate reactile pe care le-ati numit sunt normale in perioada de adaptare, asa isi manifesta copiii stresul - sunt mai agitati, mai iritabili, nu mananca la fel, se trezesc noaptea. Altii dimpotriva, sunt foarte retrasi, plang usor.

Totul dureaza pana cand se obisnuiesc cu rutina de la cresa (de exemplu orele de masa si somn, a manca impreuna cu alti copii la un loc etc), cu modul in care se petrec lucrurile acolo si mai ales, pana se ataseaza de o educatoare. Asta poate dura de la cateva zile la...o luna, chiar mai mult.

Asadar, acomodarea la cresa e foarte stresanta pentru pitici, vestea bune a ca noi parintii, putem totusi sa compensam intr-o oarecare masura stresul acesta prin ceea ce facem cu cei mici dupa-masa, dupa cresa. Cum?

In primul rand compensand timpul pe care nu l-ati petrecut impreuna. Poate cea mai mare provocare pentru pitic este sa petreaca atata timp fara tine!
Acorda-i multa atentie, povestiti cu el, radeti, cantati, prostiti-va pentru a-l amuza.

Iata si cateva activitati "anti-stres":
Acasa, aratat-i piticului cum sa rupa sau sa mototoleasca ziare vechi, apoi sa le arunce prin toata casa.
Faceti plastelina de casa (puneti-l pe pitic in scaunul de masa dupa cea ati asezat o folie de plastic sau niste ziare sub acesta)1 cana de faina, 1/3 cana apa, o lingura de ulei, eventual coloranti alimentari pentru culoare. Framantati-le bine si dati-i piticului instrumente cu care sa le taie (forme pt biscuiti de ex) si diferite recipiente in care sa puna (capace, cani, sticlute) bucatile pe care le rupe. Lasati-l sa marunteasca , batuceasca si framante plastelina.
Mergeti in parc - exercitiul fizic e un antidot pentru stres si pentru mici si pentru mari. Mai ales daca la cresa nu i-au scos afara in ziua respectiva. Lasati-l pe pici sa alerge sa se catere. Jucati-va cu mingea, iar daca parcul este ud, mergeti la o plimbare, faceti baloane de sapun pe care piciul sa le fugareasca. Daca cel mic pare obosit, jucati-va in nisip - e o activitate foarte relaxanta

Sper sa va fi fost de folos cu cele cateva sugestii. Stiu ca e o perioada foarte grea pentru toata familia! Cei mici au foarte mare nevoie de cei mari si cred ca e important sa ne amintim ca nu sunt dificili pentru ca sunt "rauti" sau "indisciplinati" ci pentru ca sunt stresati si nu stiu cum sa o spuna si mai ales cum sa faca fata!

Nu in utimul rand...aveti grija de voi parintii! Incercati sa il culcati pe cel mic devreme pentru a avea timp pentru voi, pentru a face ceva ce va relaxeaza (asta pe langa treburile gospodaresti, mereu restante :) )
:kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Psiholog pediatru

Mesajde Ank » Mar Sep 09, 2008 9:48 am

sterg, ca a aparut de doua ori mesajul<br><br>Post editat de: Ank, la: 2008/09/09 10:48
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Psiholog pediatru

Mesajde claualex » Mar Sep 09, 2008 10:05 am

Ank,multu pt sfaturi,intradevar e greu,dar cu muuuult efort reusim:kiss: :kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Psiholog pediatru

Mesajde ACor » Mar Sep 09, 2008 10:27 am

Multumesc mult pentru sfaturi fetelor. Eu vroiam sa apelez la psiholog pentru ca nu mai reusesc sa comunic cum o faceam inainte cu fetele, se poarta tare nefiresc si probabil nici eu nu procedez cel mai bine cu ele, de aceea as fi vrut sa vorbesc cu cineva, sa ma ajute sa le descifrez reactiile comportamentale. Ele nu plang cand le lasam la cresa, chiar deloc, au plans doar intr-o zi, vorbesc cu doamnele cand ajungewm acolo, le iau de mana. Dar plang inainte de a pleca din casa, fac un scandal de numa. Si dupa ce iesim nu mai spun nimic, dar nu sunt nici triste. Si nu spun ca nu vor la cresa, cateodata ne povestesc ce au facut, cine le-a dat sa pape, ce-au facut alti copii etc. Deci pare ca s-au impacat cu ideea asta, dar totusi plang tare mult acasa, fac crize de isterie, arunca cu papuci dupa mine, ma lovesc si parca se enerveaza si mai tare daca eu nu ma enervez si vorbesc frumos, parca ar astepta sa strig, sa ne certam etc. Si nu faceau asa ceva inainte, de asta sunt ingrijorata. Plus ca nu sunt bucuroase deloc cand mergem dupa ele, par ca nu ar vrea sa vina acasa. Eu cred ca sunt si tare obosite, ca inainte dormeau cam 14 ore cumulat intr-o zi, acum daca dorm vreo 11. Seara nu le pot culca mai devreme de 10 nicicum. Dar oare sa se comporte asa de la oboseala? Sara a plans cam 40 de minute intruna aseara, si orice i-am facut nu s-a potolit. Eu incerc sa fiu tare, dar e tare greu, plus ca sunt nemultumita ca doamnele de la cresa nu au grija decat de mancare si de igiena,aspecte de care sunt si eu intr-adevar multumita, dar atat, nu sunt deloc dispuse sa vorbeasca despre cum se simt si psihic copilasii, ma trateaza de parca eu am o problema, "ce mare branza, doar toti copiii fac asa la inceput". E tare prost sistemul asta, dar din pacate nu avem multe alternative. Va pup si o sa va mai povestesc cum decurg lucrurile cu noi.
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:Psiholog pediatru

Mesajde claualex » Mar Sep 09, 2008 12:47 pm

acor,despre asa zisul sistem de la gradinite,si eu sunt fff :angry: :angry: :angry:

noi acum mergem la gradinita,dar grupele sunt cumulate,doamnele educatoare vin si nu prea,sunt inconjurate de ingrijitoare,care stau la barfa si la cafea,abia se ridica de pe scaun sa imi ia fata care alearga dupa mine in fiecare dimineata.ieri de exemplu,o doamna foarte "bine intentionata" ma stigat din usa gradinitei inapoi,ca vrea Alexandra sa imi spuna ceva,binenteles ca ea plangea de numa,si in loc sa ii distraga atentia,ea ma chema pe mine.azi dimineata,la fel,dar de data asta alta doamna tot la fel de "bine intentionata",si binenteles,Alex a ramas plangand in hohote si suspine.
e greu,ca mii se rupe sufletul dar nu am ce face.nici lor nu le este usor
pupici la fete:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Psiholog pediatru

Mesajde Ioanab » Joi Sep 11, 2008 3:27 pm

ai incercat la dna Camelia Bakri? Raspunde si pe site!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Psiholog pediatru

Mesajde Ank » Joi Sep 11, 2008 10:54 pm

ACor, imi pare rau sa citesc ca aveti asa zile grele!
Din ce scrii tind sa cred ca totusi oboseala e una din principalele cauze a greutatilor. Daca fetele plang inainte sa iesiti din casa, iar la cresa nu, ma gandesc ca ar putea fi din cauza ca sunt trezite inainte sa isi faca somnul. 3 ore mai putin somn zilnic, e o diferenta mare, mai ales ca in perioada asta ar avea nevoie dimpotriva, de mai mult somn! (chair daca ele nu plang la cresa, cu siguranta sunt alti copilasi care plang, unii chiar toata ziua - un "zgomot de fond" deloc odihnotor si relaxant).

Dar asta e bine, practic e o cauza pe care tu poti sa o inlaturi! Pur si simplu incepe sa le culci cu o ora, chair o ora jumatate-2 mai devreme. Acum oricum se intuneca repede, asa ca ele nu isi dau seama ca in loc sa se culce la 10 , se culca la 8. Depinde de voi, sa va mobilizati asa. Si cum am mai scris, asta o sa iti prinda si tie foarte bine, sa iti ramana timp "liber" seara.

Despre agresivitatea lor, pe langa oboseala, s-ar putea sa fie si din cauza ca la cresa, e foarte frecvent sa se certe si chiar bata pt jucarii (asa e varsta, nu sunt capabili inca sa imparta jucariile). Asa ca poate vin asa "setate" acasa

Apoi, tonul...da, tonul tau e bine sa ramana cat mai coborat, sa nu strigi la ele, practic esti un model pentru ele, daca tu strigi cand esti suparata, ele de ce nu ar face-o? (asta pot sa gandeasca). Dar stiu, e greu, cand se ajunge la faze in care arunca cu papucii si alte asemenea. As incerca pe cat posibil sa previn fazele astea, cum am mai scris incearca sa le implici in activitati linistitoare, joaca-te cu ele, poate fi si pentru tine foarte relaxant sa framanti plastelina sau sa mototolesti ziare sa cine stie ce alte idei va mai vin. Dar in primul rand incearca sa rezolvi deficitul de somn, e foarte mare diferenta intre un om dormit si unul nedormit (fie el bebelus, adult, copil sau batran).
Sper tare sa iti fi fost de un ajutor cat de mic cu aste sugestii.

Miha, cum e Matei? La noi la cresa este un baietel care a plans doua luni non-stop, adica il apuca plansul la fiecare sfert de ora. Saptamana asta de-abia daca mai suspina putin atunci cand il lasa
parintii la cresa, apoi e veselie toata ziua, e unul din cei mai veseli copii. Nu-mi vine a crede. M-am gandit si la Matei al vostru. Sper sa nu tina chiar atat (parintii au fost si f inconsecventi, il aduceau o saptamana apoi nu il aduceau una, apoi au plecat in concediu etc. saracul pitic, numai ce se obisnuia ca iar il dezobisnuiau ai lui. Cred ca altfel ar fi durat maxim 3 saptamani).

Calaualex, eu as pune o reclamatie la gradinita aceea, sa isi instruiasca naibii ingrijitoarele, e la mintea cocosului ca e cel mai contra-indicat lucru sa o chemi pe mama inapoi daca cel mic plange. Asa practic o invata ca daca plange tu te intorci si nu cred ca s e poate abtine sa nu spere ca o vei duce si pe ea daca te intorci. Deci va plange si mai tare cand pleci a doua oara!
uuuf, ce m-am enervat cand am citit. Cucoanele naibii! Serios, fa o reclamatie la directiune, sa faca ceva!! Fiecare gradinita are un psiholog, zi-le sa il puna sa le instruiasca ingrijitoarele in legatura cu primirea copiilor.

Pupici la pitici si imbratisari la mamele lor care duc lumea pe umeri cu astfel de ocazii!:kiss: :kiss:
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Psiholog pediatru

Mesajde Ank » Joi Sep 11, 2008 10:54 pm

iar a aparut de doua ori mesajul, nu stiu de ce<br><br>Post editat de: Ank, la: 2008/09/11 23:55
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Psiholog pediatru

Mesajde ACor » Vin Sep 12, 2008 8:01 am

Salut fetelor!
Din pacate deocamdata nu s-a schimbat mare lucru cu fetele, cate intr-o zi plang de numai, nu ma lasa sa le imbrac, spun "nu gradi, nu gradi, nu doamna", in alte zile e mai bine. De exemplu azi am plecat cu bine de acasa, dar au inceput sa planga cand am ajuns la cresa. Apoi, dupa ce intra acolo inceteaza. Ieri am avut o discutie mai lunga cu doamnele de acolo si m-au asigurat ca acolo sunt bine fetele, ca nu mai plang si ca se joaca. Ceea ce inseamna ca nu e asa de rau, asa spuneau ele, ca sunt copii care plang si acolo mult. Cred ca suntem pe calea cea buna si cand le scoatem, nu mai sunt asa agresive, ne jucam mult, stam in parc si e mult mai bine. Ceea ce ma ingrijoreaza in continuare e ca nu vor sa se culce, am incercat ieri si le-am pus la 8 si jumatate in pat, dar nu vor si nu vor. Trebuie sa stau acolo cu ele, nu cumva sa ies din camera ca urla, dar urlete de alea turbate. Si au adormit la 10 jumate, cu chiu cu vai. Chiar nu stiu ce solutie sa aleg sa se culce mai devreme, oare de la oboseala sa nu poata adormi sau, m-am mai gandit ca poate vor sa stea cat mai mult cu noi, ele stiu ca le culcam si dimineata cand se trezesc le ducem la gradi. Sara alaltaieri a plans pana pe la 12 si ceva, si tot asta spunea "nu gradinita". Ce idei imi dati cu culcatul de seara, cum sa fac sa vrea sa se culce mai repede, am incercat si cu povesti, cu cantece, le place mult, dar tot nu adorm. Ank, tu ce zici, daca fetele se comporta bine acolo, adica nu prea plang si se joaca, e semn bun? Ca stau pe ganduri daca sa nu gasesc alta solutie pentru ele, nu stiu ce ar fi mai bine, cu bona le-a mers tare bine, cateodata imi spun dimineata ca nu la gradi la Nico (asa o chema pe fata ce a stat cu ele). Oare cat sa mai astept, o luna e prea putin? Multumesc mult pentru ajutor. Va pup.
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:Psiholog pediatru

Mesajde claualex » Vin Sep 12, 2008 8:33 am

Ank,acum azi e ULTIMA ZI!!cu acele doamne "binevoitoare",de luni,mergem la grupa noastra,vor veni educatoarele,vor fi toti copii impreuna si sper sa fie mai bine.

eu sper ca plansul asta sa fie pe seama ca nu le stia pe doamne si pe copii,fiind toti cumulati,dar sper de sapt viitoare ca totul sa revina la normal


pupici la toti copii:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Psiholog pediatru

Mesajde dianette » Sâm Sep 13, 2008 9:28 pm

scuze ca ma bag si io...Acor, ai cumva doua fetite gemene blonde ? cresa e cea studenteasca?
dianette
 
Mesaje: 125
Membru din: Vin Apr 13, 2007 12:48 pm

Re:Psiholog pediatru

Mesajde ACor » Dum Sep 14, 2008 12:53 pm

Da Dianette, fetele mele sunt blondute si sunt la cresa studenteasca, cred ca sunt colege cu fetita ta. Voi cum va descurcati?
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron