ginecologi buni

Re:ginecologi buni

Mesajde blueflower » Mie Mai 14, 2008 12:23 pm

mersi Dem de raspuns. Multa sanatate.
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde Arin » Mie Mai 14, 2008 1:37 pm

Am vazut ca discutia s-a purtat strict pe "conditii hoteliere" si preturi. Eu insa as intreba altceva, deosebit de important: care sunt conditiile de terapie intensiva pentru nou-nascut, stiind fiind ca , daca Doamne fereste, ceva nu merge bine la nastere, asta devine aspectul cel mai important si nu "televizorul" sau mai stiu eu ce in salon!!!! Ori din acest punct de vedere, cel putin , stiu ca in actualele clinici de stat s-a investit mult pe linia asta.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:ginecologi buni

Mesajde dem » Joi Mai 15, 2008 8:09 am

Despre conditiile medicale in general, nu doar cele referitoare la neonato, "investighez" de la ceva surse interne. Nici o femeie normala nu ar pune mai mare pret pe culoarea varului si pe televizorul din camera decat pe asistenta medicala.
Dar "conditii" inseamna mai mult decat confortul hotelier, e un cumul de factori (enumar la intamplare: accesul facil la o toaleta cu dus, accesul restrictionat al vizitatorilor la saloanele cu lauze si bebelusi chiar si in orele de vizita, atitudinea personalului de ingrijire etc. etc.).
Mi se pare perfect normal ca o femeie aflata intr-o perioada de mare vulnerabilitate fizica si emotionala, cum este dupa o nastere, sa doreasca sa reduca la minimum neplacerile colaterale.
Sincera sa fiu, pentru mine si grija permanenta de a baga prin buzunare mi s-a parut un stres insemnat, macar la privat scapi de asta (si nu intentionez sa relansez eterna polemica "de ce trebuie sa le bagam in buzunare medicilor si asistentelor").
Oricum, va tin la curent cu tot ce aflu.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde IoanaFiktusz » Mar Mai 20, 2008 9:15 pm

dem stii cumva daca clinica privata Gynia are site?
IoanaFiktusz
 
Mesaje: 83
Membru din: Joi Noi 29, 2007 11:04 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde dem » Mie Mai 21, 2008 8:57 am

Va avea, dar deocamdata vad ca e in constructie, www.gynia.ro
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde pitik » Mie Aug 06, 2008 3:00 pm

servus!
imi trebuie o parere de mamica, care ar putea sa-mi dea un sfat. din 2005 la un control de rutina mi s-a depistat o rana pe col; am luat tratament, dar n-am cauterizat-o. in 2007 la control mi-a aparut din nou, testul Papan. mi-a iesit bine, din nou am evitat cauterizarea (urma sa pelc din tara; acum in 2008 am mers din nou: aceeasi chestie, trebuie cauterizare!ce sa fac? cum s ama impart? eu vreau un bebe acum, am 28 ani...cu cauterizarea trebuie sa mai aman si unele "guri" zic ca ramai mai greu gravida dupa o cauterizare. Dna dr Muntean Delia, care mi-a sugerat cauterizarea zice pot sa raman si dupa..dar eu vreau parerea unor mamici trecute prin asta, sa aud cazuri concrete: da, mi-am cauterizat rana si dupa uite ce copil frumos am nascut! :)
pitik
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Aug 17, 2007 9:45 am

Re:ginecologi buni

Mesajde 5august » Mie Aug 06, 2008 3:51 pm

Personal nu am avut experienta unei cauterizari de rana pe col,dar nasa mea a trecut prin asa ceva cu cativa ani in urma.Dupa interventie medicul i-a zis:"ai grija,acum poti ramane foarte usor insarcinata."La nici doua luni dupa cauterizare a aflat ca va fi mamica,desi ea nu isi dorea acel lucru la momentul respectiv.Din cate stiu eu,cu o rana pe col sunt putine sanse de a ramane insarcinata,dar fiecare caz este diferit si medicul are ultimul cuvant de spus.Parerea lui trebuie luata in considerare.Sanatate multa.
5august
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Aug 28, 2006 8:27 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde mgm » Mie Aug 06, 2008 8:10 pm

Nu stiu cum e cu ramasul dupa cauterizare,dar pot sa-ti spun sigur ca fara cauterizare nu scapi de ea.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde visualVenus » Mie Aug 06, 2008 8:48 pm

mgm, iarta-ma, dar te contrazic: eu am scapat de rana pe col, fara cauterizare, dupa ce in prealabil am fost cauterizata de nu mai stiu cate ori.

Desigur, toata lumea va intreba cum. Cu ajutorul cuiva care nu mai traieste, prof. Dan Seracu, Dumnezeu sa-l ierte. M-a facut bine inainte sa ne intalnim in carne si oase, si n-am mai avut aceasta problema de atunci.

Si apropo de sarcina: cand am ramas insarcinata prima oara, aveam inca acea rana. L-am contactat prima data pe prof. Seracu cand eram in cinci luni. Dupa nastere, la controlul de sase saptamani, am rugat obstetricianul cu care am nascut sa verifice existenta acelei rani. Nu mai era.

Revenind la ce se poate face, eu recomand homeopatia. Nu am cazuri doveditoare, dar eu asa as face daca as fi din nou in aceasta situatie.

Sau poate as apela la Gynex, un produs "frate" cu Renol. Sotul meu a luat Renol trei luni si a scapat de o piatra de 5 cm la rinichi. Asa incat eu cred ca si Gynex va face treaba buna.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:ginecologi buni

Mesajde botagianina » Joi Aug 07, 2008 8:17 am

problema e aici ca pitik vrea bebe curand si un tratament homeopat dureaza cam mult.Si parerea mea e procauterizare mai ales ca e totusi o infectie acolo si nu e tocmai indicat prezenta unui embrion,cred eu,nu sariti pe mine....pe cine cunosc ca au avut, au facut cauterizare in mom .in care s-a descoperit.
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde pitik » Joi Aug 07, 2008 10:35 am

Multumesc de raspunsuri..eu credeam ca sunteti prin concedii, ca n-am mai vazut postari recente..
la Papanicolau nu mi-a iesit infectie, ci doar o inflamatie, care se trateaza usor.
Luni ma duc la Dna Dr Muntean la cabinetul de la CFR sa mai vb si cu ea..ea din start mi-a dat verdictul "cauterzare" si cu ea nu poti "negocia"; e stricta..de asta voiam parerea voastra de "patite"
is obsedata ca daca mai trece timpul nu mai pot face bebe...
pitik
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Aug 17, 2007 9:45 am

Re:ginecologi buni

Mesajde visualVenus » Joi Aug 07, 2008 11:00 am

Nu e musai ca un tratament homeopat sa dureze mult, depinde de la caz la caz. De pilda, unul din copiii mei a fost tratat asa contra balbaielii, care recidiva. A durat 1-2 luni tratamentul si nu s-a mai balbait vreodata de atunci.

Stiu cativa homeopati care trateaza dupa principiul singularitatii, adica iti aleg un remediu cu dilutie ridicata, pe care il iei de pilda 1 data timp trei zile. La nevoie, doza se repeta peste o luna.

Pe de alta parte, eu am facut tratament homeopat la momentul conceptiei a doi dintre pruncii mei. N-a fost nici o problema. Singura mentiune e ca daca faci asa, e aproape sigur ca vei avea baiat si nu fata :)

Am facut tratament homeopat si in timpul sarcinilor, luni in sir, si-a fost bine. Homeopatia nu e contraindicata in sarcina.

Am luat remedii homeopate si cu o luna inainte de nastere si de aceea am nascut mai usor (la ultima nastere nu le-am mai luat, si-a fost cea mai grea nastere a mea!!).

Un medic ginecolog e clar ca-ti va recomanda un tratament pe care stie sa il faca, si nu unul alternativ.

Decizia iti apartine, oricum :) eu numai te-am informat.

Succes!
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:ginecologi buni

Mesajde pitik » Joi Aug 07, 2008 11:33 am

multumesc! imi spui si mie ce tratamente homeopatice ai facut? ma pasioneaza domeniul si in general ma tratez cu plante...dar cu rana....se pare ca tot pe mana dr ajung
pitik
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Aug 17, 2007 9:45 am

Re:ginecologi buni

Mesajde mgm » Joi Aug 07, 2008 3:42 pm

Eu am zis din experienta mea,pana nu am facut cauterizare nu am scapat de ea,poate sunt care s-au vindecat si fara cauterizare.Eu personal nu cred in homeopate,fiecare cu parerea pana la urma.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde visualVenus » Joi Aug 07, 2008 4:17 pm

<br><br>Post editat de: visualVenus, la: 2008/08/07 17:18
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Clinici GINECOLOGIE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron