medici si clinici din cluj

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde adria » Mar Mai 09, 2006 6:07 pm

[b:]bori a scris:[/b:]
[quote:]Cunoaste cineva pe dr. Ona Dan? Sunt curioasa voi ce experiment ati avut cu el. bori[/quote:]

eu am nascut acu 1 an jumate gemeni cu dr. dan ona si nu puteam sa-mi doresc si sa am parte de un medic mai bun
adria
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Mar 16, 2006 10:45 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde Ank » Sâm Mai 13, 2006 6:35 pm

[color=#000080:]Salutare tuturor mamicilor si taticilor! Eu sunt in saptamana a 33-a si mi-a picat foarte bine sa gasesc tema asta dezbatuta deoarece tocmai au inceput sa ma macine niste indoieli in legatura cu d-na dr care ma \"supravegheaza\". Deoarece ultimele doua dati cand am fost la controlul lunar, de fapt ultimele trei dati, m-am simtit \"expediata\", asa pe mare graba...ultima data cand am fost chiar imi pregatisem o lista cu intrebari dar doctorita pur si simlpu a disparut dupa ce mi-a facut controlul... A fost faorte frustrant, imi dau seama ca e ceea ce tine de ideala \"comunicare medic-pacient\", de stabilirea acelei relatii terapeutice bazate pe incredere si colaborare...Ma simt asa un pic...\"a nimanui\"...
Si in plus de asta tocmai am vorbit cu cineva care mi-a spus despre aceasta doctorita cum ca asteapta shpaga mare si ... ca i-a facut cuiva o cezariana care s-a infectat si a ajuns la chirurgie sa se vindece proaspata mamica. Deci...pe langa ca nu am reusit sa comunic asa ca de la om la om cu d-na doctor, mai aflu si astfel de contra-recomandari in legatura cu dansa. Mie mi s-a parut o persoana calda si comunicativa la inceput, de aceea am ales-o - e drept ca in urma unor consultatii la cabinetul ei particular. E vorba de d-na dr Puscas Mariana de la Gine 1. Am vazut ca MGM a scris lucruri bune despre dansa - in legatura cu nasterea. Poate am si eu idealuri \"prea idealiste\" in legatura cu relatia cu medicul...dar ai reusit oare sa comunici mai bine cu dansa in perioada controalelor anterioare nasterii? E nevoie absoluta de shpaga, altfel nu te baga nimeni in seama? Cam cat?
Oricum m-am bucurat tare sa citesc ca in general personalul de la Gine 1 este atent cu pacientele! Si uite ca va pun cu ocazia aste si cateva intrebari pe care as fi vrut sa i le pun d-nei doctor, voi fericitelor mamici care ati trecut deja prin nastere> Cand voi alapta prima data? La cat timp dupa nastere? si in conditiile unei nasteri normale cat mai ramanem in spital?
Astept parerile voastre legate de [color=#0000FF:][/color:] grijile mele de mamaica in devenire (cu siguranta v-ati dat seama ca e vorba de prima nastere! :-)[/color:]
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde mgm » Sâm Mai 13, 2006 8:38 pm

Draga Ank,din ce am vazut eu,asa e ea,expeditiva,ori e foarte ocupata,ori asa e stilul,nu stiu ce sa zic.Parerea mea e ca daca lucrurile sunt bune,nu prea sta la discutii.La prima sarcina si eu am fost un pic frustrata ca nu imi raspundea la intrebari si fiind la primul copil ma simteam cum zici tu,a \"nimanui\".Dar ce vroiam cu adevarat sa stiu(in special daca e bine copilul),aflam,in sens ca oricat de grabita era,nu plecam pana nu imi spunea ce vroiam sa stiu.In privinta banilor,eu nu i-am dat nimic cat am fost gravida,poate i-am mai dus cate un buchet de flori.Dupa nastere i-am dat,dar nu pt. ca mi-ar fi cerut ea,ci pt. ca asa am vrut eu.A venit la ambele nasteri,asa cum mi-a promis,desi la a doua a trebuit sa vina la 3 noaptea la spital,si ea m-a cusut ambele dati.Nu stiu sa spun mai multe,decat ca fiecare cu experienta lui si ar trebui sa faci ce simti ca e mai bine pt. tine.Daca crezi ca,exceptind faptul ca e grabita mereu,poti avea incredere sa nasti cu ea,atunci e o.k.Daca nu,cauta pe altcineva.Si indiferent ce doctor alegi,mult succes!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde mgm » Sâm Mai 13, 2006 8:50 pm

Am uitat de intrebari:sa-l alaptezi poti de cand ti-l aduc in salon,sau cel putin la mine asa a fost(si daca plange,in general ii e foame,deci da-i cat de des are nevoie).Ei le dau la copii lapte praf pana ii aduc in salon.Dupa ce aduc bebele,nu trebuie sa astepti pe nimeni sa-ti \"dea voie\",doar daca nu stii si atunci rogi o asistenta sa iti arate. In spital stai 3 zile,daca copilul e o.k. si nu are icter fiziologic,si daca tu esti o.k,bineinteles.In general nu prea sunt probleme cu mamicile,dar oricum mamicile si bebelasii au doctori diferiti,care fiecare trebuie sa-si dea acordul.Daca bebele face cumva icter fiziologic,il pot pune la fototerapie,si atunci s-ar putea sa mai stai o zi-doua.Daca nasti natural,ia-ti de mancare cu tine,ca-ti va fi tare foame dupa si pana iti aduc bebele,odihneste-te cat poti,ca vei avea mare nevoie.A,si inca ceva-daca o sa ai fetita si vrei sa-i pui cercei,poti sa-i faci gauri in urechi, in spital(ii fac asistentele,numai sa ai cerceii cu tine sa-i poti pune,si scapi de-o grija).Sper ca te ajuta informatiile.Ma bucur sa te pot ajuta,ca si mie mi-ar fi prins bine;)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde gabi77 » Sâm Mai 13, 2006 9:40 pm

ank, sa-ti ajute Dumnezeu sa ai o nastere usoara si sa scapi cu bine si sa fii si tu si bebe sanatos. eu am nascut la stanca, asa ca despre ceea ce este la gine 1 ti-au spus fetele care au trecut pe acolo. am nascut natural, la ora 21:40, iar dim la ora 5 mi l-au adus pe bebe langa mine. i-am dat tzitzi cand s-a trezit si de cate ori se trezea. al meu dim maternitate doarme ca un zmau:) . pt mine a contat sa fie langa mine dr. mea(Dana Mihut). pe parcursul celor 9 luni am fost la control si-i duceam cate ceva, asa ca sa stie ca si dupa nastere va primi ceva. la toti am dat dar numai dupa ce am nascut. nu eu, ci sotul, care a insistat sa le dea. la dr., la moasa, la anestezista, la una care m-a dus cu targa, etc, (ce mai tati disperat si mega fericit-primul bebe si baiat;) ) din cate mi-a pove, la un moment dat s-a incurcat in plicuri, cel al moasei era sa-l dea la dr.
si dr mea a stat cu mine de dim de pe la 11, pana noaptea la 12. tare mult m-a ajutat. `
sa stai linistita ca are sa vina si dr ta si toate o sa treaca. poate e repezita, dar ca tu sa te simti linistita, ia lista cu intrebari si noi te ajutam cu drag;) :) , numai sa nu ne intrebi chestii medicale, ca cel putin eu, nu ma bag.
la stanca, pe bebe il lasa cu tine in camera si pote il duce la lampa, daca are icter (al meu a stat ultima noapte la lampa), in rest numai cu mine. noi am stat 5 zile in spital (asa se sta la stanca).
incearca sa nu-ti mai faci griji inutile, ca il necajesti si pe bebe, si oricat ti-am povesti noi nu-ti poti face o parere cum va fi. fiecare nastere e unica.
muuulta bafta si profita de timpul care ti-a mai ramas si odihneste-te.
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde visualVenus » Sâm Mai 13, 2006 11:35 pm

[color=#000080:]Si eu am nascut la Gine1 tot cu dr. Puscas Mariana. Mie nu mi-a luat bani niciodata, nici cand era indreptatita sa ceara (cand m-a chemat la cabinetul ei particular adica) si inca in doua randuri chiar, si asta fara s-o cunosc. Deci nu cred ca asteapta spaga. A fost ok la nastere, a venit noptea la 1 desi de dimineata intra in garda.

La Gine1 se sta 3 zile daca esti ok si tu si pruncul, si dupa cum spuneam anterior, te ajuta foarte mult personalul de acolo dupa nastere, nu-ti fa nici un fel de griji. Te ajuta neconditionat, nu trebuie sa le dai bani.[/color:]
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde gabi77 » Dum Mai 14, 2006 9:57 am

dupa ce vad ca scrieti de gine 1, ma apuca ciuda ca n-am ales sa nasc acolo:( :( :( . asta e, bine ca am scapat. :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde cecilia » Lun Mai 15, 2006 1:12 pm

buna.sunt o proaspata mamica(de 7 luni si 1/2).am nascut la gine 1 si ii multumesc lui Dumnezeu ca am intalnit-o pe d-na doc.Svetlana Chetraru care pe langa faptul ca profesional e demna de toata lauda, a fost si foarte calda si apropiata de mine pe toata durata cat am fost gravida si dupa ce am nascut(am nascut prin cezariana).ptr mine si stiu ca de fapt ptr toate e foarte imp sa ai un doc cu care sa poti discuta si care sa iti asculte toate intrebarile,cel putin eu am fost una din mamicile care au citit tot felul in timpul sarcinii si mergeam cu tot felul de intrebari.e o doc extraordinara.asistentele de pe salon au fost mai mult decat ok, intradevar te ajuta, iti arata cum sa il alaptezi , te ajuta sa te ridici din pat. etc.
tot respectul.daca ar fi sa aleg inca o data clar as alege gine 1.
cecilia
cecilia
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 15, 2006 12:12 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde Nicole » Lun Mai 15, 2006 2:41 pm

Si eu am fost la cab particular al dr Puscas. Intr-adevar este usor expeditiva sau mai degraba mai putin vorbareata, dar examinarile le-a facut intotdeauna cu maxima seriozitate, si primeam raspuns la toate nelamuririle mele. Nici eu nu am platit nimic in plus, ba chair de vreo 2 ori nu mi-a luat nici un ban. La nastere a venit in 20 de minute dupa ce am chemat-o. La mine asa a fost sa fie ca bebe nu avrut sa se nasca normal, adica in ultimul moment s-a hotarit sa-si dea capul pe spate si sa fie in prezentatie faciala drept pt care a trebuit sa faca cezariana desi nu fusese vorba niciodata de asa ceva. Mie mi s-a parut o profesionista si un om de echipa, a mai cerut si parerea altor 2 colegi dr ginecologi si ei plus a anestezistului. Totul a decurs ok. Bani i-am dat dupa operatie la vreo doua zile pentru ca asa am vrut eu si de-abia a vrut sa-i primeasca. ASta e experienta mea. Cit am stat acolo internata la terapie intensiva a fost linga mine in salon o tipa din alta localitate la care i-a salvat viata,cred ca nu zic prea mult! Era cu sarcina extrauterina cu trompa perforata si medicii au purtat-o peste tot fara sa stie nimeni ce are si a ajuns noaptea de urgenta la spitalul din cluj mai mult lesinata si inconstienta. Si operatia a fost un succes, si-a revenit in citeva zile.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde mgm » Lun Mai 15, 2006 3:10 pm

Vezi Ank,cate mamici au nascut cu dr. Puscas?Si sunt sigura ca fiecare dintre ele ii e recunoscatoare la fel ca si mine.Tu trebuie sa decizi insa.Sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos!!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde Ank » Mar Mai 16, 2006 8:52 pm

[color=#FF6600:]Ajung in sfarsit sa raspund raspunsurilor pe care mi le-ati dat :P , va multumesc MULT mult de ele, chiar ma ajuta sa aflu parerile voastre!! M-am linistit mult citind cele scrise, in legatura cu d-na Puscas, am avut si eu senzatia ca e profesionista, adica atunci cand ma consulta era foarte atenta la ceea ce facea, chiar daca ultimele dati nu imi impartasea si mie mai nim ic din ceea ce vedea ea pe ecograf, de exemplu (trebuia sa ii pun intrebari la care imi raspundea foarte pe scurt sau ultima data nici nu am mai \"indraznit\" sa intreb nimic pt ca asteptau la rand inca vreo doi doctori cu clientele lor desi era ziua d-nei doctor la ecograf. In fine...am pus astea pe seama dezorganizarii din cadrul clinicii , e destul de aiurea ca nu exista practic un orar pentru consultatii programate. Acu ma gandesc ca poate trebuia sa merg in continuare la cabinetul particular , acolo aveam timpul rezervat si primele 4 dati acolo am fost, dupa care chiar dansa mi-a sugerat sa o caut la clinica deoarece acolo nu trebuie sa platesc ecograful (asta dupa ce nu il platisem decat o data din 4 - nu a vrut sa imi ia bani). Data viitoare trebuie sa merg pentru monitorizare deci trebuie sa o caut din nou la clinica... Deocamdata raman pe mana d-nei dr., dar am retinut si numele d-nei dr Svetlana..uite ca nu l-am retinut de fapt :P , daca pare a fi genul comunicativ. Si mie imi place sa ma informez sa citesc si intr-adevar asta mi-ar fi doctorita ideala - cea cu care pot discuta despre cele citite si inca sa mai pun intrebari.
In fine, de saptamana trecuta merg la Scola mamei la fundatia Provita si azi chiar a fost o moasa de la Ginecologie 1 la ora de informare careia am putut sa ii punem toate intrebarile legate de nastere care ne-au venit, a fost tare bine!!! In conscinta sunt din nou foarte increzatoare si bine-dispusa dupa repriza de ingrijorari de saptamana trecuta! Va multumesc mult mult inca o data pentru raspunsurile pe care mi le-ati scris :kiss: si...poate va mai bat la cap si cu alte intrebari care imi mai vin , pe voi mamicile experimentate! Sa aveti o zi frumoasa!!! [/color:]
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde gabi77 » Mar Mai 16, 2006 10:58 pm

lasa, Ank, nu trebuie sa multumesti, ca sunt sigura ca toate mamicile care au scris, au facut-o cu drag. fiecare dintre noi am trecut prin asa ceva. si toate am avut temeri. ai sa vezi ce bine o sa fie si la tine si ai sa nasti si repede si un bebe sanatos si tu o sa te simti bine si apoi d-abia astept sa ne scrii \"fetelor !!!!! ce sa-i mai dau sa pape?\":P si iar atunci noi o sa te bombardam cu sfaturi si retete pt bb. pana atunci sa ai maaaare grija de tine si de bebe din burtica:kiss:
si pregateste-ti din timp bagajul.
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde Chiara » Joi Iun 15, 2006 11:19 am

Buna fetelor,
sunt si eu o graviduta in saptamana 33 tot in urmarire la d-na dr. Puscas. Eu despre dansa am auzit numai de bine. Cele care ati nascut cu ea mi-ati putea da detalii legate de nastere? Cele care ati nascut natural ati nascut careva cu epidurala? Cele care ati nascut cu cezariana ce fel de anestezie a ales pentru voi? Si cum e cu chematul la ora 3 noaptea? Ati sunat-o voi sau o suna de la spital?
Chiara.
Chiara
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Iun 15, 2006 10:55 am

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde Rozica » Joi Iun 15, 2006 11:28 am

Eu am nascut la stanca cu dr Todea Cezarin de care am fost super incantata. Am avut probleme pe parcursul sarcinii si s-a ocupat super bine de mine, il sunam si in weekend si in timpul saptamaii si la 11-12 noaptea si imi raspundea la telefon si vorbea super frumos. Mi-a facut anestezie epidurala la cerere, a stat langa mine la travaliu si pe toata durata nasterii, m-a lasat sa vb la telefonul mobil pana si in momentul expuziei(vb cu mama), l-a lasat pe sotul meu in usa salii de nastere iar mai apoi inauntru.L-a lasat sa pozeze copilul din momentul in care l-a scos, sa ii inregistreze primul sunet pe care l-a scos. A fost extraordinat.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:medici si clinici din cluj

Mesajde mgm » Joi Iun 15, 2006 12:24 pm

Chiara,bine ai venit.Eu am nascut ambii copii cu dna doctor Puscas.Nu am avut anestezie,decat ceva local ce folosesc ei pt. cusatura epiziotomiei.La prima nastere mi s-a rupt apa la 1 noaptea,asa ca la ce speriata am fost imediat am sunat-o.Chiar a fost si o chestie distractiva,ca ea ma intreba daca am dureri si eu intelegeam ca daca am orez,si nu stiam la ce imi trebuie orezul:laugh: :laugh: :laugh: Ideea e ca mi-a spus sa ma duc la spital si vorbim mai incolo.La spital eu am spus ca sunt pacienta dansei,si cand a fost cazul,a sunat-o moasa care era acolo.La a doua nastere,le fel,am inceput sa am contractii seara si am sunat-o sa-i spun.Ea m-a trimis din nou la spital,si nefiind cazul sa raman,am plecat acasa.Numai ca bebele a fost grabit si la 3 noaptea am ajuns din nou la spital.Iar a sunat-o moasa,de pe telefonul meu si a venit cam in 30 de min.Intamplarea a facut ca am nascut cu aceeasi moasa.Deci eu cred ca e bine s-o suni mai intai pe ea,ca sa stie despre ce e vorba si ii dai si un ragaz sa se pregateasca pana mergi tu la spital.Iar la spital,neaparat sa spui ca esti pacienta dansei,ca fiecare e cu cazurile lui,si cine nu are doctorul ei,e ingrijita de doctorul de garda.Nastere usoara!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron